moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szczyt NATO – koncert i wystawy w stolicy

Koncert wojskowej orkiestry, pokaz musztry paradnej, a później widowisko „Warszawskie syreny” – w piątek wieczorem w Multimedialnym Parku Fontann odbędą się imprezy zorganizowane z okazji szczytu NATO. Warszawiacy i goście będą też mogli obejrzeć na ulicach stolicy wystawy poświęcone historii Polski i tradycji polskiego oręża.

Opowieść o bohaterkach Warszawy

Pokaz musztry paradnej połączony z koncertem orkiestry wojskowej to jedna z atrakcji przygotowanych w Warszawie z okazji szczytu NATO (8-9 lipca). Impreza rozpocznie się w piątek o 22.00 w Multimedialnym Parku Fontann na Podzamczu. Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego zagra nie tylko marsze wojskowe m.in. „Żołnierski krok” Pawła Kuczera, ale także Polonez A-Dur Fryderyka Chopina czy utwór „Consider yourself” Lionela Barta. Z kolei Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego przygotowała pokaz musztry paradnej. – Wystąpi 36 żołnierzy w umundurowaniu trzech rodzajów wojsk – mówi ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzeczniczka Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Koncert poprzedzi pokaz fontann „Warszawskie syreny”, łączący muzykę francuskiego kompozytora Jeana-Michela Jarre'a, wodę i kolorowe światła. Animowana opowieść jest inspirowana legendą o warszawskiej syrence, ale wspomina też o bohaterskich mieszkankach stolicy. Na przykład o Krystynie Krahelskiej, ps. „Danuta”, autorce piosenki „Hej, chłopcy, bagnet na broń!” i uczestniczce powstania warszawskiego, która zginęła w pierwszych dniach zrywu. To właśnie ona przed wojną pozowała do stojącego dziś nad Wisłą pomnika warszawskiej Syreny.

Chwalmy się polską historią

Na ulicach i budynkach Warszawy pojawią się też wystawy poświęcone polskiej historii. Jedną z nich, zatytułowaną „Wielcy Polacy”, można oglądać na fasadzie siedziby Dowództwa Garnizonu Warszawa przy pl. Piłsudskiego. Wystawa składa się z portretów 29 Polaków, którzy zapisali się w naszych dziejach. Wśród nich znaleźli się m.in. papież Jan Paweł II, aktorka Helena Modrzejewska, kompozytor Ignacy Paderewski, gen. Tadeusz Kościuszko czy franciszkanin św. Albert Chmielowski. – Te postacie skłaniają do refleksji i dumy z naszych dokonań – mówił Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony narodowej, otwierając wystawę, której organizatorem jest MON.

Z kolei na budynku Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa przy al. Niepodległości 144 zaprezentowano galerię portretów słynnych polskich żołnierzy i dowódców: od Zawiszy Czarnego, przez gen. Władysława Andersa, po płk Ryszarda Kuklińskiego. Obie ekspozycje można oglądać do końca lipca.

Oprócz wystaw resort obrony przygotował także w wersji angielskojęzycznej album „Poland place of freedom”, promujący polską historię i opowiadający o najważniejszych wydarzeniach z naszych dziejów m.in. powstaniu kościuszkowskim, walkach pod Monte Cassino czy wstąpieniu do NATO. Przygotowano również broszurę na temat roli polskich sił zbrojnych w strukturach NATO i Unii Europejskiej. Jak mówił wiceminister Fałkowski, wszystkie te działania mają na celu promowanie Polski, polskiego wojska oraz polskiej historii i tradycji wśród gości, którzy w najbliższych dniach przyjadą do stolicy.

Atrakcje czekają też w Parku Ujazdowskim. Tu przez cały lipiec można oglądać wystawę plenerową „Ryngraf – tarcza żołnierza polskiego”. Opowiada ona o historii medalionów noszonych przez żołnierzy podkreślających swój patriotyzm i przywiązanie do religii – m.in. konfederatów barskich, żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz organizacji Wolność i Niezawisłość. Również tę ekspozycję przygotował resort obrony.

Z okazji szczytu powstała też wystawa „Polska w NATO” prezentowana w lipcu na Krakowskim Przedmieściu, w Park Ujazdowskim i Parku Saskim oraz ekspozycja „17 lat Polski w NATO”, którą można obejrzeć od 6 do 10 lipca w holu Pałacu Kultury i Nauki. Prezentowane na niej plansze przypominają historię naszego członkostwa w Sojuszu.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Leopardy strzelały w dzień i w nocy
 
„Defender” wkracza do Polski
Legia na ASzWoj po raz trzeci
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Symulatory strzelań Rosomaków
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Arsenał Iranu
Darłowo czeka na śmigłowce
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Obradowała Rada Gabinetowa
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
„Bolko” w służbie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Klasy wojskowe po nowemu
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Militaria na Zamku Królewskim
Polacy najlepsi w Hackathonie
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Pretorianie na Mazurach
USA nie zacznie wojny z Iranem
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
„Defender Europe” – cykl spotkań informacyjnych
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
They Train Together, They Fight Together
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Nowy wiceminister w MON
Znamy projekt pomnika Bitwy Warszawskiej
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
JWK z odznaką pamiątkową
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Ważka bliżej
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Defense Without Politics
Śmierć bohatera
We Are All Darfur
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Palmiry – miejsce kaźni
Własne interesy Europy
Security Game
Krwawe walki o Monte Cassino
Kolejne kontrakty na Wisłę
Polowy „Brave Band”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wojskowi eksperci o koronawirusie
Iran uderza w USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO