moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Udany weekend wojskowych sportowców

W stolicy Kataru plut. Piotr Małachowski wygrał inauguracyjny mityng Diamentowej Ligi. Triumfował z wynikiem 68 m 3 cm – najlepszym w tym roku na świecie. W Meksyku triatlonistka st. szer. Agnieszka Jerzyk wywalczyła srebro w zawodach o Puchar Świata. A polskie zapaśniczki na turnieju kwalifikacyjnym w Stambule zapewniły sobie przepustki na igrzyska w Rio de Janeiro.


Aktualny mistrz świata w rzucie dyskiem i trzykrotny triumfator klasyfikacji generalnej Diamentowej Ligi znakomicie rozpoczął nowy sezon. Plutonowy Piotr Małachowski swój najlepszy rzut w Doha – stolicy Kataru – oddał w ostatniej kolejce. Wcześniej zawodnik wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk posyłał dysk na odległość: 61,31 m, 64,40 m, 62,90 m, 65,81 m i 65,33 m. Zaraz za nim uplasował się Philip Milanov z Belgii. Wynikiem 67,26 m ustanowił nowy rekord swojego kraju. Drugi z Polaków – Robert Urbanek – rzutem na odległość 65,13 m zapewnił sobie czwarte miejsce. Obaj nasi reprezentanci uzyskali przepustki na lipcowe mistrzostwa Europy oraz sierpniowe igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro.

Polska świętowała także na zawodach o Puchar Świata w meksykańskim Huatulco. St. szer. Agnieszka Jerzyk, reprezentantka poznańskiego Wojskowego Zespołu Sportowego, wywalczyła tam drugą lokatę. Pierwsza była Szwajcarka Jolanda Annen, która pokonała Polkę o 13 s.

Nasza triatlonistka po pływaniu miała 48 s straty do najlepszej zawodniczki. Jerzyk znakomicie spisała się w biegu na 10 km, w którym uzyskała drugi wynik. W efekcie na mecie dwukrotna złota medalistka wojskowych igrzysk w Rio de Janeiro z 2011 roku zameldowała się na drugiej pozycji. Trzecia była Ukrainka Julija Jelistratowa, która straciła do Polki osiem sekund. Niestety druga z triatlonistek poznańskiego WZS nie ukończyła zawodów w Huatulco. St. szer. Maria Cześnik musiała się wycofać z rywalizacji w trakcie wyścigu kolarskiego. Zawody w Meksyku rozegrano na dystansie olimpijskim – 1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze i 10 km biegu.


Natomiast dwie inne reprezentantki WZS Poznań podczas tego weekendu wywalczyły przepustki na igrzyska w Rio de Janeiro. Na II Światowym Turnieju Kwalifikacyjnym w Stambule świetnie spisały się zapaśniczki: st. szer. Iwona Matkowska i st. szer. Monika Michalik. Wyjazd do Rio zapewniał zawodniczkom jedynie awans do finału zawodów w Stambule. Obie dotarły do tej strefy rywalizacji. Matkowska w kategorii wagowej do 48 kg kolejno pokonała: Norweżkę Silje Kippernes, Białorusinkę Vanesę Kaladzinskają i Mongołkę Narangerel Erdenesukh. Natomiast Michalik w kategorii do 63 kg wygrała z Azerką Elis Manolową, Rumunką Krisztą Incze i Francuzką Koumbą Larroque. W finale Matkowska przegrała z Vinesh Phogat z Indii, a Michalik pokonała Szwedkę Hennę Johansson.

Turniej w Stambule był ostatnim, na którym można było uzyskać prawo do startu na igrzyskach w Brazylii. Wcześniej przepustki do Rio wywalczyły jeszcze dwie zapaśniczki, obie z WZS Poznań: st. szer. Agnieszka Wieszczek-Kordus (kategoria wagowa do 69 kg) i szer. Katarzyna Krawczyk (53 kg). Obie zdobyły kwalifikacje na Europejskim Turnieju Kwalifikacyjnym w serbskim Zrenjaninie. W Serbii przepustkę do Rio wywalczył też ich kolega z poznańskiego WZS st. szer. Radosław Baran (97 kg). Poza żołnierzami w zapasach w stylu wolnym Polskę w Rio de Janeiro reprezentować będą jeszcze Magomedmurad Gadzhiev (65 kg), Zbigniew Baranowski (86 kg) i Robert Baran (125 kg). Niestety w Stambule ostatniej szansy uzyskania nominacji nie wykorzystali nasi zapaśnicy w stylu klasycznym i tym samym po raz pierwszy od 60 lat na igrzyskach olimpijskich nie wystartuje żaden z polskich „klasyków”.

SZUS

autor zdjęć: arch. Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Modernizacja Sokołów
 
Irańskie szachy
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
GROM Challenge
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Wojsko wraca do Łomży
Selekcja w pigułce
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Iranian Chess Game
Walka i dyplomacja
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Samochód do desantowania
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Stalin czekał i kalkulował
Śląskie sceny z życia
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Z maratonu programowania do wojska
Polscy nurkowie na Islandii
Głos (z) płonącej Warszawy
Rozpoczynamy nową erę
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Górale” zdobywają miasto
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
A Torn Subcontinent
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Oko na Europę
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Polscy weterani i książę Harry
Dead to the World
Umowa na Feniksy
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Nowa misja i nowy sprzęt
Klasy wojskowe po nowemu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Sprawdzają Brutusa
Debiuty MSPO: Mistrz misji
W Indiach mieli swój drugi dom
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Jedna misja, jeden zespół
Terytorialsi na wysokościach
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Modernizacja starów 266
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Agresja sowieckiego kolosa
Chorwacki test polskich kadetów
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Cienka niebieska linia
Nowy wiceminister w MON
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Thin Blue Line
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Polska nie pozostanie osamotniona
Pamięć o tragedii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO