moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowi generałowie w Wojsku Polskim

Pułkownik Krzysztof Król, zastępca dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, oraz płk Jarosław Kraszewski, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN, otrzymali nominacje na stopień generalski. Oficerowie awans odebrali z rąk prezydenta Andrzeja Dudy podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Pułkownik Krzysztof Król, zastępca dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, odebrał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy awans na stopień generała brygady.

– Otrzymać nominację generalską w takim dniu to wielkie zobowiązanie do służby dla Rzeczypospolitej, wiernej, nieugiętej i niezłomnej do samego końca. Macie panowie dzisiaj wielkich świadków swojej uroczystości – powiedział prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że nieprzypadkowo nominacje zostały wręczone w trakcie obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Ma to świadczyć o łączności wojska z armią podziemia antykomunistycznego.

Wręczył nie tylko nominacje oficerskie, ale też odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz w pielęgnowaniu pamięci o żołnierzach wyklętych. – Wszystkie nominacje i uhonorowania sprawiają, że dzisiejsze święto ma szczególny charakter – podkreślił zwierzchnik sił zbrojnych. – Jestem dumny, że mogę kontynuować drogę opowiadania i honorowania prawdziwej polskiej historii i prawdziwych bohaterów, drogę, jaką wytyczył prezydent profesor Lech Kaczyński – dodał Andrzej Duda.

REKLAMA

Pułkownik Jarosław Kraszewski, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN, odebrał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy awans na stopień generała brygady.

Zwierzchnik sił zbrojnych na wniosek ministra obrony Antoniego Macierewicza wręczył także nominacje generalskie. Prezydent Andrzej Duda na stopień generała brygady mianował płk. Krzysztofa Króla, zastępcę dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, oraz płk. Jarosława Kraszewskiego, dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN.

Gen. bryg. Krzysztof Król ma 48 lat. Kilka tygodni temu na wniosek szefa resortu obrony został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie. Wcześniej dowodził Brygadą Wsparcia Dowodzenia w Stargardzie Szczecińskim. W wojskowej karierze zajmował także stanowiska m.in. szefa oddziału planowania w Dowództwie 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie, służył w oddziale szkolenia kwatery NATO w niemieckim Heidelbergu i Kwaterze Dowództwa Regionalnego NATO w Neapolu. Wcześniej zajmował stanowiska w Dowództwie Wojsk Lądowych. Służył także na misjach wojskowych w Iraku i Libanie. Jest absolwentem studiów polityki obronnej w Akademii Sił Zbrojnych Kanady w Toronto. Ukończył również kurs działań w zakresie dowodzenia i kierowania oraz działań informacyjnych NATO w Oberammergau (Niemcy).

 

Stopień generała brygady otrzymał także 48-letni Jarosław Kraszewski, który od listopada zajmuje stanowisko dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Oficer służył wcześniej na stanowisku szefa Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii w Dowództwie Generalnym RSZ. Generał Kraszewski w przeszłości odpowiadał także za formowanie Wielonarodowej Brygady w Lublinie i dowodził 23 Brygadą Artylerii w Bolesławcu. W latach 2004–2005 służył w Dowództwie Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku. Ukończył m.in. Akademię Dowódczo-Sztabową w Stanach Zjednoczonych i studia doktoranckie na Akademii Obrony Narodowej.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim zwierzchnik sił zbrojnych wręczył także nominację na stopień generała brygady pułkownikowi niepodlegającemu obowiązkowi służby wojskowej Janowi Podhorskiemu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: BBN, ppor. Robert Suchy/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Kolejne Groty dla wojska
 
Wojsko przeciw wirusowi
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wojsko ma ofertę dla cywili
Odznaka dla ratowników pola walki
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Most do współpracy
Na misjach święta inne niż zwykle
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Zbiegowie z innego świata
Ofensywa Tuchaczewskiego
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Powstaną kolejne strzelnice
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Rakiety z Mesko w F-35
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Szef MON w Żelaznej Dywizji
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Brawurowe zagony motorowe
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Mały Katyń pod Augustowem
Ułańska szarża
Kraby w Bolesławcu
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
16 sekund Liberatora
Prezydent Duda jedzie do USA
PGZ będzie obecna na MSPO
Krwawy Wołyń
Współzawodnictwo rozwija
Online z mistrzami sportu
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Ogromne zainteresowanie Soną
Polskie porty bardziej otwarte
Szkolenie wodne podhalańczyków
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Laserowa artyleria US Army
Groty z granatnikiem
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Ochotnicy na ratunek
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Defender” – pracowity poligon saperów
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Amerykanie odmładzają F-16
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Weterani znów staną na macie
F-16 kończą misję w Estonii
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Oficer jak biała karta...
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Żołnierze w sztafecie pomocy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO