moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tuzin medali żołnierzy na mistrzostwach kraju pływaków

Aż 12 medali zdobyli pływacy z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego w mistrzostwach kraju seniorów na długim basenie. Jedyny indywidualny tytuł mistrzowski zdobył szer. Tomasz Polewka w wyścigu na 50 m stylem grzbietowym. W sumie żołnierze wywalczyli osiem medali w rywalizacji indywidualnej (złoty, sześć srebrnych i brązowy) oraz cztery w sztafetach (trzy złote i srebrny).

Szer. Anna Dowgiert

W Szczecinie na basenie Floating Arena o medale walczyło 678 zawodników ze 137 klubów. Pływacy rywalizowali nie tylko o miejsca na podium, lecz również o przepustki na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. Tuż po otwarciu mistrzostw szer. Anna Dowgiert jako pierwsza wypełniła minimum olimpijskie wyznaczone przez Polski Związek Pływacki w eliminacjach wyścigu na 50 m stylem dowolnym. Reprezentantka Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław uzyskała wynik 25,15 s – popłynęła o 0,13 s szybciej niż wynosi owo minimum. Kolejne dwie przepustki do Rio de Janeiro wywalczyli z żołnierzy: szer. Tomasz Polewka na 100 m stylem grzbietowym i szer. Kacper Klich na 200 m stylem dowolnym.

– Bardzo się cieszę z dwunastu medali, a jeszcze bardziej z wywalczenia przepustek na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro przez trzech naszych zawodników. Pływacy spisali się w Szczecinie rewelacyjnie – podkreśla ppłk Leszek Korszun, szef wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego. – Postawiliśmy na rozwój sekcji pływackiej i to przynosi efekty. Znakomicie układa nam się współpraca z WKS Śląsk i AZS AWF Katowice. Po igrzyskach w Rio de Janeiro chęć odbycia szkolenia dla kandydatów do Narodowych Sił Rezerwowych zgłosiły trzy czołowe polskie pływaczki z Alicją Tchórz na czele. Planujemy więc wzmocnienie naszej sekcji pływackiej – dodaje oficer.

Obecnie w WZS Wrocław jest sześcioro pływaków, którzy reprezentowali Wojsko Polskie na zeszłorocznych wojskowych igrzyskach w Korei Południowej. Tylko jeden spośród nich – szer. Karol Zaczyński – nie wywalczył medalu podczas czempionatu w Szczecinie. – Jednak też był blisko podium. W wyścigu na 800 m stylem dowolnym zajął czwarte miejsce, a do podium zabrakło mu jedynie 0,35 s – podkreśla ppłk Korzun. Przy czym trzeba brać pod uwagę, że – jak dodaje szef WZS – Zaczyński na tych mistrzostwach nie był w najwyższej formie, borykał się z problemami zdrowotnymi.

Na podium w Szczecinie stanęli natomiast wspomniani zawodnicy, którzy wywalczyli przepustki na igrzyska w Rio de Janeiro oraz szer. Mikołaj Machnik i szer. Michał Poprawa. W rywalizacji indywidualnej złoty medal zdobył szer. Tomasz Polewka. W finale wyścigu na 50 m stylem grzbietowym uzyskał on wynik 24,72 s. To nowy rekord Polski. Pływak z wrocławskiego WZS o 0,08 s poprawił swoje rekordowe osiągnięcie sprzed roku, również ze szczecińskiej Floating Areny. Wynik Polewki z MP był lepszy od tego, który niedawno zapewnił złoty medal Francuzowi Lacourtowi na mistrzostwach Europy rozegranych w Londynie. Polak ma obecnie czwarty wynik na świecie, ponieważ w tym roku na różnych zawodach lepsi od niego byli tylko trzej pływacy: Francuz Camille Lacourt (24,67), Rosjanin Grigorij Tarasewicz (24,70) i Japończyk Junya Koga (24,71).

Ponadto szeregowy Polewka wywalczył jeden z sześciu wojskowych srebrnych medali indywidualnych. Był drugi w wyścigu na 100 m stylem grzbietowym, w którym to tytuł mistrzowski przegrał zaledwie o 0,16 s z Radosławem Kawęckim. Trzy srebrne krążki – w finałach wyścigów na 50 i 100 m stylem dowolnym i na 100 m stylem motylkowym – wywalczyła szer. Anna Dowgiert. W finale na 50 m stylem dowolnym uzyskała o 0,08 s słabszy czas niż w eliminacjach, w których zanotowała najlepszy wynik. Oba rezultaty są jednak lepsze od minimum przyjętego w eliminacjach na igrzyska w Rio de Janeiro. Ponadto szer. Kacper Klich był drugi w wyścigu na 400 m stylem dowolnym. Wynikiem 3 min 50,97 s ustanowił swój nowy rekord życiowy. Wreszcie szósty tytuł wicemistrzowski dla pływaków wrocławskiego WZS wywalczył szer. Mikołaj Machnik, który był drugi w wyścigu na 200 m stylem klasycznym.

Jedyny brązowy medal w rywalizacji indywidualnej zdobył natomiast szer. Kacper Klich w wyścigu na 200 m stylem dowolnym.

Szer. Kacper Klich

Z kolei w sześciu wyścigach z udziałem sztafet żołnierze stanęli na podium medalistów aż czterech konkurencji. Złoty medal w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym zdobyli pływacy AZS AWF Katowice z trzema żołnierzami w składzie – Polewką, Poprawą i Machnikiem. Akademicy byli też najlepsi w wyścigu 4x100 m stylem dowolnym. Maciej Falaciński, Rafał Bugdoł, szer. Michał Poprawa i Konrad Czerniak wynikiem 3 min 19,77 s ustanowili nowy rekord Polski. Z kolei po raz trzeci z rzędu złoty medal w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym wywalczyli pływacy wrocławskiego Śląska. W „złotej” sztafecie płynął szer. Kacper Klich oraz Michał Szuba, Maciej Jura i Jan Hołub. Natomiast srebrny medal w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym kobiet zdobyła szer. Anna Dowgiert. Po medal popłynęła z koleżankami z WKS Śląsk: Dominiką Sztanderą, Paulą Żukowską i Klaudią Naziębło.

W szczecińskich mistrzostwach ustanowiono sześć rekordów Polski seniorów. W punktacji drużynowej czempionatu zdecydowanie triumfowali reprezentanci WKS Śląsk Wrocław, którzy zdobyli 1437 pkt. Drugie miejsce zajęli pływacy AZS AWF Warszawa (1086 pkt.), a trzecie AZS AWF Katowice (1014). W klasyfikacji medalowej mistrzostw pierwszą lokatę zajęła Juvenia Wrocław (sześć złotych medali, cztery srebrne, trzy brązowe), drugą AZS UWM Olsztyn (6 – 5 – 0), trzecią AZS AWF Katowice (5 – 3 – 0), a czwartą WKS Śląsk Wrocław (3 – 6 – 4).

SZUS

autor zdjęć: arch. Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
 
Defendery 2019 – część 4
Thin Blue Line
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Polska nie pozostanie osamotniona
Nowa misja i nowy sprzęt
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Nowy wiceminister w MON
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Oko na Europę
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
„Robot” w akcji
Cienka niebieska linia
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Głos (z) płonącej Warszawy
Kosmiczny gość
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Sprawdzają Brutusa
Umarły dla świata
A Torn Subcontinent
Samochód do desantowania
Polskie firmy na targach w Londynie
Przetrwać do świtu
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Warszawa – miasto nieujarzmione
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Zapal światło dla ofiar Katynia
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Defendery 2019 – część 3
Irańskie szachy
Terytorialsi na wysokościach
Walka i dyplomacja
Historia Liberatora wyjaśniona
Śląskie sceny z życia
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Większe dotacje na budowę strzelnic
Rozpoczynamy nową erę
Klasy wojskowe po nowemu
Wrzesień ’39 na południu Polski
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Jedna misja, jeden zespół
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Iranian Chess Game
Chorwacki test polskich kadetów
Rok Żelaznej Dywizji
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO