moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kurs dla przyszłych nurków

Aby zdobyć kwalifikacje młodszego nurka, muszą zejść pod wodę na głębokość 20 metrów. Kilkunastu kursantów z marynarki wojennej, wojsk lądowych, a nawet sił powietrznych przechodzi właśnie ostatni etap szkolenia. Nurkują w Zatoce Gdańskiej, schodząc pod wodę z pokładu trałowca ORP „Mamry”.

– Zaplanowaliśmy dwa wyjścia na morze, a gdyby nie dopisała pogoda mamy też termin rezerwowy. Na pokład okrętu weszli kursanci oraz instruktorzy z Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego, a także zabezpieczający nurkowanie lekarz – mówi kmdr por. Piotr Sikora, dowódca 13 Dywizjonu Trałowców w Gdyni. ORP „Mamry” zabierał ich na Zatokę Gdańską wczoraj i dziś. – Dla szkolących się to ostatni etap kursu, który umożliwi im zdobycie kwalifikacji młodszego nurka – dodaje ppor. mar. Michał Drabarczyk z gdyńskiego ośrodka.

W zajęciach bierze udział 16 wojskowych. Większość z nich służy w marynarce wojennej i wojskach lądowych, ale jest też kursant reprezentujący siły powietrzne. Do tej pory uczyli się w salach wykładowych i basenach ośrodka. Nurkowali też w Bałtyku, ale blisko brzegu i na niewielkich głębokościach. Teraz są poddawani najważniejszej próbie. – Każdy z nich musi zejść 20 metrów pod powierzchnię morza. Jeśli zdobędą kwalifikacje młodszego nurka, będą mogli wykonywać zadania na takiej właśnie głębokości – wyjaśnia ppor. mar. Drabarczyk i dodaje, że dla początkujących to spore wyzwanie. – Nurkowanie pod dachem i w Bałtyku to dwie zupełnie inne sprawy. Widoczność pod powierzchnią morza jest dużo gorsza, stosunkowo szybko robi się tam ciemno, zwłaszcza podczas pogody takiej, jaką mamy obecnie – podkreśla ppor. mar. Drabarczyk.

W czasie nurkowania kursanci korzystają przede wszystkim ze sprzętu przewodowego. – Z pokładem okrętu są połączeni za pomocą tak zwanej wiązki nurkowej – zaznacza ppor. Drabarczyk. Składa się ona z kilku przewodów, które zapewniają nurkowi dostęp powietrza, światło czy łączność radiową. Działa ona na zasadzie CB. Do nurka docierają słane z pokładu komunikaty. A ten może na nie odpowiedzieć. W wiązce znajduje się też przewód kamery, montowany na hełmie tuż przy oświetleniu, a także przewód zwany pneumo, dzięki któremu instruktorzy mogą sprawdzić, jak głęboko znajduje się nurek. W ten przewód tłoczy się powietrze i obserwuje odpowiednie wskaźniki. – Używając pneumo nurek może też napompować różnego rodzaju pontony wypornościowe, w sytuacji awaryjnej zaś wsadzić jego końcówkę pod kryzę i oddychać dostarczanym tą drogą powietrzem – tłumaczy ppor. mar. Drabarczyk. Wiązka nurkowa nie jest strukturą zamkniętą. – Istnieje możliwość uzupełnienia jej o kolejne przewody, choćby wąż tłoczący do kombinezonu ciepłą wodę – dodaje oficer.

Oczywiście kandydaci na młodszych nurków schodzą pod wodę również bez jakiejkolwiek uwięzi. – Podczas kursu muszą w sumie odbyć 15 godzin nurkowania w sprzęcie przewodowym i tyle samo w sprzęcie autonomicznym – mówi ppor. mar. Drabarczyk. Kiedy zejdą na wymaganą głębokość, czeka ich już tylko egzamin końcowy.

Żołnierze, którzy zdobędą kwalifikacje młodszego nurka, będą się mogli zajmować między innymi zwiadem, poszukiwaniem różnego rodzaju obiektów zalegających pod wodą, kontrolą kadłubów jednostek pływających. Stopień ten stanowi też wstęp do zdobywania wyższych kwalifikacji. Żołnierze, którzy go mają, mogą rozpocząć kurs na stopień nurka jednej z kilku specjalizacji, na przykład inżynierii lub nurka minera. Kolejny szczebel to stopień starszego nurka. Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego prowadzi kursy dotyczące każdej z wymienionych specjalizacji.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: W. Kawczyński

dodaj komentarz

komentarze


Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
 
Defendery 2019 – część 4
Nowy wiceminister w MON
Śląskie sceny z życia
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Cienka niebieska linia
Thin Blue Line
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
W Indiach mieli swój drugi dom
Pamięć o tragedii
Polscy weterani i książę Harry
A Torn Subcontinent
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Terytorialsi na wysokościach
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Sprawdzają Brutusa
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Rozpoczynamy nową erę
Wojsko wraca do Łomży
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Oko na Europę
Modernizacja starów 266
Jedna misja, jeden zespół
Z maratonu programowania do wojska
Samochód do desantowania
Polscy nurkowie na Islandii
Polska nie pozostanie osamotniona
Debiuty MSPO: Mistrz misji
GROM Challenge
Klasy wojskowe po nowemu
Walka i dyplomacja
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Głos (z) płonącej Warszawy
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Umowa na Feniksy
Irańskie szachy
Modernizacja Sokołów
Selekcja w pigułce
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Agresja sowieckiego kolosa
Stalin czekał i kalkulował
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Dead to the World
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Iranian Chess Game
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
„Górale” zdobywają miasto
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Nowa misja i nowy sprzęt
Chorwacki test polskich kadetów
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Cztery lata LITPOLUKBRIG

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO