moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Portrety żołnierzy poległych na misjach

W listopadzie do Warszawy przyleciały z Waszyngtonu cztery duże skrzynie, ładunek ważył blisko 700 kilogramów. Zawierał 66 portretów polskich żołnierzy, którzy zginęli w Iraku i w Afganistanie. Namalował je na podstawie zdjęć amerykański artysta i weteran Michael Reagan. 20 grudnia, podczas uroczystości rozpoczynających obchody Dnia Pamięci o Poległych w Misjach, portrety zostaną przekazane rodzinom żołnierzy.


Michael Reagan to weteran wojny w Wietnamie i artysta malarz. W swoim dorobku ma ponad 4200 portretów żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych. Malował także portrety kanadyjskich i brytyjskich żołnierzy poległych w wojnie z terroryzmem. Na pomysł, by namalował także portrety Polaków, wpadł Robert Michalak, Amerykanin polskiego pochodzenia, który od kilku lat przyjaźni się z Reaganem.

Ze swoją inicjatywą Robert Michalak zgłosił się także do polskiej ambasady. Łącznikiem między stroną amerykańską a polską został ppłk Karol Sobczyk, zastępca attaché obrony ambasady RP. – Projekt potraktowałem bardzo osobiście, ponieważ pochodzę z rodziny wojskowej i sam służyłem poza granicami kraju, między innymi w Afganistanie i dowództwie NATO w Brunssum – mówi Karol Sobczyk.

Dalej wypadki potoczyły się szybko. Aby uzyskać od rodzin zdjęcia poległych żołnierzy, Centrum Weterana w Warszawie nawiązało współpracę z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. – Pomysł nam się spodobał. Uznaliśmy, że to dobra forma upamiętnienia poległych – podkreśla ppłk Leszek Stępień, dyrektor Centrum. Za ocean poleciały skany fotografii papierowych i zdjęcia elektroniczne po obróbce.

Akcja trwała kilka miesięcy i wywołała duże zainteresowanie w wojskowych rodzinach. – Ucieszyliśmy się, że w ten sposób zostaną upamiętnieni nasi mężowie i synowie – przyznaje Monika Nosek, przewodnicząca Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Poległych „Pamięć i Przyszłość”. Jej mąż, kapral Grzegorz Nosek, zginął w 2004 roku na misji w Iraku.

Informacje o malowaniu portretów trafiały z jednostek do żon i matek żołnierzy. Płk rez. Krzysztof Gradys, który w 11 Dywizji Kawalerii Pancernej jako referent do spraw pomocy weteranom poszkodowanym i rodzinom poległych, opiekuje się m.in. pięcioma takimi rodzinami, opowiedział im o tej inicjatywie. – Obawiałem się emocjonalnej reakcji, ale – jak się okazało – niepotrzebnie. Bliscy poległych zareagowali pozytywnie, chętnie wybrali zdjęcia żołnierzy. Te, które przedstawiały ich takich, jakich zachowali w pamięci – mówi płk Gradys.


W listopadzie do Warszawy przyleciały z Waszyngtonu cztery duże skrzynie, ładunek ważył blisko 700 kilogramów, zawierał obrazy oraz ich kopie. Michael Reagan namalował portrety nieodpłatnie. Artysta podkreśla, że zależy mu na upamiętnieniu poległych bohaterów. Koszty związane z oprawą portretów polskich żołnierzy pokrył Dom Polski (Polish Home Association) w Seattle w stanie Waszyngton z pieniędzy zebranych podczas imprez charytatywnych.

Przekazanie portretów rodzinom polskich żołnierzy odbędzie się 20 grudnia w Wojskowej Akademii Technicznej. Wówczas rozpoczynają się uroczystości związane z Dniem Pamięci Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa, który przypada 21 grudnia.

REKLAMA

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: arch. Centrum Weterana

dodaj komentarz

komentarze


Na misjach święta inne niż zwykle
 
Na zakupy do sklepu AMW
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Przeciwlotnicza Sona
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Online z mistrzami sportu
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Prawdziwi wojownicy
Co z tegorocznym MSPO?
Widzieć i nie być widzianym
Partyzanci rozgromili ubeków
„Spartan” znów na Mazurach
Wojsko przeciw wirusowi
Podchorążowie za sterami Bielików
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Harpun” do walki
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Ćwiczenia z torpedą
Białe noce podhalańczyków
MON nie wycofuje się z MSPO
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Obradowała Rada Gabinetowa
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Święto żołnierzy służących na misjach
Terytorialsi nie stracą dodatku
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Gotowi na „Defendera”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Rubiny w walce z epidemią
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Pracowity tydzień flotylli
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Army of Medics
F-16 kończą misję w Estonii
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Amerykanie odmładzają F-16
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Polskie porty bardziej otwarte
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Patrioty z polskimi przyczepami
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Specjalsi świętują
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Agent w generalskich szlifach
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
NATO walczy z koronawirusem
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Sukcesy sportowców w mundurach
Nowy wiceminister w MON
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO