moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Senatorowie za dłuższą służbą szeregowych

Zmiany w przepisach o służbie kontraktowej oraz plany budżetowe MON na 2016 rok były tematami wtorkowego posiedzenia senackiej Komisji Obrony Narodowej. Senatorowie jednogłośnie poparli zniesienie limitu 12-letniej służby dla szeregowych. – To rozwiązanie korzystne dla armii i bezpieczeństwa państwa – mówił Bartosz Kownacki, wiceminister obrony.

Projekt, który pod koniec stycznia zaakceptował Sejm, zmienia dwie rzeczy – znosi ograniczenia co do czasu trwania służby kontraktowej szeregowych oraz daje możliwość awansowania żołnierzy na stanowiska służbowe bez konieczności nadawania im wyższych stopni.

Kownacki: musimy zmienić nieracjonalne przepisy

Obowiązująca obecnie ustawa zawiera warunek – albo szeregowi w ciągu 12 lat przejdą do korpusu podoficerskiego, albo opuszczą armię. To rozwiązanie miało motywować szeregowych do rozwoju i zachęcać do starania się o awans. W praktyce jednak możliwość przejścia do wyższego korpusu jest mocno ograniczona ze względu na brak wolnych etatów podoficerskich. – Obecne przepisy są dowodem nieracjonalności działania sił zbrojnych – mówił senatorom Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej. – Skoro armia wydała na szkolenie tych żołnierzy setki tysięcy złotych i skoro oni sprawdzają się w służbie, to rezygnowanie z nich jest niedorzecznością. Zwłaszcza w obecnej sytuacji międzynarodowej i w momencie, gdy planujemy zwiększenie liczebności armii – podkreślał wiceminister Kownacki.

Wiceminister, przekonując senatorów do poparcia projektu, mówił także o ogromnych dysproporcjach między liczbą służących oficerów, podoficerów i szeregowych. – Mamy do czynienia ze znacząco zachwianymi proporcjami i to trzeba zacząć zmieniać, a nie utrzymywać stan, w którym jedyną drogą rozwoju jest wstępowanie do wyższych korpusów. Przecież ktoś może nie czuć potrzeby czy zdolności, by zostać podoficerem, ale chciałby służyć w wojsku – podkreślał Bartosz Kownacki.

Zbyt dużo pułkowników w MON?

Druga zmiana daje szefowi MON prawo wyznaczenia żołnierza na wyższe stanowisko służbowe bez konieczności mianowania go na wyższy stopień wojskowy. Minister mógłby to robić jedynie „w szczególnie uzasadnionych przypadkach”. – Tu także chodzi o wyeliminowanie pewnych zachwianych proporcji – przekonywał Bartosz Kownacki. – Widać to szczególnie w MON, gdzie na około 2 tysiące pracowników mamy 800 żołnierzy, z czego 600 jest w stopniu pułkownika lub podpułkownika. To w naszej ocenie działa w sposób dezorganizujący i demobilizujący, bo w momencie, gdy te osoby otrzymają awans na starszego oficera, nie dbają dalej o swój rozwój – zauważył Kownacki.

To, zdaniem wiceministra, prowadzi do różnych patologii. – Żołnierz, który w MON chce pracować jako radca prawny, musi mieć stopień podpułkownika lub pułkownika. Ta zasada doprowadziła do tego, że mamy 27- czy 28-letniego wojskowego, który jest już starszym oficerem. Naprawdę trzeba być wybitnym, żeby w takim wieku tak wysoko awansować – mówił wiceminister. Kownacki podkreślał, że ministerstwo potrzebuje dobrych specjalistów. – Tymczasem często mamy wybór: albo zrezygnować z młodych, zdolnych żołnierzy, albo szybko i bardzo wysoko ich awansować, co jednak działa na nich demobilizująco – podkreślał przedstawiciel MON.

Dlatego resort chciałby mieć możliwość wyznaczania na dane stanowiska służbowe żołnierzy mających odpowiednie kompetencje, ale bez konieczności nadawania im wyższego stopnia wojskowego, który – zgodnie z obecnymi przepisami – jest wymagany na tym stanowisku.

Senatorowie jednogłośnie poparli proponowane zmiany. – Wśród żołnierzy jest duże oczekiwanie, by te zmiany wprowadzić w życie – ocenił Jarosław Rusiecki (PiS), przewodniczący senackiej komisji.

W przyszłym tygodniu projekt ustawy trafi pod obrady całego Senatu. Jeśli senatorowie nie wniosą żadnych poprawek do projektu zaakceptowanego wcześniej przez Sejm (a prawdopodobnie tak się stanie), dokument zostanie przesłany do podpisu prezydenta. Po 14 dniach od ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw stanie się obowiązującym prawem.

Miliardy na obronność

We wtorek senatorowie omawiali też projekt budżetu MON na 2016 rok. Zakłada on, że w tym roku resort otrzyma aż o 3 mld zł więcej niż w 2015. W sumie budżet MON ma wynieść niemal 36 mld zł. To pierwszy rok, w którym obowiązuje zasada przeznaczania 2 proc. PKB na obronność.

Prawie co trzecia złotówka z budżetu resortu obrony jest przeznaczona na wydatki majątkowe (czyli inwestycje). W sumie to 10 mld 293 mln zł, z czego na realizację planu modernizacji technicznej będzie zarezerwowana kwota 9,3 mld zł. Gen. bryg. Sławomir Pączek, dyrektor Departamentu Budżetowego MON, mówił, że w tym roku zostaną podpisane umowy na system obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej, średniego zasięgu „Wisła” (negocjacje z rządem USA dotyczą systemów Patriot), wyrzutnie rakietowe Homar, 120-mm moździerze Rak, przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski „Pilica”, okręty patrolowe i obrony wybrzeża („Czapla” i „Miecznik”), system zarządzania walką szczebla batalionu Rosomak BMS, bezzałogowce klasy taktycznej krótkiego zasięgu i klasy mini, zbiornikowiec paliwowy i śmigłowce wielozadaniowe.

Ponad 6,2 mld zł przeznaczono na utrzymanie jednostek wojskowych oraz szkolenie wojsk. Niemal tyle samo (6,5 mld zł) MON wyda na emerytury i renty (te świadczenia otrzymuje ponad 165 tys. osób). Koszty osobowe (m.in. wynagrodzenia) sięgną 8,2 mld zł.

Senatorowie jednogłośnie przyjęli plan budżetowy MON. Jednak projekt ustawy musi jeszcze zostać przegłosowany przez cały Senat.

Joanna Tańska

autor zdjęć: Krzysztof Żuczkowski

dodaj komentarz

komentarze


Ważka bliżej
 
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Podziemna potęga
Double Eagle po nowemu
Iran uderza w USA
They Train Together, They Fight Together
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Rywalizacja strzelców wyborowych
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Obradowała Rada Gabinetowa
Nauka zimowego pływania
We Are All Darfur
Klasy wojskowe po nowemu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Defense Without Politics
Arsenał Iranu
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Chciałem walczyć z Niemcami
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
USA nie zacznie wojny z Iranem
Pretorianie na Mazurach
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Nowy wiceminister w MON
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Stulatka hydrografia
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
„Bolko” w służbie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Darłowo czeka na śmigłowce
Militaria na Zamku Królewskim
Krwawe walki o Monte Cassino
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Śmierć bohatera
Własne interesy Europy
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Symulatory strzelań Rosomaków
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
For the Right Cause
JWK z odznaką pamiątkową
Security Game
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO