moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sojusz musi potwierdzić zasadę niepodzielności swojego bezpieczeństwa

Ekscelencje,
Dostojni Goście,
 
Jestem dumny z tego, że Warszawa – miasto, które reprezentuje żywotność i kreatywność polskiego narodu, ale które jest także symbolem skomplikowanej historii mojej ojczyzny, gości nas w tym bardzo ważnym momencie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Od zakończenia zimnej wojny przeszliśmy długą drogę, zapewniając pokój i stabilność w ramach naszej transatlantyckiej wspólnoty. Odnieśliśmy sukces, ponieważ głęboko wierzymy, że każdy naród ma prawo cieszyć się korzyściami płynącymi z demokracji, wolności i wzrostu gospodarczego, w oparciu o prawo międzynarodowe i wzajemny szacunek. Dziś te wartości są po raz kolejny osłabiane przez zagrożenia i wyzwania. Niektórych z nich Europa nie doświadczała od dziesięcioleci.

Jesteśmy świadkami polityki agresji i notorycznego braku poszanowania dla prawa międzynarodowego, wewnętrznej suwerenności i integralności terytorialnej. Mamy do czynienia z niestabilnością, a także nowymi falami zagrożeń, takimi jak terroryzm i wojna hybrydowa. Te wyzwania wpływają na obywateli wszystkich państw członkowskich. Dziś nasze społeczeństwa oczekują, że będziemy wypełniać nasze zobowiązania. Dlatego właśnie szczyt musi przynieść stabilność w czasach niepewności, zamanifestować naszą jedność w czasach podziału, a także zapewnić bezpieczeństwo w czasach zagrożeń. Po to, aby sprostać tym oczekiwaniom, Sojusz musi raz jeszcze skupić się na swoim zasadniczym zadaniu, czyli na kolektywnej obronie.

Musimy pozostać zjednoczeni i demonstrować solidarność, jednocześnie dostosowując się do długofalowych zmian w sferze bezpieczeństwa. Odnieśliśmy sukces. Udało się wykonać pierwszy krok w tym kierunku dwa lata temu w Walii. Przyjęto wówczas Plan Działań na rzecz Gotowości, by zwiększyć nasz potencjał reagowania. Dziś musimy znaleźć właściwą odpowiedź na obecną sytuację. Odpowiedź ta musi być oparta na przekonaniu, że zapewnienie bezpieczeństwa sojusznikom to nie jednorazowy akt, lecz ciągły proces.

Dziś musimy uczynić kolejny krok, ustanawiając wielonarodową, wzmocnioną, wysuniętą obecność w celu umocnienia obrony i zdolności odstraszania na wschodniej flance NATO. Sojusz musi być w stanie w pełni potwierdzić zasadę niepodzielności swojego bezpieczeństwa.

Jeżeli chodzi o południowy wymiar Sojuszu, to potrzebujemy spójnej strategii, która pozwoli nam skutecznie stawiać czoło kolejnym zagrożeniom. Stabilność regionu euroatlantyckiego jest zależna od bezpieczeństwa również poza jego granicami. Dotrzymując swoich zobowiązań na rzecz obronności, musimy jednocześnie pogłębiać współpracę z wszystkimi naszymi partnerami, zarówno w naszym wschodnim, jak i południowym sąsiedztwie, poprzez wspieranie ich zdolności obronnych. NATO powinno utrzymać politykę otwartych drzwi i cieszę się, że premier Czarnogóry jest tu dziś z nami.

Jednak musimy pamiętać, że zagrożeniem dla naszego wspólnego bezpieczeństwa nie jest konkretne państwo, czy naród, ale polityka agresji i braku poszanowania dla ludzkiej godności.

Nie otaczają nas wrogowie. Otaczają nas wyzwania. Musimy podejmować je nie tylko poprzez obronę i odstraszanie, lecz również poprzez dialog. Dlatego też pozostajemy gotowi do dialogu z każdym, kto podziela naszą postawę. Zarazem zdecydowanie opowiadamy się po stronie naszych wartości w przekonaniu, że dialog nie może narażać na szwank ani pokoju, ani zasad prawa międzynarodowego.

Szanowni Koledzy,

Dzisiaj jako przywódcy demokratycznych państw ponosimy szczególną odpowiedzialność wobec naszych obywateli. Odpowiedzialność, aby upewnić się, że ludzie będą mogli czuć się bezpiecznie, cieszyć dobrobytem, żyć w pokoju. Jestem głęboko przekonany, że wysiłki podjęte przez nas w najbliższych dwóch dniach zaowocują decyzjami niezbędnymi do realizacji tego zobowiązania.

Chciałbym podziękować Panu, Panie Sekretarzu Generalny NATO, drogi Jensie, oraz całemu zespołowi NATO, za przywództwo i determinację podczas przygotowań do naszego spotkania.

Chciałbym życzyć nam wszystkim owocnego i znaczącego szczytu!

Dziękuję bardzo.
 
Źródło: www.prezydent.pl

Andrzej Duda , prezydent Rzeczpospolitej Polskiej

dodaj komentarz

komentarze


Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
 
Konkurs pamięci o Katyniu
W BBN o sytuacji na granicy
NATO i USA: Jesteśmy gotowi na każde rozwiązanie
Na wolność przez dwa mury
Survival w Kosowie
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Saperzy rozminowują Kłaj
W Brukseli o przyszłości NATO
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Minister Błaszczak zakażony COVID-19
Walka, która poruszyła Europę
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Jak Perun z Piratem
Na granicy (na razie) spokojniej
Pierwszy krok do zawodowców
Bez AK, ale nadal w walce
Nowe możliwości bydgoskich WZL
Strzały na granicy
Spędź ferie z WOT
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Otwarte bramy Auschwitz
Nauka kruszenia lodu
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Zima, skały i kawalerzyści
Jakie zmiany dla podchorążych?
Nowe garaże dla Leopardów
Polska marynarka ćwiczy z siłami NATO
Misja nie tylko wojskowa
Oczy na wschodnią flankę
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Nowa Rada przy prezydencie
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Zwiad w górach? Ruszamy zimą
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Keeping Guard on Integrity
Zielony, żółty czy czerwony?
Legionowski szpital niemal gotowy
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Gotowi na arktyczne zimno
Rodzeństwo na medal
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Wiedza, która ratuje życie
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Polska członkiem Eurokorpusu
Nie żyje żołnierz z 9 Brygady
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO