moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Elewi zakończyli pierwsze w tym roku szkolenie

Prawie 4 tysiące kandydatów do Narodowych Sił Rezerwowych zakończyło pierwszy w tym roku turnus służby przygotowawczej. W centrach szkolenia i jednostkach wojskowych w całym kraju uczyli się regulaminów, dyscypliny i przydzielonej specjalizacji, np. wojskowego kierowcy czy strzelca. Najlepsi już podpisali kontrakty z armią.


Czteromiesięczną służbę ochotnicy pełnili w centrach szkolenia, m.in. w: Grudziądzu, Koszalinie, Poznaniu, Dęblinie, Toruniu, Ustce, Wrocławiu i Zegrzu. Niektórzy szkolili się także w jednostkach wojskowych. Na przykład w 21 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, 2 Pułku Saperów w Kazuniu czy w 12 Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie. – U nas uczyło się w sumie 247 kandydatów – mówi kpt. Janusz Błaszczak, oficer prasowy 12 Brygady Zmechanizowanej.

Wojskowe regulaminy

Przez pierwsze trzy miesiące wszyscy szkolili się według tego samego programu. Poznawali wojskowe regulaminy, musztrę i dyscyplinę. Wiele godzin spędzili też na praktycznych zajęciach medycznych, saperskich, taktycznych. W terenie ćwiczyli m.in. strzelanie.

Dopiero po tej części szkolenia każdego czekał miesiąc zajęć specjalistycznych. Tu program był dostosowany do rodzajów służby. W Toruniu ochotnicy poznawali specyfikę działań artyleryjskich, w Koszalinie – przeciwlotniczych, a w Grudziądzu – logistycznych. Szkolenie z wojskowej logistyki przeszło w Grudziądzu 249 szeregowych. Uczyli się, by zostać wojskowym kierowcą, ratownikiem medycznym czy kucharzem.

– W naszej Brygadzie żołnierze szkolili się w dwóch specjalnościach: strzelec karabinka beryl oraz obsługa karabinów maszynowych i granatników przeciwpancernych. Praktyczne umiejętności ćwiczyli na strzelnicach garnizonowych i poligonowych – mówi kpt. Błaszczak.


Przez ostanie dni elewi zdawali egzaminy z wiedzy specjalistycznej. – U nas składał się on z części teoretycznej i praktycznej. Elewi odpowiadali na pytania dotyczące, na przykład, budowy i parametrów sprzętu łączności czy programowania radiostacji – mówi kpt. Krzysztof Baran, oficer prasowy z Centrum w Zegrzu.

Szeregowy Łukasz Strzała otrzymał specjalizację dotyczącą budowy i obsługi kabli polowych. – Na egzaminach musiałem, na przykład, ustawić plecakową radiostację TRC 9200 i przygotować do pracy łącznicę polową ŁP-10. Praktykę zaliczyłem na piątkę – opowiada.

Ochotnicy z kontraktami

Nie wszyscy dotrwali do końca czteromiesięcznej służby. W Zegrzu zrezygnowało 12 osób, w Szczecinie około 50. – Powody były różne, zdrowotne i osobiste. Niektórzy mają chyba zbyt wyidealizowany obraz wojska i zwyczajnie nie poradzili sobie z trudami służby, z dyscypliną – mówi kpt. Błaszczak.

Oficer podkreśla, że to jednak nieliczne przypadki, bo zdecydowana większość kandydatów się sprawdziła. – Już 27 osób podpisało kontrakt na pełnienie służby w naszej Brygadzie w ramach Narodowych Sił Rezerwowych. To najlepsi elewi. Dlatego wystąpiliśmy do Departamentu Kadr o powołanie ich do korpusu szeregowych zawodowych – mówi kapitan.


Kontrakt na służbę w NSR podpisał też szer. Strzała. – Wojsko było moim marzeniem i po skończeniu studiów postanowiłem je zrealizować. Na razie to służba w NSR w pułku artylerii w Sulechowie, ale planuję na stałe związać się z armią – mówi żołnierz.

W tym roku w wojsku odbędą się jeszcze dwa turnusy służby przygotowawczej do korpusu szeregowych NSR. Najbliższy rozpocznie się 4 i 5 maja. Ochotnicy zostaną przyjęci m.in. do Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki oraz grudziądzkiego Centrum Szkolenia Logistyki. Służbę przygotowawczą zakończą w sierpniu. – Podczas tego turnusu we wszystkich centrach szkolenia i wybranych jednostkach wojskowych zamierzamy przeszkolić 3850 elewów – mówi ppłk Sławomir Ratyński ze Sztabu Generalnego WP.

W sumie w tym roku przez służbę przygotowawczą przejdzie ponad 11,5 tysiąca osób.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Tomasz Kisiel

dodaj komentarz

komentarze


Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
 
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Iran uderza w USA
Stulatka hydrografia
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Militaria na Zamku Królewskim
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Double Eagle po nowemu
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Defense Without Politics
Chciałem walczyć z Niemcami
We Are All Darfur
Palmiry – miejsce kaźni
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Obradowała Rada Gabinetowa
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
USA nie zacznie wojny z Iranem
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Klasy wojskowe po nowemu
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Nowy wiceminister w MON
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Ważka bliżej
Security Game
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Arsenał Iranu
JWK z odznaką pamiątkową
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Własne interesy Europy
Rywalizacja strzelców wyborowych
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Śmierć bohatera
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Darłowo czeka na śmigłowce
Nauka zimowego pływania
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Krwawe walki o Monte Cassino
Symulatory strzelań Rosomaków
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Podziemna potęga
For the Right Cause
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
„Bolko” w służbie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Pretorianie na Mazurach
They Train Together, They Fight Together

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO