moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wizyta dowódcy operacyjnego w Afganistanie
W piątek zakończyła się kilkudniowa wizyta dowódcy operacyjnego generała broni Edwarda Gruszki w Afganistanie.

W pierwszych dniach wizyty generał Gruszka przebywał w Kabulu, gdzie spotkał się m.in. z dowódcą IJC (ISAF Joint Command) generałem Curtisem Scaparottim oraz dowódcą ISAF generałem Johnem Allenem. Tematem rozmów była m.in. kwestia bezpieczeństwa we wschodniej części Afganistanu oraz przygotowanie do procesu przekazywania odpowiedzialności Afgańskim Siłom Bezpieczeństwa, tzw. transition. Pobyt w Kabulu był także okazją do spotkania się z polskimi generałami służącymi na co dzień  w strukturach ISAF oraz ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej Maciejem Langiem.

Spotkania z przedstawicielami dowództwa ISAF, jak podkreślił w rozmowie z dowództwem Polskiego Kontyngentu Wojskowego generał Gruszka, „były bardzo efektywne i dobrze rokujące dla przyszłości naszego kontyngentu jeśli chodzi o współpracę z wojskami NATO, a w szczególności z wojskami amerykańskimi. (…) Podczas tych rozmów usłyszałem, że Wasze działania są oceniane bardzo wysoko, także na tym najwyższym, strategicznym poziomie. (…) Niedawno, podobne opinie z Afganistanu do kraju przywiózł szef Sztabu Generalnego WP oraz minister Spraw Zagranicznych.”  

Podczas pobytu w Afganistanie gen. broni Edward Gruszka razem z generałem Curtisem Scaparottim, przedstawicielami Ambasady Stanów Zjednoczonych w Kabulu oraz rządu afgańskiego uczestniczył w ceremonii pożegnania  amerykańskich komandosów oraz żołnierzy armii afgańskiej, którzy kilka dni temu zginęli w katastrofie śmigłowca w sąsiadującej z Ghazni prowincji Wardak.

W środę po południu dowódca operacyjny SZ spotkał się w Ghazni dowódcą Polskich Sił Zadaniowych generałem brygady Sławomirem Wojciechowskim oraz żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego. W trakcie pierwszego spotkania z żołnierzami Zgrupowania Bojowego Alfa generał Gruszka podziękował wszystkim za dotychczas przeprowadzone operacje i działania bojowe. Dowódca operacyjny SZ podkreślił również podczas tego spotkania, że jednym z głównych wysiłków wszystkich żołnierzy koalicyjnych, w tym także polskich, jest stopniowe przekazywanie odpowiedzialności za poszczególne dystrykty „Musimy dobrze przygotować Afgańczyków do tego, aby nadszedł taki czas, kiedy poradzą sobie sami na pierwszej linii. (…) My mamy być wojskami doradczymi, wpierającymi i mentorującymi ich działania”, dodał generał Gruszka.

Podczas pobytu w bazie Ghazni dowódca operacyjny spotkał się także z żołnierzami Samodzielnej Grupy Powietrzno–Szturmowej oraz żołnierzami Wojsk Specjalnych.

Wieczorem, na zaproszenie gubernatora prowincji Mohammada Musa Ahmadyaia Musakhana gen. broni Edward Gruszka oraz dowódca Polskich Sił Zadaniowych gen. bryg. Sławomir Wojciechowski uczestniczyli w uroczystej kolacji ramadanowej, tzw. iftar. W spotkaniu udział wziął także dowódca 3. Brygady ANA (Afghan National Army) pułkownik Mohammad Wafader oraz szef policji prowincji Ghazni pułkownik Zlawar Zahid. Polsko–afgańskie rozmowy dotyczyły przede wszystkim rozwoju prowincji Ghazni i przyszłości Afganistanu oraz działań żołnierzy 3. Brygady Afgańskiej Armii. „Jestem bardzo zadowolony z coraz lepszej współpracy żołnierzy Polskich Sił Zadaniowych z afgańską armią i policją”, podkreślił dowódca operacyjny. Po zmroku, zgodnie z obowiązującą podczas Ramadanu tradycją, uczestnikom spotkania podano specjały afgańskiej kuchni.

W czwartek, generał Gruszka przebywał w bazie Giro oraz Ariana, gdzie spotkał się z żołnierzami Zgrupowania Bojowego „Bravo” (ZBB). Pobyt w bazach w południowej części prowincji był okazją do zapoznania się z bieżącą sytuacją w rejonie, o czym informował m.in. dowódca bazy Giro kapitan Paweł Szczyszek. Omówiono także sprawy związane z codziennym funkcjonowaniem pododdziałów bojowych PSZ. Jak podkreślił generał Gruszka, pobyt w Afganistanie i bezpośrednie spotkanie z żołnierzami to dobra okazja do wymiany poglądów i doświadczeń dla obu stron.

Podczas rozmów, jakie odbyły się w bazie Ariania z zastępcą dowódcy Zgrupowania Bojowego Bravo majorem Grzegorzem Kaliciakiem dowódca operacyjny wyraził swoje uznanie dla dotychczasowych efektów, jakie przynoszą działania żołnierzy ZBB. „Jak czytam meldunki o działaniach prowadzonych przez ZBB, to muszę powiedzieć, że sprawujecie się bardzo dobrze. Tempo operacyjne macie wysokie, widać skuteczność prowadzonych działań (…) Macie mądrych i rozważnych dowódców”, podkreślił generał Gruszka.  

Spotkanie z żołnierzami, zarówno ze Zgrupowania Bojowego Alfa w bazie Ghazni oraz Zgrupowania Bojowego Bravo w bazie Giro i Ariana było okazją do wręczenia wyróżnień żołnierzom Polskich Sił Zadaniowych. Za trudną i niebezpieczną służbę, profesjonalizm podczas wykonywania obowiązków służbowych oraz reprezentowanie Sił Zbrojnych RP na arenie międzynarodowej kilkudziesięciu żołnierzy otrzymało nagrody pieniężne oraz listy gratulacyjne. Jak podkreślił generał Gruszka, najlepszą nagrodą jaką w tej chwili otrzymuje z kolei Dowództwo Operacyjne oraz dowództwo PSZ od polskich żołnierzy jest ich nienaganna służba.

Ponieważ wizyta Dowódcy Operacyjnego przypadła w przededniu Święta Wojska Polskiego generał Gruszka, m.in. w imieniu ministra Obrony Narodowej, szefa Sztabu Generalnego WP oraz dowódców Rodzajów Sił Zbrojnych na ręce dowódcy PSZ przekazał wszystkim żołnierzom w Kontyngencie życzenia. „Życzę Wam, ale także i sobie, abyście wszyscy wrócili szczęśliwie do kraju.  Życzę Wam, aby tempo operacyjne było utrzymywane na tak dobrym poziomie, jak jest utrzymywane obecnie. (…) Mam nadzieję, że kolejne święto Wojska Polskiego spędzicie już w kraju. (…) Dziękuję jeszcze raz za wszystko co robicie dla Polskich Sił Zbrojnych, dla honoru żołnierza WP, za to wszystko co przynosi chwałę Polskiej fladze”, dodał generał broni Edward Gruszka.

Na zakończenie wizyty w Afganistanie dowódca operacyjny spotkał się w Bagram z dowódcą RC-East (Regional Command East) generałem dywizji Danielem Allynem. W rozmowach m.in. nt. bezpieczeństwa i działań operacyjnych prowadzonych we wschodniej części kraju uczestniczyli także wysocy rangą przedstawiciele sił koalicji oraz polscy żołnierze pełniący służbę w strukturach dowództwa ISAF. Podczas czwartkowego spotkania generałowie wręczyli wyróżnienia żołnierzom sił koalicji. Dowódca RC-East podziękował polskim żołnierzom za dotychczasową współpracę na teatrze i złożył na ręce dowódcy operacyjnego życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego, które przypada w najbliższy poniedziałek.

Fot. archiwum PIO

dodaj komentarz

komentarze


Nigdy nie zostawiamy swoich
 
Afganistan. Czas wracać do domu
„Czarne karabiny” na Mazurach
Polska kończy prezydencję w Grupie V4
Żandarmeria świętuje
PKW Turcja już działa
Nagroda nie tylko od dowódcy
Co ze sprawdzianem z WF?
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Święto Dowództwa Generalnego
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Studenci w sytuacji kryzysowej
„Dragon '21” – Desant pod wiatr
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Hitler idzie na wschód
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Course on Diplomacy
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Certyfikowani na start
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Dragon'21 – innowacje w granicach zdrowego rozsądku
Miecznik, czyli priorytety na morskim forum
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Siła braterstwa
Szczyt NATO już w poniedziałek
St. sierż. Artur Pelo po raz czwarty wygrał Setkę Komandosa
Gorzka parada zwycięstwa
„Albatros” wyszedł na morze
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Karakal w natarciu
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Podoficer, czyli lider
Równanie do najlepszych
Licealiści, którzy chcą zostać specjalsami
V4, czyli razem na rzecz komunikacji
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
„Dragon” wskazał cel
Szable w dłoń! Lance do boju!
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Kurs na dyplomację
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Luksusowe auta zaparkują obok F-16
Nowe książeczki wojskowe
Misje kształtują charakter
MSPO – przygotowania idą pełną parą
CePeLek czeka na weteranów
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
Ponad 6 mln zł w konkursie „Strzelnica w powiecie”
„Dragon ’21” zakończony
Grupy niszczycieli czołgów
„Dragon ’21” – Czerwoni atakują

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO