moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kurs dla przyszłych nurków

Aby zdobyć kwalifikacje młodszego nurka, muszą zejść pod wodę na głębokość 20 metrów. Kilkunastu kursantów z marynarki wojennej, wojsk lądowych, a nawet sił powietrznych przechodzi właśnie ostatni etap szkolenia. Nurkują w Zatoce Gdańskiej, schodząc pod wodę z pokładu trałowca ORP „Mamry”.

– Zaplanowaliśmy dwa wyjścia na morze, a gdyby nie dopisała pogoda mamy też termin rezerwowy. Na pokład okrętu weszli kursanci oraz instruktorzy z Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego, a także zabezpieczający nurkowanie lekarz – mówi kmdr por. Piotr Sikora, dowódca 13 Dywizjonu Trałowców w Gdyni. ORP „Mamry” zabierał ich na Zatokę Gdańską wczoraj i dziś. – Dla szkolących się to ostatni etap kursu, który umożliwi im zdobycie kwalifikacji młodszego nurka – dodaje ppor. mar. Michał Drabarczyk z gdyńskiego ośrodka.

W zajęciach bierze udział 16 wojskowych. Większość z nich służy w marynarce wojennej i wojskach lądowych, ale jest też kursant reprezentujący siły powietrzne. Do tej pory uczyli się w salach wykładowych i basenach ośrodka. Nurkowali też w Bałtyku, ale blisko brzegu i na niewielkich głębokościach. Teraz są poddawani najważniejszej próbie. – Każdy z nich musi zejść 20 metrów pod powierzchnię morza. Jeśli zdobędą kwalifikacje młodszego nurka, będą mogli wykonywać zadania na takiej właśnie głębokości – wyjaśnia ppor. mar. Drabarczyk i dodaje, że dla początkujących to spore wyzwanie. – Nurkowanie pod dachem i w Bałtyku to dwie zupełnie inne sprawy. Widoczność pod powierzchnią morza jest dużo gorsza, stosunkowo szybko robi się tam ciemno, zwłaszcza podczas pogody takiej, jaką mamy obecnie – podkreśla ppor. mar. Drabarczyk.

W czasie nurkowania kursanci korzystają przede wszystkim ze sprzętu przewodowego. – Z pokładem okrętu są połączeni za pomocą tak zwanej wiązki nurkowej – zaznacza ppor. Drabarczyk. Składa się ona z kilku przewodów, które zapewniają nurkowi dostęp powietrza, światło czy łączność radiową. Działa ona na zasadzie CB. Do nurka docierają słane z pokładu komunikaty. A ten może na nie odpowiedzieć. W wiązce znajduje się też przewód kamery, montowany na hełmie tuż przy oświetleniu, a także przewód zwany pneumo, dzięki któremu instruktorzy mogą sprawdzić, jak głęboko znajduje się nurek. W ten przewód tłoczy się powietrze i obserwuje odpowiednie wskaźniki. – Używając pneumo nurek może też napompować różnego rodzaju pontony wypornościowe, w sytuacji awaryjnej zaś wsadzić jego końcówkę pod kryzę i oddychać dostarczanym tą drogą powietrzem – tłumaczy ppor. mar. Drabarczyk. Wiązka nurkowa nie jest strukturą zamkniętą. – Istnieje możliwość uzupełnienia jej o kolejne przewody, choćby wąż tłoczący do kombinezonu ciepłą wodę – dodaje oficer.

Oczywiście kandydaci na młodszych nurków schodzą pod wodę również bez jakiejkolwiek uwięzi. – Podczas kursu muszą w sumie odbyć 15 godzin nurkowania w sprzęcie przewodowym i tyle samo w sprzęcie autonomicznym – mówi ppor. mar. Drabarczyk. Kiedy zejdą na wymaganą głębokość, czeka ich już tylko egzamin końcowy.

Żołnierze, którzy zdobędą kwalifikacje młodszego nurka, będą się mogli zajmować między innymi zwiadem, poszukiwaniem różnego rodzaju obiektów zalegających pod wodą, kontrolą kadłubów jednostek pływających. Stopień ten stanowi też wstęp do zdobywania wyższych kwalifikacji. Żołnierze, którzy go mają, mogą rozpocząć kurs na stopień nurka jednej z kilku specjalizacji, na przykład inżynierii lub nurka minera. Kolejny szczebel to stopień starszego nurka. Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego prowadzi kursy dotyczące każdej z wymienionych specjalizacji.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: W. Kawczyński

dodaj komentarz

komentarze


Iran uderza w USA
 
Czerwoni w odwrocie
They Train Together, They Fight Together
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Symulatory strzelań Rosomaków
Obradowała Rada Gabinetowa
Darłowo czeka na śmigłowce
USA nie zacznie wojny z Iranem
Żyj zdrowiej
Double Eagle po nowemu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Defense Without Politics
Arsenał Iranu
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Nauka zimowego pływania
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Własne interesy Europy
Rywalizacja strzelców wyborowych
We Are All Darfur
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Ważka bliżej
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Klasy wojskowe po nowemu
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Podziemna potęga
Chciałem walczyć z Niemcami
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Umowa na Harpie podpisana!
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Nowy wiceminister w MON
O Patriotach na WAT
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
For the Right Cause
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Krwawe walki o Monte Cassino
Szturmani na Lipie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO