moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bezpieczeństwo zależy od ludzi
Zakończyła się prowadzona wspólnie przez Polskie Siły Zadaniowe oraz afgańską armię (ANA) operacja „White Eagle Fury II”.


REKLAMA

„Celem szury było przekonanie lokalnej społeczności do wspierania miejscowych władz i rządu. Uświadomienie mieszkańcom, że jest to droga, dzięki której będą mogli żyć zgodnie ze swoimi zasadami, religią i prawami w bezpiecznym państwie, mieli możliwość swobodnego przemieszczania się, dostęp do pomocy medycznej oraz do szkół”, mówił dowódca zgrupowania bojowego „Alfa” (ZBA) podpułkownik Rafał Miernik. Oprócz polskiego dowódcy, w spotkaniu wziął też udział szef policji prowincji Ghazni pułkownik Zarawar Zahed, dowódca 1 kandaku ANA pułkownik Wakil Warsji Abdul oraz przedstawiciel grupy do spraw współpracy cywilno-wojskowej CIMIC kapitan Tomasz Kowal. Chociaż na szurze nie było przedstawicieli z oddalonych wiosek dystryktu, pojawiło się na niej kilkudziesięciu członków lokalnej społeczności.

Głównym tematem spotkania były kwestie bezpieczeństwa w dystrykcie Zana Khan. Poruszono również kwestie związane ze współpracą pomiędzy siłami koalicji, wojskiem i policją afgańską a społecznością, bez której wsparcia żadne wysiłki nie przyniosą efektów. „Każdego dnia współpracujemy z Afgańczykami z armii, policji czy cywilami, którym również zależy na rozwoju kraju i poprawie jego bezpieczeństwa”, mówił podpułkownik Miernik. Dowódca ZB „Alfa” podkreślił również, że służby afgańskie przejmują coraz więcej zadań z rąk sił koalicji, stają się bardziej samodzielne i coraz lepiej przygotowane do przejęcia odpowiedzialności.

„Bezpieczeństwo zależy od nas samych. Musimy bronić się przed talibami i współpracować z silami koalicji, bo oni są tutaj, aby pomóc nam odbudować pokój i wspierać rozwój naszego kraju”, mówił dowódca policji pułkownik Zarawar Zahed. Dowódca policji w prowincji Ghazni jako przykład do naśladowania wskazał postawę ludności dystryktu Khwaja Omari, gdzie miejscowa ludność sama dba o właściwy poziom bezpieczeństwa, umożliwiający rozwój ekonomiczny, gospodarczy i społeczny. „Podstawą bezpieczeństwa i rozwoju w dystrykcie Khwaja Omari jest aktywne zaangażowanie miejscowej ludności w proces budowy bezpieczeństwa i zanegowanie obecności rebeliantów w społeczeństwie”, podsumował pułkownik.

Przedstawiciele starszyzny w swoich wystąpieniach podkreślali jedność społeczności Afganistanu opartą na wspólnej religii islamu. Mówili też o zagrożeniach związanych z działaniami rebeliantów, a także o tym, jak konflikty z ostatnich lat wyniszczyły kraj i ile jego mieszkańcy w tym czasie stracili. Najwyższy czas się temu przeciwstawić.

Pełne ręce roboty podczas spotkania mieli ratownicy medyczni ZBA. Była to okazja, by udzielić niezbędnej pomocy medycznej, o którą w niektórych rejonach Afganistanu ciągle nie jest zbyt łatwo. Kiedy w jednej z sal szkoły trwały rozmowy, w innej polscy medycy przyjmowali dzieci. „Rozdajemy dzieciakom cukierki, ale też szczoteczki do zębów, środki czystości, mydła, kremy lub – jeśli to konieczne – leki. Część tych dzieci na pewno wymaga diagnostyki, my możemy udzielić tylko doraźnej pomocy jak opatrzenie drobnych ran czy zaopatrzenie w lekarstwa”, mówił cywilny ratownik medyczny ZBA Tomasz Salak, który wraz kapral Barbarą Kamińską pomagali Afgańczykom. Po zakończeniu szury również starszyzna tłumnie zjawiła się w sali tymczasowo pełniącej funkcję gabinetu medycznego. Liczba problemów zdrowotnych, z którymi zgłosili się mieszkańcy dystryktu Zana Khan, świadczyła o tym, jak poważnym problemem jest brak podstawowej opieki medycznej w regionie.

Nad bezpieczeństwem podczas spotkania czuwali żołnierze 1 kompanii zmotoryzowanej ZBA oraz 2 zespołu doradczo-łącznikowego do spraw szkolenia afgańskiej armii OMLT wraz z kompanią ANA, którzy od kilku dni w ramach operacji „White Eagle Fury II” wykonywali zadania w dystrykcie Zana Khan.

Fot.: ppor. Anna Wisłocka

dodaj komentarz

komentarze


Nowa strategia z podpisem prezydenta
 
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojsko przeciw wirusowi
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Na wakacje z WOT
Co z tegorocznym MSPO?
Agent w generalskich szlifach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Nowy wiceminister w MON
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
MON nie wycofuje się z MSPO
NATO walczy z koronawirusem
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Specjalsi świętują
F-16 kończą misję w Estonii
Prawdziwi wojownicy
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Pracowity tydzień flotylli
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Army of Medics
Koniec kijowskiego snu
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Polskie porty bardziej otwarte
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Święto żołnierzy służących na misjach
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Terytorialsi nie stracą dodatku
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Obradowała Rada Gabinetowa
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
„Anakonda” rusza na poligony
Głos (z) płonącej Warszawy
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Sukcesy sportowców w mundurach
Białe noce podhalańczyków
Online z mistrzami sportu
Ćwiczenia z torpedą
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Mercedes nie tylko do holowania
„Ratownik” od nowa
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Na misjach święta inne niż zwykle
Przeciwlotnicza Sona
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Widzieć i nie być widzianym
„Harpun” do walki
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Spartan” znów na Mazurach
Amerykanie odmładzają F-16
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO