moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Trening dla Bruna

Ponadgodzinny trening wytrzymałościowy, wspinaczka i sporty walki, pompki i brzuszki – grupa miłośników wojsk specjalnych SGO oraz studenci Akademii Marynarki Wojennej zapraszają na wspólne szkolenie. Koszt 20 złotych. Zebrane pieniądze będą przeznaczone na leczenie trzyletniego Bruna, syna żołnierza wojsk specjalnych. Chłopczyk od urodzenia zmaga się z poważnymi chorobami.


Bruno ma rozszczep kręgosłupa, wodogłowie, niedowład wiotki nóżek oraz neurogenny pęcherz. Choroby wymagają codziennie wielu godzin ćwiczeń z rehabilitantami. – To bardzo kosztowne leczenie – mówi Mariusz Sokołowski z grupy SGO, jeden z pomysłodawców akcji. – Ale to jedyna szansa, by Bruno mógł normalnie funkcjonować.

Członkowie grupy SGO, miłośnicy wojsk specjalnych, od dwóch lat pomagają rodzicom Bruna. Chłopczyk jest synem jednego z żołnierzy wojsk specjalnych. – Jego tata daje świadectwo odwagi i poświęcenia dla kraju, my chcemy pomóc synowi. Współorganizowaliśmy już zbiórki, szkolenia strzeleckie oraz bieg „Dwie dychy dla Bruna” – mówi Sokołowski. – Udało nam się zebrać 32 tysiące, między innymi dzięki temu Bruno potrafi już poruszać paluszkami u stóp, zginać w prawej nodze kolano, próbuje też siadać. To wielki sukces! – dodaje.


Formacja SGO ma już kolejny pomysł, by pomóc Brunowi. Fani wojsk specjalnych przygotowują półtoragodzinny trening wytrzymałościowy, wzorowany na fizycznej części selekcji do jednostek specjalnych. Odbędzie się on w Akademii Marynarki Wojennej, która jest również odpowiedzialna za zbiórkę pieniędzy. – Dlaczego AMW zaangażowała się w ten projekt? Sprawili to studenci cywilni, którzy biorą udział w programie szkolenia wojskowego. Niektórzy z nich współpracują z SGO i zwrócili się z prośbą do rektora Akademii o udostępnienie sali do treningu – wyjaśnia dr Radosław Tyslewicz, pełnomocnik rektora do spraw studenckich. Akademia Marynarki Wojennej zorganizowała również grupę studentów wolontariuszy, którzy pomogą w przygotowaniu treningu.

W sportowym wydarzeniu może wziąć udział każdy, kto stawi się 19 marca w samo południe w Akademickim Centrum Sportowym przy ulicy Śmidowicza 69  w Gdyni. Organizatorzy proszą, by wziąć ze sobą strój sportowy oraz 20 złotych. – Wszystkie pieniądze zostaną przekazane rodzicom Bruna – wyjaśnia Mariusz Sokołowski. Nie trzeba wpisywać się na żadne listy, wystarczy przyjść.


Ćwiczenie będzie podzielone na dwie części: dla tych, którzy mogą pochwalić się sportową kondycją, oraz dla początkujących. – Osoby, których kondycja nie jest najlepsza, będą mogły w każdym momencie przerwać trening. Dla nich też przygotowaliśmy znacznie mniej wyczerpujące ćwiczenia niż dla grupy zaawansowanej – mówi członek SGO. Śmiałków, którzy zdecydują się na cięższy trening SGO, czeka kilka wyzwań. – Będą mogli na przykład zmierzyć się z instruktorami SGO w różnych sportowych konkurencjach. Tu nie będzie już można przerwać ćwiczeń. Mogę zapewnić, że łatwo nie będzie – dodaje Sokołowski.

SGO tworzy grupa pasjonatów jednostek specjalnych. Współpracują oni z byłymi operatorami policyjnych i wojskowych jednostek specjalnych. Spędzają setki godzin na szkoleniach i treningach, spotkać ich można na trasach najtrudniejszych biegów w Polsce. Członkowie grupy są zwycięzcami Biegu Katorżnika, wicemistrzami GROM Challange, Biegu Morskiego Komandosa HARD, Biegu Morskiego Komandosa TEAM. Organizują też mistrzostwa wieloboju SGO z Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym Policji w Gdańsku.

Ewa Korsak

autor zdjęć: SGO

dodaj komentarz

komentarze


PESCO z polskim projektem
 
Wojsko wchodzi w kadr
Studenci w kryzysie
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Wyzwania polskiej fotoniki
Czwarty rozbiór
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Unwanted Treaty
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Symbol zaklęty w dacie
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Reserves Win Wars
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Wołyńskie lwie serca
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Razem się szkolą, razem walczą
Jani, Miraculously Saved
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
KRS Formoza zachęca mężczyzn do badań
Tyraliera terytorialsów
Plan modernizacji marynarki wojennej
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
ORP „Ślązak” gotowy do służby
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
T-72 strzelają na poligonie
Ludzie niebezpiecznej profesji
Klasy wojskowe po nowemu
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
GROM na kursie działań specjalnych
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Nowa spółka lotnicza PGZ
Thin Blue Line
Mroczne serce okupowanej Europy
Nowy wiceminister w MON
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Obrona bez polityki
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Trudna droga
Niechciany traktat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO