moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Portrety żołnierzy poległych na misjach

W listopadzie do Warszawy przyleciały z Waszyngtonu cztery duże skrzynie, ładunek ważył blisko 700 kilogramów. Zawierał 66 portretów polskich żołnierzy, którzy zginęli w Iraku i w Afganistanie. Namalował je na podstawie zdjęć amerykański artysta i weteran Michael Reagan. 20 grudnia, podczas uroczystości rozpoczynających obchody Dnia Pamięci o Poległych w Misjach, portrety zostaną przekazane rodzinom żołnierzy.


Michael Reagan to weteran wojny w Wietnamie i artysta malarz. W swoim dorobku ma ponad 4200 portretów żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych. Malował także portrety kanadyjskich i brytyjskich żołnierzy poległych w wojnie z terroryzmem. Na pomysł, by namalował także portrety Polaków, wpadł Robert Michalak, Amerykanin polskiego pochodzenia, który od kilku lat przyjaźni się z Reaganem.

Ze swoją inicjatywą Robert Michalak zgłosił się także do polskiej ambasady. Łącznikiem między stroną amerykańską a polską został ppłk Karol Sobczyk, zastępca attaché obrony ambasady RP. – Projekt potraktowałem bardzo osobiście, ponieważ pochodzę z rodziny wojskowej i sam służyłem poza granicami kraju, między innymi w Afganistanie i dowództwie NATO w Brunssum – mówi Karol Sobczyk.

Dalej wypadki potoczyły się szybko. Aby uzyskać od rodzin zdjęcia poległych żołnierzy, Centrum Weterana w Warszawie nawiązało współpracę z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. – Pomysł nam się spodobał. Uznaliśmy, że to dobra forma upamiętnienia poległych – podkreśla ppłk Leszek Stępień, dyrektor Centrum. Za ocean poleciały skany fotografii papierowych i zdjęcia elektroniczne po obróbce.

Akcja trwała kilka miesięcy i wywołała duże zainteresowanie w wojskowych rodzinach. – Ucieszyliśmy się, że w ten sposób zostaną upamiętnieni nasi mężowie i synowie – przyznaje Monika Nosek, przewodnicząca Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Poległych „Pamięć i Przyszłość”. Jej mąż, kapral Grzegorz Nosek, zginął w 2004 roku na misji w Iraku.

Informacje o malowaniu portretów trafiały z jednostek do żon i matek żołnierzy. Płk rez. Krzysztof Gradys, który w 11 Dywizji Kawalerii Pancernej jako referent do spraw pomocy weteranom poszkodowanym i rodzinom poległych, opiekuje się m.in. pięcioma takimi rodzinami, opowiedział im o tej inicjatywie. – Obawiałem się emocjonalnej reakcji, ale – jak się okazało – niepotrzebnie. Bliscy poległych zareagowali pozytywnie, chętnie wybrali zdjęcia żołnierzy. Te, które przedstawiały ich takich, jakich zachowali w pamięci – mówi płk Gradys.


W listopadzie do Warszawy przyleciały z Waszyngtonu cztery duże skrzynie, ładunek ważył blisko 700 kilogramów, zawierał obrazy oraz ich kopie. Michael Reagan namalował portrety nieodpłatnie. Artysta podkreśla, że zależy mu na upamiętnieniu poległych bohaterów. Koszty związane z oprawą portretów polskich żołnierzy pokrył Dom Polski (Polish Home Association) w Seattle w stanie Waszyngton z pieniędzy zebranych podczas imprez charytatywnych.

Przekazanie portretów rodzinom polskich żołnierzy odbędzie się 20 grudnia w Wojskowej Akademii Technicznej. Wówczas rozpoczynają się uroczystości związane z Dniem Pamięci Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa, który przypada 21 grudnia.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: arch. Centrum Weterana

dodaj komentarz

komentarze


Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
 
Tak umierał Wołyń
Ankona – samodzielna polska operacja
Kolejne drony dla WOT-u
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Raki dla zawiszaków
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Rozdarty subkontynent
Brytyjska „pamiątka”
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Kierunek: Afganistan
Kolejna szabla AFN zdobyta
Polscy żołnierze wracają do Libanu
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Od konfliktu do zgody
F-35 wylądowały w Powidzu
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Sojusze na fali
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Obrady Rady Unii Europejskiej
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Sport nie dzieli, sport łączy
Desant na czeskich spadochronach
Nowi szturmani w JW Agat
Polsko-francuska szkoła uczuć
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Gotowi na F-35?
„Dragon’19” od kuchni
Rozpoczynamy nową erę
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
The Chariots of Jihad
Nowe nakolanniki
Stawiamy na rozwój
Działalność firm na rzecz obronności
ORP „Mewa” – historia bliska końca
NATO silniejsze z rezerwistami
Formowanie 19 Brygady
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Rivalry on Closed Sea
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
„Pułaski” wrócił do kraju
Obława pełna białych plam
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Zmiany w przepisach mundurowych
Moja „bazówka”
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Wkręceni w skoki
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Zjawimy się tam, gdzie trzeba

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO