Futsal specjalsów. Policjanci wygrali ze spadochroniarzami

Zwycięzcą IV Halowych Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Piłce Nożnej została drużyna Komendy Głównej Policji. W meczu o pierwsze miejsce pokonała 4:1 zespół 6 Batalionu Powietrznodesantowego 6 Brygady Powietrznodesantowej. W pojedynku o trzecią lokatę reprezentanci Biura Ochrony Rządu wygrali 4:3 z drużyną z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.

Czwarta edycja mistrzostw organizowanych przez Fundację Byłych Żołnierzy i Funkcjonariuszy Sił Specjalnych „Szturman” po raz pierwszy odbyła się w Warszawie. Osiem drużyn rywalizowało w hali sportowej Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie. Poziom mistrzostw – jak podkreślili Adam Burzywoda, wiceprezes „Szturmana” oraz Zbigniew Słota i Krzysztof Gębalczyk, sędziowie wszystkich meczy – był jeszcze wyższy niż podczas pierwszych trzech turniejów.

W finale spotkały się dwie drużyny, które otrzymały zaproszenia na czempionat specjalsów. W mistrzostwach od samego początku biorą bowiem udział nie tylko reprezentanci wojsk specjalnych. Zespół policjantów nie zawiódł przede wszystkim swoich szkoleniowców: ppłk. Andrzeja Kuczyńskiego i asp. sztab. Kazimierza Kotasa. Przed finałem byli pewni, że ich podopieczni wyjdą zwycięsko z pojedynku ze spadochroniarzami. Z kolei st. chor. Tomasz Szafrański – grający trener drużyny z Gliwic, czyli będący jednocześnie szkoleniowcem i zawodnikiem – miał nadzieję, że pewność policjantów ich zgubi. – W meczu fazy grupowej policjanci pokonali nas 4:0. Może do finału podejdą pewni kolejnej wygranej i zlekceważą nas. My postaramy się to wykorzystać i zrewanżować za pierwszą porażkę – mówił chorąży.

Jednak reprezentacja Komendy Głównej Policji profesjonalnie podeszła do finałowego spotkania. W pierwszej połowie prowadziła 1:0, po golu strzelonym przez st. post. Macieja Watkowskiego. W drugiej 15-minutowej połowie (wszystkie spotkania rozgrywane były systemem dwa razy po 15 minut) na listę strzelców kolejno wpisali się: sierż. Piotr Pacholski, Watkowski (po strzale z rzutu karnego) i asp. Łukasz Matyśkiewicz. Honorowego gola dla gliwiczan strzelił st. szer. Grzegorz Stawicki.

W zwycięskiej drużynie wystąpili: mł. asp. Andrzej Sokal, sierż. Maciej Szkutnicki, sierż. Bartosz Muc, asp. Dariusz Piwowarek, asp. Łukasz Matyśkiewicz, sierż. Patryk Marzec, sierż. Piotr Świerczyński, sierż. Piotr Pacholski, st. post. Kamil Głośny, mł. asp. Rafał Gnap, st. post. Maciej Watkowski, st. post. Michał Hawro i st. asp. Mariusz Berliński. Natomiast w drużynie reprezentującej 6 Batalion Powietrznodesantowy zagrali: st. szer. Artur Częstochowski, st. chor. Tomasz Szafrański, szer. Larys Koźlik, kpr. Karol Kurpiel, st. szer. Wojciech Górecki, szer. Łukasz Przątka, st. szer. Grzegorz Stawicki, st. kpr. Andrzej Konowalczyk, st. szer. Tomasz Piecuch, kpr. Bartłomiej Bartkowiak i st. szer. Paweł Wardenga.

W meczu o brązowy medal drużyna z Biura Ochrony Rządu wygrała 4:3 z zespołem reprezentującym Jednostkę Wojskową Komandosów z Lublińca. Pojedynek był bardzo zacięty. Do przerwy był remis 2:2. Po zmianie stron prowadzenie objęli komandosi. Jednak dwie kolejne bramki zdobyli ich rywale. Przy stanie 3:3 komandosi nie wykorzystali okazji do zmiany wyniku z rzutu karnego. Drużyna BOR gola na wagę zwycięstwa strzeliła na 2 minuty 27 sekund przed końcem spotkania.

W pojedynku o piąte miejsce w mistrzostwach drużyna Jednostki Wojskowej Formoza rozgromiła 8:1 rywali reprezentujących Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Natomiast w spotkaniu o siódmą lokatę zespół z Jednostki Wojskowej Agat pokonał 4:3 Jednostkę Wojskową Nil. Z kolei w półfinałach policjanci wygrali 7:3 z ekipą z BOR, a spadochroniarze z Gliwic pokonali 3:1 komandosów z Lublińca. Bardzo zacięty był ten drugi pojedynek. Piłkarze z Lublińca prowadzili do przerwy 1:0. Po zmianie stron znakomicie zagrali ich rywale i zdobywając trzy bramki zapewnili sobie awans do finału.

W mistrzostwach, które objął honorowym patronatem gen. dyw. Piotr Patalong, inspektor wojsk specjalnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, przyznano trzy szczególne wyróżnienia. Najlepszym bramkarzem wybrano st. szer. Artura Częstochowskiego z 6 Batalionu Powietrznodesantowego. Tytuł króla strzelców zapewnił sobie Mateusz z JW Formoza, zdobywając 12 bramek. A nagrodą fair play wyróżniono drużynę z Lublińca.