moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Większe limity na kursach podoficerskich

Dwa dodatkowe kursy podoficerskie zostaną zorganizowane w tym roku dla szeregowych. Szansę na zdobycie stopnia kaprala będzie miało 400 żołnierzy. Pierwsze półroczne szkolenie ruszy w maju w Koszalinie, drugie odbędzie się jesienią w Zegrzu. O miejsce na kursie mogą się ubiegać szeregowi z co najmniej pięcioletnim stażem służby i średnim wykształceniem.

 

Każdego roku w kursach dla szeregowych zawodowych ubiegających się o awans do korpusu podoficerskiego bierze udział ponad 1000 osób. Jednak w tym roku szansę na uzyskanie stopnia kaprala otrzyma więcej żołnierzy. – Jest potrzeba przeszkolenia większej niż dotąd liczby szeregowych, przewidzianych do objęcia stanowisk podoficerskich. W korpusie potrzebujemy więcej żołnierzy o specjalnościach na przykład obrony przeciwlotniczej czy eksploatacji sprzętu radiolokacyjnego. Dlatego na szczeblu Dowództwa Generalnego zapadła decyzja o zwiększeniu limitów i uruchomieniu w tym roku dwóch dodatkowych kursów dla szeregowych – mówi st. chor. sztab. Krzysztof Gadowski, starszy podoficer Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Kursy organizowane są zazwyczaj w trzech szkołach podoficerskich: Sił Powietrznych w Dęblinie, Marynarki Wojennej w Ustce i Wojsk Lądowych w Poznaniu. Uczelnie te nie będą jednak w stanie przeszkolić nowych kandydatów. – Dlatego zdecydowaliśmy, że dwa dodatkowe kursy odbędą się w centrach szkolenia: Sił Powietrznych w Koszalinie oraz Łączności i Informatyki w Zegrzu – tłumaczy płk dypl. Włodzimierz Chupka, szef Oddziału Kształcenia Zawodowego Inspektoratu Szkolenia DG RSZ.

Edycja koszalińska

Szansę na udział w szkoleniu otrzymają szeregowi z minimum pięcioletnim stażem służby i średnim wykształceniem, skierowani przez dowódców swoich jednostek. Ich rekrutacja na kurs będzie jednak wyglądać tak samo jak w szkołach podoficerskich. Aby dostać się na szkolenie, będą musieli najpierw zdać egzaminy wstępne. Pierwsze – na szkolenie w Koszalinie – rozpoczną się już 11 kwietnia. Tu o jedno ze 190 miejsc będzie rywalizować 300 żołnierzy z całej Polski.

Podczas trzech dni szeregowi będą się zdawać testy sprawnościowe, ze znajomości regulaminów czy praktycznych umiejętności ogniowych. Przejdą też rozmowę kwalifikacyjną, podczas której będą premiowane punktami m.in. udział w misjach, dodatkowe umiejętności i certyfikaty, a także znajomość języków. – Na czas egzaminów do Koszalina zostaną oddelegowani instruktorzy z dęblińskiej szkoły podoficerskiej – dodaje płk Chupka.

Kadra jest przygotowana

Najlepsi spośród tych, którzy zdadzą egzaminy wstępne rozpoczną kurs 6 maja. Będzie on prowadzony według programu kształcenia obowiązującego w szkołach podoficerskich. Kurs będzie się składał z trzech części: ogólnej, specjalistycznej i praktyk dowódczych. Zajęcia w blisko 70 procentach będą się odbywać na poligonach, strzelnicy oraz placach ćwiczeń.

Wykładowcami na kursie będą instruktorzy z koszalińskiego Centrum. – To specjaliści zajmujący się kształceniem zawodowym w wojsku. Zapewniam, że są doskonale przygotowani merytorycznie i metodycznie do prowadzenia takich szkoleń. Na pewno więc żaden z kandydatów na podoficerów nie straci na jakości szkolenia – mówi płk Chupka.

Dodatkowy limit miejsc planowany jest także w jesiennej edycji kursów. Wtedy kurs podoficerski zostanie zorganizowany w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Będzie mogło w nim wziąć udział 220 szeregowych.

Corocznie kursy podoficerskie kończy ponad 1000 szeregowych zawodowych. Najwięcej z nich (ok. 700) kształci się w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych. Około 270 kształci się w dęblińskiej szkole, a ponad 120 w Ustce. Najbliższe egzaminy na kurs w szkołach podoficerskich w Dęblinie i Poznaniu zaplanowano na 14-18 marca. O 280 miejsc będzie się ubiegać około 700 szeregowych zawodowych z jednostek wojskowych z całego kraju.

Paulina Glińska

autor zdjęć: chor. Marcin Szubert

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1458064860
Wciąż stare KAŁACHY!
20-0B-24-33

Jakie podwyżki dla żołnierzy?
 
Chciałem walczyć z Niemcami
Śmierć bohatera
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Podziemna potęga
Własne interesy Europy
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Arsenał Iranu
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Krwawe walki o Monte Cassino
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Nauka zimowego pływania
Rywalizacja strzelców wyborowych
Stulatka hydrografia
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Klasy wojskowe po nowemu
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Obradowała Rada Gabinetowa
JWK z odznaką pamiątkową
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Defense Without Politics
Nowy wiceminister w MON
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
They Train Together, They Fight Together
Double Eagle po nowemu
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Iran uderza w USA
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
We Are All Darfur
USA nie zacznie wojny z Iranem
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
For the Right Cause
Pretorianie na Mazurach
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Darłowo czeka na śmigłowce
Ważka bliżej
Symulatory strzelań Rosomaków
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Medyczne ćwiczenia zawiszaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO