moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Stoltenberg na Forum Ekspertów: Nie chcemy nowej zimnej wojny

NATO nie szuka konfrontacji, nie chcemy nowej zimnej wojny. Chcemy dialogu z Rosją, bo jest ona częścią światowego bezpieczeństwa – deklarował Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, podczas Forum Ekspertów Szczytu Warszawskiego. – Zagrożeniem dla bezpieczeństwa nie są kraje i narody, ale polityka siły – dodał prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Polski Andrzej Duda oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zainaugurowali ekspercką konferencję Warsaw Summit Experts Forum, towarzyszącą szczytowi Sojuszu.

– Liczę, że na warszawskim szczycie dowiedziemy, iż wspólnota transatlantycka jest silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej – podkreślał zwierzchnik Sił Zbrojnych RP, że to spotkanie jest wydarzeniem historycznym. Jego zdaniem NATO „dowiedzie, że jest silnym i wiarygodnym sojuszem na rzecz pokoju i obrony”. Prezydent przypomniał, że jest to podstawowa funkcja Sojuszu. – 25 lat po zakończeniu zimnej wojny powracamy do tego przesłania wyrażonego przez pierwszego sekretarza generalnego NATO – stwierdził.

Podobne tezy znalazły się w wystąpieniu sekretarza generalnego Sojuszu. – NATO nie szuka konfrontacji, nie chcemy nowej zimnej wojny. Ona przeszła do historii i niech tam pozostanie – mówił Jens Stoltenberg. – Chcemy konstruktywnego dialogu z Rosją, bo jest naszym największym sąsiadem i integralną częścią światowego bezpieczeństwa – deklarował.

Andrzej Duda zaznaczył, że dziś zagrożeniem dla bezpieczeństwa „nie są kraje i narody, ale polityka siły, która nie liczy się z normami prawa międzynarodowego”. – Bezpieczeństwo jest niepodzielne. Sprzeciwiamy się regionalizacji bezpieczeństwa i jego reglamentacji na poszczególne flanki – mówił zwierzchnik sił zbrojnych. – Potrzebujemy braterstwa nie tylko broni, lecz także braterstwa wizji, wartości, zasad – dodał.

Jens Stoltenberg zapowiedział, że NATO chce przekształcić brygadę rumuńską w brygadę międzynarodową i w ten sposób wzmocnić swoją flankę południową. I zaznaczył: – Atak na któregokolwiek sojusznika spotka się z odpowiedzią całego NATO.

Obaj politycy podkreślali konieczność utrzymania polityki otwartych drzwi do NATO i mówili o pogłębianiu relacji sojuszu z Gruzją, Mołdawią i Ukrainą. – Przyjęcie Czarnogóry do NATO to kolejny krok stabilizujący Bałkany i pozytywny przykład dla innych. Jesteśmy gotowi przyjąć te państwa, które spełnią warunki Sojuszu – stwierdził Andrzej Duda.

Prezydent RP i sekretarz generalny NATO mówili też o konieczności współpracy Sojuszu z Unią Europejską. – Mamy wspólne wartości, interesy oraz stoimy wobec wspólnych zagrożeń – wymieniał powody Jens Stoltenberg. – Sojusz chce wspierać swoich partnerów, dlatego jednym z głównych celów szczytu w Warszawie jest projekcja stabilności poza granice NATO: do północnej Afryki i na Bliski Wschód – uzupełnił.

Na forum ekspertów wystąpiła także Madeleine Albright, była amerykańska sekretarz stanu. Kilka lat temu była członkiem grupy, która opracowała „mapę drogową” dla NATO. Podkreśliła, że także dziś NATO musi mieć strategię na najbliższą przyszłość. – To wyzwanie, ponieważ globalne zagrożenia zmuszają nas do jej nieustannej modyfikacji – tłumaczyła.

Madeleine Albright mówiła o NATO jako o wspólnocie wartości. – Przyszłość NATO zależy od naszej jedności – podkreśliła. – Trzeba przejść od wzmacniania bezpieczeństwa do odstraszania, aby Rosja zauważyła naszą determinację – zaznaczyła, wspominając, że są różne możliwości współpracy z Moskwą.

Tematem wystąpienia ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego było zachowanie pokoju we współczesnym świecie. – Wymaga to od nas inicjatywy i odważnych decyzji – stwierdził szef polskiej dyplomacji. – Bezpieczeństwo stało się dziś hybrydowe, podobnie jak zagrożenia. Aby odstraszyć agresora, konieczna jest solidarność wszystkich członków – zwrócił uwagę.

Warsaw Summit Experts Forum zorganizowały Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i GLOBSEC.

Film: NATO

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: NATO, Andrzej Hrechorowicz/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
 
Szef MON odwiedził USA
Dron z LAW-u
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Test mobilności 12 Dywizji
Duch Invictus jest, czas na formę
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Żołnierze bez testów z WF-u
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Ostatnie dni kampanii 1939
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wybierz się na wojskowe studia
Ciemne strony Facebooka
JWK to test siły i motywacji
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
W jedynym słusznym kierunku
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Dołącz do sportowców w mundurach!
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Polsko-tureckie obrady
Szef MON-u w Forcie Sill
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Na granicy stratosfery
Afganistan. Czas wracać do domu
Course on Diplomacy
Polityka nie znosi próżni
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Emerytura wypłacana w … karmie
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
KFOR: wyższy stopień gotowości
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Ogień na alpejskich szczytach
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Rezerwista ochotnik też musi się starać
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Wilk na poligonie
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Przeprawa przez Narew
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Advantages of Efficient Organization
Współpraca i wspólna pamięć
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Legia Akademicka po raz piąty
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO