moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Promocja na rowerach
„Czy pomożesz zebrać sto tysięcy złotych dla rannych polskich żołnierzy?”, pyta syn brytyjskiego oficera.

Spakowali ubrania na zmianę, płaszcze przeciwdeszczowe, suchy prowiant i zapas wody. Wystartowali spod pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, aby po sześciu dniach i przejechaniu 800 kilometrów dotrzeć na metę na drugim końcu Polski – w Nowym Sączu. Dwaj Brytyjczycy, ojciec i syn, wyruszyli w rowerową podróż, aby promować akcję „Przystanek bohater”, ideę pomocy polskim żołnierzom poszkodowanym podczas misji zagranicznych. Każdego dnia pokonywali ponad sto kilkadziesiąt kilometrów. Po drodze namawiali wszystkich, by wsparli finansowo działalność Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju, które objęło patronat nad ich rajdem.

INICJATYWA BRYTYJCZYKÓW

Dlaczego Anglicy chcą pomóc polskim żołnierzom? Były attaché wojskowy w Polsce, emerytowany pułkownik Peter Swanson, oraz jego syn Rupert, który przez kilka lat służył w Brytyjskich Siłach Rezerwowych, zgodnie twierdzą, że kochają armię. Wywodzą się z rodziny o tradycjach wojskowych.

„Dzięki profesjonalizacji armii oraz rosnącej liczbie misji zagranicznych polscy żołnierze coraz częściej znajdują uznanie”, mówi Rupert Swanson. „Wiele słyszy się o ich bohaterstwie, odwadze, sile i profesjonalizmie, czasem o ich śmierci i bolesnej rozłące z rodziną, niestety nie tak wiele o żołnierzach powracających z zagranicznej służby: rannych, dotkniętych traumą, niezdolnych do wykonywania swojego zawodu. Na Zachodzie weterani zagranicznych misji mogą liczyć na dużo większą pomoc ze strony państwa i organizacji pozarządowych, co pozwala im powrócić do w miarę normalnego życia”.

PRZYSTANEK BOHATER

Stąd „Przystanek bohater”. Projekt inspirowany inicjatywą znanej organizacji brytyjskiej Help For Heroes. Tam przez trzy lata działalności udało się jej zebrać, głównie dzięki rowerowym rajdom, aż 90 milionów funtów. Rupert i Peter Swansonowie mają nadzieję, że choć w części uda się im powtórzyć sukces, jaki podobna akcja odniosła w Wielkiej Brytanii. A może zapoczątkują akcję charytatywnych rajdów rowerowych organizowanych z myślą o polskich żołnierzach, którzy ucierpieli na misjach?

Są też prywatne przyczyny zorganizowania rajdu. Siostra Ruperta wyszła za mąż za Polaka. Rupert także ożenił się z Polką i od siedmiu lat mieszka w Warszawie. „Jesteśmy mocno związani z Polską”, przyznaje.

W Piotrkowie powitała ich reprezentacja żołnierzy z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Na ostatnich kilometrach, w drodze do Nowego Targu, wyspiarzom towarzyszył starszy szeregowy Emil Uran z 6 Brygady Powietrznodesantowej w Bielsku-Białej. Emil w sierpniu 2008 roku w czasie służby w III zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie został ciężko ranny w wyniku wybuchu przydrożnego ładunku (IED). Po długiej rehabilitacji powrócił do jednostki na stanowisko przeznaczone dla żołnierzy z ograniczeniami zdrowotnymi. Dlaczego dołączył do Brytyjczyków? „Nie mogłem przejść obojętnie. Przecież oni zrobili coś wielkiego, żeby nam pomóc”, mówi Emil. Dlatego wsiadł na rower i razem z narzeczoną przejechali z Brytyjczykami ostatnie trzydzieści kilometrów trasy.

Anglicy w czasie rajdu nie zbierali datków. Informowali o akcji „Przystanek bohater” i zachęcali do jej wsparcia. Każdy może dokonać wpłaty bezpośrednio na konto Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju, w tytule przelewu wpisując „Przystanek Bohater/Help For Polish Heroes”. Pierwsze pieniądze już wpłynęły, przyznaje Daniel Kubas, szef stowarzyszenia.

Fot. arch. Swansonów, arch. E. Urana

dodaj komentarz

komentarze


Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
 
Afganistan. Czas wracać do domu
Ponad 6 mln zł w konkursie „Strzelnica w powiecie”
Luksusowe auta zaparkują obok F-16
Misje kształtują charakter
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Grupy niszczycieli czołgów
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Certyfikowani na start
„Dragon '21” – strzał to ostateczność
Szczyt NATO już w poniedziałek
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
„Dragon ’21” – Czerwoni atakują
Licealiści, którzy chcą zostać specjalsami
MSPO – przygotowania idą pełną parą
„Dragon” wskazał cel
PKW Turcja już działa
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Nigdy nie zostawiamy swoich
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Studenci w sytuacji kryzysowej
Polska kończy prezydencję w Grupie V4
Kurs na dyplomację
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
„Dragon ’21” zakończony
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Gorzka parada zwycięstwa
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Równanie do najlepszych
Święto Dowództwa Generalnego
Siła braterstwa
Dragon'21 – innowacje w granicach zdrowego rozsądku
Nagroda nie tylko od dowódcy
Podoficer, czyli lider
„Dragon '21” – Desant pod wiatr
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
CePeLek czeka na weteranów
Hitler idzie na wschód
St. sierż. Artur Pelo po raz czwarty wygrał Setkę Komandosa
Kwalifikacja? Może w czerwcu
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
V4, czyli razem na rzecz komunikacji
„Czarne karabiny” na Mazurach
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Nowe książeczki wojskowe
Co ze sprawdzianem z WF?
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
„Albatros” wyszedł na morze
Miecznik, czyli priorytety na morskim forum
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Karakal w natarciu
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Course on Diplomacy
Szable w dłoń! Lance do boju!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO