moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Każdy kraj ma prawo do obrony

To nie będą pociski wymierzone w kogokolwiek. One będą ukierunkowane na bezpieczeństwo i będą chronić niebo nad Europą – podkreślał prezydent Andrzej Duda, który wraz z Antonim Macierewiczem, ministrem obrony narodowej, oraz Robertem Workiem, zastępcą sekretarza obrony USA, wziął udział w uroczystości rozpoczęcia budowy bazy w Redzikowie.


W piątkowej inauguracji budowy zasadniczej części amerykańskiej bazy antyrakietowej w pomorskim Redzikowie wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oraz zastępca sekretarza obrony USA Robert Work i asystent sekretarza generalnego NATO, Patrick Auroy. – To ważny dzień dlatego, że o ile my staliśmy się członkiem Paktu Północnoatlantyckiego już przed laty, o tyle długo czekaliśmy, aby w sensie stałym, stabilnym, także i Sojusz wszedł do Polski – mówił prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik Sił Zbrojnych podkreślał ogromne znaczenie, jakie ma dla Polski budowa bazy antyrakietowej, a więc stałego elementu natowskiego i jednocześnie amerykańskiego systemu bezpieczeństwa. Prezydent dodał, że plany umieszczenia w Polsce elementów tarczy antyrakietowej pojawiły się osiem lat temu – za prezydentury Lecha Kaczyńskiego.

Film: st. chor. Sławomir Mrowiński/ Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych

Tarcza będzie chronić europejskie niebo

Uczestnicy uroczystości podkreślali, że systemy rakietowe, jakie zostaną umieszczone w Redzikowie, będą miały defensywny charakter. – To nie będą pociski wymierzone w kogokolwiek. Nie, one będą ukierunkowane na bezpieczeństwo, to ich zasadniczy cel. Mają chronić niebo nad Europą przed jakimkolwiek atakiem rakietowym, jeżeli ktoś chciałby Europie w ten sposób zagrozić – mówił prezydent.

Reprezentujący sekretarza generalnego NATO Patrick Auroy komentował, że umieszczenie w Polsce systemu Aegis Ashore to jedynie odpowiedź na agresywną politykę militarną innych państw. – Kilka krajów w otoczeniu NATO intensywnie rozwija systemy rakietowe. Jako sojusz obronny nie możemy tego zagrożenia ignorować – przekonywał.


O obronnym charakterze bazy w Redzikowie mówił również Antoni Macierewicz, szef resortu obrony narodowej. Minister odniósł się także do zastrzeżeń Rosji w sprawie budowy w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. - Rosjanie nie rozumieją współczesnego świata, nie rozumieją naszych działań, ani tego, że każde państwo ma prawo do obrony. To jest największy problem z naszym sąsiadem, że nie chce zrozumieć, że każde państwo ma prawo do życia w pokoju i w poczuciu bezpieczeństwa – mówił szef MON.

Baza w Redzikowie, w której umieszczone zostaną elementy systemu Aegis Ashore, czyli radar AN/SPY-1 oraz pociski rakietowe Standard SM-3 Block IB i Block IIA, ma osiągnąć gotowość operacyjną za trzy lata.

Za zbudowanie bazy odpowiada Korpus Inżynieryjny Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych (USACE) Dystrykt Europa oraz Agencja Obrony Przeciwrakietowej (MDA), Dowództwo Sił Stanów Zjednoczonych w Europie (EUCOM) oraz Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych. Amerykanie pokryją wszystkie koszty inwestycji – około 350 mln dolarów.

Amerykańska tarcza antyrakietowa

Plan zbudowania tarczy antyrakietowej, chroniącej Europę oraz Stany Zjednoczone przed zagrożeniem z Bliskiego Wschodu, przede wszystkim z Iranu, prezydent USA Georg Bush ogłosił w 2007 roku. Według tego projektu na terenie Europy Środkowej miało powstać kilka (nie ujawniono dokładnej liczby) baz amerykańskiej armii, w których miały zostać umieszczone radary oraz wyrzutnie pocisków przeciwbalistycznych.

17 września 2009 roku, rok po wyborze na prezydenta USA Baracka Obamy, został ogłoszony nowy program budowy „tarczy” – „European Phased Adaptive Approach”. Przewidywał on, że zamiast stacjonarnego systemu amerykańska armia zbuduje system mobilny w oparciu o instalacje AEGIS BMD, umieszczone na okrętach US Navy.

Teren, na którym powstanie instalacja w Redzikowie.

Liczba lądowych baz została ograniczona do trzech: w Polsce (w Redzikowie), Rumunii (w miejscowości Devesel) oraz Turcji (w miejscowości Kurecik). Ostatnia miała być wyposażona jedynie w radar, a w Polsce i Rumunii miały zostać umieszczone radary: AN/SPY-1(D) i Mk99 oraz kontenerowe wyrzutnie pocisków przeciwbalistycznych.

Amerykański plan budowy systemu zakłada, że polska baza ma zostać zbudowana na końcu. Jako pierwszy, bo już w 2011 roku, gotowość operacyjną osiągnął radar wczesnego ostrzegania w tureckiej bazie w Kurecik. We wrześniu ubiegłego roku gotowość bojową „zameldowała” pływająca część tarczy, czyli stacjonujący w hiszpańskiej bazie Rota zespół czterech niszczycieli klasy Arleigh Burke. Dziś tworzą go jednostki: USS Donald Cook, USS Ross, USS Porter i USS Carney.

Budowa amerykańskiej bazy w rumuńskim Devesel została ukończona w grudniu 2015 roku, a 12 maja sekretarz NATO Jens Stoltenberg poinformował, że instalacja zdobyła natowskie certyfikaty potwierdzające osiągnięcie przez nią gotowości operacyjnej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski, Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~Korman
1469903760
To chyba zdenerwuje Rosję :/
3E-EA-8C-33

ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Nowy batalion podhalańczyków
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
„Kościuszko” i „Arctowski” idą do remontu
Żołnierze pomagają powodzianom
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Nano-drony dla specjalsów
Follow Me
Jelcze dla Wisły
Zmiany w przepisach mundurowych
Tu się zadań nie wybiera
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Czarna taktyka Agatu
Region Without a Key
Kierunek: Afganistan
Modernizacja floty powietrznej
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Wywiad AK w służbie aliantów
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Obrady Rady Unii Europejskiej
Targi Air Fair 2019
Modernizacja bombowców
Uchylone wrota piekieł
Fabryka dżihadystów
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
15 lat JFTC
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Zdążyć przed deszczem
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Pomóżmy bliskim żołnierza
Szef NATO w Warszawie
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Sprawdzian dla WOT-u
Dołącz do zawodowców
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Medale dla uczestników walk w Karbali
F-16 wracają do Polski
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Jihadist Mill
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Święto specjalsów
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
„Baltic Protector”
Kampania wyborcza poza armią
Ich zadanie – zdobyć informację
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO