moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Promocja na rowerach
„Czy pomożesz zebrać sto tysięcy złotych dla rannych polskich żołnierzy?”, pyta syn brytyjskiego oficera.

Spakowali ubrania na zmianę, płaszcze przeciwdeszczowe, suchy prowiant i zapas wody. Wystartowali spod pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, aby po sześciu dniach i przejechaniu 800 kilometrów dotrzeć na metę na drugim końcu Polski – w Nowym Sączu. Dwaj Brytyjczycy, ojciec i syn, wyruszyli w rowerową podróż, aby promować akcję „Przystanek bohater”, ideę pomocy polskim żołnierzom poszkodowanym podczas misji zagranicznych. Każdego dnia pokonywali ponad sto kilkadziesiąt kilometrów. Po drodze namawiali wszystkich, by wsparli finansowo działalność Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju, które objęło patronat nad ich rajdem.

REKLAMA

INICJATYWA BRYTYJCZYKÓW

Dlaczego Anglicy chcą pomóc polskim żołnierzom? Były attaché wojskowy w Polsce, emerytowany pułkownik Peter Swanson, oraz jego syn Rupert, który przez kilka lat służył w Brytyjskich Siłach Rezerwowych, zgodnie twierdzą, że kochają armię. Wywodzą się z rodziny o tradycjach wojskowych.

„Dzięki profesjonalizacji armii oraz rosnącej liczbie misji zagranicznych polscy żołnierze coraz częściej znajdują uznanie”, mówi Rupert Swanson. „Wiele słyszy się o ich bohaterstwie, odwadze, sile i profesjonalizmie, czasem o ich śmierci i bolesnej rozłące z rodziną, niestety nie tak wiele o żołnierzach powracających z zagranicznej służby: rannych, dotkniętych traumą, niezdolnych do wykonywania swojego zawodu. Na Zachodzie weterani zagranicznych misji mogą liczyć na dużo większą pomoc ze strony państwa i organizacji pozarządowych, co pozwala im powrócić do w miarę normalnego życia”.

PRZYSTANEK BOHATER

Stąd „Przystanek bohater”. Projekt inspirowany inicjatywą znanej organizacji brytyjskiej Help For Heroes. Tam przez trzy lata działalności udało się jej zebrać, głównie dzięki rowerowym rajdom, aż 90 milionów funtów. Rupert i Peter Swansonowie mają nadzieję, że choć w części uda się im powtórzyć sukces, jaki podobna akcja odniosła w Wielkiej Brytanii. A może zapoczątkują akcję charytatywnych rajdów rowerowych organizowanych z myślą o polskich żołnierzach, którzy ucierpieli na misjach?

Są też prywatne przyczyny zorganizowania rajdu. Siostra Ruperta wyszła za mąż za Polaka. Rupert także ożenił się z Polką i od siedmiu lat mieszka w Warszawie. „Jesteśmy mocno związani z Polską”, przyznaje.

W Piotrkowie powitała ich reprezentacja żołnierzy z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Na ostatnich kilometrach, w drodze do Nowego Targu, wyspiarzom towarzyszył starszy szeregowy Emil Uran z 6 Brygady Powietrznodesantowej w Bielsku-Białej. Emil w sierpniu 2008 roku w czasie służby w III zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie został ciężko ranny w wyniku wybuchu przydrożnego ładunku (IED). Po długiej rehabilitacji powrócił do jednostki na stanowisko przeznaczone dla żołnierzy z ograniczeniami zdrowotnymi. Dlaczego dołączył do Brytyjczyków? „Nie mogłem przejść obojętnie. Przecież oni zrobili coś wielkiego, żeby nam pomóc”, mówi Emil. Dlatego wsiadł na rower i razem z narzeczoną przejechali z Brytyjczykami ostatnie trzydzieści kilometrów trasy.

Anglicy w czasie rajdu nie zbierali datków. Informowali o akcji „Przystanek bohater” i zachęcali do jej wsparcia. Każdy może dokonać wpłaty bezpośrednio na konto Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju, w tytule przelewu wpisując „Przystanek Bohater/Help For Polish Heroes”. Pierwsze pieniądze już wpłynęły, przyznaje Daniel Kubas, szef stowarzyszenia.

Fot. arch. Swansonów, arch. E. Urana

dodaj komentarz

komentarze


Kierunek: Drawsko Pomorskie
 
NATO walczy z koronawirusem
Polskie porty bardziej otwarte
Wojsko przeciw wirusowi
Na wakacje z WOT
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Spartan” znów na Mazurach
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Army of Medics
Na misjach święta inne niż zwykle
Głos (z) płonącej Warszawy
Pracowity tydzień flotylli
Widzieć i nie być widzianym
Ćwiczenia z torpedą
„Anakonda” rusza na poligony
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Ratownik” od nowa
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Na zakupy do sklepu AMW
MON nie wycofuje się z MSPO
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Święto żołnierzy służących na misjach
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Obradowała Rada Gabinetowa
Co z tegorocznym MSPO?
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Prawdziwi wojownicy
Sukcesy sportowców w mundurach
Online z mistrzami sportu
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
F-16 kończą misję w Estonii
Amerykanie odmładzają F-16
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Specjalsi świętują
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Agent w generalskich szlifach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Przeciwlotnicza Sona
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Koniec kijowskiego snu
Białe noce podhalańczyków
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Terytorialsi nie stracą dodatku
Nowy wiceminister w MON
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
„Harpun” do walki
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO