moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sojusz musi potwierdzić zasadę niepodzielności swojego bezpieczeństwa

Ekscelencje,
Dostojni Goście,
 
Jestem dumny z tego, że Warszawa – miasto, które reprezentuje żywotność i kreatywność polskiego narodu, ale które jest także symbolem skomplikowanej historii mojej ojczyzny, gości nas w tym bardzo ważnym momencie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Od zakończenia zimnej wojny przeszliśmy długą drogę, zapewniając pokój i stabilność w ramach naszej transatlantyckiej wspólnoty. Odnieśliśmy sukces, ponieważ głęboko wierzymy, że każdy naród ma prawo cieszyć się korzyściami płynącymi z demokracji, wolności i wzrostu gospodarczego, w oparciu o prawo międzynarodowe i wzajemny szacunek. Dziś te wartości są po raz kolejny osłabiane przez zagrożenia i wyzwania. Niektórych z nich Europa nie doświadczała od dziesięcioleci.

Jesteśmy świadkami polityki agresji i notorycznego braku poszanowania dla prawa międzynarodowego, wewnętrznej suwerenności i integralności terytorialnej. Mamy do czynienia z niestabilnością, a także nowymi falami zagrożeń, takimi jak terroryzm i wojna hybrydowa. Te wyzwania wpływają na obywateli wszystkich państw członkowskich. Dziś nasze społeczeństwa oczekują, że będziemy wypełniać nasze zobowiązania. Dlatego właśnie szczyt musi przynieść stabilność w czasach niepewności, zamanifestować naszą jedność w czasach podziału, a także zapewnić bezpieczeństwo w czasach zagrożeń. Po to, aby sprostać tym oczekiwaniom, Sojusz musi raz jeszcze skupić się na swoim zasadniczym zadaniu, czyli na kolektywnej obronie.

Musimy pozostać zjednoczeni i demonstrować solidarność, jednocześnie dostosowując się do długofalowych zmian w sferze bezpieczeństwa. Odnieśliśmy sukces. Udało się wykonać pierwszy krok w tym kierunku dwa lata temu w Walii. Przyjęto wówczas Plan Działań na rzecz Gotowości, by zwiększyć nasz potencjał reagowania. Dziś musimy znaleźć właściwą odpowiedź na obecną sytuację. Odpowiedź ta musi być oparta na przekonaniu, że zapewnienie bezpieczeństwa sojusznikom to nie jednorazowy akt, lecz ciągły proces.

Dziś musimy uczynić kolejny krok, ustanawiając wielonarodową, wzmocnioną, wysuniętą obecność w celu umocnienia obrony i zdolności odstraszania na wschodniej flance NATO. Sojusz musi być w stanie w pełni potwierdzić zasadę niepodzielności swojego bezpieczeństwa.

Jeżeli chodzi o południowy wymiar Sojuszu, to potrzebujemy spójnej strategii, która pozwoli nam skutecznie stawiać czoło kolejnym zagrożeniom. Stabilność regionu euroatlantyckiego jest zależna od bezpieczeństwa również poza jego granicami. Dotrzymując swoich zobowiązań na rzecz obronności, musimy jednocześnie pogłębiać współpracę z wszystkimi naszymi partnerami, zarówno w naszym wschodnim, jak i południowym sąsiedztwie, poprzez wspieranie ich zdolności obronnych. NATO powinno utrzymać politykę otwartych drzwi i cieszę się, że premier Czarnogóry jest tu dziś z nami.

Jednak musimy pamiętać, że zagrożeniem dla naszego wspólnego bezpieczeństwa nie jest konkretne państwo, czy naród, ale polityka agresji i braku poszanowania dla ludzkiej godności.

Nie otaczają nas wrogowie. Otaczają nas wyzwania. Musimy podejmować je nie tylko poprzez obronę i odstraszanie, lecz również poprzez dialog. Dlatego też pozostajemy gotowi do dialogu z każdym, kto podziela naszą postawę. Zarazem zdecydowanie opowiadamy się po stronie naszych wartości w przekonaniu, że dialog nie może narażać na szwank ani pokoju, ani zasad prawa międzynarodowego.

Szanowni Koledzy,

Dzisiaj jako przywódcy demokratycznych państw ponosimy szczególną odpowiedzialność wobec naszych obywateli. Odpowiedzialność, aby upewnić się, że ludzie będą mogli czuć się bezpiecznie, cieszyć dobrobytem, żyć w pokoju. Jestem głęboko przekonany, że wysiłki podjęte przez nas w najbliższych dwóch dniach zaowocują decyzjami niezbędnymi do realizacji tego zobowiązania.

Chciałbym podziękować Panu, Panie Sekretarzu Generalny NATO, drogi Jensie, oraz całemu zespołowi NATO, za przywództwo i determinację podczas przygotowań do naszego spotkania.

Chciałbym życzyć nam wszystkim owocnego i znaczącego szczytu!

Dziękuję bardzo.
 
Źródło: www.prezydent.pl

Andrzej Duda , prezydent Rzeczpospolitej Polskiej

dodaj komentarz

komentarze


„Defender Europe” – cykl spotkań informacyjnych
 
Znamy projekt pomnika Bitwy Warszawskiej
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
JWK z odznaką pamiątkową
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Obradowała Rada Gabinetowa
Kolejne kontrakty na Wisłę
Arsenał Iranu
Ważka bliżej
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Bolko” w służbie
Własne interesy Europy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Klasy wojskowe po nowemu
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Symulatory strzelań Rosomaków
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Security Game
Militaria na Zamku Królewskim
We Are All Darfur
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Iran uderza w USA
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Polowy „Brave Band”
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
Palmiry – miejsce kaźni
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Defense Without Politics
Pretorianie na Mazurach
Nowy wiceminister w MON
Wojskowi eksperci o koronawirusie
Krwawe walki o Monte Cassino
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Darłowo czeka na śmigłowce
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Polacy najlepsi w Hackathonie
They Train Together, They Fight Together
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Śmierć bohatera
Legia na ASzWoj po raz trzeci
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO