moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO wesprze Ukrainę i Gruzję

Podczas drugiego dnia szczytu w Warszawie przywódcy Sojuszu przyjęli pakiet pomocy dla Ukrainy. – Wesprzemy reformę ukraińskiej armii tak, aby doprowadzić ją do standardów NATO – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu. Podobne zapewnienia usłyszała także Gruzja, która ubiega się o członkostwo w Pakcie Północnoatlantyckim.

Jens Stoltenberg poinformował, że pakiet pomocy dla Kijowa ma na celu „uczynienie ukraińskich instytucji obronnych skutecznymi, wydajnymi i wiarygodnymi”. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział, że pakiet oferuje wsparcie w 40 obszarach. – Pomoc dotyczy głównie możliwości obronnych naszego kraju, sektora bezpieczeństwa oraz sektora obronnego – wyliczał.

Armia Ukrainy osiągnie standardy NATO do 2020 roku

W ramach funduszy powierniczych Kijów otrzyma wsparcie dla wzmocnienia systemów cyberbezpieczeństwa, logistyki i rehabilitacji rannych żołnierzy. Pakiet obejmuje również doradztwo oraz pomoc w logistyce i łączności. – W przyszłości będziemy współpracować też w innych obszarach, takich jak zwalczanie zagrożeń pochodzących z improwizowanych ładunków wybuchowych czy projekty dotyczące przeciwdziałania wojnie hybrydowej – zapewnił Stoltenberg.

Zdaniem Poroszenki decyzje, które zapadły w Warszawie, pozwolą uzyskać Ukrainie „rozszerzony status partnera” NATO oznaczający pogłębioną współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa. Zapewnił, że ukraińska armia może spełnić wszystkie standardy NATO do 2020 roku. Będzie to pierwszy krok do ewentualnego przyszłego członkostwa w Sojuszu. Poroszenko dodał też, że członkowie Sojuszu dobrze ocenili realizowany już przez Kijów program reform.

NATO potwierdziło też wsparcie dla suwerenności Ukrainy. – Nie uznajemy aneksji Krymu przez Rosję. Potępiamy również konflikt na wschodzie Ukrainy – mówił Stoltenberg. – Niepodległa, suwerenna i stabilna Ukraina, w pełni demokratyczna i praworządna, jest kluczem bezpieczeństwa euroatlantyckiego – podkreślał. Sekretarz generalny wezwał też Moskwę do zaprzestania wspierania separatystów na wschodniej Ukrainie. – Wszystkie strony powinny w pełni wdrożyć postanowienia wynikające z porozumień mińskich – zaapelował.

Gruzja w drodze do NATO

Podczas szczytu mówiono też o relacjach NATO–Gruzja. W opinii Stoltenberga kraj ten poczynił postępy na drodze ku członkostwu w Sojuszu. Sekretarz generalny zapewnił, że NATO wspiera i dalej będzie wspierać Gruzję m.in. w modernizacji sił zbrojnych, zwiększaniu zdolności obronnych i reformie sektora bezpieczeństwa, tak aby były one kompatybilne z wymogami NATO.

Przystąpienie Gruzji do Paktu było głównym tematem sesji komisji NATO–Gruzja, na której spotkali się szefowie dyplomacji państw Sojuszu. Ministrowie poparli aspiracje Gruzji i dobrze ocenili realizację reform dostosowujących gruzińskie wojsko do wymogów Sojuszu. W ich ramach m.in. powstał współpracujący z NATO wojskowy Ośrodek Szkoleń i Ewaluacji (JTEC), prowadzone są też wspólne ćwiczenia (najbliższe odbędą się w listopadzie). Także jesienią do Tbilisi mają przyjechać przedstawiciele Rady Północnoatlantyckiej, co ma być demonstracją poparcia NATO dla tego kraju.

Szefowie państw Sojuszu wezwali Rosję do wycofania swoich sił z Południowej Osetii i Abchazji. To dwie separatystyczne republiki gruzińskie, które ogłosiły niepodległość po agresji Rosji na Gruzję w 2008 roku. Ich samozwańcze władze są wspierane przez Moskwę. – Nasze oczekiwania wobec szczytu zostały spełnione, teraz będziemy pracować nad tym, aby spełnić wszystkie wymagania konieczne, by w przyszłości zostać członkiem NATO – mówił na konferencji prasowej Giorgi Margwelaszwili, prezydent Gruzji. Z kolei Micheil Dżanelidze, szef dyplomacji tego kraju, podkreślił, że członkostwo w Sojuszu jest priorytetem gruzińskiej polityki zagranicznej.

– Jeśli Gruzja będzie spełniała wszystkie warunki członkostwa, to Polska na pewno będzie takie członkostwo popierać – zadeklarował Witold Waszczykowski, szef MSZ.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Staff Sgt. Adriana Diaz-Brown / US Army, NATO

dodaj komentarz

komentarze


Technologiczne inwestycje HSW
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Węzły dla wojska
JFTC rośnie w siłę
„Snipy” to oczy...
II Rzeczpospolita była Polską z wizji Dmowskiego
Playing the World
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
W Brukseli o bezpieczeństwie
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Proobronna „Anakonda”
Kapelan na misji
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Na jednej narcie po nagrodę fair play
Antoś, symbol Lwowa
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Testament geopolityczny prezydenta
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Widzimy się na macie
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
See You On The Mat
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
ORP „Drużno” po nowemu
Polskie święta na misjach
Między młotem a sierpem 12 stycznia 1944 roku
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
13 Desperadoes
Powrót lekkich czołgów w US Army
Polscy generałowie w strukturach NATO
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Cel – bezpieczna Europa
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Panie bez taryfy ulgowej
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Bal na rzecz weteranów
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Morze niezgody
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Lekcja zimowego przetrwania
Curse of the Black Gold
Cybernetyczna foka lustruje dno
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Centrum w zawieszeniu
Poszukiwana Harpia
Klątwa czarnego złota
Więcej pieniędzy dla kombatantów
„Sophia” do końca marca
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Granice są po to, by je przekraczać
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Pilot z precyzją chirurga

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO