moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kalendarz komandosów pomoże dzieciom

Dwanaście najlepszych zdjęć autorstwa Michała Szlagi i Ireneusza Dorożańskiego – fotografów komandosów z Lublińca znalazło się w kalendarzu fundacji „Wspieram Cicho i Skutecznie”. Każdy kto zamówi kalendarz, zasili konto fundacji wspierającej chore dzieci żołnierzy wojsk specjalnych. W ubiegłym roku w ten sposób udało się zebrać ponad 10 tysięcy złotych.


Każde z dwunastu zdjęć w kalendarzu przedstawia żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów podczas ćwiczeń. Widać na nich np. snajperów ukrytych w lesie, żołnierzy w maskałatach, uzbrojonych na pokładzie śmigłowca czy szturmujących budynek. – Prezentujemy najlepsze zdjęcia wykonane przez Michała Szlagę i Ireneusza Dorożańskiego. Tych fotografów fanom JWK nie trzeba przedstawiać. Od dawna robią świetne zdjęcia żołnierzom tej jednostki specjalnej – mówi Łukasz Wójciński, członek zarządu stowarzyszenia FIA, które wydało kalendarz JWK. Pieniądze z jego sprzedaży trafią na konto fundacji „Wspieram Cicho i Skutecznie”, która opiekuje się chorymi dziećmi komandosów.

Praca nad kalendarzem trwała od września. – Trzeba było wybrać odpowiednie zdjęcia, obrobić je graficznie, stworzyć projekt – opowiada Wójciński. Wydawcy postanowili nie określać z góry nakładu i dodrukowują kalendarz tak, by każdy mógł go kupić. W ubiegłym roku stowarzyszenie FIA sprzedało około 300 kalendarzy, kilka razy musieli wznawiać nakład, bo zainteresowanie przerosło ich oczekiwania. – Dzięki temu zebraliśmy na cele statutowe fundacji „Wspieram Cicho i Skutecznie” 10,5 tysiąca złotych – mówi Wójciński. – Jak będzie w tym roku? O kalendarzu wspomnieliśmy na naszym fanpage raptem kilka dni temu, a już mamy ponad sto zamówień – dodaje.


Pieniądze ze sprzedaży kalendarza to znacząca pomoc dla fundacji pomagającej dzieciom komandosów. Jej prezes Beata Tumidalska, przyznaje, że dzięki pieniądzom zebranym w ubiegłym roku możliwe było sfinansowanie rehabilitacji dla kilkorga dzieci żołnierzy Jednostki z Lublińca. Udało się również dofinansować leki dla maluchów przewlekle chorych.

W tym roku pod opiekę fundacji „Wspieram Cicho i Skutecznie” trafiły kolejne cztery rodziny żołnierzy wojsk specjalnych. – Cieszymy się, że stowarzyszenie FIA i Jednostka Wojskowa Komandosów chcą w ten sposób wspomóc naszą działalność. Środki przeznaczymy na pomoc chorym dzieciom, potrzeb jest mnóstwo – mówi Tumidalska.

Kalendarze JWK można kupić w sklepach internetowych, które prowadzą bezprowizyjną dystrybucję: www.gunfire.pl oraz www.specshop.pl. Jeden egzemplarz to koszt 65 złotych.


Fundacja „Wspieram cicho i skutecznie” powstała w 2013 roku. Założyło ją osiem kobiet, większość to żony żołnierzy z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Obecnie fundacja opiekuje się rodzinami nie tylko żołnierzy JWK. Do „Wspieram cicho i skutecznie” o pomoc zwracają się wojskowe rodziny z różnych jednostek wojsk specjalnych.

FIA Fideles et Instructi Armis – Wierni w Gotowości pod Bronią to stowarzyszenie obronne, które działa na rzecz niepodległości i obrony terytorialnej Polski. W swoich szeregach skupia ponad 200 członków. FIA współpracuje m.in. z 1 Warszawską Brygadą Pancerną im. Tadeusza Kościuszki. Wspólnie organizują imprezy militarne oraz treningi strzeleckie na terenie jednostki dla swoich członków. Bierze udział w biegach patriotycznych, szkoli uczniów szkół mundurowych. FIA nie pierwszy raz współpracuje z JWK. Dwa lata temu razem z jednostką zorganizowała „Aukcje W", czyli internetowe aukcje, na których można było wylicytować m.in. sztylety i koszulki opatrzone symbolami jednostki z Lublińca. Dochód z licytacji był przeznaczony na renowację grobów powstańców warszawskich.

REKLAMA

Magdalena Kowalska-Sendek, Ewa Korsak

autor zdjęć: Stowarzyszenie FIA

dodaj komentarz

komentarze

~Marta
1451131980
Łeee, nic nie widać :/ Klaty byście pokazali, to od razu by kalendarze schodziły ;)
99-06-34-B5
~yak
1451123580
Dobra robota chłopków z FIA!
A5-8C-6C-BE

Na misjach święta inne niż zwykle
 
Kolejne Groty dla wojska
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Nie każdy może być snajperem
Szkolenie wodne podhalańczyków
Laserowa artyleria US Army
Więcej osób będzie mogło wstąpić do wojska
Mały Katyń pod Augustowem
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Żołnierze w sztafecie pomocy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
„Defender” – pracowity poligon saperów
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Dogrywka „Defendera”
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
PGZ będzie obecna na MSPO
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Ułańska szarża
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Odznaka dla ratowników pola walki
Amerykanie odmładzają F-16
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Rakiety z Mesko w F-35
Strzelnice dla terytorialsów
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Emisariusz heroiczny
Sto lat morskich lotów
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
F-16 kończą misję w Estonii
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Online z mistrzami sportu
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Wojsko ma ofertę dla cywili
Polsko-amerykańska współpraca
Wojsko przeciw wirusowi
Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem RP
Krwawy Wołyń
Oficer jak biała karta...
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Think tank z siedzibą w Rembertowie
Prezydent Duda jedzie do USA
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Osiem lat budowy systemu wsparcia weteranów
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Więcej celowników z PCO dla wojska
Polskie porty bardziej otwarte
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Weterani znów staną na macie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO