moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Technologie z najwyższej półki na WAT

W Wojskowej Akademii Technicznej otwarto Kontenerowe Centrum Przetwarzania Danych. To ostatni etap modernizacji akademickiej sieci komputerowej, która dzięki światłowodom łączy laboratoria uczelni. – To pierwsze w Polsce i drugie w Europie takie innowacyjne rozwiązanie. Wesprze ono nasze badania naukowe – mówi gen. dyw. prof. Zygmunt Mierczyk, rektor WAT.Projekt „Platforma informatyczna wsparcia badań naukowych WAT.pl” powstał w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Wartość projektu to blisko 15 milionów zł. Prace nad wdrożeniem platformy trwały dwa lata.  Została ona zbudowana w oparciu o architekturę sieciową Cisco Application Centric Infrastructure. – Zmodernizowaliśmy akademicką sieć komputerową poprzez wybudowanie w sumie 6 kilometrów sieci światłowodowej, która łączy najważniejsze laboratoria badawcze i dydaktyczne oraz zapewnia wysoką niezawodność połączeń. Dysponujemy teraz nowoczesną szkieletową siecią akademicką 40-Gbit/s bazującą na technologii Software Defined Network – mówi Paweł Niedziejko, kierownik projektu.

Mobilna serwerownia z chmurą

Ostatnim elementem projektu było otwarte właśnie Kontenerowe Centrum Przetwarzania Danych wraz z tzw. obliczeniową chmurą prywatną. Dzięki niej naukowcy będą mogli konsultować się i wymieniać doświadczeniami. – Chmura zapewni nam dostęp do niespotykanych dotychczas możliwości obliczeniowych oraz usług informatycznych. To ułatwi pracę naszym zespołom naukowo-badawczym zajmującym się na przykład zaawansowanymi technologiami. To pierwsze w Polsce i – po Szwecji – drugie w Europie takie rozwiązanie – podkreśla kpt. Dariusz Chmielewski z zespołu wdrażającego projekt.


Kontenerowa serwerownia ma, zdaniem przedstawicieli WAT, same zalety:  jest autonomiczna, ma własny system bezpieczeństwa, zasilania, system przeciwpożarowy, klimatyzację oraz rozwiązania zmniejszające zużycie energii. Dzięki mobilności może być niemal błyskawicznie przystosowana do potrzeb użytkownika. – Budowa tradycyjnej stacjonarnej serwerowni o zbliżonych możliwościach zajmuje średnio kilkanaście miesięcy. Wersja mobilna może zostać wyprodukowana i dostarczona w bardzo krótkim czasie, kilku tygodni, w każde miejsce – mówi mjr Ireneusz Krysowaty z Pionu Prorektora ds. Rozwoju Wojskowej Akademii Technicznej.

W sytuacjach kryzysowych, np. podczas pożaru czy wybuchu gazu, serwerownie kontenerowe nie zdestabilizują pracy instytucji. Tymczasem powrót do działania stacjonarnej serwerowni w takich przypadkach może trwać nawet dwa lata.

Uniwersytet trzeciej generacji

– Te wszystkie nowoczesne rozwiązania znacząco uproszczą całą naszą infrastrukturę informatyczną oraz obniżą koszty jej utrzymania. Co istotne, skrócą czas potrzebny na wdrożenie nowych usług – mówił gen. dyw. prof. Zygmunt Mierczyk, rektor-komendant WAT, podczas uroczystości, na której zaprezentowano projekt.


Dzięki platformie Wojskowa Akademia Techniczna będzie mogła angażować się w projekty o znaczeniu międzynarodowym. Chodzi na przykład o  wsparcie  informatyczne dla dużych przedsiębiorstw jak banki czy spółki energetyczne, ale również instytucje odpowiedzialne za działania kryzysowe oraz bezpieczeństwo państwa. – Projekt WAT.pl jest początkiem nowej drogi, która buduje podstawy uniwersytetu trzeciej generacji. Nowoczesna infrastruktura pozwoli na jeszcze lepszą współpracę nauki z biznesem, a środowisko naukowe i partnerzy zewnętrzni będą mogli wymieniać się doświadczeniami i danymi w lepszy i bardziej bezpieczny niż dotąd sposób – podsumowuje prof. dr inż. Mariusz Figurski, prorektor ds. rozwoju.

REKLAMA

Paulina Glińska

autor zdjęć: Paulina Glińska

dodaj komentarz

komentarze

~student
1483544520
Sieć świetna, szkoda że w akademikach nic nie działa. Internet wywala średno 2x dziennie a większość programów jest po blokowana i jedyne co działa to przeglądanie stron www.
93-FE-2D-3F
~student
1471548600
szkoda, ze to nie działa...
0C-5D-76-EA

F-16 kończą misję w Estonii
 
Amerykanie odmładzają F-16
Układy ze skazą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Polsko-amerykańska współpraca
Skok na głęboką wodę
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Szturmani nie boją się ognia
JTAC – mistrz podniebnej układanki
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polskie porty bardziej otwarte
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
Program kosmiczny dla wojska
Strzelnice dla terytorialsów
Sześć minut w zawisie
Laserowa artyleria US Army
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Online z mistrzami sportu
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Bridge to Cooperation
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Ukraiński kurs na Zachód
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Chwała powstańcom
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wojsko przeciw wirusowi
Lato z czerwonym terrorem
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kurs dla saperskich ekspertów
PGZ będzie obecna na MSPO
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Kierunek: misja
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Galicyjskie przesilenie
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Na misjach święta inne niż zwykle
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Wymiana podwodnych doświadczeń
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Więcej celowników z PCO dla wojska
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO