moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gen. Różański – rok na czele Dowództwa Generalnego

Przyszłe pole walki będzie miejscem działań połączonych, na którym aktywne będą wszystkie składowe sił zbrojnych. Musimy ćwiczyć w ten sam sposób, by osiągać niezbędną synergię – podkreśla gen. broni Mirosław Różański. Dziś mija rok od objęcia przez niego stanowiska dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych.


– Na początku swojej kadencji postawiłem przed sobą trzy cele. Chciałbym, by po jej zakończeniu wszyscy żołnierze byli świadomi konstytucyjnej misji sił zbrojnych, by dowództwa były przygotowane do kierowania działaniami połączonymi, a jednostki gotowe do przyjmowania nowych typów uzbrojenia – mówił gen. Mirosław Różańskim podczas spotkania, na którym podsumował swój pierwszy rok na stanowisku dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych.

Zgodnie z obowiązującą w Wojsku Polskim strukturą dowodzenia, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych jest odpowiedzialne za szkolenie żołnierzy w czasie pokoju, jest dysponentem sprzętu wojskowego oraz zapewnia zaplecze logistyczne armii. DGRSZ jest tzw. force providerem, czyli przygotowuje wojsko do wykonywania zadań w czasie kryzysu i wojny. Dlatego, zdaniem gen. Różańskiego, ogromnie ważne jest, by ćwiczenia jak najwierniej odwzorowywały rzeczywiste zadania, jakie mogą stanąć przed Wojskiem Polskim. – Przyszłe pole walki będzie miejscem działań połączonych, na którym będą aktywne wszystkie składowe sił zbrojnych. Musimy ćwiczyć w ten sam sposób, by osiągać niezbędną synergię – uważa dowódca generalny.


Film: DGRSZ

Najbardziej zauważalnym efektem realizacji tej idei jest systematyczny wzrost liczby ćwiczeń. W 2014 roku Dowództwo Generalne przeprowadziło 104 manewry narodowe oraz 35 międzynarodowych. W ubiegłym roku łącznie odbyło się 221 różnego rodzaju szkoleń, z czego 71 z udziałem zagranicznych żołnierzy. – Wyprowadziliśmy zdecydowanie więcej wojska na poligony przy ekonomicznym wykorzystaniu potencjału. Na przykład, kilka lat temu siły powietrzne wykonywały większość ćwiczeń same dla siebie. Dzisiaj żaden samolot nie powinien wzbić się w powietrze, jeżeli jego zadanie nie będzie powiązane dodatkowo z działaniami innych rodzajów sił zbrojnych – zaznacza gen. Różański.

Co ważne, wzrosła także średnia ocen, jakie departamenty Kadr i Kontroli Ministerstwa Obrony Narodowej wystawiały za przygotowanie i prowadzenie ćwiczeń. W 2013 roku szkolenia dowództw i sztabów zostały ocenione średnio na 2,83, a szkolenia wojsk – na 2,80. Rok później średnie wyniki wynosiły odpowiednio 3,62 i 3,71. W ciągu minionych 12 miesięcy zanotowano kolejny wzrost. Szkolenia dowództw oceniano na poziomie 3,86, a wojsk – 3,77.


Najważniejsze wyzwania na 2016 rok to przede wszystkim przygotowanie pododdziałów do służby w Siłach Odpowiedzi NATO, Grupie Bojowej Unii Europejskiej oraz polskich kontyngentach wojskowych, zabezpieczenie szczytu NATO w Warszawie (8–9 lipca) i Światowych Dni Młodzieży (26–31 lipca) oraz przygotowanie infrastruktury do przyjęcia na terytorium Polski wojsk NATO i Stanów Zjednoczonych.

W tym roku w ramach zobowiązań sojuszniczych polscy żołnierze dyżurują w Siłach Odpowiedzi NATO (m.in. pododdziały 10 Brygady Logistycznej oraz 10 Brygady Kawalerii Pancernej), służą także w Grupie Bojowej Grupy Wyszehradzkiej (jednostki 12 Dywizji Zmechanizowanej). Oprócz czterech już rozpoczętych misji zagranicznych (w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie oraz Republice Południowoafrykańskiej) w tym roku na Bliski Wschód zostaną wysłane dwa kolejne kontyngenty. W Kuwejcie będzie stacjonować 150 lotników i cztery samoloty F-16. Będą prowadzić stamtąd misję rozpoznawczą na rzecz międzynarodowej operacji „Inherent Resolve”, wymierzonej w tzw. Państwo Islamskie. Dodatkowo 60 komandosów trafi do Iraku, gdzie zajmą się szkoleniem sztabów i pododdziałów irackich sił zbrojnych oraz doradztwem. Dopracowywane są także szczegóły udziału polskich lotników w NATO-wskiej misji „Air Policing” na Bałkanach.

Na początku 2017 roku na terenie Polski mają zostać rozlokowane pododdziały amerykańskiej brygady pancernej oraz bojowa grupa batalionowa NATO w ramach stałej, wysuniętej obecności wojsk Sojuszu na wschodniej flance. Na razie nie zostały jeszcze podjęte decyzje, gdzie dokładnie będą stacjonowały te oddziały. Być może szczegóły poznamy na zbliżającym się szczycie NATO w Warszawie. To właśnie Dowództwo Generalne będzie odpowiedzialne za przygotowanie infrastruktury na przyjęcie sojuszniczych wojsk i zapewnienie sprawnej współpracy szkoleniowej z Polakami.


Trwa także przystosowywanie organizacji polskiej armii do zniesienia 12-letniego limitu służby szeregowych zawodowych. – Żołnierze są bardzo zadowoleni z decyzji ministra obrony narodowej. Mnie jednak bardziej zajmuje to, co ona oznacza w perspektywie kilku lat – dodał dowódca generalny. Chodzi tu przede wszystkim o dostosowanie systemu szkolenia rezerw mobilizacyjnych do sytuacji, gdy szeregowi będą dłużej pozostawać w służbie. Oznacza to bowiem, że przynajmniej przez kilka lat zmniejszony będzie przepływ kadr z szeregów zawodowej armii do rezerwy. Drugim problemem, z którym wojsko będzie musiało się zmierzyć, jest ewentualny wzrost wydatków związanych z przechodzeniem na emeryturę części szeregowych, którzy przed reformą nie nabywali uprawnień emerytalnych wraz z zakończeniem 12-letniego kontraktu.

Oddzielną kwestią jest realizacja programu modernizacji technicznej. Wiele projektów zostało już rozpoczętych, planowane jest uruchomienie następnych. – Ministerstwo ma plan, by zmniejszyć liczbę programów modernizacji technicznej [obecnie jest 14 – przyp. red.]. To ma dla wojska znaczenie drugorzędne, o ile będą one obejmowały wszystkie zdolności, które są niezbędne dla sił zbrojnych – powiedział gen. Różański. Po stronie DGRSZ w każdym przypadku leży opracowanie potrzeb, przeprowadzenie procedur zakupowych oraz wdrożenie kupionego sprzętu do służby.

Generał broni dr Mirosław Różański ma 54 lata. Od 1 lipca 2015 roku jest dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych (rocznik 1986). Służbę wojskową rozpoczął na stanowisku dowódcy plutonu w 42 Pułku Zmechanizowanym w Żarach. Potem służył m.in. w 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej, 17 Brygadzie Zmechanizowanej oraz 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Został wyróżniony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz Krzyżem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W 2008 roku został laureatem Buzdygana, nagrody miesięcznika „Polska Zbrojna”.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: DGRSZ, plut. Patryk Cieliński, kpr. Daniel Chojak

dodaj komentarz

komentarze

~Kasjer
1467607260
~wojak - trzeba było się uczyć .. i
57-A1-00-DD
~wojak
1467474180
A moze by tak Pan General zamiast jezdIc rossssomakiem czy leopardem, szczelania z brani wyborowej czy zjazdow na linie... Zrobi jakis okop w deszczu, ustawi zima grupe min w kontakcie z przeciwnikiem..... Pobiega za BWP....
D5-9A-A2-30
~Olej
1467426480
Niewspółdziałanie poszczególnych rodzajów wojska to scheda po komunie i okupacji sowieckiej. Co do 12- letniej służby szeregowych. Nie rozumiem dlaczego o tym decyduje MON a nie SZG ? Po za tym polski polityk jest wstanie odmrozić sobie uszy na złość drugiemu polskiemu politykowi. Jednak MON to zbiór - na najwyższych stanowiskach - pracowników sezonowych max 8 lat, powinni sobie zdawać z tego sprawę - a koncepcję armii buduje się na dziesiątki lat. Warto chyba posłuchać tych, którzy : byli przed nimi, są i pozostaną po nich w armii..
DB-3F-9C-53
~ja
1467394800
Wojna, przyszła oczywiście, będzie w Europie z ISLAMISTAMI. Będzie ona trudna, podstępna. ONI będą dysponować ładunkami wybuchowymi założonymi u samobójców. W ostateczności będą też atakować z samochodów Pick-up wyposażonych w WKMy. Będą ONI trudnym przeciwnikiem siejącym strach i terror, niepewność. Zresztą już to się zaczęło w Europie tyle, że jeszcze nie na taką wielką skalę jak chcą tego wyznawcy islamu. Kto przebywał we Francji, Niemczech, UK ten wie o czym piszę. Europa zachodnia już jest na straconej pozycji dzięki poprawności politycznej i
4A-57-54-77

Jakie podwyżki dla żołnierzy?
 
Chciałem walczyć z Niemcami
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Żyj zdrowiej
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Noc deportacji
Krwawe walki o Monte Cassino
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Double Eagle po nowemu
Iran uderza w USA
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Podziemna potęga
Szturmani na Lipie
Jak gra dowódca, grają wszyscy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Obradowała Rada Gabinetowa
Arsenał Iranu
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
We Are All Darfur
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Sowieci w lodowej pułapce
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Klasy wojskowe po nowemu
Umowa na Harpie podpisana!
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Własne interesy Europy
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
F-35 – polska Harpia
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Defense Without Politics
Nowy wiceminister w MON
USA nie zacznie wojny z Iranem
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Czerwoni w odwrocie
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
O Patriotach na WAT
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
They Train Together, They Fight Together
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO