moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowi generałowie w Wojsku Polskim

Pułkownik Krzysztof Król, zastępca dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, oraz płk Jarosław Kraszewski, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN, otrzymali nominacje na stopień generalski. Oficerowie awans odebrali z rąk prezydenta Andrzeja Dudy podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Pułkownik Krzysztof Król, zastępca dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, odebrał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy awans na stopień generała brygady.

– Otrzymać nominację generalską w takim dniu to wielkie zobowiązanie do służby dla Rzeczypospolitej, wiernej, nieugiętej i niezłomnej do samego końca. Macie panowie dzisiaj wielkich świadków swojej uroczystości – powiedział prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że nieprzypadkowo nominacje zostały wręczone w trakcie obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Ma to świadczyć o łączności wojska z armią podziemia antykomunistycznego.

Wręczył nie tylko nominacje oficerskie, ale też odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz w pielęgnowaniu pamięci o żołnierzach wyklętych. – Wszystkie nominacje i uhonorowania sprawiają, że dzisiejsze święto ma szczególny charakter – podkreślił zwierzchnik sił zbrojnych. – Jestem dumny, że mogę kontynuować drogę opowiadania i honorowania prawdziwej polskiej historii i prawdziwych bohaterów, drogę, jaką wytyczył prezydent profesor Lech Kaczyński – dodał Andrzej Duda.

Pułkownik Jarosław Kraszewski, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN, odebrał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy awans na stopień generała brygady.

Zwierzchnik sił zbrojnych na wniosek ministra obrony Antoniego Macierewicza wręczył także nominacje generalskie. Prezydent Andrzej Duda na stopień generała brygady mianował płk. Krzysztofa Króla, zastępcę dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, oraz płk. Jarosława Kraszewskiego, dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN.

Gen. bryg. Krzysztof Król ma 48 lat. Kilka tygodni temu na wniosek szefa resortu obrony został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie. Wcześniej dowodził Brygadą Wsparcia Dowodzenia w Stargardzie Szczecińskim. W wojskowej karierze zajmował także stanowiska m.in. szefa oddziału planowania w Dowództwie 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie, służył w oddziale szkolenia kwatery NATO w niemieckim Heidelbergu i Kwaterze Dowództwa Regionalnego NATO w Neapolu. Wcześniej zajmował stanowiska w Dowództwie Wojsk Lądowych. Służył także na misjach wojskowych w Iraku i Libanie. Jest absolwentem studiów polityki obronnej w Akademii Sił Zbrojnych Kanady w Toronto. Ukończył również kurs działań w zakresie dowodzenia i kierowania oraz działań informacyjnych NATO w Oberammergau (Niemcy).

 

Stopień generała brygady otrzymał także 48-letni Jarosław Kraszewski, który od listopada zajmuje stanowisko dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Oficer służył wcześniej na stanowisku szefa Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii w Dowództwie Generalnym RSZ. Generał Kraszewski w przeszłości odpowiadał także za formowanie Wielonarodowej Brygady w Lublinie i dowodził 23 Brygadą Artylerii w Bolesławcu. W latach 2004–2005 służył w Dowództwie Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku. Ukończył m.in. Akademię Dowódczo-Sztabową w Stanach Zjednoczonych i studia doktoranckie na Akademii Obrony Narodowej.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim zwierzchnik sił zbrojnych wręczył także nominację na stopień generała brygady pułkownikowi niepodlegającemu obowiązkowi służby wojskowej Janowi Podhorskiemu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: BBN, ppor. Robert Suchy/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Życie po zdjęciu munduru
 
Rozpoczynamy nową erę
Lotem przeciw bolszewikom
Snajper walczy także z wiatrem
W drodze po zwycięstwo
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Klasy wojskowe po nowemu
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Rescue Like You Would in a War
Sosnkowski przywrócony
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Na strzelnicy w szczytnym celu
68W znaczy ratownik
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Wojskowe szkolenie dla studentów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
68W Means Lifesaver
„Albatros” już na wodzie
Thin Blue Line
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Trening medyczny przed misją
Iranian Chess Game
Niezwyciężeni znowu trenują
Wypadek saperów
Bożeny do modyfikacji
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Niechciany traktat
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Zmarł trzeci z rannych saperów
Wabik z WAT-u
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Nowa misja i nowy sprzęt
Nowy wiceminister w MON
Wsparcie dla saperów
Fort zagłady
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Osa na patrole
Cienka niebieska linia
Jani, cudem ocalony
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Wyjątkowa operacja minerów
Gavia na Atlantyku
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Kolejne Raki dla wojska
Groty i VIS-y dla armii
Raki strzelały na Bałkanach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO