moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Niemiecka technologia dla Leoparda 2 PL

Niemiecka firma opracuje projekt modernizacji czołgu do standardu Leopard 2 PL, zbuduje jego prototyp i próbną partię pojazdów, liczącą kilkanaście sztuk. Taki kontrakt Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy” zawarły dziś z Rheinmetall Landsysteme GmbH. Koncern przekaże też know – how niezbędne do tego, by Leopardy 2A4 były potem unowocześniane w Polsce.Umowa jest warta około 130 milionów euro i ma być przełomem dla rodzimej zbrojeniówki, która nie ma obecnie ani wystarczających technologii, ani praw niezbędnych do przeprowadzenia modernizacji czołgów Leopard 2A4. Tymczasem podpisany 18 lutego kontrakt przewiduje, że niemiecka firma nie tylko opracuje projekt zmodernizowanego czołgu Leopard 2PL i jego dokumentację techniczną. Zachodni specjaliści zbudują również prototyp czołgu oraz wykonają liczącą kilkanaście sztuk partię próbną, ale pozostałe czołgi mają już być unowocześniane w Polsce. – Rheinmetall Landsysteme udzieli „Bumarowi-Łabędy” wsparcia technicznego w uruchomieniu produkcji wozów seryjnych oraz dostarczy niezbędnych narzędzi i przekaże know-how – wyjaśnia Wojciech Gargała, specjalista ds. marketingu polskich zakładów.

Z ramienia Zakładów Mechanicznych „Bumar-Łabędy” S.A. umowę parafowali dzisiaj prezes Adam Janik i członek zarządu Zbigniew Siuśka. Natomiast w imieniu Rheinmetall Landsysteme GmbH podpisali go: szef koncernu Ben Hudson i Michael Andrzej Kara z zarządu.

Do zawarcia kontraktu doszło dzięki umowie na unowocześnienie 128 czołgów Leopard 2A4, którą Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał z Polską Grupą Zbrojeniową i Zakładami Mechanicznymi „Bumar – Łabędy” 28 grudnia 2015 roku. Jej wartość wynosi 2 miliardy 415 milionów złotych. Polskie wojsko wskazało w niej rodzimemu przemysłowi obronnemu partnera, który ma dostarczyć know-how na modernizację Leopardów: właśnie niemiecki koncern Rheinmetall Landsysteme GmbH.

W kontrakcie określono, że unowocześnianiem wyprodukowanych w Niemczech czołgów podstawowych będzie się w Polsce zajmowało kilka firm wchodzących w skład narodowego holdingu. Poza Łabędami są to: PCO S.A., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. w Poznaniu, Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych "OBRUM" sp. z o.o. oraz Rosomak S.A.

Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. z Poznania zajmą się przeglądami i remontami czołgów oraz naprawą zespołów napędowych. PCO S.A. dostarczy do Leopardów 2PL kamery termowizyjne celownika działonowego i przyrządu obserwacyjnego dowódcy, a także optoelektroniczne przyrządy obserwacyjne kierowcy, w tym kamerę do obserwacji przestrzeni z tyłu czołgu.

Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. dostarczą elektryczne napędy obrotu wieży i układy stabilizacji uzbrojenia. Rosomak S.A. zajmie się produkcją elementów pancerza dodatkowego, a Ośrodek Badawczo-Rozwojowy OBRUM Sp. z o.o. z Gliwic modernizacją posiadanych przez wojsko symulatorów i trenażerów czołgów Leopard 2A4.
Modernizacja 128 polskich czołgów Leopard 2A4 do standardu Leopard 2PL rozpocznie się już w tym roku i potrwa do 2020 roku. W 2021 roku podjęta zostanie decyzja, czy unowocześnionych zostanie również 14 czołgów Leopard 2A4, które dostarczone zostały dwa lata temu razem ze 105 maszynami modelu 2A5.

REKLAMA

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1456437420
Z Rosją było 17 czy 18 wojen, policz dokładnie gdzie zgineło więcej Polaków.
6F-FC-C5-7D
~ja
1455893820
Nie łudźmy się. Niemcy już tworzą nowy czołg Leopard 3 z najnowocześniejszymi technologiami zdolny pokonać wszystkie czołgi produkowane nie tylko na wschód od swojej granicy. Nam tych tajemnic nie udostępnią nigdy! Radzę pamiętać: Jak świat światem Niemiec Polaka nigdy nie był bratem. Pamiętajcie również że Rosja przed którą się broniliśmy walczyła z nami kilka miesięcy a Niemcy "puszczali" nas z dymem przez kominy krematoriów przez kilka lat. I kto jest naszym większym wrogiem?
9B-28-B0-D4
~ja
1455816600
A na wieży powinien być zamontowany karabin zdalnie sterowany spod pancerza. Czas najwyższy by chronić życie żołnierza w maksymalnym stopniu
C0-95-3C-E8
~ja
1455816420
>W 2021 roku podjęta zostanie decyzja, czy unowocześnionych zostanie również 14 czołgów Leopard 2A4, które dostarczone zostały dwa lata temu razem ze 105 maszynami modelu 2A5< Przecież to oczywiste że powinny być zmodernizowane!
C0-95-3C-E8

Playing the World
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
Zmiany w ustawie o weteranach
Ekspresowa przeprawa przez Wisłę
Klątwa czarnego złota
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Our efforts passed muster
Testament geopolityczny prezydenta
Pomoc dla bohaterów
Żołnierze najlepsi w sportach walki
Pływacy z 12 Dywizji Zmechanizowanej na medal
Opłatek u kombatantów
Natowska dywizja na straży wschodniej flanki
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Nowy etap programu „Cross Attachment”
Who Reaps the Whirlwind
Wyślij paczkę do PKW
Cel – bezpieczna Europa
Głosujcie na sportowców w mundurach!
Świąteczna paczka dla powstańca
Nothing Can Stop Our Tanks
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Pokazy od kuchni
Curse of the Black Gold
Shows from the backstage
Miła sercu epoka Periniego
Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne
W Bydgoszczy – o wyzwaniach dla bezpieczeństwa
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Srebro Moniki Hojnisz w Pucharze Świata
Kawalerzyści na górskich trasach
Polska Casa nad Irakiem
Natowska dywizja gotowa do działania
Nominacje generalskie
Nagroda dla medyka GROM-u
Tułacza droga Franciszka Ślusarza
Wyjątkowy Vis
Kompania pełna braci
Homar wyceniony
Fly Eye dla terytorialsów
Okręty NATO w polskich portach
Stępka pod „Albatrosa”
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Przetrwać na wrogim terenie
Centrum w zawieszeniu
Surdyn pierwszym mistrzem AFN
Rząd za kluczowymi zmianami
Krew na wagę zwycięstwa
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
Wojna zaczyna się w czwartek
Orliki kupione
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
One step ahead of the enemy
W Brukseli o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO