moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Portrety żołnierzy poległych na misjach

W listopadzie do Warszawy przyleciały z Waszyngtonu cztery duże skrzynie, ładunek ważył blisko 700 kilogramów. Zawierał 66 portretów polskich żołnierzy, którzy zginęli w Iraku i w Afganistanie. Namalował je na podstawie zdjęć amerykański artysta i weteran Michael Reagan. 20 grudnia, podczas uroczystości rozpoczynających obchody Dnia Pamięci o Poległych w Misjach, portrety zostaną przekazane rodzinom żołnierzy.


Michael Reagan to weteran wojny w Wietnamie i artysta malarz. W swoim dorobku ma ponad 4200 portretów żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych. Malował także portrety kanadyjskich i brytyjskich żołnierzy poległych w wojnie z terroryzmem. Na pomysł, by namalował także portrety Polaków, wpadł Robert Michalak, Amerykanin polskiego pochodzenia, który od kilku lat przyjaźni się z Reaganem.

Ze swoją inicjatywą Robert Michalak zgłosił się także do polskiej ambasady. Łącznikiem między stroną amerykańską a polską został ppłk Karol Sobczyk, zastępca attaché obrony ambasady RP. – Projekt potraktowałem bardzo osobiście, ponieważ pochodzę z rodziny wojskowej i sam służyłem poza granicami kraju, między innymi w Afganistanie i dowództwie NATO w Brunssum – mówi Karol Sobczyk.

Dalej wypadki potoczyły się szybko. Aby uzyskać od rodzin zdjęcia poległych żołnierzy, Centrum Weterana w Warszawie nawiązało współpracę z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. – Pomysł nam się spodobał. Uznaliśmy, że to dobra forma upamiętnienia poległych – podkreśla ppłk Leszek Stępień, dyrektor Centrum. Za ocean poleciały skany fotografii papierowych i zdjęcia elektroniczne po obróbce.

Akcja trwała kilka miesięcy i wywołała duże zainteresowanie w wojskowych rodzinach. – Ucieszyliśmy się, że w ten sposób zostaną upamiętnieni nasi mężowie i synowie – przyznaje Monika Nosek, przewodnicząca Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Poległych „Pamięć i Przyszłość”. Jej mąż, kapral Grzegorz Nosek, zginął w 2004 roku na misji w Iraku.

Informacje o malowaniu portretów trafiały z jednostek do żon i matek żołnierzy. Płk rez. Krzysztof Gradys, który w 11 Dywizji Kawalerii Pancernej jako referent do spraw pomocy weteranom poszkodowanym i rodzinom poległych, opiekuje się m.in. pięcioma takimi rodzinami, opowiedział im o tej inicjatywie. – Obawiałem się emocjonalnej reakcji, ale – jak się okazało – niepotrzebnie. Bliscy poległych zareagowali pozytywnie, chętnie wybrali zdjęcia żołnierzy. Te, które przedstawiały ich takich, jakich zachowali w pamięci – mówi płk Gradys.


W listopadzie do Warszawy przyleciały z Waszyngtonu cztery duże skrzynie, ładunek ważył blisko 700 kilogramów, zawierał obrazy oraz ich kopie. Michael Reagan namalował portrety nieodpłatnie. Artysta podkreśla, że zależy mu na upamiętnieniu poległych bohaterów. Koszty związane z oprawą portretów polskich żołnierzy pokrył Dom Polski (Polish Home Association) w Seattle w stanie Waszyngton z pieniędzy zebranych podczas imprez charytatywnych.

Przekazanie portretów rodzinom polskich żołnierzy odbędzie się 20 grudnia w Wojskowej Akademii Technicznej. Wówczas rozpoczynają się uroczystości związane z Dniem Pamięci Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa, który przypada 21 grudnia.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: arch. Centrum Weterana

dodaj komentarz

komentarze


Kpr. Mariusz Mańczak
Na macie z mistrzem
Afgańska zmiana gotowa do misji
Kleszcze zamiast BRDM-ów
„Lalek”, czyli pół życia w konspiracji
Odkryto kolejne miejsce pochówku na Rakowieckiej
Kawalerzyści na górskich trasach
Broń nie tylko dla mundurowych
Komitet Wojskowy NATO w Warszawie
Nothing Can Stop Our Tanks
Zmiany w ustawie o weteranach
Zmiany w dodatkach służbowych
St. chor. sztab. Marek Stosio
Our efforts passed muster
Rozbudowa bydgoskiego szpitala wojskowego
Razem dla bezpieczeństwa
Jastrzębie w Albacete
Rząd za kluczowymi zmianami
Posłowie z komisji obrony o planowaniu w armii
Nowoczesny schron nie tylko dla saperów
Weterani rozpoczęli swoje igrzyska
Plut. Krzysztof Polusik
Polacy zajęli czwarte miejsce w siatkówce na siedząco
Operacja Tannenberg
Reach for More
The United States of America Have It Their Way
Ratownicy – zawsze na służbie
Współpraca terytorialsów z pogranicznikami
Prezydent Duda w Białym Domu
Inspektorat wrócił nad Bałtyk
Minister obrony z wizytą w Łuczniku
MON sfinansuje budowę szpitala w Legionowie
Więcej pieniędzy dla armii!
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Poznaj stuletnie dzieje Sztabu Generalnego
Minister zaprasza w szeregi armii
Wyślij paczkę do PKW
Prezydent w ONZ: wszyscy musimy przestrzegać prawa międzynarodowego
Polska Casa nad Irakiem
„Patrol ‘18”: atak na lotnisku
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Stalowa nowoczesność
Żołnierze na podium Pucharu Świata w kolarstwie torowym
USA w hołdzie gen. Pułaskiemu
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Saperzy na start, czyli łotewskie ćwiczenia „Detonator”
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Krwiodawcy nie tylko w mundurach
„Patrol” walczy ze skażeniami
16–31 października 1918 roku – Polacy tworzą regularną armię
Drugie życie BWR-ów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Nowy inspektor sił powietrznych
Chętni na dostawę Mustanga
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO