moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Większe limity na kursach podoficerskich

Dwa dodatkowe kursy podoficerskie zostaną zorganizowane w tym roku dla szeregowych. Szansę na zdobycie stopnia kaprala będzie miało 400 żołnierzy. Pierwsze półroczne szkolenie ruszy w maju w Koszalinie, drugie odbędzie się jesienią w Zegrzu. O miejsce na kursie mogą się ubiegać szeregowi z co najmniej pięcioletnim stażem służby i średnim wykształceniem.

 

Każdego roku w kursach dla szeregowych zawodowych ubiegających się o awans do korpusu podoficerskiego bierze udział ponad 1000 osób. Jednak w tym roku szansę na uzyskanie stopnia kaprala otrzyma więcej żołnierzy. – Jest potrzeba przeszkolenia większej niż dotąd liczby szeregowych, przewidzianych do objęcia stanowisk podoficerskich. W korpusie potrzebujemy więcej żołnierzy o specjalnościach na przykład obrony przeciwlotniczej czy eksploatacji sprzętu radiolokacyjnego. Dlatego na szczeblu Dowództwa Generalnego zapadła decyzja o zwiększeniu limitów i uruchomieniu w tym roku dwóch dodatkowych kursów dla szeregowych – mówi st. chor. sztab. Krzysztof Gadowski, starszy podoficer Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Kursy organizowane są zazwyczaj w trzech szkołach podoficerskich: Sił Powietrznych w Dęblinie, Marynarki Wojennej w Ustce i Wojsk Lądowych w Poznaniu. Uczelnie te nie będą jednak w stanie przeszkolić nowych kandydatów. – Dlatego zdecydowaliśmy, że dwa dodatkowe kursy odbędą się w centrach szkolenia: Sił Powietrznych w Koszalinie oraz Łączności i Informatyki w Zegrzu – tłumaczy płk dypl. Włodzimierz Chupka, szef Oddziału Kształcenia Zawodowego Inspektoratu Szkolenia DG RSZ.

Edycja koszalińska

Szansę na udział w szkoleniu otrzymają szeregowi z minimum pięcioletnim stażem służby i średnim wykształceniem, skierowani przez dowódców swoich jednostek. Ich rekrutacja na kurs będzie jednak wyglądać tak samo jak w szkołach podoficerskich. Aby dostać się na szkolenie, będą musieli najpierw zdać egzaminy wstępne. Pierwsze – na szkolenie w Koszalinie – rozpoczną się już 11 kwietnia. Tu o jedno ze 190 miejsc będzie rywalizować 300 żołnierzy z całej Polski.

Podczas trzech dni szeregowi będą się zdawać testy sprawnościowe, ze znajomości regulaminów czy praktycznych umiejętności ogniowych. Przejdą też rozmowę kwalifikacyjną, podczas której będą premiowane punktami m.in. udział w misjach, dodatkowe umiejętności i certyfikaty, a także znajomość języków. – Na czas egzaminów do Koszalina zostaną oddelegowani instruktorzy z dęblińskiej szkoły podoficerskiej – dodaje płk Chupka.

Kadra jest przygotowana

Najlepsi spośród tych, którzy zdadzą egzaminy wstępne rozpoczną kurs 6 maja. Będzie on prowadzony według programu kształcenia obowiązującego w szkołach podoficerskich. Kurs będzie się składał z trzech części: ogólnej, specjalistycznej i praktyk dowódczych. Zajęcia w blisko 70 procentach będą się odbywać na poligonach, strzelnicy oraz placach ćwiczeń.

Wykładowcami na kursie będą instruktorzy z koszalińskiego Centrum. – To specjaliści zajmujący się kształceniem zawodowym w wojsku. Zapewniam, że są doskonale przygotowani merytorycznie i metodycznie do prowadzenia takich szkoleń. Na pewno więc żaden z kandydatów na podoficerów nie straci na jakości szkolenia – mówi płk Chupka.

Dodatkowy limit miejsc planowany jest także w jesiennej edycji kursów. Wtedy kurs podoficerski zostanie zorganizowany w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Będzie mogło w nim wziąć udział 220 szeregowych.

Corocznie kursy podoficerskie kończy ponad 1000 szeregowych zawodowych. Najwięcej z nich (ok. 700) kształci się w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych. Około 270 kształci się w dęblińskiej szkole, a ponad 120 w Ustce. Najbliższe egzaminy na kurs w szkołach podoficerskich w Dęblinie i Poznaniu zaplanowano na 14-18 marca. O 280 miejsc będzie się ubiegać około 700 szeregowych zawodowych z jednostek wojskowych z całego kraju.

Paulina Glińska

autor zdjęć: chor. Marcin Szubert

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1458064860
Wciąż stare KAŁACHY!
20-0B-24-33

Stalin czekał i kalkulował
 
Sprawdzają Brutusa
Wojsko wraca do Łomży
A Torn Subcontinent
Samochód do desantowania
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Wrzesień ’39 na południu Polski
Z maratonu programowania do wojska
Śląskie sceny z życia
Agresja sowieckiego kolosa
Defendery 2019 – część 3
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rok Żelaznej Dywizji
Defendery 2019 – część 4
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Zapal światło dla ofiar Katynia
Nowy wiceminister w MON
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Głos (z) płonącej Warszawy
Pamięć o tragedii
Walka i dyplomacja
Jedna misja, jeden zespół
Modernizacja Sokołów
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Chorwacki test polskich kadetów
Historia Liberatora wyjaśniona
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Thin Blue Line
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Kosmiczny gość
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Umarły dla świata
Polska nie pozostanie osamotniona
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Irańskie szachy
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Iranian Chess Game
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
W Indiach mieli swój drugi dom
Nowa misja i nowy sprzęt
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Oko na Europę
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Rozpoczynamy nową erę
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Cztery lata LITPOLUKBRIG
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Terytorialsi na wysokościach
Polskie firmy na targach w Londynie
Klasy wojskowe po nowemu
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Cienka niebieska linia
GROM Challenge
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO