moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Piłkarska reprezentacja w budowie

W przyszłym roku ruszają turnieje eliminacyjne do II Wojskowego Pucharu Świata w Piłce Nożnej. Rozegrany zostanie w 2017 roku w Omanie. Europę będą reprezentować trzy drużyny. O jedno z premiowanych miejsc powalczy reprezentacja Wojska Polskiego, do której budowy włączył się portal polska-zbrojna.pl.


Na pierwszy apel o budowie futbolowej reprezentacji wpłynęło do redakcji polski-zbrojnej.pl 16 zgłoszeń. Jeszcze więcej odebrali kpt. Jakub Wołyński z 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca i st. chor. Tomasz Mucha z dowództwa 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, którym powierzono misję wyselekcjonowania zawodników do pierwszej drużyny Wojska Polskiego. – Jestem zbudowany dużym zainteresowaniem. Kontaktowało się ze mną wielu piłkarzy i instruktorów wychowania fizycznego z różnych jednostek – mówi kapitan Wołyński, który w swojej karierze trenerskiej zasłużył się wprowadzeniem do III ligi drużyny Twardego Świętoszów. – Mamy do sprawdzenia około 40 zawodników. A to na pewno jeszcze nie wszyscy, do których dotarła informacja o budowie reprezentacji – dodaje chorąży Mucha.

Piłkarze nie z Legii, Śląska czy Zawiszy

Przed laty czołowi w kraju piłkarze otrzymywali propozycje, by zasadniczą służbę wojskową odbyć w… Legii Warszawa. Wielu kibiców do dziś nie może wybaczyć podbierania przez Centralny Wojskowy Klub Sportowy najlepszych futbolistów na Łazienkowską. Jednak nie należy zapominać, że to właśnie dzięki Legii wielu piłkarzy zrobiło wspaniałą karierę. Nawet światową, jak choćby Robert Gadocha i Kazimierz Deyna, którzy jako szeregowi trafili na Łazienkowską w październiku 1966 roku. Ten drugi został oficerem. W 1974 roku, po mistrzostwach świata w Niemczech, Deynę awansowano bowiem do stopnia podporucznika.

Obecnie nie ma zasadniczej służby wojskowej i nie powołuje się piłkarzy do wojska. Piłka nożna jest jednak bardzo popularna wśród żołnierzy. Wielu z nich gra także w drużynach cywilnych. Choćby w Twardym Świętoszów i Vęgorii Węgorzewo. Żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej walczą natomiast o ligowe punkty broniąc barw wojskowego klubu – Wojskowego Klubu Sportowego Kawaleria Tomaszów Mazowiecki.Większość żołnierzy, którzy reprezentują Polskę w kilkunastu dyscyplinach sportu jest na etatach w wojskowych zespołach sportowych. Jednak dla piłkarzy nie ma w nich miejsc. Dlatego zbudowanie ekipy, która ma powalczyć o awans do II Wojskowego Pucharu Świata w Piłce Nożnej w Omanie w 2017 roku nie wydaje się takie łatwe. Trenerzy nie będą mogli powołać zawodników ze znanych klubów z wojskowym rodowodem. W Legii Warszawa, Śląsku Wrocław czy Zawiszy Bydgoszcz nie grają bowiem żołnierze. Nie brakuje ich natomiast w zespołach z niższych lig i klas rozgrywkowych. – Dlatego musimy wykorzystać ten potencjał – mówi mjr Tomasz Bartkowiak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Ośmiu żołnierzy z 11 Mazurskiego Pułku Artylerii broni obecnie barw Cywilno-Wojskowego Klubu Sportowego Vęgoria. Drużyna z Węgorzewa bierze udział w rozgrywkach klasy okręgowej (grupa warmińsko-mazurska I). – Oprócz zawodników Vęgorii w naszym pułku mamy też piłkarza grającego w IV-ligowych Śniardwach Orzysz oraz w „okręgówce” w Wilczku Wilkowo. Znam też trzech żołnierzy, którzy nie biorą udziału w żadnych rozgrywkach, ale moim zdaniem potrafią dobrze grać w piłkę i można sprawdzić ich przydatność do gry w reprezentacyjnej drużynie – mówi st. sierż. Stanisław Klein, najbardziej doświadczony z piłkarzy Vęgorii. Jednocześnie podkreśla, że bardzo się cieszy, iż ma powstać piłkarska reprezentacja Wojska Polskiego.

Nie wszyscy podchorążowie mogą trafić do drużyny

Budowę zespołu wspiera też portal polska-zbrojna.pl. „Jeśli jest taka możliwość chciałbym wziąć udział w selekcji. (…) Grywałem na boiskach okręgówki oraz próbowałem swoich sił w IV lidze” – napisał do redakcji jeden z żołnierzy. „Chcę zgłosić chęć powalczenia o miejsce w składzie reprezentacji. (…) Gram na pozycji napastnika lub bocznego ofensywnego pomocnika. Zanim trafiłem do armii w 2010 roku (…) byłem na testach w Widzewie Łódź, Zniczu Pruszków, Górniku Zabrze i Unii Tarnów (…). Liczę, że dostanę szansę pokazania swoich umiejętności na boisku” – napisał drugi z kandydatów. Kilku innych szczegółowo nakreśliło swoje sportowe sukcesy. Niektórzy z kandydatów przyznają, że grają w A-klasowych drużynach. To wcale nie przekreśla ich szans gry w reprezentacji.

Z szesnastu zgłoszeń, które dotarły na adres e-mailowy jacek.szustakowski@zbrojni.pl, cztery nadeszły od podchorążych. Niestety, nie będą oni mogli być poddani selekcji do reprezentacji. – W turnieju eliminacyjnym do II Wojskowego Pucharu Świata w Piłce Nożnej nie będziemy mogli wystawić do składu podchorążych. O miejsce w reprezentacji mogą natomiast powalczyć studenci ostatniego roku na wojskowych uczelniach. Jeśli w przyszłym roku zostaną oficerami, to – o ile znajdą uznanie w oczach trenerów – mają szansę zagrać w eliminacjach – wyjaśnia mjr Tomasz Bartkowiak.

Wojskowa piłka w okresie międzywojennym

Pierwszym wojskowo-cywilnym klubem sportowym założonym przez Polaków na ziemiach polskich był powstały w 1907 roku Lwowski Klub Sportowy Pogoń Lwów. Prym w nim wiodły sekcje piłki nożnej i lekkoatletyczna. W 1916 roku utworzono pierwszy wojskowy klub sportowy w Legionach Polskich, któremu nadano nazwę Legia. Siedem lat później działało w Wojsku Polskim 97 klubów sportowych, w większości których były drużyny piłkarskie. Piłka nożna cieszyła się dużą popularnością. Na meczach czołowych drużyn bywał nawet sam marszałek Józef Piłsudski. 7 października 1921 roku oglądał na przykład pojedynek pomiędzy zespołami z Suwałk i Grodna.Warto wspomnieć także, że 6 kwietnia 1922 roku „Polska Zbrojna” informowała o meczach wojskowych reprezentacji Belgii, Francji i Anglii, proponując stworzenie reprezentacji Wojska Polskiego! W notce zatytułowanej „Match’e wojskowe” czytamy: „Celem krzewienia idei sportu i podniesienia jego poziomu w armji, organizują władze wojskowe państw zachodnich międzykrajowe zawody footballowe reprezentacji armji. I tak w ostatnim czasie odbyły się zawody reprezentacji wojskowych: Belgja – Francja z wynikiem 4:2 i Francja – Anglja 1:1. Nasze wojskowe organizacje sportowe powinny pójść za tym przykładem i stworzyć jeszcze w tym sezonie reprezentację wojskową, któraby zaczęła natychmiast nad sobą pracować, a rozgrywając match’e z drużynami krajowemi, starać się osiągnąć taką formę, żeby w przyszłym sezonie módz już z pewnemi szansami stanąć do zawodów z reprezentacjami obcych armji”.
 

SZUS

autor zdjęć: arch. Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze

~12BZ
1450798800
Jak dostac sie na kwalifikacje do drużyny?
1E-27-7E-D3

Zmiany emerytalne dla żołnierzy
 
Podziemna potęga
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Śmierć bohatera
Stulatka hydrografia
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Double Eagle po nowemu
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Ważka bliżej
Nauka zimowego pływania
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Obradowała Rada Gabinetowa
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
JWK z odznaką pamiątkową
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Klasy wojskowe po nowemu
Rywalizacja strzelców wyborowych
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Nowy wiceminister w MON
USA nie zacznie wojny z Iranem
Pretorianie na Mazurach
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Darłowo czeka na śmigłowce
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
They Train Together, They Fight Together
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Iran uderza w USA
Defense Without Politics
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Krwawe walki o Monte Cassino
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Symulatory strzelań Rosomaków
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Własne interesy Europy
Arsenał Iranu
We Are All Darfur
Chciałem walczyć z Niemcami
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
For the Right Cause

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO