moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy piloci rozpoczynają misję w Kuwejcie

To pierwsza misja polskich F-16. Misja o historycznym znaczeniu dla Polski. Dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej za waszą gotowość – powiedział minister obrony Antoni Macierewicz podczas uroczystego pożegnania żołnierzy rozpoczynających misję w Kuwejcie. Polacy dołączają do międzynarodowej operacji „Inherent Resolve” przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu.

Uroczysta zbiórka żołnierzy, którzy niebawem rozpoczną służbę w Kuwejcie, odbyła się na lotnisku 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Janowie koło Mińska Mazowieckiego. W skład nowego Polskiego Kontyngentu Wojskowego wejdzie 150 osób. Będą to głównie żołnierze baz lotnictwa taktycznego z Krzesin i Łasku oraz specjaliści cywilni. Komponent lotniczy będzie wyposażony w cztery wielozadaniowe samoloty F-16 i zasobniki rozpoznawcze DB-110. Dowódcą powietrznego kontyngentu został ppłk pil. Tomasz Jatczak, dowódca grupy działań lotniczych z Łasku. – To bardzo doświadczony oficer, który w powietrzu spędził ponad 2100 godzin, z czego 1115 za sterami wielozadaniowych F-16 – mówi mjr Andrzej Truskowski z 32 Bazy.

Lotnicy mają wykonywać zadania związane z rozpoznaniem powietrznym nad terytorium Iraku. Oficerowie będą służyć także w wielonarodowym centrum operacji powietrznych w Katarze, skąd mają koordynować misje zwiadowcze polskich Jastrzębi. – Czeka was szczególna misja. Jest to pierwsza misja polskich F-16, pierwsza taka misja polskich żołnierzy nad innym niebem – podkreślał minister Macierewicz. Szef resortu obrony dodał, że wykonując swoje zadania, polscy żołnierze będą współdziałać z wojskowymi ze wszystkich krajów członkowskich NATO.

REKLAMA

Minister odwołał się także do zbliżającego się szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbędzie się 8–9 lipca w Warszawie. Zaznaczył, że będzie to wydarzenie, które wpłynie na bezpieczeństwo Polski. – Wy jesteście częścią tej zmiany, bo bez was nie byłaby ona możliwa – zwrócił się do żołnierzy wylatujących do Kuwejtu. – Podczas służby na Bliskim Wschodzie pamiętajcie, że wypełniacie misję o historycznym znaczeniu dla Polski. Jesteście częścią zmiany, która sprawia, że w kraju, po 70 latach, będą stacjonowały wojska sojuszników, a my będziemy mogli poczuć się naprawdę bezpiecznie – mówił Antoni Macierwicz. – I na koniec powtarzam za waszym dowódcą ten najważniejszy rozkaz: macie wrócić szczęśliwie – podkreślał.

Dowódca PKW w Kuwejcie, ppłk pil. Tomasz Jatczak stwierdził, że przyjęcie nowych obowiązków to dla niego zaszczyt i wielka odpowiedzialność. – Będę dowodził zgranym zespołem profesjonalistów. Żołnierzy gotowych wykonywać zadania na najwyższym poziomie – mówił ppłk Jatczak. – Wiem, że podwładny ma prawo być dobrze dowodzony. Jestem pewny, że sprostam temu wyzwaniu – dodał.

Podczas uroczystości szef resortu obrony wręczył dowódcy PKW polską flagę. Podpisano także formalne przekazanie przez dowódcę generalnego, gen. broni Mirosława Różańskiego podległości żołnierzy kontyngentu dowódcy operacyjnemu, gen. broni Markowi Tomaszyckiemu.

Polscy lotnicy rozpoczynają służbę w Kuwejcie na mocy postanowienia podpisanego przez prezydenta Andrzeja Dudę. Stworzono dwa kontyngenty, które od 20 czerwca do 31 grudnia 2016 roku będą stacjonowały w Iraku i Kuwejcie. Polska dołączyła tym samym do misji „Inherent Resolve”, prowadzonej przez Globalną Koalicję przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. Na podstawie tego samego postanowienia zwierzchnika sił zbrojnych RP w Iraku stacjonuje grupa 60 żołnierzy wojsk specjalnych. Ich zadaniem jest szkolenie miejscowej armii.

Koszty polskiego zaangażowania w operację „Inherent Resolve” wyniosą około 52 mln zł (30 mln – PKW w Kuwejcie, 22 mln – PKW w Iraku). Środki te pochodzą z budżetu resortu obrony narodowej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Pawełowski
1467626700
Ja czekam na długoterminowe efekty wysyłania naszych żołnierzy poza granice państwa. Zobaczymy jak odwdzięcza nam się kraje które są elitą w dziedzinie militarii.
26-96-3A-EC

„Renegade/Sarex” – na wypadek katastrofy
 
W Drawsku strzelają Abramsy
Droga ku liczniejszej armii
Czworo triumfatorów VI Setki Komandosa
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Pamiętamy o bohaterach spod Monte Cassino
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Morska flanka pod osłoną
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Wojsko znów zagra z Gortatem
Musisz się szkolić tak, jak będziesz walczył
Przyszli nawigatorzy AW101 szkolą się we Francji
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Pancerne uderzenie na „Defenderze”
Na Monte Cassino marsz!
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
Czy Lend-Lease Act pomoże Ukrainie?
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Lorenz: Biden mobilizuje Zachód
Przewrót majowy
F-15 w Łasku
Dla bezpieczeństwa lotów
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
PGZ zwiększa moc
Stocznia na dwóch barkach
Wojsko na muralach
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Wakacje z WOT? Zgłoś się już teraz!
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Przyjdź na piknik i zostań żołnierzem
Wyższe nie tylko pensje
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
„Kormoran” u wybrzeży Litwy
Ottokar przyspiesza
Więcej pieniędzy na zapomogi
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Za wolność naszą i waszą
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Coraz więcej Rosomaków w armii
Medale za walkę z COVID-19
PKW Orlik wrócił do domu
Wyjątkowy Buzdygan znów pomógł!
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Wielki desant na „Swift Response”
Wielki dzień dla polskiego wojska
Polacy na Monte Cassino
Amerykańskie F-15 w Polsce
Wschodnia flanka musi być wzmocniona
Pioruny w ofercie dla US Army
„Tydzień Zdrowia” w szpitalu w Legionowie
Raport podkomisji smoleńskiej
Ukraina kontratakuje
Bitwa o Kamień Stołpecki
Gratulujemy weteranom sportowcom!
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
Przeprawa przez Wisłę
Leopardy 2A7 w Polsce
Trwają walki o Donbas

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO