moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Technologie z najwyższej półki na WAT

W Wojskowej Akademii Technicznej otwarto Kontenerowe Centrum Przetwarzania Danych. To ostatni etap modernizacji akademickiej sieci komputerowej, która dzięki światłowodom łączy laboratoria uczelni. – To pierwsze w Polsce i drugie w Europie takie innowacyjne rozwiązanie. Wesprze ono nasze badania naukowe – mówi gen. dyw. prof. Zygmunt Mierczyk, rektor WAT.



Projekt „Platforma informatyczna wsparcia badań naukowych WAT.pl” powstał w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Wartość projektu to blisko 15 milionów zł. Prace nad wdrożeniem platformy trwały dwa lata.  Została ona zbudowana w oparciu o architekturę sieciową Cisco Application Centric Infrastructure. – Zmodernizowaliśmy akademicką sieć komputerową poprzez wybudowanie w sumie 6 kilometrów sieci światłowodowej, która łączy najważniejsze laboratoria badawcze i dydaktyczne oraz zapewnia wysoką niezawodność połączeń. Dysponujemy teraz nowoczesną szkieletową siecią akademicką 40-Gbit/s bazującą na technologii Software Defined Network – mówi Paweł Niedziejko, kierownik projektu.

Mobilna serwerownia z chmurą

Ostatnim elementem projektu było otwarte właśnie Kontenerowe Centrum Przetwarzania Danych wraz z tzw. obliczeniową chmurą prywatną. Dzięki niej naukowcy będą mogli konsultować się i wymieniać doświadczeniami. – Chmura zapewni nam dostęp do niespotykanych dotychczas możliwości obliczeniowych oraz usług informatycznych. To ułatwi pracę naszym zespołom naukowo-badawczym zajmującym się na przykład zaawansowanymi technologiami. To pierwsze w Polsce i – po Szwecji – drugie w Europie takie rozwiązanie – podkreśla kpt. Dariusz Chmielewski z zespołu wdrażającego projekt.


Kontenerowa serwerownia ma, zdaniem przedstawicieli WAT, same zalety:  jest autonomiczna, ma własny system bezpieczeństwa, zasilania, system przeciwpożarowy, klimatyzację oraz rozwiązania zmniejszające zużycie energii. Dzięki mobilności może być niemal błyskawicznie przystosowana do potrzeb użytkownika. – Budowa tradycyjnej stacjonarnej serwerowni o zbliżonych możliwościach zajmuje średnio kilkanaście miesięcy. Wersja mobilna może zostać wyprodukowana i dostarczona w bardzo krótkim czasie, kilku tygodni, w każde miejsce – mówi mjr Ireneusz Krysowaty z Pionu Prorektora ds. Rozwoju Wojskowej Akademii Technicznej.

W sytuacjach kryzysowych, np. podczas pożaru czy wybuchu gazu, serwerownie kontenerowe nie zdestabilizują pracy instytucji. Tymczasem powrót do działania stacjonarnej serwerowni w takich przypadkach może trwać nawet dwa lata.

Uniwersytet trzeciej generacji

– Te wszystkie nowoczesne rozwiązania znacząco uproszczą całą naszą infrastrukturę informatyczną oraz obniżą koszty jej utrzymania. Co istotne, skrócą czas potrzebny na wdrożenie nowych usług – mówił gen. dyw. prof. Zygmunt Mierczyk, rektor-komendant WAT, podczas uroczystości, na której zaprezentowano projekt.


Dzięki platformie Wojskowa Akademia Techniczna będzie mogła angażować się w projekty o znaczeniu międzynarodowym. Chodzi na przykład o  wsparcie  informatyczne dla dużych przedsiębiorstw jak banki czy spółki energetyczne, ale również instytucje odpowiedzialne za działania kryzysowe oraz bezpieczeństwo państwa. – Projekt WAT.pl jest początkiem nowej drogi, która buduje podstawy uniwersytetu trzeciej generacji. Nowoczesna infrastruktura pozwoli na jeszcze lepszą współpracę nauki z biznesem, a środowisko naukowe i partnerzy zewnętrzni będą mogli wymieniać się doświadczeniami i danymi w lepszy i bardziej bezpieczny niż dotąd sposób – podsumowuje prof. dr inż. Mariusz Figurski, prorektor ds. rozwoju.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Paulina Glińska

dodaj komentarz

komentarze

~student
1483544520
Sieć świetna, szkoda że w akademikach nic nie działa. Internet wywala średno 2x dziennie a większość programów jest po blokowana i jedyne co działa to przeglądanie stron www.
93-FE-2D-3F
~student
1471548600
szkoda, ze to nie działa...
0C-5D-76-EA

MP5: pierwszy z NATO
W Brukseli o bezpieczeństwie
Rok intensywnych ćwiczeń
Step ahead in a different world
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Panie bez taryfy ulgowej
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
201 maratonów w 201 krajach
19 medali żołnierzy
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Wizja marszałka prysła w Rydze
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Trening na wieżowcu i nad wodą
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Jastrzębie widzą w ciemności
Pogromcy czołgów poszukiwani
Fuzja w ramach PGZ
Rusza program „cyber.mil z klasą”
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
To był realny plan odbudowy Polski
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
12 Brygada 20 lat w NATO
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
Cel – bezpieczna Europa
Trzecia Setka Komandosa
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
US Army od kuchni
General Anders Joins NATO
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
A Biting and Tracking Commando
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Podwyżki dla pracowników wojska
Generała Andersa akces do NATO
Pancerna walka w mieście
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Drugie życie Wilczego Szańca
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Szef NATO w Warszawie
Steering Awareness
Kampania wyborcza poza armią
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Brunssum, or welcome to the Netherlands
„Zoom na proobronność”
„Northern Sojourn ’19” z Polakami

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO