moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Złoto dla polskich judoczek!

Z trzema medalami wracają Polacy z mistrzostw judo w Europie, które odbyły się w Kazaniu w Rosji. W ostatnim dniu czempionatu Polki pokonały 3:2 reprezentantki gospodarzy, zdobywając tym samym złoty medal. Z kolei męska drużyna stanęła na trzecim miejscu na podium. W rywalizacji indywidualnej jedyny krążek dla Polski – brązowy – wywalczył Piotr Kuczera.

Na mistrzostwach w Kazaniu na podium stanęły: st. mar. Daria Pogorzelec, mar. Karolina Tałach (obie z Wojskowego Zespołu Sportowego w Gdyni) oraz szer. Arleta Podolak i szer. Agata Ozdoba (z WZS Wrocław). W męskiej drużynie znaleźli się natomiast: st. szer. Łukasz Błach i szer. Jakub Wójcik (z WZS Wrocław) oraz szer. rez. Damian Szwarnowiecki (najprawdopodobniej niedługo także zostanie zawodnikiem wrocławskiego WZS).

Polki na pierwszym miejscu

Polki w drodze po złoto kolejno wygrywały po 3:2 z Węgierkami, Niemkami i Rosjankami. W półfinale z reprezentantkami Niemiec zwycięstwa odniosły: Agata Perenc, Arleta Podolak i Agata Ozdoba. Niezwykle emocjonujący był finałowy mecz z Rosjankami. Po pierwszej walce Polki przegrywały 0:1. Agata Perenc przegrała w dogrywce (miała o jedną karę shido więcej od rywalki). W drugiej walce wynik spotkania wyrównała Arleta Podolak. Jednak Agata Ozdoba karami przegrała swój pojedynek. W czwartej walce do wyrównania doprowadziła Katarzyna Kłys, która 11 sekund przed końcem pojedynku zdobyła zwycięski punkt. O podziale medali musiała więc zadecydować ostatnia potyczka pomiędzy Katarzyną Furmanek i Ksenią Chibisovą, podczas której Polka wykonała efektowny rzut i wygrała przez ippon.

– Rosjanki po raz kolejny przegrały z Polkami. Jestem bardzo zadowolony, że nasze judoczki potwierdziły, że należą do światowej czołówki – mówi ppłk Leszek Korszun, szef wrocławskiego WZS. – W zeszłym roku Polki zdobyły tytuł wicemistrzyń świata, a na wojskowych igrzyskach wywalczyły srebro – przypomina oficer. Występ zawodniczek chwali również chor. mar. Adam Poździk, trener-koordynator kobiecej reprezentacji Wojska Polskiego w judo. – Polki potwierdziły, że w zawodach drużynowych potrafią się zmobilizować i nie boją się żadnych rywalek – ocenia chor. mar. Poździk. I zauważa, że Rosja wystawiła w Kazaniu bardzo silną drużynę. – Gratuluję również chłopakom, którzy sprawili dużą niespodziankę swoim brązowym medalem – dodaje chorąży.

Mężczyźni wracają z brązem

W turnieju mężczyzn złoto zdobyła reprezentacja Gruzji, a srebro – Rosji. Brązowe medale wywalczyli reprezentanci Polski i Azerbejdżanu. W meczu o brązowy medal pierwszy pojedynek zakończył się zwycięstwem Pawła Zagrodnika. Drugi punkt Polacy wygrali walkowerem, gdyż rywal Damiana Szwarnowieckiego nie wyszedł na matę. W trzeciej walce st. szer. Łukasz Błach przegrał z Jaromirem Musilem. W czwartej walce Patryk Ciechomski wygrał z Dawidem Klammertem dzięki czemu biało-czerwoni mogli stanąć na trzecim miejscu na podium. – Medal chłopaków jest miłą niespodzianką. Przed mistrzostwami nie liczyliśmy, że tak daleko zajdą. Szkoda tylko, że nasza reprezentacja gorzej wypadła w rywalizacji indywidualnej – przyznaje st. sierż. Mirosław Wolszczak, trener-koordynator męskiej reprezentacji Wojska Polskiego w judo.

W rywalizacji indywidualnej na czempionacie w Kazaniu jedyny medal dla Polski wywalczył w kategorii do 90 kg 21-letni Piotr Kuczera. Reprezentant Polonii Rybnik w debiucie w mistrzowskiej imprezie spisał się znakomicie. W pojedynku o brązowy medal rywalem Kuczery był Serb Aleksandar Kukolj. Zwycięstwo przed czasem przyniosła Polakowi akcja punktowana na waza-ari i skuteczne trzymanie przerywające walkę.

SZUS

autor zdjęć: EJU (European Judo Union), archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Pamięć o tragedii
 
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Nowy wiceminister w MON
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Samochód do desantowania
Iranian Chess Game
Śląskie sceny z życia
Modernizacja Sokołów
Umowa na Feniksy
Polska nie pozostanie osamotniona
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Stalin czekał i kalkulował
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Agresja sowieckiego kolosa
Polscy weterani i książę Harry
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Oko na Europę
Cienka niebieska linia
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Z maratonu programowania do wojska
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Klasy wojskowe po nowemu
Thin Blue Line
Modernizacja starów 266
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Głos (z) płonącej Warszawy
W Indiach mieli swój drugi dom
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Selekcja w pigułce
Sprawdzają Brutusa
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Defendery 2019 – część 4
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Wojsko wraca do Łomży
Walka i dyplomacja
GROM Challenge
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Nowa misja i nowy sprzęt
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
A Torn Subcontinent
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
„Górale” zdobywają miasto
Rozpoczynamy nową erę
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Jedna misja, jeden zespół
Chorwacki test polskich kadetów
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Irańskie szachy
Dead to the World
Terytorialsi na wysokościach
Polscy nurkowie na Islandii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO