moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wschodnia flanka NATO chce mówić jednym głosem

NATO musi pokazać, że jest gwarantem porządku w naszej części świata, dlatego musi być wzmocniona militarna obecność Sojuszu w Europie Wschodniej – mówił prezydent Andrzej Duda, otwierając spotkanie doradców ds. bezpieczeństwa dziewięciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Celem dzisiejszego spotkania była próba wypracowania wspólnego stanowiska państw regionu na zbliżający się szczyt NATO w Warszawie. Przedstawiciele dziewięciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej (od Estonii po Bułgarię) omawiali także zagrożenia dla systemu bezpieczeństwa, wynikające przede wszystkim z konfliktu na Ukrainie. Kluczem do poprawy sytuacji ma być wzmocnienie wschodniej flanki NATO, przede wszystkim w wymiarze czysto wojskowym.

Jak zapewniał prezydent Andrzej Duda, wypracowywane przez przywódców krajów Europy Środkowo-Wschodniej wspólne stanowisko nie jest próbą formułowania odrębnej wobec NATO polityki bezpieczeństwa. Ma być ono istotnym wkładem państw naszego regionu w przygotowania do lipcowego szczytu Paktu i podstawą do decyzji, które na nim zostaną podjęte. – Cieszę się, że tak to zostało odebrane przez naszych sojuszników, ze Stanami Zjednoczonymi na czele – dodał prezydent.

Prezydent przedstawił swoje najważniejsze oczekiwania związane ze zbliżającym się szczytem NATO. – Chciałbym, żeby był on wszechstronny, czyli aby omówiono na nim wszystkie kwestie bezpieczeństwa – dotyczące zarówno naszej części Europy, jak i problemów południowych obrzeży Sojuszu oraz konfliktu w Syrii – mówił prezydent. Równie ważna jest konieczność spojrzenia w przyszłość. NATO nie może skupić się jedynie na rozwiązywaniu bieżących problemów, ale powinno analizować ich ewolucję i przygotować się na nowe wyzwania. Ostatnim oczekiwaniem strony polskiej wobec lipcowego spotkania jest nadzieja na konkretne decyzje, szczególnie te dotyczące Polski i wschodniej flanki NATO. – Chodzi przede wszystkim o wzmocnienie wojskowej obecności NATO w naszej części Europy. Musimy pokazać, że jesteśmy zdecydowani bronić demokratycznego porządku i nienaruszalności granic – zaznaczył Andrzej Duda.

Zwierzchnik sił zbrojnych zadeklarował, że jest otwarty na propozycje NATO względem Polski. Jeżeli nie będzie politycznej woli, by w naszym rejonie rozmieszczać nowe, stałe bazy wojsk Sojuszu, Polska jest w stanie zaakceptować „permanentną, rotacyjną” obecność sojuszniczych żołnierzy. – Musi być ona jednak tak zorganizowana, by było jasne, że krajów NATO nie opłaca się ani zaczepiać, ani tym bardziej atakować – dodał prezydent. Kluczowe znaczenie, zdaniem Andrzeja Dudy, ma kwestia ulokowania w Polsce baz zaopatrzenia i uzbrojenia, z których korzystałyby kierowane do naszego kraju kontyngenty sojuszniczych wojsk, a także polscy żołnierze w czasie wspólnych ćwiczeń.

W warszawskim spotkaniu wzięli udział przedstawiciele czterech państw Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Słowacji i Węgier), trzech państw bałtyckich (Litwy, Łotwy, Estonii) oraz Bułgarii i Rumunii. Pierwsze spotkanie tej grupy – na szczeblu prezydentów – odbyło się w listopadzie 2015 roku w Bukareszcie.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Andrzej Hrechorowicz/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze

~Stefan
1461950160
Wschodnia flanka NATO Panie Prezydencie jest na Bugu a nie Odrze !!!! Niech Pan o tym wie nie zamierzamy tutaj być mięsem armatnim dla Waszych "strategicznych" działań o niby wzmocnieniu bo jak na chłopski rozum to widać że Polska będzie "bronić" niemców a u nas zostanie pożoga !!!!!!!!
53-68-48-23

„Bolko” w służbie
 
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Własne interesy Europy
Iran uderza w USA
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Śmierć bohatera
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Wojskowi eksperci o koronawirusie
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
„Defender Europe” – cykl spotkań informacyjnych
Klasy wojskowe po nowemu
Security Game
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Symulatory strzelań Rosomaków
Kolejne kontrakty na Wisłę
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
We Are All Darfur
Pretorianie na Mazurach
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Znamy projekt pomnika Bitwy Warszawskiej
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Polowy „Brave Band”
USA nie zacznie wojny z Iranem
Darłowo czeka na śmigłowce
Militaria na Zamku Królewskim
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Krwawe walki o Monte Cassino
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Polacy najlepsi w Hackathonie
Obradowała Rada Gabinetowa
They Train Together, They Fight Together
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Ważka bliżej
Legia na ASzWoj po raz trzeci
Arsenał Iranu
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Nowy wiceminister w MON
Palmiry – miejsce kaźni
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
JWK z odznaką pamiątkową
Defense Without Politics
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO