moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Stoltenberg na Forum Ekspertów: Nie chcemy nowej zimnej wojny

NATO nie szuka konfrontacji, nie chcemy nowej zimnej wojny. Chcemy dialogu z Rosją, bo jest ona częścią światowego bezpieczeństwa – deklarował Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, podczas Forum Ekspertów Szczytu Warszawskiego. – Zagrożeniem dla bezpieczeństwa nie są kraje i narody, ale polityka siły – dodał prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Polski Andrzej Duda oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zainaugurowali ekspercką konferencję Warsaw Summit Experts Forum, towarzyszącą szczytowi Sojuszu.

– Liczę, że na warszawskim szczycie dowiedziemy, iż wspólnota transatlantycka jest silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej – podkreślał zwierzchnik Sił Zbrojnych RP, że to spotkanie jest wydarzeniem historycznym. Jego zdaniem NATO „dowiedzie, że jest silnym i wiarygodnym sojuszem na rzecz pokoju i obrony”. Prezydent przypomniał, że jest to podstawowa funkcja Sojuszu. – 25 lat po zakończeniu zimnej wojny powracamy do tego przesłania wyrażonego przez pierwszego sekretarza generalnego NATO – stwierdził.

Podobne tezy znalazły się w wystąpieniu sekretarza generalnego Sojuszu. – NATO nie szuka konfrontacji, nie chcemy nowej zimnej wojny. Ona przeszła do historii i niech tam pozostanie – mówił Jens Stoltenberg. – Chcemy konstruktywnego dialogu z Rosją, bo jest naszym największym sąsiadem i integralną częścią światowego bezpieczeństwa – deklarował.

Andrzej Duda zaznaczył, że dziś zagrożeniem dla bezpieczeństwa „nie są kraje i narody, ale polityka siły, która nie liczy się z normami prawa międzynarodowego”. – Bezpieczeństwo jest niepodzielne. Sprzeciwiamy się regionalizacji bezpieczeństwa i jego reglamentacji na poszczególne flanki – mówił zwierzchnik sił zbrojnych. – Potrzebujemy braterstwa nie tylko broni, lecz także braterstwa wizji, wartości, zasad – dodał.

Jens Stoltenberg zapowiedział, że NATO chce przekształcić brygadę rumuńską w brygadę międzynarodową i w ten sposób wzmocnić swoją flankę południową. I zaznaczył: – Atak na któregokolwiek sojusznika spotka się z odpowiedzią całego NATO.

Obaj politycy podkreślali konieczność utrzymania polityki otwartych drzwi do NATO i mówili o pogłębianiu relacji sojuszu z Gruzją, Mołdawią i Ukrainą. – Przyjęcie Czarnogóry do NATO to kolejny krok stabilizujący Bałkany i pozytywny przykład dla innych. Jesteśmy gotowi przyjąć te państwa, które spełnią warunki Sojuszu – stwierdził Andrzej Duda.

Prezydent RP i sekretarz generalny NATO mówili też o konieczności współpracy Sojuszu z Unią Europejską. – Mamy wspólne wartości, interesy oraz stoimy wobec wspólnych zagrożeń – wymieniał powody Jens Stoltenberg. – Sojusz chce wspierać swoich partnerów, dlatego jednym z głównych celów szczytu w Warszawie jest projekcja stabilności poza granice NATO: do północnej Afryki i na Bliski Wschód – uzupełnił.

Na forum ekspertów wystąpiła także Madeleine Albright, była amerykańska sekretarz stanu. Kilka lat temu była członkiem grupy, która opracowała „mapę drogową” dla NATO. Podkreśliła, że także dziś NATO musi mieć strategię na najbliższą przyszłość. – To wyzwanie, ponieważ globalne zagrożenia zmuszają nas do jej nieustannej modyfikacji – tłumaczyła.

Madeleine Albright mówiła o NATO jako o wspólnocie wartości. – Przyszłość NATO zależy od naszej jedności – podkreśliła. – Trzeba przejść od wzmacniania bezpieczeństwa do odstraszania, aby Rosja zauważyła naszą determinację – zaznaczyła, wspominając, że są różne możliwości współpracy z Moskwą.

Tematem wystąpienia ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego było zachowanie pokoju we współczesnym świecie. – Wymaga to od nas inicjatywy i odważnych decyzji – stwierdził szef polskiej dyplomacji. – Bezpieczeństwo stało się dziś hybrydowe, podobnie jak zagrożenia. Aby odstraszyć agresora, konieczna jest solidarność wszystkich członków – zwrócił uwagę.

Warsaw Summit Experts Forum zorganizowały Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i GLOBSEC.

Film: NATO

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: NATO, Andrzej Hrechorowicz/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Poszukiwana Harpia
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
„Snipy” to oczy...
„Sophia” do końca marca
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Morze niezgody
Węzły dla wojska
ORP „Drużno” po nowemu
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Curse of the Black Gold
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
II Rzeczpospolita była Polską z wizji Dmowskiego
Na jednej narcie po nagrodę fair play
Polskie święta na misjach
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Antoś, symbol Lwowa
13 Desperadoes
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Testament geopolityczny prezydenta
JFTC rośnie w siłę
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Lekcja zimowego przetrwania
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Pilot z precyzją chirurga
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Polscy generałowie w strukturach NATO
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Bal na rzecz weteranów
Centrum w zawieszeniu
Playing the World
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
See You On The Mat
Cybernetyczna foka lustruje dno
Między młotem a sierpem 12 stycznia 1944 roku
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Granice są po to, by je przekraczać
Kapelan na misji
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Widzimy się na macie
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
W Brukseli o bezpieczeństwie
Technologiczne inwestycje HSW
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Cel – bezpieczna Europa
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Panie bez taryfy ulgowej
Proobronna „Anakonda”
Powrót lekkich czołgów w US Army
Klątwa czarnego złota
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO