moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Elewi zakończyli pierwsze w tym roku szkolenie

Prawie 4 tysiące kandydatów do Narodowych Sił Rezerwowych zakończyło pierwszy w tym roku turnus służby przygotowawczej. W centrach szkolenia i jednostkach wojskowych w całym kraju uczyli się regulaminów, dyscypliny i przydzielonej specjalizacji, np. wojskowego kierowcy czy strzelca. Najlepsi już podpisali kontrakty z armią.


Czteromiesięczną służbę ochotnicy pełnili w centrach szkolenia, m.in. w: Grudziądzu, Koszalinie, Poznaniu, Dęblinie, Toruniu, Ustce, Wrocławiu i Zegrzu. Niektórzy szkolili się także w jednostkach wojskowych. Na przykład w 21 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, 2 Pułku Saperów w Kazuniu czy w 12 Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie. – U nas uczyło się w sumie 247 kandydatów – mówi kpt. Janusz Błaszczak, oficer prasowy 12 Brygady Zmechanizowanej.

Wojskowe regulaminy

Przez pierwsze trzy miesiące wszyscy szkolili się według tego samego programu. Poznawali wojskowe regulaminy, musztrę i dyscyplinę. Wiele godzin spędzili też na praktycznych zajęciach medycznych, saperskich, taktycznych. W terenie ćwiczyli m.in. strzelanie.

Dopiero po tej części szkolenia każdego czekał miesiąc zajęć specjalistycznych. Tu program był dostosowany do rodzajów służby. W Toruniu ochotnicy poznawali specyfikę działań artyleryjskich, w Koszalinie – przeciwlotniczych, a w Grudziądzu – logistycznych. Szkolenie z wojskowej logistyki przeszło w Grudziądzu 249 szeregowych. Uczyli się, by zostać wojskowym kierowcą, ratownikiem medycznym czy kucharzem.

– W naszej Brygadzie żołnierze szkolili się w dwóch specjalnościach: strzelec karabinka beryl oraz obsługa karabinów maszynowych i granatników przeciwpancernych. Praktyczne umiejętności ćwiczyli na strzelnicach garnizonowych i poligonowych – mówi kpt. Błaszczak.


Przez ostanie dni elewi zdawali egzaminy z wiedzy specjalistycznej. – U nas składał się on z części teoretycznej i praktycznej. Elewi odpowiadali na pytania dotyczące, na przykład, budowy i parametrów sprzętu łączności czy programowania radiostacji – mówi kpt. Krzysztof Baran, oficer prasowy z Centrum w Zegrzu.

Szeregowy Łukasz Strzała otrzymał specjalizację dotyczącą budowy i obsługi kabli polowych. – Na egzaminach musiałem, na przykład, ustawić plecakową radiostację TRC 9200 i przygotować do pracy łącznicę polową ŁP-10. Praktykę zaliczyłem na piątkę – opowiada.

Ochotnicy z kontraktami

Nie wszyscy dotrwali do końca czteromiesięcznej służby. W Zegrzu zrezygnowało 12 osób, w Szczecinie około 50. – Powody były różne, zdrowotne i osobiste. Niektórzy mają chyba zbyt wyidealizowany obraz wojska i zwyczajnie nie poradzili sobie z trudami służby, z dyscypliną – mówi kpt. Błaszczak.

Oficer podkreśla, że to jednak nieliczne przypadki, bo zdecydowana większość kandydatów się sprawdziła. – Już 27 osób podpisało kontrakt na pełnienie służby w naszej Brygadzie w ramach Narodowych Sił Rezerwowych. To najlepsi elewi. Dlatego wystąpiliśmy do Departamentu Kadr o powołanie ich do korpusu szeregowych zawodowych – mówi kapitan.


Kontrakt na służbę w NSR podpisał też szer. Strzała. – Wojsko było moim marzeniem i po skończeniu studiów postanowiłem je zrealizować. Na razie to służba w NSR w pułku artylerii w Sulechowie, ale planuję na stałe związać się z armią – mówi żołnierz.

W tym roku w wojsku odbędą się jeszcze dwa turnusy służby przygotowawczej do korpusu szeregowych NSR. Najbliższy rozpocznie się 4 i 5 maja. Ochotnicy zostaną przyjęci m.in. do Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki oraz grudziądzkiego Centrum Szkolenia Logistyki. Służbę przygotowawczą zakończą w sierpniu. – Podczas tego turnusu we wszystkich centrach szkolenia i wybranych jednostkach wojskowych zamierzamy przeszkolić 3850 elewów – mówi ppłk Sławomir Ratyński ze Sztabu Generalnego WP.

W sumie w tym roku przez służbę przygotowawczą przejdzie ponad 11,5 tysiąca osób.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Tomasz Kisiel

dodaj komentarz

komentarze


Historia Liberatora wyjaśniona
 
Cztery lata LITPOLUKBRIG
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Gen. Reudowicz doradcą prezydenta
Podstawa silnego przemysłu
Warszawa – miasto nieujarzmione
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Defendery 2019 – część 4
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Sprawdzają Brutusa
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
„Robot” w akcji
Defendery 2019
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Thin Blue Line
Cienka niebieska linia
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Defendery 2019 – część 2
Wrzesień ’39 na południu Polski
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Większe dotacje na budowę strzelnic
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Iranian Chess Game
Kosmiczny gość
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
A Torn Subcontinent
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Polska nie pozostanie osamotniona
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Klasy wojskowe po nowemu
Głos (z) płonącej Warszawy
Zapal światło dla ofiar Katynia
Nowy wiceminister w MON
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Rok Żelaznej Dywizji
Nowa misja i nowy sprzęt
Niszczyciele czołgów z PGZ
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Rozpoczynamy nową erę
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Irańskie szachy
Śląskie sceny z życia
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Walka i dyplomacja
Umarły dla świata
Defendery 2019 – część 3
Chorwacki test polskich kadetów
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Przetrwać do świtu
Oko na Europę
Terytorialsi na wysokościach
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Polskie firmy na targach w Londynie
DSEI dla ludzi morza
Awaryjny most gotowy
Jedna misja, jeden zespół

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO