moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polscy żołnierze na szkoleniu w Turcji

Będą trenować na strzelnicach, desantować się ze śmigłowców i prowadzić zwiad. Przećwiczą także desant z okrętów u wybrzeży Morza Egejskiego. Takie zadania czekają kilkudziesięciu spadochroniarzy 6 Brygady Powietrznodesantowej na szkoleniu w Turcji. Międzynarodowe manewry „Efez-16, z udziałem około 8 tysięcy wojskowych, potrwają do 31 maja.


„Efez” to największe ćwiczenia organizowane przez armię turecką. Wspólnie szkolą się wojska powietrzne, lądowe, morskie i specjalne. W tym roku stawi się na nich niemal 8 tysięcy żołnierzy oraz około 50 samolotów i śmigłowców. Manewry odbędą się na zachodnim wybrzeżu Turcji, w okolicach Izmiru.

Szkolenie rozpoczęło się 4 maja i potrwa do końca miesiąca. Jednak pododdziały z innych państw, w tym z Polski, dołączą do tureckich żołnierzy w połowie maja (wcześniej prowadzony był trening sztabowy i komputerowy). Na „Efez-16” przyjadą przedstawiciele armii ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Kataru, Arabii Saudyjskiej i Azerbejdżanu. Do udziału w ćwiczeniach zostały zaproszone także polskie wojska powietrznodesantowe i specjalne.

W weekend do Izmiru poleciało kilkudziesięciu żołnierzy 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, m.in. pluton rozpoznawczy i pluton moździerzy, JTAC-y z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych z Inowrocławia oraz żołnierze wojsk specjalnych. – To dla nas nowy, ale bardzo ważny kierunek szkoleniowy. Żołnierze sprawdzą swoje umiejętności w terenie górzystym i morskim. Będą też działać w innej strefie klimatycznej. Poznają nową bazę szkoleniową, wymienią się doświadczeniami z przedstawicielami innych armii – mówi płk Grzegorz Hałupka, dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Polacy polecieli na pokładzie samolotu C-17 Globemaster. Spadochroniarze zabrali ze sobą pojazdy HMMWV, moździerze 98 mm oraz broń indywidualną i zespołową. – Ćwiczenie „Efez-16” to połączona międzynarodowa operacja wymuszenia pokoju – mówi kpt. Stanisław Lelek, z dowództwa 6 Brygady Powietrznodesantowej. – W poniedziałek zaczyna się etap przygotowujący do głównych zadań. Na początku żołnierzy czekają zajęcia na strzelnicy. Będą prowadzić ogień z broni strzeleckiej i zespołowej. Główna część ćwiczenia zaplanowana jest na 30 i 31 maja – dodaje oficer.


Podczas manewrów polscy żołnierze będą podlegać tureckiej 411 Brygadzie Zmechanizowanej. – Dokładny scenariusz ćwiczeń poznamy dopiero w Turcji. Ale wiadomo, że żołnierze będą desantować się ze śmigłowców Puma na tzw. szybką linę, prowadzić rozpoznanie i być może zorganizują szturm na obiekt – opowiadał tuż przed wyjazdem do Turcji kpt. Lelek.

Jeden z epizodów ćwiczenia będzie dotyczyć także desantu morskiego. Na jednej z plaż w zatoce Doğanbey żołnierze przećwiczą załadunek i rozładunek sprzętu z pokładu okrętu desantowego. – Następnie zajmą stanowiska ogniowe i otworzą ogień z moździerzy do nacierających poddziałów przeciwnika – dodaje kpt. Lelek.

Spadochroniarze do udziału w „Efez-16” przygotowywali się od kilku miesięcy. W lutym w porcie wojennym w Świnoujściu po raz pierwszy ćwiczyli załadunek i rozładunek sprzętu wojskowego. Wówczas na pokładzie okrętu transportowo-minowego ORP „Lublin” znalazły się Hammery, a gdy okręt wyszedł w morze żołnierze strzelali do celów nawodnych i powietrznych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: arch. Tureckich Sił Zbrojnych, Bartosz Bera

dodaj komentarz

komentarze

~Luke
1463332740
Polsce by sie sprzydaly dakie 2-3 sztuki C-17
DD-5F-E8-38

Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
Kraków zaprosił weteranów
DOL(a) pilota
Kajakarze i judocy w medalowej formie
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Polski wkład w operację „Overlord”
Bez zmian w emeryturach
Najzdrowsi z najtwardszych
Apetyt Smoka rośnie
Na granicy stratosfery
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Czerwieńsze będą…
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Święto DGRSZ
Śmierć w sercu Azji
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Lotnicze święto w Lesznie
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Podchorążowie w dżungli
Mundur, medale i duma
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Zełenski traci Order Orła Białego?
Sojusz kontra drony
NATO wzmacnia wschodnią flankę
W centrum uwagi
Innowacje dla bezpieczeństwa
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Stała baza wojsk USA w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Wsparcie ma znaczenie
Koło zamachowe gospodarki
Generał z cienia
Zbrodnicza farsa
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Obronność, odporność i jeszcze raz pieniądze
F-35 Changes Everything
Krok w stronę pokoju
Ważne decyzje w Brukseli
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
AMW oferuje mieszkania
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Na straży nieba
Koszykarskie widowisko
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Łączą nas wspólne cele
Polska szykuje się do produkcji Panter
Podróż w ciemność
Sportowe jubileusze
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Jego ofiara – nasza pamięć
Premier powołał nową wiceminister obrony
Ruszyły największe targi obronne
Minister obrony RFN w Polsce
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Trening działań połączonych
Umowa na pociski do Patriotów
Wielka gra na ukraińskim froncie
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Uniforms Are Worn by Real People
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Równanie z „Iksem”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO