moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Niemiecka technologia dla Leoparda 2 PL

Niemiecka firma opracuje projekt modernizacji czołgu do standardu Leopard 2 PL, zbuduje jego prototyp i próbną partię pojazdów, liczącą kilkanaście sztuk. Taki kontrakt Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy” zawarły dziś z Rheinmetall Landsysteme GmbH. Koncern przekaże też know – how niezbędne do tego, by Leopardy 2A4 były potem unowocześniane w Polsce.Umowa jest warta około 130 milionów euro i ma być przełomem dla rodzimej zbrojeniówki, która nie ma obecnie ani wystarczających technologii, ani praw niezbędnych do przeprowadzenia modernizacji czołgów Leopard 2A4. Tymczasem podpisany 18 lutego kontrakt przewiduje, że niemiecka firma nie tylko opracuje projekt zmodernizowanego czołgu Leopard 2PL i jego dokumentację techniczną. Zachodni specjaliści zbudują również prototyp czołgu oraz wykonają liczącą kilkanaście sztuk partię próbną, ale pozostałe czołgi mają już być unowocześniane w Polsce. – Rheinmetall Landsysteme udzieli „Bumarowi-Łabędy” wsparcia technicznego w uruchomieniu produkcji wozów seryjnych oraz dostarczy niezbędnych narzędzi i przekaże know-how – wyjaśnia Wojciech Gargała, specjalista ds. marketingu polskich zakładów.

Z ramienia Zakładów Mechanicznych „Bumar-Łabędy” S.A. umowę parafowali dzisiaj prezes Adam Janik i członek zarządu Zbigniew Siuśka. Natomiast w imieniu Rheinmetall Landsysteme GmbH podpisali go: szef koncernu Ben Hudson i Michael Andrzej Kara z zarządu.

Do zawarcia kontraktu doszło dzięki umowie na unowocześnienie 128 czołgów Leopard 2A4, którą Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał z Polską Grupą Zbrojeniową i Zakładami Mechanicznymi „Bumar – Łabędy” 28 grudnia 2015 roku. Jej wartość wynosi 2 miliardy 415 milionów złotych. Polskie wojsko wskazało w niej rodzimemu przemysłowi obronnemu partnera, który ma dostarczyć know-how na modernizację Leopardów: właśnie niemiecki koncern Rheinmetall Landsysteme GmbH.

W kontrakcie określono, że unowocześnianiem wyprodukowanych w Niemczech czołgów podstawowych będzie się w Polsce zajmowało kilka firm wchodzących w skład narodowego holdingu. Poza Łabędami są to: PCO S.A., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. w Poznaniu, Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych "OBRUM" sp. z o.o. oraz Rosomak S.A.

Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. z Poznania zajmą się przeglądami i remontami czołgów oraz naprawą zespołów napędowych. PCO S.A. dostarczy do Leopardów 2PL kamery termowizyjne celownika działonowego i przyrządu obserwacyjnego dowódcy, a także optoelektroniczne przyrządy obserwacyjne kierowcy, w tym kamerę do obserwacji przestrzeni z tyłu czołgu.

Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. dostarczą elektryczne napędy obrotu wieży i układy stabilizacji uzbrojenia. Rosomak S.A. zajmie się produkcją elementów pancerza dodatkowego, a Ośrodek Badawczo-Rozwojowy OBRUM Sp. z o.o. z Gliwic modernizacją posiadanych przez wojsko symulatorów i trenażerów czołgów Leopard 2A4.
Modernizacja 128 polskich czołgów Leopard 2A4 do standardu Leopard 2PL rozpocznie się już w tym roku i potrwa do 2020 roku. W 2021 roku podjęta zostanie decyzja, czy unowocześnionych zostanie również 14 czołgów Leopard 2A4, które dostarczone zostały dwa lata temu razem ze 105 maszynami modelu 2A5.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1456437420
Z Rosją było 17 czy 18 wojen, policz dokładnie gdzie zgineło więcej Polaków.
6F-FC-C5-7D
~ja
1455893820
Nie łudźmy się. Niemcy już tworzą nowy czołg Leopard 3 z najnowocześniejszymi technologiami zdolny pokonać wszystkie czołgi produkowane nie tylko na wschód od swojej granicy. Nam tych tajemnic nie udostępnią nigdy! Radzę pamiętać: Jak świat światem Niemiec Polaka nigdy nie był bratem. Pamiętajcie również że Rosja przed którą się broniliśmy walczyła z nami kilka miesięcy a Niemcy "puszczali" nas z dymem przez kominy krematoriów przez kilka lat. I kto jest naszym większym wrogiem?
9B-28-B0-D4
~ja
1455816600
A na wieży powinien być zamontowany karabin zdalnie sterowany spod pancerza. Czas najwyższy by chronić życie żołnierza w maksymalnym stopniu
C0-95-3C-E8
~ja
1455816420
>W 2021 roku podjęta zostanie decyzja, czy unowocześnionych zostanie również 14 czołgów Leopard 2A4, które dostarczone zostały dwa lata temu razem ze 105 maszynami modelu 2A5< Przecież to oczywiste że powinny być zmodernizowane!
C0-95-3C-E8

Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Jelcze dla Wisły
Święto specjalsów
Uchylone wrota piekieł
F-16 wracają do Polski
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
„Baltic Protector”
Victory Fly Past Memorial ku czci polskich pilotów
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Dołącz do zawodowców
Kampania wyborcza poza armią
Sprawdzian dla WOT-u
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Zmiany w przepisach mundurowych
Nano-drony dla specjalsów
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Konkurs „Wdzięczni bohaterom”
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
„Kościuszko” i „Arctowski” idą do remontu
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Zdążyć przed deszczem
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Jihadist Mill
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Targi Air Fair 2019
Fabryka dżihadystów
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Ich zadanie – zdobyć informację
Pomóżmy bliskim żołnierza
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Żołnierze pomagają powodzianom
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Obrady Rady Unii Europejskiej
15 lat JFTC
Upamiętnienie ofiar niemieckiej okupacji – czas na konkrety
Tu się zadań nie wybiera
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Region Without a Key
Wywiad AK w służbie aliantów
Szef NATO w Warszawie
Follow Me
Modernizacja bombowców
Czarna taktyka Agatu
Modernizacja floty powietrznej
Kierunek: Afganistan
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Nowy batalion podhalańczyków
Medale dla uczestników walk w Karbali
Konkurs „Zoom” rozstrzygnięty
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO