moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Marynarze ze Świnoujścia rozpoczęli natowski dyżur

Po miesiącach przygotowań w porcie i na morzu, uzupełnianiu składu załogi i zdaniu egzaminu certyfikującego ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” rozpoczął dziś dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. Gdy zaistnieje taka potrzeba, Sojusz może w ciągu kilku dni wysłać okręt w dowolny rejon świata. ORP „Czernicki” to jeden z najnowszych polskich okrętów.

– Wszystko zostało dopięte na ostatni guzik – zapewnia kmdr ppor. Wojciech Paprotny, dowódca ORP „Czernicki”. – W magazynie czekają na nas zapasy paliwa czy żywności, które możemy pobrać w każdej chwili, marynarze zaś przeszli procedury medyczne uprawniające ich do działania we wszystkich strefach klimatycznych – dodaje.

W Nowy Rok okręt rozpoczyna dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. Na razie pozostanie w macierzystym porcie, ale jeśli tylko zajdzie taka potrzeba, na przykład gdzieś na świecie wybuchnie wojna albo rozpocznie się kryzys, w którego rozwiązanie zaangażuje się Sojusz Północnoatlantycki, będzie musiał w ciągu kilku dni opuścić Świnoujście i skierować się we wskazany rejon.

Przygotowania do dyżuru trwały przez długie miesiące. Okręt został sprawdzony pod względem technicznym, a liczebność załogi uzupełniona. Podczas różnego rodzaju misji na pokładzie „Czernickiego” zwykle umieszczany jest sztab kierujący poczynaniami sił przeciwminowych. Do jego obsługi potrzeba między innymi dodatkowych specjalistów od łączności. Załoga jednostki musiała przejść też egzamin certyfikujący. Komisja oceniała na przykład umiejętności załogi związane z manewrowaniem, nawiązywaniem i utrzymywaniem łączności, walką z przeciwnikiem atakującym z wody oraz powietrza, a także radzeniem sobie w sytuacjach awaryjnych, czyli podczas pożaru czy przebicia kadłuba.

Dyżur nie oznacza, że marynarze będą musieli stale przebywać na okręcie. – Będą mogli brać urlopy, ale w każdej chwili musimy mieć z nimi kontakt. W razie potrzeby powinni się błyskawicznie stawić w jednostce – wyjaśnia kmdr ppor. Paprotny. Niezależnie od dyżuru sam okręt w najbliższych miesiącach będzie brał udział w różnego rodzaju ćwiczeniach. Najpewniej weźmie udział w manewrach „Northern Coasts” na Bałtyku oraz „Joint Warrior” w okolicach Wielkiej Brytanii.

ORP „Czernicki” to jeden z najnowszych okrętów w polskiej marynarce. Służbę rozpoczął w 2001 roku. Wchodzi w skład 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. W 2002 roku został skierowany do Zatoki Perskiej, gdzie wziął udział w operacji „Enduring Freedom”, a potem w wojnie przeciwko Irakowi. Tam między innymi patrolował ujście Eufratu i transportował oddziały specjalne. – W latach 2010 i 2013 ORP „Czernicki” był okrętem flagowym Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1). Na jego pokładzie znajdował się sztab kierowany przez polskich oficerów – mówi kpt. mar. Monika Trzcińska z biura prasowego 8 Flotylli.

W Nowy Rok dyżur natowski rozpoczęło w sumie około trzech tysięcy polskich żołnierzy z różnych rodzajów wojsk. Oprócz marynarzy ze Świnoujścia, są wśród nich także przedstawiciele 4 Pułku Chemicznego, 34 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej czy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. W różnym stopniu w gotowości pozostawać będą wydzielone z polskiej armii czołgi oraz cztery samoloty wielozadaniowe F-16.

Siły Odpowiedzi NATO zostały powołane w 2002 roku. Składają się z różnych rodzajów wojsk desygnowanych przez państwa członkowskie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Klasy wojskowe po nowemu
 
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Arsenał Iranu
Kajak idealny dla komandosa
Kondor wystartował
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
We Are All Darfur
Posłowie o sytuacji w Iraku
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Ostatni cichociemny skończył 99 lat!
Serwis AW101 w Łodzi
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Iran uderza w USA
Nowy wiceminister w MON
Benemerenti 2020
They Train Together, They Fight Together
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Przeciw trzem wrogom
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Za wolność naszą i waszą
Obradowała Rada Gabinetowa
Defense Without Politics
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
USA nie zacznie wojny z Iranem
Misje na dłużej
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Terytorialsi za oceanem
Rekordowy budżet MON
Wolny Niemiec dla wolnej Polski
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Następcy Wstęg poszukiwani
Powstał nowy portal o zbrodni katyńskiej
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Beagle dla żołnierzy?
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO