moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ruszyła „Wielkanocna Paczka dla Bohatera”

St. sierż. rez. Tomasz Sawicki oraz prawie 40 wolontariuszy (mundurowi i rekonstruktorzy) od sześciu lat przygotowują paczki dla potrzebujących pomocy kombatantów II wojny światowej i walk po 1945 roku. W tym roku zbierają żywność, środki czystości i koce, a także kartki z życzeniami. Przed świętami wielkanocnymi przekażą je kombatantom.


– Akcję „Paczka dla Bohatera” organizuję od 6 lat. Robię to z potrzeby serca, bo choć jestem byłym żołnierzem i nie wypada mi płakać, czasami coś ściska mnie za gardło, gdy widzę, w jakich warunkach żyją niektórzy kombatanci – mówi st. sierż. rez. Tomasz Sawicki, który służył w 15 Wielkopolskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej. – To kwestia nie tylko niskich emerytur, ale również wielu bardzo osobistych tragedii. Każdy z bohaterów ma inną historię. Każdy z nich potrzebuje zauważenia.

Początki akcji nie były łatwe, ponieważ nie każdy z bohaterów chciał być odnaleziony. – To osoby, które niekoniecznie ufają każdemu, kto zapuka do ich drzwi – wyjaśnia Sawicki. Inicjatorom akcji trudno też było zdobyć adresy potrzebujących. Pomogli im kpt. Zbigniew Piasecki ps.„Czekolada”, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego, por. Wieńczysława Ganicka ps. „Mała”, żołnierz Szarych Szeregów oraz Danuta Szyksznian ps. „Sarenka”, żołnierz AK, łączniczka Okręgu Wilno. – Można powiedzieć, że wystawili nam swego rodzaju referencje, dzięki którym nasi bohaterowie zechcieli się z nami spotkać i opowiedzieć swoje historie czy wskazać, czego im brakuje - wyjaśnia Sawicki.

W tegorocznej akcji „Wielkanocna Paczka dla Bohatera” obdarowanych zostanie ponad 130 osób. Zbierana jest żywność z długim terminem ważności: mąka, cukier, kasze, słodycze, makarony, potrzebne są też środki czystości: żele pod prysznic, pasty do zębów, mydła, szampony, ale też koce. – Nie zbieramy ubrań ze względu na to, że trudno byłoby trafić z odpowiednimi rozmiarami – wyjaśniają wolontariusze.

Tomasz Sawicki prosi również o kartki świąteczne, laurki i rysunki, które przekaże kombatantom. – Oni bardzo cieszą się z takich pamiątek. Zdarzyły się historie, że oddzwaniają lub odpisują do nadawców – mówi Tomasz Sawicki. – Jeśli więc ktoś nie może sobie pozwolić na zakup żywności dla kombatantów, może podarować im świąteczną kartkę albo po prostu pomóc nam rozpropagować akcję na Facebooku. To dla nas duża pomoc.

Podarunki do 19 marca można przynosić lub wysyłać do koordynatorów akcji. W Szczecinie zajmuje się tym Tomasz Sawicki (tel. 508 182 185). W Koszalinie trzeba kontaktować się z Rafałem Semołonikiem (tel. 509 752 732), w Czaplinku – z Marcinem Krężelem (tel. 602 531 586). W Warszawie dary zbierają: Edyta Bajan (tel. 504 198 646), Radosław Hołodniuk (tel. 533 339 100), Marcin Wyszyński (tel. 501 552 454), Agata Ring (tel. 731 809 478). Słupszczanie proszeni są o kontakt z Anną Mielczarek (tel. 793 413 165). Paczki do 13 marca mogą też podarować osoby mieszkające w Londynie, gdzie zbiórkę koordynują: Magdalena Pyra (tel. 07424847380), Magdalena Kamińska (tel. 07979482048) i Agata Wolska (tel. 07983235797).

Wolontariusze będą rozwozić paczki przez dwa dni: 19 i 20 marca. – Chcemy zdążyć przed Wielkanocą, by nasi bohaterowie mieli dobre święta – mówi st. sierż. rez. Tomasz Sawicki.

Ewa Korsak

autor zdjęć: organizatorzy akcji

dodaj komentarz

komentarze


W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Pobiegną dla „Czarnego”
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Strzały z Procy
Cyfrowa brygada testuje nowe rozwiązania
MMA w Sokołowie Podlaskim
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
Sokoły pola walki
Mastery wylądowały w Krzesinach
Zmiany w ustawie o weteranach
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Pretorianin
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Trzeci wróg
„Sophia”: powrót do domu
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Cisi bohaterowie
Rząd za kluczowymi zmianami
Cios w domu wroga
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Prezydent Duda w Białym Domu
Sopka do liftingu
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
Gwardziści z USA w Krzesinach
Zmiany w zarządzie PGZ
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Abramsy i Bradleye w Polsce
The United States of America Have It Their Way
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Terytorialsi w urzędach
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
Odprawa w Valburgu, czyli oskarżony gen. Sosabowski
Zmiany w dodatkach służbowych
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Bezzałogowce w programie „Orlik”
Poligonowy test zwiadowców
Dragoni ruszyli do boju
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Szkoła Orląt będzie Akademią
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Mieliśmy oko nad Irakiem
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
W Sejmie o systemie obronnym Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO