moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gra planszowa o losach gen. Sosabowskiego

Zostań żołnierzem 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, ćwicz w słynnym „małpim gaju”, weź udział w desancie pod Arnhem podczas operacji „Market Garden” i przepraw się przez Ren pod niemieckim ostrzałem. Wszystko to jest możliwe dzięki nowej edukacyjnej grze planszowej „Sosab”, która od dziś dostępna jest za darmo w internecie.

Generał Stanisław Sosabowski był wielkim polskim bohaterem, przez lata niestety zapomnianym, dlatego chcieliśmy przypomnieć o nim młodym ludziom – mówiła Marta Ponikowska z Fundacji im. Jadwigi Chylińskiej podczas premiery gry planszowej „Sosab” w Muzeum Wojska Polskiego.

Fundacja zajmuje się upamiętnianiem bohaterów II wojny światowej, szczególnie żołnierzy Armii Krajowej i organizacji Wolność i Niezawisłość. Teraz na jej zlecenie powstała edukacyjna gra przybliżająca sylwetkę generała i dzieje stworzonej przez niego 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

Brygada na planszy

Gra powstała dzięki grantowi z programu Muzeum Historii Polski „Patriotyzm Jutra”, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o historii naszego kraju. – Taka gra to ciekawa forma popularyzacji naszych dziejów – uważa dr Henryk Łatkowski, wicedyrektor Muzeum Wojska Polskiego.

Twórcami „Sosaba” są Karol Madaj i Tomasz Ginter, autorzy historycznych gier edukacyjnych m.in. o Dywizjonie 303 czy 111 Eskadrze Myśliwskiej. Obaj zapewniają, że choć „Sosab” jest przeznaczony dla dzieci od 8 roku życia, to bawić się przy niej mogą całe rodziny.

To gra typu „print and play”. Dostępna jest na stronie gry.fundacjachylinskiej.pl/pobierz-gre w wersji polskiej i angielskiej. Można ją pobrać z internetu za darmo i wydrukować. Zadaniem zawodników jest zbieranie kart opowiadających o ważnych momentach z dziejów gen. Sosabowskiego i 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Mówią one między innymi o powstaniu brygady w Szkocji, jej udziale w operacji „Market Garden” i przywracaniu pamięci o bohaterstwie polskich żołnierzy. Grę ubarwiają archiwalne ilustracje i mapa okolic Driel, gdzie lądowali Polacy.

Losy generała

Podczas uroczystości w Muzeum Wojska Polskiego przypomniano losy gen. Sosabowskiego. Po klęsce kampanii wrześniowej przedostał się on do Wielkiej Brytanii, gdzie w 1941 roku stworzył 1 SBS, pierwszą w dziejach polskiej wojskowości jednostkę powietrznodesantową.

Brygada 21 września 1944 roku wzięła udział w jednej z największych alianckich operacji powietrznodesantowych II wojny – „Market Garden”. Jej celem było opanowanie mostów na Renie w pobliżu holenderskiego Arnhem. Operacja zakończyła się niestety klęską aliantów.

Polscy żołnierze zostali zrzuceni kilka kilometrów od wyznaczonego celu, prosto pod niemieckie lufy. Tylko dzięki dowodzeniu gen. Sosabowskiego oraz waleczności spadochroniarzy udało się pod ich osłoną ewakuować resztki brytyjskich sił. Zginęło 93 Polaków, a ponad 200 zostało rannych. Anglicy winę za niepowodzenie operacji zrzucili na gen. Sosabowskiego i na ich żądanie odebrano mu dowodzenie brygadą. Po wojnie generał, aby się utrzymać, pracował w fabryce. Zmarł 25 września 1967 roku w Londynie, a jego prochy pochowano na warszawskich Powązkach Wojskowych.

Walka o pamięć

O uhonorowanie polskich spadochroniarzy przez lata zabiegała Cornelia Baltussen, holenderska sanitariuszka Czerwonego Krzyża ze wsi Driel, w pobliżu której lądowali Polacy. Dzięki jej zaangażowaniu w 2006 roku królowa Holandii Beatrix przyznała generałowi pośmiertnie holenderski wojenny Order Brązowego Lwa, a chorągiew 1 SBS udekorowała Orderem Wojskowym Wilhelma, najwyższym odznaczeniem wojskowym Holandii. Dziś tradycje spadochroniarzy Sosabowskiego dziedziczy 6 Brygada Powietrznodesantowa z Krakowa.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Sojusze na fali
 
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Raki dla zawiszaków
Działalność firm na rzecz obronności
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Kierunek: Afganistan
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Kolejna szabla AFN zdobyta
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Polscy żołnierze wracają do Libanu
„Pułaski” wrócił do kraju
Nowe nakolanniki
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
F-35 wylądowały w Powidzu
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Obrady Rady Unii Europejskiej
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Ankona – samodzielna polska operacja
Zmiany w przepisach mundurowych
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Brytyjska „pamiątka”
Gotowi na F-35?
NATO silniejsze z rezerwistami
Kolejne drony dla WOT-u
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Obława pełna białych plam
The Chariots of Jihad
Rozpoczynamy nową erę
Moja „bazówka”
Od konfliktu do zgody
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Wkręceni w skoki
Polsko-francuska szkoła uczuć
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Stawiamy na rozwój
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Tak umierał Wołyń
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Rivalry on Closed Sea
Sport nie dzieli, sport łączy
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Formowanie 19 Brygady
Rozdarty subkontynent
Desant na czeskich spadochronach
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
„Dragon’19” od kuchni
Nowi szturmani w JW Agat
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO