moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gaszą pragnienie, zapewniają bezpieczeństwo
Ochrona bazy, zaopatrywanie w wodę, dbanie o sprawność infrastruktury – to tylko niektóre z zadań żołnierzy komendy bazy w Ghazni.

Krzysztof Balcerzak

„Odpowiadamy niemalże za wszystko, co potrzebne do sprawnego funkcjonowania bazy”, opowiada major Balcerzak. Zadania komendy bazy możemy podzielić na dwie zasadnicze grupy. Pierwsza to zadania najprostsze, mające na celu zabezpieczenie podstawowych potrzeb mieszkańców FOB-u (z ang. Forward Operating Base – Baza Operacyjna). „Odpowiadamy w tym zakresie za wywóz śmieci i nieczystości, za utrzymanie właściwego stanu sanitarnego i porządku w bazie”, wylicza komendant bazy. Zazwyczaj zadania te wykonują zakontraktowani lokalni podwykonawcy. W sytuacjach nadzwyczajnych, np. podczas afgańskich świąt, kiedy lokalni pracownicy mają wolne, ich obowiązki przejmują polscy żołnierze.

Codziennie każdy mieszkaniec bazy Ghazni wypija blisko 10 butelek półlitrowych wody, dlatego bardzo ważne jest stałe monitorowanie jej zużycia i uzupełnianie zapasów. Oprócz zapewnienia w wodę pitną, komenda bazy dostarcza wodę przemysłową używaną głównie do higieny i prac gospodarczych. Każdego dnia sprawdzają jej jakość, by nie dopuścić do użycia zanieczyszczonej wody.

REKLAMA

Na bieżąco tankowane są ogromne agregaty, zapewniające energię elektryczną dla bazy. Oprócz tego żołnierze dbają o stan tych urządzeń. Warunki klimatyczne, a szczególnie pył i kurz przyspieszają ich zużycie, dlatego systematyczna obsługa i kontrola to konieczność.

Żołnierze komendy FOB-u zapewniają mieszkańcom bazy również bezpieczeństwo.  „Musimy zapewnić je prawie trzem tysiącom osób. Składa się na to przede wszystkim sprawny i skuteczny system ochrony ogrodzenia bazy oraz bramy wjazdowej i wyjazdowej – to największe wyzwanie”, mówi kapitan Maksymilian Libelt, na co dzień dowódca kompanii saperów w 17 BZ.

Dla tych, którzy pełnią służbę ochronną, wybudowane zostały nowe wieże wartownicze. Zostały one postawione w taki sposób, że zapewniają doskonałą widoczność między poszczególnymi posterunkami, a przy tym umożliwiają szeroką obserwację powierzonego terenu. „Pomieszczenia wartownicze będą docelowo wyposażone w klimatyzację oraz kuloodporne szyby. Zapewni to komfortowe warunki służby w tak skrajnych warunkach klimatycznych, jakie panują w Afganistanie. Różnice temperatury dobowej bardzo często sięga kilkudziesięciu stopni”, zaznaczył major Balcerzak.

„Podczas naszego pobytu w Ghazni bardzo duży nacisk postawiliśmy na wzmocnienie zabezpieczenia zewnętrznego bazy. Zwiększyliśmy ilość Hesco – ogromnych koszy wypełnionych ziemią, stanowiących podstawowy materiał zabezpieczający przed oddziaływaniem przeciwnika z zewnątrz”, mówi major Krzysztof Balcerzak. Przedsięwzięcie to wymagało przywiezienia 35 tysięcy metrów sześciennych ziemi. Niemalże cała praca spoczywała na 9 żołnierzach z Grupy Inżynieryjnej ZBA. Oprócz tego komenda bazy postawiła dodatkowe schrony na terenie bazy, które na wypadek ostrzału mają zapewnić schronienie dla jej mieszkańców. Dodatkowo pozyskali sporo materiałów do zabezpieczenia obiektów mieszkalnych, w których śpią żołnierze i pracownicy cywilni pracujący w Ghazni. Wszystko uzupełnia skuteczny system ostrzegania i powiadamiania o zagrożeniach.

Komenda bazy w swojej codziennej pracy bardzo ściśle współpracuje z wieloma podmiotami logistycznymi w Ghazni. Dostarczanie wody to koordynacja działania zarówno sekcji S-4, komendy bazy i dostawców lokalnych. Naprawy urządzeń czy infrastruktury to z kolei duże zaangażowanie i współpraca z amerykańską firmą Fluor czy Narodowym Elementem Zaopatrywania. Natomiast bezpieczeństwo ludzi w FOB-ie to wysiłek żołnierzy polskich, amerykańskich i Afgańczyków pracujących w firmie ochroniarskiej.

 Fot.: archiwum PKW-A

dodaj komentarz

komentarze


Partyzanci rozgromili ubeków
 
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
NATO walczy z koronawirusem
Online z mistrzami sportu
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowy wiceminister w MON
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Terytorialsi nie stracą dodatku
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
MON nie wycofuje się z MSPO
Sukcesy sportowców w mundurach
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Co z tegorocznym MSPO?
Podchorążowie za sterami Bielików
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Spartan” znów na Mazurach
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Polskie porty bardziej otwarte
Widzieć i nie być widzianym
Święto żołnierzy służących na misjach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Gotowi na „Defendera”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Ostatnie prace przed „Defenderem”
„Harpun” do walki
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
F-16 kończą misję w Estonii
Na zakupy do sklepu AMW
Rubiny w walce z epidemią
Prawdziwi wojownicy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Patrioty z polskimi przyczepami
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Amerykanie odmładzają F-16
Białe noce podhalańczyków
Ćwiczenia z torpedą
Na misjach święta inne niż zwykle
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Obradowała Rada Gabinetowa
Przeciwlotnicza Sona
Pracowity tydzień flotylli
Army of Medics
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Specjalsi świętują
Agent w generalskich szlifach
Wojsko przeciw wirusowi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO