moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Stoltenberg na Forum Ekspertów: Nie chcemy nowej zimnej wojny

NATO nie szuka konfrontacji, nie chcemy nowej zimnej wojny. Chcemy dialogu z Rosją, bo jest ona częścią światowego bezpieczeństwa – deklarował Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, podczas Forum Ekspertów Szczytu Warszawskiego. – Zagrożeniem dla bezpieczeństwa nie są kraje i narody, ale polityka siły – dodał prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Polski Andrzej Duda oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zainaugurowali ekspercką konferencję Warsaw Summit Experts Forum, towarzyszącą szczytowi Sojuszu.

– Liczę, że na warszawskim szczycie dowiedziemy, iż wspólnota transatlantycka jest silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej – podkreślał zwierzchnik Sił Zbrojnych RP, że to spotkanie jest wydarzeniem historycznym. Jego zdaniem NATO „dowiedzie, że jest silnym i wiarygodnym sojuszem na rzecz pokoju i obrony”. Prezydent przypomniał, że jest to podstawowa funkcja Sojuszu. – 25 lat po zakończeniu zimnej wojny powracamy do tego przesłania wyrażonego przez pierwszego sekretarza generalnego NATO – stwierdził.

Podobne tezy znalazły się w wystąpieniu sekretarza generalnego Sojuszu. – NATO nie szuka konfrontacji, nie chcemy nowej zimnej wojny. Ona przeszła do historii i niech tam pozostanie – mówił Jens Stoltenberg. – Chcemy konstruktywnego dialogu z Rosją, bo jest naszym największym sąsiadem i integralną częścią światowego bezpieczeństwa – deklarował.

Andrzej Duda zaznaczył, że dziś zagrożeniem dla bezpieczeństwa „nie są kraje i narody, ale polityka siły, która nie liczy się z normami prawa międzynarodowego”. – Bezpieczeństwo jest niepodzielne. Sprzeciwiamy się regionalizacji bezpieczeństwa i jego reglamentacji na poszczególne flanki – mówił zwierzchnik sił zbrojnych. – Potrzebujemy braterstwa nie tylko broni, lecz także braterstwa wizji, wartości, zasad – dodał.

Jens Stoltenberg zapowiedział, że NATO chce przekształcić brygadę rumuńską w brygadę międzynarodową i w ten sposób wzmocnić swoją flankę południową. I zaznaczył: – Atak na któregokolwiek sojusznika spotka się z odpowiedzią całego NATO.

Obaj politycy podkreślali konieczność utrzymania polityki otwartych drzwi do NATO i mówili o pogłębianiu relacji sojuszu z Gruzją, Mołdawią i Ukrainą. – Przyjęcie Czarnogóry do NATO to kolejny krok stabilizujący Bałkany i pozytywny przykład dla innych. Jesteśmy gotowi przyjąć te państwa, które spełnią warunki Sojuszu – stwierdził Andrzej Duda.

Prezydent RP i sekretarz generalny NATO mówili też o konieczności współpracy Sojuszu z Unią Europejską. – Mamy wspólne wartości, interesy oraz stoimy wobec wspólnych zagrożeń – wymieniał powody Jens Stoltenberg. – Sojusz chce wspierać swoich partnerów, dlatego jednym z głównych celów szczytu w Warszawie jest projekcja stabilności poza granice NATO: do północnej Afryki i na Bliski Wschód – uzupełnił.

Na forum ekspertów wystąpiła także Madeleine Albright, była amerykańska sekretarz stanu. Kilka lat temu była członkiem grupy, która opracowała „mapę drogową” dla NATO. Podkreśliła, że także dziś NATO musi mieć strategię na najbliższą przyszłość. – To wyzwanie, ponieważ globalne zagrożenia zmuszają nas do jej nieustannej modyfikacji – tłumaczyła.

Madeleine Albright mówiła o NATO jako o wspólnocie wartości. – Przyszłość NATO zależy od naszej jedności – podkreśliła. – Trzeba przejść od wzmacniania bezpieczeństwa do odstraszania, aby Rosja zauważyła naszą determinację – zaznaczyła, wspominając, że są różne możliwości współpracy z Moskwą.

Tematem wystąpienia ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego było zachowanie pokoju we współczesnym świecie. – Wymaga to od nas inicjatywy i odważnych decyzji – stwierdził szef polskiej dyplomacji. – Bezpieczeństwo stało się dziś hybrydowe, podobnie jak zagrożenia. Aby odstraszyć agresora, konieczna jest solidarność wszystkich członków – zwrócił uwagę.

Warsaw Summit Experts Forum zorganizowały Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i GLOBSEC.

Film: NATO

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: NATO, Andrzej Hrechorowicz/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


„Northern Sojourn ’19” z Polakami
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Szef NATO w Warszawie
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Rusza program „cyber.mil z klasą”
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Fuzja w ramach PGZ
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Trzecia Setka Komandosa
201 maratonów w 201 krajach
Wizja marszałka prysła w Rydze
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
W Brukseli o bezpieczeństwie
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Brunssum, or welcome to the Netherlands
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
US Army od kuchni
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Step ahead in a different world
Steering Awareness
Pancerna walka w mieście
General Anders Joins NATO
Kampania wyborcza poza armią
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
To był realny plan odbudowy Polski
12 Brygada 20 lat w NATO
Cel – bezpieczna Europa
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Pogromcy czołgów poszukiwani
19 medali żołnierzy
Jastrzębie widzą w ciemności
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
Generała Andersa akces do NATO
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Trening na wieżowcu i nad wodą
Drugie życie Wilczego Szańca
MP5: pierwszy z NATO
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Panie bez taryfy ulgowej
A Biting and Tracking Commando
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Podwyżki dla pracowników wojska
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
„Zoom na proobronność”
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Rok intensywnych ćwiczeń

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO