moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Małachowski prowadzi w Diamentowej Lidze

W Rabacie rozegrano drugi mityng Diamentowej Ligi w rzucie dyskiem. Wygrał go, podobnie jak pierwsze zawody, plut. Piotr Małachowski, który teraz prowadzi w wyścigu po diamenty. W Maroko dobry wynik osiągnął także szer. Marcin Lewandowski, startując w biegu na 800 m. Zajął czwarte miejsce i zdobył swoje pierwsze punkty w klasyfikacji Diamentowej Ligi.

Podczas mityngu w Maroko plut. Piotr Małachowski objął prowadzenie w trzeciej serii, posyłając dysk na odległość 65,91 m. Po pierwszej kolejce prowadził jego kolega z reprezentacji Polski Robert Urbanek z wynikiem 64,83 m. W drugiej serii jedyny rzut powyżej 64 m oddał Węgier Zoltán Kovágó. Ubiegłoroczny złoty medalista wojskowych igrzysk awansował na drugą pozycję, a Małachowski był po drugiej kolejce czwarty z wynikiem 63,72 m. Wyprzedzał go jeszcze Belg Philip Milanov, który rzucił dalej od „Machałka” o dwa cm.

Według nowego regulaminu Diamentowej Ligi sześć rzutów w konkursie może wykonać tylko czterech dyskoboli, którzy – po trzech kolejkach – okazali się najlepsi. Po trzeciej serii Małachowski objął prowadzenie i nie oddał go już do końca rywalizacji. W czwartej kolejce plutonowy powiększył przewagę nad rywalami, posyłając dysk na odległość 66,88 m. W piątej serii jako jedyny po Małachowskim barierę 65 m przekroczył Urbanek, uzyskując wynik 65,04 m. W ostatniej kolejce Kovágó i Milanov mieli nieudane próby, Urbanek rzucił 63,71 m, a „Machałek” osiągnął najlepszy rezultat dnia – 67,45 m. W efekcie Urbanek był drugi, a Kovágó trzeci.

Kilkanaście dni temu w Doha podoficer z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego swój najlepszy rzut oddał także w ostatniej kolejce. Małachowski wygrał wówczas z wynikiem 68,03 m.

W Maroko, zgodnie z nowymi zasadami zdobywania punktów w Diamentowej Lidze, punktowano sześciu najlepszych dyskoboli. Wcześniej nagradzano tylko trzech zawodników. Od tego roku za pierwsze lokaty we wszystkich konkurencjach jest dziesięć punktów, za drugie – sześć, trzecie – cztery, czwarte – trzy, piąte – dwa i szóste – jeden. Finałowy mityng nadal będzie punktowany podwójnie. Po dwóch mityngach liderem Diamentowej Ligi wśród dyskoboli jest Małachowski, który zgromadził 20 punktów. Drugie miejsce zajmują Urbanek i Milanov (mają po dziewięć punktów), a czwarte Kovágó i Victor Hogan z Republiki Południowej Afryki (po cztery punkty). O kolejne punkty dyskobole będą walczyć w Rzymie 2 czerwca.

W Rabacie pierwsze punkty do klasyfikacji Diamentowej Ligi zdobył również drugi z reprezentantów Wojska Polskiego – szer. Marcin Lewandowski. Zawodnik Wojskowego Zespołu Sportowego w Bydgoszczy w pierwszym w tym sezonie starcie zajął czwarte miejsce w biegu na 800 m. Lewandowski uzyskał czas 1 min 45,76 s. Triumfował Francuz Pierre-Ambroise z wynikiem 1:44,51. Drugi był reprezentant Algierii Taoufik Makhloufi (1:44,91), a trzeci Amel Tuka z Bośni i Hercegowiny (1:45,41). Lewandowski zdobył trzy punkty w rankingu i w walce o czterokaratowe diamenty wartości 80 tys. dolarów oraz czek na 40 tys. zajmuje siódmą pozycję. Prowadzą z dziesięcioma oczkami – Francuz Pierre-Ambroise i Kenijczyk Ferguson Cheruiyot Rotich. O kolejne punkty biegacze powalczą w Eugene 28 maja.

Wojskowi lekkoatleci uzyskali również dobre wyniki na mityngu w Hengelo i w biegu ulicznym na 10 km w Manchesterze. W Holandii drugie miejsce zdobyła sztafeta 4x100 m kobiet. Polki w składzie: st. szer. Marika Popowicz-Drapała (WZS Bydgoszcz), szer. Anna Kiełbasińska (WZS Poznań), st. mar. Marta Jeschke (WZS Gdynia) i Katarzyna Sokólska uzyskały czas 44,03 s. Polki przegrały o 0,67 s z Chinkami i utrzymały 13. pozycję w rankingu olimpijskim sztafet (paszporty do Rio de Janeiro otrzyma 16 najlepszych). Natomiast trzecią lokatę w Hengelo wywalczyła w biegu na 800 m mar. Angelika Cichocka (WZS Gdynia), która, podobnie jak Marcin Lewandowski, ostatnio trenowała na wysokogórskim zgrupowaniu w Font Romeu. Udany występ miała również w Manchesterze szer. Dominika Napieraj. Lekkoatletka z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa zajęła czwartą lokatę w prestiżowym biegu ulicznym na 10 km. 14. edycję Great Manchester Run wygrała Etiopka Tirunesh Dibaba.

SZUS

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Bez zajęć na wojskowych uczelniach
 
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Miliony ofiar hiszpanki
Iran uderza w USA
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Sukcesy sportowców w mundurach
Obradowała Rada Gabinetowa
Dowodzę najlepszymi
We Are All Darfur
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Beagle dla Polaków
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Kremlowska gra
Arsenał Iranu
Więcej wojska do walki z pandemią
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Poprad w kolejnej jednostce
Zryw kościuszkowski
Studia on-line w Szkole Orląt
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Dwa oblicza agenta wywiadu
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
USA nie zacznie wojny z Iranem
Medycy WOT kontra COVID-19
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Nabór na wojskowe studia trwa
Rakiety w celu
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Cichociemny patronem 14 BOT
Defense Without Politics
Nowy wiceminister w MON
Terytorialsi nie stracą dodatku
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Testy radarów dla Wisły
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Gwiezdne wojny” Reagana
Kwarantanna na WAT
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Sześć dekad pod wirnikiem
Nissany zastąpią Honkery
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Saperzy w walce z Covid-19
Koronawirus na wojskowej uczelni
Trzy cele na ścieżce
Certyfikacja na „Tarczowni”
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Wojskowi medycy w gotowości
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Poprady i Pilica z interrogatorami
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO