moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szczeciński Korpus będzie dowodził operacją lądową

Reakcja na wojnę hybrydową i cyberataki – to tylko niektóre z działań podczas „Anakondy-16”, największych ćwiczeń NATO w Europie. Wśród najtrudniejszych zadań będzie także przekazanie dowodzenia ze stanowisk polskich do Połączonego Dowództwa Wojsk Lądowych NATO w Izmirze. Większością sił lądowych będzie wtedy kierował Wielonarodowy Korpus ze Szczecina.

Trwają ostatnie przygotowania do ćwiczeń „Anakonda-16”, najważniejszego przedsięwzięcia szkoleniowego w polskiej armii od 25 lat, które będzie się odbywało od 7 do 17 czerwca. Będą to także największe manewry sojusznicze w Europie w tym roku. O gotowości armii do tych zadań i planowanym przebiegu szkolenia mówiono dziś podczas konferencji w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Odpowiedź na wojnę hybrydową i cyberataki

– Ćwiczenia „Anakonda-16” mają charakter defensywny i są odpowiedzią na zagrożenia współczesnego świata – podkreślał podczas konferencji wiceminister Bartłomiej Grabski. Jak dodał wiceszef MON, manewry pokażą, w jakim stopniu Polska jest gotowa do współpracy z sojusznikami w razie zagrożenia wojną hybrydową i cyberatakami.
Minister podkreślił też, że w organizowanej wspólnie z sojusznikami szóstej edycji ćwiczeń uczestniczyć będą 24 kraje: Polska, 18 państw członkowskich NATO oraz 5 państw Partnerstwa dla Pokoju. – To będą największe ćwiczenie w Polsce od 25 lat – dodał Grabski.

Na poligonach – 31 tysięcy sojuszników

W manewry zaangażowanych zostanie trzy tysiące pojazdów, w tym czołgi Leopard 2A4 i A5 oraz transportery Rosomak, a także 105 statków powietrznych, w tym myśliwce F-16, i 12 okrętów. – „Anakonda-16” jest największym ćwiczeniem sojuszniczym w Europie w tym roku. Weźmie w nim udział około 31 tysięcy żołnierzy, w tym 12 tysięcy z Polski – podał gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny RSZ. Jak dodał gen. broni Mirosław Różański, dowódca generalny RSZ, w szkoleniach wezmą udział wszystkie rodzaje sił zbrojnych, a także obrona terytorialna, przedstawiciele administracji państwowej i samorządu terytorialnego.

Generał Tomaszycki podkreślił, że ćwiczenia potwierdzą gotowość i determinację sojuszu do zapewnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Najważniejszym ich zadaniem będzie zgranie narodowych i sojuszniczych dowództw oraz sprawdzenie skuteczności rozwiązań dotyczących państwa gospodarza, czyli Polski. Dowódca operacyjny dodał też, że jednym z założeń ćwiczeń jest odstraszanie jako element budowania bezpieczeństwa.

Przekazanie dowodzenia do Izmiru i Szczecina

– Jednym z trudniejszych elementów manewrów będzie przekazanie odpowiedzialności pomiędzy polskimi stanowiskami dowodzenia a Połączonym Dowództwem Wojsk Lądowych NATO w Izmirze oraz przejęcie w podporządkowanie większości ćwiczących sił lądowych przez Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni ze Szczecina – podkreślił Tomaszycki.

Generał dodał także, że po raz pierwszy podczas ćwiczeń sprawdzone zostanie współdziałanie wojska z siłami pozamilitarnymi. – Wspólnie z żołnierzami będzie ćwiczyło około 400 osób z organizacji proobronnych i paramilitarnych jako wsparcie wojsk operacyjnych, obrony terytorialnej i cywilnej – mówił dowódca operacyjny.

Czerwoni kontra Niebiescy w regionie Bałtyku

Wyjątkowy będzie też scenariusz ćwiczeń oparty na natowskich założeniach taktycznych (tzw. SKON). Przewiduje on wybuch konfliktu między Czerwonymi a Niebieskimi na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. – Sojusz Czerwonych dąży do opanowania regionu Morza Bałtyckiego, destabilizacji tych terenów i zajęcia państw bałtyckich oraz północnych terenów Polski – opisywał scenariuszu ćwiczeń płk Jacek Perkowski, koordynujący przygotowania do „Anakondy”, które rozpoczęły się już w listopadzie 2014 roku. – Teraz pododdziały udają się na miejsca ćwiczeń. Ich transport będzie trwał do końca maja – mówił pułkownik.

Z kolei generał Różański wymieniał poszczególne epizody manewrów, m.in. spadochronowy desant pod Toruniem ponad tysiąca amerykańskich żołnierzy oraz budowę przeprawy na Wiśle w okolicy Chełmna przez wojska niemieckie i US Army.

„Anakonda-16” jest jednym z serii ćwiczeń organizowanych w Polsce przed lipcowym szczytem NATO. Towarzyszą jej m.in. „Brilliant Jump”, w ramach których Siły Zadaniowe Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force – VJTF), czyli tzw. szpica NATO, są przerzucane z Hiszpanii do Polski. Zaplanowano też „Swift Response”, obejmujący przerzut sił USA do Polski. Natomiast flota NATO przeprowadzi ćwiczenia „Baltops” na Morzu Bałtyckim.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Przez uchylone okno
Polski Piorun trafi do Bundeswehry?
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Multimedaliści górą
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
Minister obrony: wojsko może na nas liczyć
Medycy z wojska i cywila budują Legion
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Kolejne nominacje w wojsku
Chwała bohaterom AK
Arktyka pod lupą NATO
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Kierunek Rumunia
Ekstremalne zimowe nurkowanie
Szansa dla systemu bezpieczeństwa
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Skromny początek wielkiej wojny
Together on the Front Line and Beyond
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Rubio: należymy do siebie
Żołnierz z zarzutami gwałtu. Jest reakcja resortu
Partnerstwo dla artylerii
SAFE: szansa i wyzwanie dla zbrojeniówki
Medal był na wyciągnięcie łyżwy
Gorąco wśród lodu
Łyżwiarz przebił się z czwartej pozycji na pierwszą
Medal Honoru dla Ollisa
Polak szefem jednego z dowództw NATO
Ułamki sekundy dzieliły żołnierza od medalu
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Oko na Bałtyk
SAFE – zasady wykorzystania unijnych środków
Rośnie pancerna pięść Sił Zbrojnych RP
Outside the Box
W NATO o inwestycjach w obronność
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Chciałem być na pierwszej linii
Ulgi dla mundurowych coraz bliżej
Engineer Kościuszko Saves America
Finał B żołnierza w short tracku
Wojsko zyska na inwestycjach w infrastrukturę w Małopolsce
Czarna Pantera i Twardy w Braniewie
Fenomen podziemnej armii
Misja zdrowie trwa
Czarne Pantery na śniegu
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
Zielone światło dla konwoju
PGZ szykuje Baobaba na eksport
ORP „Błyskawica” – ponad 2070 dni morskiego boju
Finlandia dla Sojuszu
Wracają szkoły podchorążych rezerwy!
Bądź gotowy dzięki nowej aplikacji
Arktyczne polowanie NATO
„Wicher” rośnie w oczach
POLSARIS, czyli oczy wojska
W biatlonie i łyżwiarstwie szybkim nie poszli w ślady Tomasiaka
Łyżwiarz żegna się z Forum di Milano
W Pałacu o SAFE i… bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO