moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Liderzy organizacji proobronnych na poligonie

Mieli zajęcia na strzelnicy i na symulatorach pola walki, poznawali sprzęt bojowy, uczyli się wydawać rozkazy i stawiać zadania podległym oddziałom – 70 liderów organizacji proobronnych przeszło szkolenie przygotowujące do udziału w „Combat Alert 2016”. Manewry odbędą się w lipcu na poligonie w Orzyszu.


W weekend w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim spotykali się na szkoleniu dowódcy organizacji proobronnych i nieformalnych grup używających broni typu ASG. – Spotkanie rozpoczęliśmy wybuchami granatów, ostrzałem artyleryjskim, później były zajęcia z ciężkim sprzętem i na strzelnicy oraz warsztaty teoretyczne – mówi Marcin Korowaj, prezes Fundacji na rzecz obronności i bezpieczeństwa kraju „Combat Alert”, która zorganizowała szkolenie wspólnie ze Związkiem Strzeleckim „Strzelec”.

Szkolenie to wstęp do manewrów „Combat Alert 2016”. Od kilku lat podczas tej gry ścierają się ze sobą na polu walki tzw. Republika Wschodu i Koalicja Zachodu. Walczy łącznie prawie tysiąc osób. Scenariusz jest oparty o fabułę fikcyjnego konfliktu dziejącego się na terenie Georgii. Jedna strona konfliktu jest regularną armią, druga – składa się z sił specjalnych i desantowych. Przed każdą edycją „Combat Alert” odbywają się seminaria przygotowawcze dla obu stron konfliktu i specjalne spotkania dla dowódców. Ich celem jest zgranie organizacyjne stron, wyznaczenie łańcucha dowodzenia i przygotowanie poszczególnych zespołów do działania. Niektóre organizacje przez cały rok przygotowują się do tych manewrów – organizują warsztaty taktyczne, symulacje militarne, ćwiczą procedury operacyjne.


– Nie chcemy być komandosami, ale pospolitym ruszeniem, które w razie potrzeby wesprze regularną armię. Możemy także być pomocni przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych – mówi Adam Kiziewicz ze Stowarzyszenia na rzecz obrony terytorialnej Legia Nadnarwiańska z Ostrołęki, członek Koalicji Zachodu.

Szkolenie w Bemowie Piskim podzielono na część teoretyczną i praktyczną. Zajęcia rozpoczęły się od odprawy i instruktażu, potem uczestnicy zapoznali się ze środkami pozoracji pola walki, które będą używane podczas manewrów – chodzi m.in. o użycie symulatorów ostrzału artyleryjskiego i broni maszynowej. – Muszą oni przygotować swoich podwładnych na huk i efekty świetlne i tak prowadzić pododdziały, aby uniknąć sytuacji niebezpiecznych – wyjaśnia Marcin Korowaj. Uczestnicy szkolenia wysłuchali także wykładów o obowiązkach dowódców poszczególnych szczebli dowodzenia, zasadach stawiania zadań pododdziałom, a także procedurach bezpieczeństwa. W jednej z jednostek 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej w Orzyszu odbyły się cztery panele: na temat uzbrojenia indywidualnego, budowy pojazdów wojskowych, udziału żołnierzy 15 GBZ w misji w Afganistanie oraz podstaw dowodzenia.

– Uczestnicy seminarium mogli także sprawdzić swoje umiejętności na symulatorze Śnieżnik – wirtualnej strzelnicy. To świetne narzędzie szkoleniowe pozwalające przećwiczyć strzelanie w warunkach zbliżonych do rzeczywistych – dodaje Mariusz Sybilski, instruktor ze stowarzyszenia „Wierni w gotowości pod bronią” oraz autor scenariusza manewrów.


Członkowie organizacji proobronnych, którzy przyjechali na ćwiczenia, reprezentowali Republikę Wschodu, jedną, ze stron walczących w manewrach „Combat Alert 2016”. 13 marca spotkają się ich przeciwnicy z Koalicji Zachodu, żeby zrealizować taki sam program szkoleniowy. Kto bardziej skorzystał z przekazanej wiedzy i lepiej przygotował swoich podwładnych, okaże się w lipcu podczas 8 edycji „Combat Alert”. Ubiegłoroczne starcie wygrała Republika Wschodu.

– Nasze szkolenia są możliwe dzięki komendantowi Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskiem, ppłk. Jarosławowi Wyszeckiemu, z którym podpisaliśmy porozumienie o współpracy. Nie tylko gości nas w swojej jednostce, ale zawsze służy radą i podpowiada rozwiązania. Jest doskonałym przykładem tego, jak żołnierz może inspirować do działania organizacje cywilne. Pomagają nam także dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej płk Jan Rydz oraz jego zastępca płk Piotr Bieniek, zapewniają sprzęt, wsparcie merytoryczne i instruktorów, którzy prowadzą szkolenia – podsumowuje Marcin Korowaj z Fundacji na rzecz obronności i bezpieczeństwa kraju „Combat Alert”.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: airsoft.info.pl

dodaj komentarz

komentarze

~skipper
1456942560
To już było moje drugie takie szkolenie i jak dla mnie wielki plus za organizacje i wielkie pokłony w strone Fundacji CombatAlert oraz MONu za to że otworzyli furtke na takie działania
79-4E-C0-44
~Marcin
1456823940
Nie wiem jak inni ale dla mnie CA jest bardzo ciekawymi doświadczeniem , obserwuję tą imprezę co roku i jest coraz ciekawsza i większa. Jak każdemu i tu zdarzają się wpadki i niezadowoleni uczestnicy ale to jest normalne. Mimo wszystko z chęcią biorę w niej udział. A pomysł ze szkoleniami przed CA jest bardzo fajny i nie powiem nowatorski :).
8A-28-DF-53
~Bartek
1456820760
Wspaniały sposób na tworzenie struktur dowodzenia przyszłej obrony terytorialnej. Wreszcie wojsko zaczyna wykorzystywać potencjał który drzemie nie tylko w organizacjach proobronnych ale i grupach ASG. Zgrane grupy ASG nierzadko mają lepsze wyszkolenie i morale od zawodowych żołnierzy o NSR nie wspominając...
59-AE-62-02
~Szeregowy
1456766280
Nie liczyłem graczy na Combat Alert 2015 ale byłem na tej imprezie i śmiem twierdzić że było więcej niż 700 :) Może w "papierach" stoi że to było szkolenie Strzelca tego nie wiem. Wiem za to że można było najpierw poćwiczyć na Śnieżniku strzelanie, potem wyjście i wejście w szyku z wozu bojowego i kilka innych rzeczy a następnego dnia wziąć udział w manewrach z użyciem ciężkiego sprzętu. Mnie się podobało a hejterzy to chyba z Koalicji Zachodu są bo dostali od nas po czterech literach i zaczeli wypisywać bzdury na forach :) Może za rok albo dwa załapie się na to szkolenie dowódców Combat Alert , było by fajnie.
F3-3C-CE-F5
~Z lasu
1456763100
Byłem na Combat Alert 2015. Spotkanie dobrze zorganizowane z dużym rozmachem. Duża robotę robią ciężkie pojazdy i ciężarówki. Polecam! :)
17-0C-72-08
~technik
1456754280
Na Combat Alert 2015 nie było 1000 osób, było maksymalnie 700. Impreza w papierach figuruje jako Szkolenie Strzelca a nie żadne manewry. Ci liderzy organizacji proobronnych to w większości dowódcy lub ich zastępcy różnych grup airsoftowych, więc lekkie przekłamanie jest w artykule :) Co do samej imprezy to warto poczytać komentarze na różnych forach, opinie są w większości negatywne. Najważniejsze są "Propaganda sukcesu", "Medialność" na to łapią się kolejni młodzi gracze asg.
3C-98-90-CC
~obserwator
1456736580
JEŻELI WE WSPOMNIANYCH MANEWRACH POLIGONOWYCH COMBAT ALERT 2015 UCZESTNICZYŁO 1000 OSÓB (!!!), TO JEST TO MASAKRA DLA PROJEKTU NSR. SUGERUJĘ SPOTKAĆ SIĘ Z FUNDACJĄ COMBAT ALERT I POROZUMOWAĆ O WSPÓLNEJ WSPÓŁPRACY. BO WIDAĆ, ŻE CYWIL BANDA, LEPIEJ REALIZUJE ZAŁOŻENIA NSR...
C3-C0-49-18
~Akademia Obrony Narodowej
1456735980
Szkolenie grup proobronnych jest tanie i skuteczne! To ludzie wysoce zmotywowania! Nie trzeba ich finansować i utrzymywać! Na wypadek godziny W, pierwsi z cywilów sięgną po karabin i zasilą armię! Uważam, że MON dając zielone światło dla tego typu projektów dokonał wreszcie trafnej oceny sytuacji. Przecież ludzi tego pokroju w naszym kraju jest dziesiątki tysięcy, młodych sprawnych fizycznie, samofinansujących swoje szkolenia. Wystraszy w umiejętny sposób ich zagospodarować i w sposób znaczący można zwiększyć potencjał obronny PL.
C3-C0-49-18
~T-34
1456693320
Uważam że całe NSR gdyby był zbudowany o takie organizacje to by to wypaliło. Wielkie brawa dla organizatorów Combat Alert za dobra robotę!
C3-C0-49-18
~jarek
1456669020
REWELACJA, oby więcej takich inicjatyw, wojsko powinno zagospodarować tę energię oddaną.
C3-C0-49-18

Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
 
Misja, w której stawką było życie
Poznajcie produkty nagrodzone podczas XXIX MSPO
Czołgi do ataku!
Czarna Dywizja świętuje
Pomnik prawdy o Katyniu
Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa!
Niech żyje pamięć niezłomnych!
Afganistan. Czas wracać do domu
Terytorialsi zapraszają na WOT Games!
Defender, czyli innowacyjny obrońca
Course on Diplomacy
Wojsko nie może zapominać o dialogu ze społeczeństwem
OWŚ – betonowa wizja obrony
Przez sport do wojska!
W walce na dwa fronty – bez szans
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Defendery. Innowacyjność w cenie
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Szczyt NATO już w poniedziałek
Techniki linowe dla wybranych
Żołnierze wrócili do Polski
Prosty język to najważniejsza maksyma!
Ocalić od zapomnienia
Nowe racje dla specjalsów
Ministrowie państw bałtyckich o zagrożeniach i współpracy
Współpraca i walka w komunikacji
PGZ na londyńskich targach zbrojeniowych
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Ćwierćwiecze AMW
Służbowe „M” dla żołnierzy z Zamościa
Symulator dla kierowców ciężarówek
W Tokio zgasł olimpijski znicz
W jedynym słusznym kierunku
Ewakuacja z Afganistanu dobiegła końca
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
MSPO 2021 - serwis specjalny
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
AW 139 W dla Wojska Polskiego?
Żołnierze bez testów z WF-u
UE o wspólnym bezpieczeństwie
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Skok na głęboką wodę
In the Only Right Direction
Rzetelna informacja w cenie!
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Nowe święto w rocznicę powstania wielkopolskiego?
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Po raz dziesiąty pobiegli „śladami gen. Nila”
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Emerytura wypłacana w … karmie
Nowy system naboru zmienia też armię
Ziemia z misji na pamiątkę
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Szkoły dumne z mundurowych uczniów
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Kosmiczne technologie na MSPO
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
HSW ma ofertę dla armii
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Wybierz się na wojskowe studia
Do broni!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO