moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Małachowski prowadzi w Diamentowej Lidze

W Rabacie rozegrano drugi mityng Diamentowej Ligi w rzucie dyskiem. Wygrał go, podobnie jak pierwsze zawody, plut. Piotr Małachowski, który teraz prowadzi w wyścigu po diamenty. W Maroko dobry wynik osiągnął także szer. Marcin Lewandowski, startując w biegu na 800 m. Zajął czwarte miejsce i zdobył swoje pierwsze punkty w klasyfikacji Diamentowej Ligi.

Podczas mityngu w Maroko plut. Piotr Małachowski objął prowadzenie w trzeciej serii, posyłając dysk na odległość 65,91 m. Po pierwszej kolejce prowadził jego kolega z reprezentacji Polski Robert Urbanek z wynikiem 64,83 m. W drugiej serii jedyny rzut powyżej 64 m oddał Węgier Zoltán Kovágó. Ubiegłoroczny złoty medalista wojskowych igrzysk awansował na drugą pozycję, a Małachowski był po drugiej kolejce czwarty z wynikiem 63,72 m. Wyprzedzał go jeszcze Belg Philip Milanov, który rzucił dalej od „Machałka” o dwa cm.

Według nowego regulaminu Diamentowej Ligi sześć rzutów w konkursie może wykonać tylko czterech dyskoboli, którzy – po trzech kolejkach – okazali się najlepsi. Po trzeciej serii Małachowski objął prowadzenie i nie oddał go już do końca rywalizacji. W czwartej kolejce plutonowy powiększył przewagę nad rywalami, posyłając dysk na odległość 66,88 m. W piątej serii jako jedyny po Małachowskim barierę 65 m przekroczył Urbanek, uzyskując wynik 65,04 m. W ostatniej kolejce Kovágó i Milanov mieli nieudane próby, Urbanek rzucił 63,71 m, a „Machałek” osiągnął najlepszy rezultat dnia – 67,45 m. W efekcie Urbanek był drugi, a Kovágó trzeci.

Kilkanaście dni temu w Doha podoficer z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego swój najlepszy rzut oddał także w ostatniej kolejce. Małachowski wygrał wówczas z wynikiem 68,03 m.

W Maroko, zgodnie z nowymi zasadami zdobywania punktów w Diamentowej Lidze, punktowano sześciu najlepszych dyskoboli. Wcześniej nagradzano tylko trzech zawodników. Od tego roku za pierwsze lokaty we wszystkich konkurencjach jest dziesięć punktów, za drugie – sześć, trzecie – cztery, czwarte – trzy, piąte – dwa i szóste – jeden. Finałowy mityng nadal będzie punktowany podwójnie. Po dwóch mityngach liderem Diamentowej Ligi wśród dyskoboli jest Małachowski, który zgromadził 20 punktów. Drugie miejsce zajmują Urbanek i Milanov (mają po dziewięć punktów), a czwarte Kovágó i Victor Hogan z Republiki Południowej Afryki (po cztery punkty). O kolejne punkty dyskobole będą walczyć w Rzymie 2 czerwca.

W Rabacie pierwsze punkty do klasyfikacji Diamentowej Ligi zdobył również drugi z reprezentantów Wojska Polskiego – szer. Marcin Lewandowski. Zawodnik Wojskowego Zespołu Sportowego w Bydgoszczy w pierwszym w tym sezonie starcie zajął czwarte miejsce w biegu na 800 m. Lewandowski uzyskał czas 1 min 45,76 s. Triumfował Francuz Pierre-Ambroise z wynikiem 1:44,51. Drugi był reprezentant Algierii Taoufik Makhloufi (1:44,91), a trzeci Amel Tuka z Bośni i Hercegowiny (1:45,41). Lewandowski zdobył trzy punkty w rankingu i w walce o czterokaratowe diamenty wartości 80 tys. dolarów oraz czek na 40 tys. zajmuje siódmą pozycję. Prowadzą z dziesięcioma oczkami – Francuz Pierre-Ambroise i Kenijczyk Ferguson Cheruiyot Rotich. O kolejne punkty biegacze powalczą w Eugene 28 maja.

Wojskowi lekkoatleci uzyskali również dobre wyniki na mityngu w Hengelo i w biegu ulicznym na 10 km w Manchesterze. W Holandii drugie miejsce zdobyła sztafeta 4x100 m kobiet. Polki w składzie: st. szer. Marika Popowicz-Drapała (WZS Bydgoszcz), szer. Anna Kiełbasińska (WZS Poznań), st. mar. Marta Jeschke (WZS Gdynia) i Katarzyna Sokólska uzyskały czas 44,03 s. Polki przegrały o 0,67 s z Chinkami i utrzymały 13. pozycję w rankingu olimpijskim sztafet (paszporty do Rio de Janeiro otrzyma 16 najlepszych). Natomiast trzecią lokatę w Hengelo wywalczyła w biegu na 800 m mar. Angelika Cichocka (WZS Gdynia), która, podobnie jak Marcin Lewandowski, ostatnio trenowała na wysokogórskim zgrupowaniu w Font Romeu. Udany występ miała również w Manchesterze szer. Dominika Napieraj. Lekkoatletka z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa zajęła czwartą lokatę w prestiżowym biegu ulicznym na 10 km. 14. edycję Great Manchester Run wygrała Etiopka Tirunesh Dibaba.

SZUS

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany emerytalne dla żołnierzy
 
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Jedna misja, jeden zespół
Większe dotacje na budowę strzelnic
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Defendery 2019 – część 3
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rozpoczynamy nową erę
Umarły dla świata
Nowa misja i nowy sprzęt
Polskie firmy na targach w Londynie
Defendery 2019 – część 4
Iranian Chess Game
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Warszawa – miasto nieujarzmione
Nowy wiceminister w MON
Oko na Europę
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Terytorialsi na wysokościach
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
A Torn Subcontinent
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Kosmiczny gość
Wrzesień ’39 na południu Polski
„Robot” w akcji
Przetrwać do świtu
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Chorwacki test polskich kadetów
Historia Liberatora wyjaśniona
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Samochód do desantowania
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Zapal światło dla ofiar Katynia
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Cienka niebieska linia
Głos (z) płonącej Warszawy
Irańskie szachy
Rok Żelaznej Dywizji
Klasy wojskowe po nowemu
Thin Blue Line
Polska nie pozostanie osamotniona
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Śląskie sceny z życia
Walka i dyplomacja
Sprawdzają Brutusa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO