Udany weekend wojskowych sportowców

W stolicy Kataru plut. Piotr Małachowski wygrał inauguracyjny mityng Diamentowej Ligi. Triumfował z wynikiem 68 m 3 cm – najlepszym w tym roku na świecie. W Meksyku triatlonistka st. szer. Agnieszka Jerzyk wywalczyła srebro w zawodach o Puchar Świata. A polskie zapaśniczki na turnieju kwalifikacyjnym w Stambule zapewniły sobie przepustki na igrzyska w Rio de Janeiro.

Aktualny mistrz świata w rzucie dyskiem i trzykrotny triumfator klasyfikacji generalnej Diamentowej Ligi znakomicie rozpoczął nowy sezon. Plutonowy Piotr Małachowski swój najlepszy rzut w Doha – stolicy Kataru – oddał w ostatniej kolejce. Wcześniej zawodnik wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk posyłał dysk na odległość: 61,31 m, 64,40 m, 62,90 m, 65,81 m i 65,33 m. Zaraz za nim uplasował się Philip Milanov z Belgii. Wynikiem 67,26 m ustanowił nowy rekord swojego kraju. Drugi z Polaków – Robert Urbanek – rzutem na odległość 65,13 m zapewnił sobie czwarte miejsce. Obaj nasi reprezentanci uzyskali przepustki na lipcowe mistrzostwa Europy oraz sierpniowe igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro.

Polska świętowała także na zawodach o Puchar Świata w meksykańskim Huatulco. St. szer. Agnieszka Jerzyk, reprezentantka poznańskiego Wojskowego Zespołu Sportowego, wywalczyła tam drugą lokatę. Pierwsza była Szwajcarka Jolanda Annen, która pokonała Polkę o 13 s.

Nasza triatlonistka po pływaniu miała 48 s straty do najlepszej zawodniczki. Jerzyk znakomicie spisała się w biegu na 10 km, w którym uzyskała drugi wynik. W efekcie na mecie dwukrotna złota medalistka wojskowych igrzysk w Rio de Janeiro z 2011 roku zameldowała się na drugiej pozycji. Trzecia była Ukrainka Julija Jelistratowa, która straciła do Polki osiem sekund. Niestety druga z triatlonistek poznańskiego WZS nie ukończyła zawodów w Huatulco. St. szer. Maria Cześnik musiała się wycofać z rywalizacji w trakcie wyścigu kolarskiego. Zawody w Meksyku rozegrano na dystansie olimpijskim – 1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze i 10 km biegu.

Natomiast dwie inne reprezentantki WZS Poznań podczas tego weekendu wywalczyły przepustki na igrzyska w Rio de Janeiro. Na II Światowym Turnieju Kwalifikacyjnym w Stambule świetnie spisały się zapaśniczki: st. szer. Iwona Matkowska i st. szer. Monika Michalik. Wyjazd do Rio zapewniał zawodniczkom jedynie awans do finału zawodów w Stambule. Obie dotarły do tej strefy rywalizacji. Matkowska w kategorii wagowej do 48 kg kolejno pokonała: Norweżkę Silje Kippernes, Białorusinkę Vanesę Kaladzinskają i Mongołkę Narangerel Erdenesukh. Natomiast Michalik w kategorii do 63 kg wygrała z Azerką Elis Manolową, Rumunką Krisztą Incze i Francuzką Koumbą Larroque. W finale Matkowska przegrała z Vinesh Phogat z Indii, a Michalik pokonała Szwedkę Hennę Johansson.

Turniej w Stambule był ostatnim, na którym można było uzyskać prawo do startu na igrzyskach w Brazylii. Wcześniej przepustki do Rio wywalczyły jeszcze dwie zapaśniczki, obie z WZS Poznań: st. szer. Agnieszka Wieszczek-Kordus (kategoria wagowa do 69 kg) i szer. Katarzyna Krawczyk (53 kg). Obie zdobyły kwalifikacje na Europejskim Turnieju Kwalifikacyjnym w serbskim Zrenjaninie. W Serbii przepustkę do Rio wywalczył też ich kolega z poznańskiego WZS st. szer. Radosław Baran (97 kg). Poza żołnierzami w zapasach w stylu wolnym Polskę w Rio de Janeiro reprezentować będą jeszcze Magomedmurad Gadzhiev (65 kg), Zbigniew Baranowski (86 kg) i Robert Baran (125 kg). Niestety w Stambule ostatniej szansy uzyskania nominacji nie wykorzystali nasi zapaśnicy w stylu klasycznym i tym samym po raz pierwszy od 60 lat na igrzyskach olimpijskich nie wystartuje żaden z polskich „klasyków”.