moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Piłkarze walczyli w Gniewinie o awans do reprezentacji

Kandydaci do reprezentacji Wojska Polskiego w piłce nożnej przez cztery dni trenowali w Centrum Sportowym w Gniewinie na Pomorzu. Podczas zgrupowania rozegrali mecz z czwartoligową drużyną tamtejszego Klubu Sportowego Stolem. Żołnierze wygrali 6:0. Ostateczny skład reprezentacji na turniej eliminacyjny do II Wojskowego Pucharu Świata zostanie ogłoszony w czerwcu.


Piłkarska reprezentacja Wojska Polskiego, która jest w trakcie kompletowania, szykuje się do II Wojskowego Pucharu Świata w Piłce Nożnej. Turniej odbędzie się w styczniu w Omanie. W uznawanej za wojskowe mistrzostwa świata imprezie Europę będą reprezentować trzy drużyny. O przepustki do Omanu powalczy osiem reprezentacji. Turnieje kwalifikacyjne zaplanowano na maj i czerwiec. Biało-czerwoni zagrają w dniach 22–26 czerwca w niemieckim Augustdorfie. 22 czerwca Polska zmierzy się z Niemcami, 24 czerwca z Holandią i 26 czerwca z Litwą. Do Niemiec będzie mogło pojechać 21 piłkarzy.

Pierwsze zgrupowanie

22 kandydatów do reprezentacyjnej drużyny Wojska Polskiego zakończyło wczoraj pierwsze czterodniowe zgrupowanie. Piłkarze ćwiczyli w centrach sportowych, w których podczas Euro 2012 trenowała reprezentacja Hiszpanii. Ostateczny skład żołnierskiej reprezentacji na czerwcowy turniej eliminacyjny do II Wojskowego Pucharu Świata zostanie ogłoszony po trzech kolejnych zgrupowaniach, które odbędą się w Żaganiu (16–19 maja i 13–17 czerwca) i w Gniewinie (31 maja – 3 czerwca). – Przed wyjazdem do Niemiec planujemy jeszcze trzy krótkie zgrupowania. Chcemy na nich sprawdzić kilku nowych zawodników. Musimy wybrać najlepszych z najlepszych, aby na turniej wystawić jak najsilniejszy skład – mówi st. chor. Tomasz Mucha, pierwszy trener wojskowej reprezentacji. – W Niemczech trzeba rozegrać trzy mecze w ciągu sześciu dni. Chłopcy zdają sobie sprawę, że muszą trenować nie tylko z klubowymi drużynami, lecz również indywidualnie – dodaje szkoleniowiec.


Film: Jacek Szustakowski

Pierwsze zgrupowanie selekcyjne dla kandydatów do wojskowej reprezentacji odbyło się na początku kwietnia w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Z 90 piłkarzy, którzy poddali się selekcji, 22 przyjechało do Gniewina, aby walczyć o miejsce w reprezentacyjnej drużynie. – Przez niepełne cztery dni udało nam się przeprowadzić sześć treningów. Zrealizowaliśmy wszystkie założenia – przyznaje trener Mucha. – Zgrupowanie miało także zintegrować chłopaków. Chcieliśmy, aby zawodnicy wiedzieli, na co kogo stać na boisku.

Potrzebne wzmocnienie

Główną siłą nowo budowanej reprezentacji są piłkarze grający na co dzień w III i IV lidze oraz w okręgówkach. Trzecioligowców jest obecnie sześciu. – Mam nadzieję, że piłkarze z IV ligi i niższych klas będą chcieli dorównać trzecioligowcom. To tylko wzmocni rywalizację i podniesie poziom drużyny – twierdzi trener Mucha. – Po każdym treningu w grupie trenerów dokonywaliśmy szczegółowej analizy. Nie ukrywamy, że szukamy jeszcze wzmocnień na kilku pozycjach – dodaje szkoleniowiec.


O uznanie trenerów zabiegało w Gniewinie m.in. czterech bramkarzy. Jeden z nich st. szer. Kamil Ulman, młodszy mechanik radiotelefonista z 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, od miesiąca jest bramkarzem Hetmana Białystok (liga okręgowa). Wcześniej grał w trzecioligowym Mazurskim Klubie Sportowym Ełk. – Trwa zdrowa rywalizacji o miejsca w reprezentacji. Wszyscy wiemy, po co tutaj przyjechaliśmy. Treningi były ciężkie, ale odbywały się w świetnych warunkach – mówi bramkarz z Białegostoku. – Czekamy na kolejne zgrupowania.

– W drużynie panuje świetna atmosfera. Dobrze się poznaliśmy i wspieramy się na boisku – twierdzi mar. Mateusz Wachowiak z 6 Ośrodka Radioelektronicznego w Gdyni, który o naborze do reprezentacji dowiedział się z portalu polska-zbrojna.pl. – Gdy przeczytałem artykuł, postanowiłem, że muszę dostać się do tej drużyny. Od razu wysłałem swoje zgłoszenie. Bardzo chciałem na testach pokazać się trenerom z jak najlepszej strony. I chyba się udało, skoro dostałem powołanie na pierwsze zgrupowanie – mówi marynarz.

Pierwsze zwycięstwo

W drugim dniu zgrupowania nowo tworzona reprezentacja Wojska Polskiego rozegrała w Gniewinie pierwszy mecz kontrolny. Rywalem wojskowych była miejscowa drużyna Klubu Sportowego Stolem. Zespół z Gniewina to beniaminek pomorskiej IV ligi. KS Stolem na tym szczeblu rozgrywek grał ostatnio w sezonie 2002/2003. Zawodnikiem drużyny z Gniewina jest m.in. mar. Wachowiak. – W tym sezonie naszym głównym celem jest utrzymanie się w IV lidze. Obecnie zajmujemy 10. miejsce – mówi marynarz. – W ostatniej kolejce wygraliśmy na wyjeździe 9:0 z Gryfem 2009 Tczew – podkreśla.

Drużyna z Gniewina w sparingu z żołnierzami do 20. minuty miała przewagę na boisku. Gospodarzom jednak nie udało się pokonać bramkarza gości. Drużyna utworzona z kandydatów do reprezentacji Wojska Polskiego przed pierwszym meczem kontrolnym odbyła tylko dwa wspólne treningi. Piłkarze nie zdążyli się więc jeszcze dobrze poznać, ale z czasem zaczęli konstruować coraz składniejsze akcje i przejęli inicjatywę. Do przerwy wojskowi prowadzili 2:0. Pierwszego gola strzelił szer. Marcin Żeno z 35 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej ze Skwierzyny, na co dzień grający w trzecioligowym zespole Miejskiego Klubu Sportowego Ilanka Rzepin. Natomiast drugą bramkę zdobył mar. Wachowiak.


W drugiej połowie trenerzy obu drużyn dokonali wielu zmian w składach. Zmiennicy w zespole wojskowych starali się udowodnić, że wcale nie są gorsi od kolegów, którzy rozpoczęli grę. Gospodarze nie mogli sobie poradzić z agresywniej grającymi żołnierzami. W rezultacie wojskowi strzelili jeszcze cztery gole, a piłkarze Stolemu żadnego. Na listę strzelców wpisywali się kolejno: szer. Łukasz Przątka, st. szer. Adam Reise (zdobył bramkę z rzutu karnego), st. szer. Damian Kosiński i st. szer. Adam Reise.

Szkoleniowiec był zadowolony. – To był pierwszy nieoficjalny sparing tej reprezentacji. Wysoka wygrana z dobrym zespołem z IV ligi może cieszyć. Od początku budujemy w drużynie wiarę w zwycięstwo – podkreśla pierwszy trener reprezentacji. – Nie straciliśmy żadnej bramki. Jednak razem z trenerami zauważyliśmy wiele niedociągnięć. Czeka nas jeszcze naprawdę dużo pracy – dodaje st. chor. Mucha.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
 
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Thin Blue Line
Cienka niebieska linia
Irańskie szachy
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Nowa misja i nowy sprzęt
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Umarły dla świata
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Iranian Chess Game
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Śląskie sceny z życia
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Polska nie pozostanie osamotniona
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Cztery lata LITPOLUKBRIG
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Terytorialsi na wysokościach
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Sprawdzają Brutusa
Modernizacja Sokołów
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zapal światło dla ofiar Katynia
Pamięć o tragedii
Polskie firmy na targach w Londynie
Zapal lampkę bohaterom Września’39
A Torn Subcontinent
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rok Żelaznej Dywizji
Agresja sowieckiego kolosa
Defendery 2019 – część 4
Rozpoczynamy nową erę
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Wrzesień ’39 na południu Polski
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Stalin czekał i kalkulował
Historia Liberatora wyjaśniona
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Jedna misja, jeden zespół
Oko na Europę
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Klasy wojskowe po nowemu
W Indiach mieli swój drugi dom
Samochód do desantowania
Defendery 2019 – część 3
Nowy wiceminister w MON
Z maratonu programowania do wojska
Wojsko wraca do Łomży
Kosmiczny gość
Chorwacki test polskich kadetów
Głos (z) płonącej Warszawy
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Walka i dyplomacja
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
GROM Challenge

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO