moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Technologie kosmiczne dla obronności

Zaprojektowany w Polsce satelita obserwacyjny Ziemi w wyposażeniu naszej armii? Czemu nie? W Warszawie odbyło się spotkanie naukowców i wojskowych poświęcone krajowym technologiom kosmicznym, które mogą zostać zastosowane w siłach zbrojnych. Konferencję zorganizował Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych MON.

Informacje dostarczane przez satelity mają coraz większe znaczenie w obszarze obronności. Bez nich trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie nowoczesnych systemów nawigacyjnych i łączności. W ostatnich latach rola satelitów wzrosła także dlatego, że potrafią one śledzić krążące na orbicie ziemskiej tzw. kosmiczne śmieci, czyli głównie stare satelity, z którymi utracono kontakt. O tym, jak bardzo są niebezpieczne, świadczy wydarzenie z 1978 roku, gdy w okolicach Wielkiego Jeziora Niewolniczego w północno-zachodniej Kanadzie spadł rosyjski satelita Kosmos 954 wyposażony w reaktor nuklearny.

W Polsce już kilka razy pojawiały się plany umieszczenia w kosmosie własnych, opracowanych przez polskich naukowców satelitów, jednak zwykle na realizację tych zamierzeń brakło pieniędzy. Udało się nam jedynie umieścić na orbicie mikrosatelity PW-Sat w 2012 roku, a później Lem i Heweliusz.

Mimo to Polska nie porzuciła ambitnych planów podbicia kosmosu własnymi produktami. Szanse na sukces są tym większe, że polskie instytucje naukowo-badawcze i firmy coraz częściej zaangażują się w zagraniczne projekty wykorzystujące technologie kosmiczne. Polacy dostarczają na Zachód m.in. wysoce zaawansowane urządzenia i oprogramowania. Rodzime ośrodki naukowe i przemysłowe mogły zaprezentować swoje osiągnięcia i obecnie realizowane prace podczas „III dnia informacyjnego sektora kosmicznego – technologie kosmiczne w służbie Sił Zbrojnych RP”. Imprezę zorganizował pod koniec czerwca w Warszawie Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych (I3TO) MON.

REKLAMA

Jednym z przykładów projektów, które już zrealizowano, są anteny ARISS dla modułu Columbus Międzynarodowej Stacji Kosmicznej opracowane na Politechnice Wrocławskiej. Mogą one zostać zastosowane w produktach wojskowych, takich jak systemy radiolokacyjne i łączności.

Podczas konferencji rozmawiano także o możliwościach rozwoju technologii kosmicznych i satelitarnych w Polsce. W szczególności tych związanych z nawigacją, komunikacją oraz obserwacją Ziemi i przestrzeni kosmicznej.

– Dzisiejsze spotkanie pozwoli nam na przeanalizowanie i ocenę polskiego potencjału intelektualnego i przemysłowego w sektorze technologii kosmicznych – mówił w rozmowie z polską-zbrojną.pl płk dr hab. inż. Sławomir Augustyn, szef I3TO. – Z pewnością mamy wiedzę i zdolności, dzięki którym możemy osiągać sukcesy w tworzeniu oprogramowań. To niezwykle ważne, jeśli myślimy o własnych sztucznych satelitach – dodał.

Czy jednak Polska ma odpowiedni potencjał przemysłowy? Zdaniem płk. Augustyna na wysokim poziomie jest na przykład polska optoelektronika. Niestety, to z czym musimy się liczyć, to wysokie koszty testów, jakie muszą przejść elementy elektroniczne, zanim zostaną wykorzystane w urządzeniach kosmicznych dopuszczonych do użycia na orbicie.

Tadeusz Wróbel , publicysta „Polski Zbrojnej”

dodaj komentarz

komentarze


Malutka na poligonie
 
Trudny rok na misjach
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Hartowanie spadochroniarzy
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Pustynna burza wokół Husajna
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Wojsko – plan na życie
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Kierunek: Litwa
Laserowa artyleria US Army
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Symulator Orlika w Dęblinie
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Na rozgrzewkę – zapasy
Komandosi znad Garigliano
Żydzi od Andersa
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
155 mm dla US Army
Kuźnie oficerskich kadr
Dołącz do zawodowców
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Jest Warszawa
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Armia Fight Night znów w akcji
Ferie z gwiazdami sportu
Co musi umieć kierowca czołgu
Pandemię pokonamy szczepieniami
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Dama odeszła do historii
Daglezje na większe przeprawy
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Komisje sejmowe o umowie z USA
We Never Stop
WBH upublicznia swoje archiwa
Na straży niebieskiej linii
Trudny egzamin przed misją
Telefon dla seniora
Ukraiński kurs na Zachód
Amerykanie odmładzają F-16
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Wojsko walczy z COVID-19
Jakie zmiany w mundurówce?
Kwalifikacja odbędzie się …
Nurkowie w głębinach
Kutno w sieci LogHubs
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Obrady ministrów obrony NATO
Żołnierze testują nauczycieli
Agenci wywiadu na bobslejach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO