moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ruszyła „Wielkanocna Paczka dla Bohatera”

St. sierż. rez. Tomasz Sawicki oraz prawie 40 wolontariuszy (mundurowi i rekonstruktorzy) od sześciu lat przygotowują paczki dla potrzebujących pomocy kombatantów II wojny światowej i walk po 1945 roku. W tym roku zbierają żywność, środki czystości i koce, a także kartki z życzeniami. Przed świętami wielkanocnymi przekażą je kombatantom.


– Akcję „Paczka dla Bohatera” organizuję od 6 lat. Robię to z potrzeby serca, bo choć jestem byłym żołnierzem i nie wypada mi płakać, czasami coś ściska mnie za gardło, gdy widzę, w jakich warunkach żyją niektórzy kombatanci – mówi st. sierż. rez. Tomasz Sawicki, który służył w 15 Wielkopolskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej. – To kwestia nie tylko niskich emerytur, ale również wielu bardzo osobistych tragedii. Każdy z bohaterów ma inną historię. Każdy z nich potrzebuje zauważenia.

Początki akcji nie były łatwe, ponieważ nie każdy z bohaterów chciał być odnaleziony. – To osoby, które niekoniecznie ufają każdemu, kto zapuka do ich drzwi – wyjaśnia Sawicki. Inicjatorom akcji trudno też było zdobyć adresy potrzebujących. Pomogli im kpt. Zbigniew Piasecki ps.„Czekolada”, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego, por. Wieńczysława Ganicka ps. „Mała”, żołnierz Szarych Szeregów oraz Danuta Szyksznian ps. „Sarenka”, żołnierz AK, łączniczka Okręgu Wilno. – Można powiedzieć, że wystawili nam swego rodzaju referencje, dzięki którym nasi bohaterowie zechcieli się z nami spotkać i opowiedzieć swoje historie czy wskazać, czego im brakuje - wyjaśnia Sawicki.

W tegorocznej akcji „Wielkanocna Paczka dla Bohatera” obdarowanych zostanie ponad 130 osób. Zbierana jest żywność z długim terminem ważności: mąka, cukier, kasze, słodycze, makarony, potrzebne są też środki czystości: żele pod prysznic, pasty do zębów, mydła, szampony, ale też koce. – Nie zbieramy ubrań ze względu na to, że trudno byłoby trafić z odpowiednimi rozmiarami – wyjaśniają wolontariusze.

Tomasz Sawicki prosi również o kartki świąteczne, laurki i rysunki, które przekaże kombatantom. – Oni bardzo cieszą się z takich pamiątek. Zdarzyły się historie, że oddzwaniają lub odpisują do nadawców – mówi Tomasz Sawicki. – Jeśli więc ktoś nie może sobie pozwolić na zakup żywności dla kombatantów, może podarować im świąteczną kartkę albo po prostu pomóc nam rozpropagować akcję na Facebooku. To dla nas duża pomoc.

Podarunki do 19 marca można przynosić lub wysyłać do koordynatorów akcji. W Szczecinie zajmuje się tym Tomasz Sawicki (tel. 508 182 185). W Koszalinie trzeba kontaktować się z Rafałem Semołonikiem (tel. 509 752 732), w Czaplinku – z Marcinem Krężelem (tel. 602 531 586). W Warszawie dary zbierają: Edyta Bajan (tel. 504 198 646), Radosław Hołodniuk (tel. 533 339 100), Marcin Wyszyński (tel. 501 552 454), Agata Ring (tel. 731 809 478). Słupszczanie proszeni są o kontakt z Anną Mielczarek (tel. 793 413 165). Paczki do 13 marca mogą też podarować osoby mieszkające w Londynie, gdzie zbiórkę koordynują: Magdalena Pyra (tel. 07424847380), Magdalena Kamińska (tel. 07979482048) i Agata Wolska (tel. 07983235797).

Wolontariusze będą rozwozić paczki przez dwa dni: 19 i 20 marca. – Chcemy zdążyć przed Wielkanocą, by nasi bohaterowie mieli dobre święta – mówi st. sierż. rez. Tomasz Sawicki.

Ewa Korsak

autor zdjęć: organizatorzy akcji

dodaj komentarz

komentarze


Miliony na badania amunicji
Misja rotmistrza Pileckiego
Irackie zapiski gen. Bieńka
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Jak kształtować wizerunek sił zbrojnych?
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Bliski Wschód. Region bez klucza
Wodowanie „Artemisa”
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Leopards in a Trap
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Podpułkownik „Sokole Oko”
Czołgi błota się nie boją
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Defilada 3 maja: formacje mundurowe
Tarcza przeciwko agresji
Tryumf w cieniu Jałty
Leopardy w pułapce
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Sukcesy biegających żołnierzy
Cel – bezpieczna Europa
Ducha nie wolno tracić
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Bohater Yoga
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?
Śmigłowce ZOP dla marynarki wojennej
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
„Sophia” z nową zmianą
Zgrupowanie przed defiladą
Kurier podziemnego państwa
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Remont „Piasta” na finiszu
Szczęśliwa trzynastka
Żołnierski dar serca
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Panie bez taryfy ulgowej
Okręty zespołu NATO ćwiczą z polską marynarką
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Wojna w świętym mieście, epilog
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach
Region Without a Key
Żołnierze WOT-u na litewskich zawodach
Rozgrywka Stalina
Szef NATO w Warszawie
Alarm dla Jastrzębi
Kampania wyborcza poza armią
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO