moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gra planszowa o losach gen. Sosabowskiego

Zostań żołnierzem 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, ćwicz w słynnym „małpim gaju”, weź udział w desancie pod Arnhem podczas operacji „Market Garden” i przepraw się przez Ren pod niemieckim ostrzałem. Wszystko to jest możliwe dzięki nowej edukacyjnej grze planszowej „Sosab”, która od dziś dostępna jest za darmo w internecie.

Generał Stanisław Sosabowski był wielkim polskim bohaterem, przez lata niestety zapomnianym, dlatego chcieliśmy przypomnieć o nim młodym ludziom – mówiła Marta Ponikowska z Fundacji im. Jadwigi Chylińskiej podczas premiery gry planszowej „Sosab” w Muzeum Wojska Polskiego.

Fundacja zajmuje się upamiętnianiem bohaterów II wojny światowej, szczególnie żołnierzy Armii Krajowej i organizacji Wolność i Niezawisłość. Teraz na jej zlecenie powstała edukacyjna gra przybliżająca sylwetkę generała i dzieje stworzonej przez niego 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

Brygada na planszy

Gra powstała dzięki grantowi z programu Muzeum Historii Polski „Patriotyzm Jutra”, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o historii naszego kraju. – Taka gra to ciekawa forma popularyzacji naszych dziejów – uważa dr Henryk Łatkowski, wicedyrektor Muzeum Wojska Polskiego.

Twórcami „Sosaba” są Karol Madaj i Tomasz Ginter, autorzy historycznych gier edukacyjnych m.in. o Dywizjonie 303 czy 111 Eskadrze Myśliwskiej. Obaj zapewniają, że choć „Sosab” jest przeznaczony dla dzieci od 8 roku życia, to bawić się przy niej mogą całe rodziny.

To gra typu „print and play”. Dostępna jest na stronie gry.fundacjachylinskiej.pl/pobierz-gre w wersji polskiej i angielskiej. Można ją pobrać z internetu za darmo i wydrukować. Zadaniem zawodników jest zbieranie kart opowiadających o ważnych momentach z dziejów gen. Sosabowskiego i 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Mówią one między innymi o powstaniu brygady w Szkocji, jej udziale w operacji „Market Garden” i przywracaniu pamięci o bohaterstwie polskich żołnierzy. Grę ubarwiają archiwalne ilustracje i mapa okolic Driel, gdzie lądowali Polacy.

Losy generała

Podczas uroczystości w Muzeum Wojska Polskiego przypomniano losy gen. Sosabowskiego. Po klęsce kampanii wrześniowej przedostał się on do Wielkiej Brytanii, gdzie w 1941 roku stworzył 1 SBS, pierwszą w dziejach polskiej wojskowości jednostkę powietrznodesantową.

Brygada 21 września 1944 roku wzięła udział w jednej z największych alianckich operacji powietrznodesantowych II wojny – „Market Garden”. Jej celem było opanowanie mostów na Renie w pobliżu holenderskiego Arnhem. Operacja zakończyła się niestety klęską aliantów.

Polscy żołnierze zostali zrzuceni kilka kilometrów od wyznaczonego celu, prosto pod niemieckie lufy. Tylko dzięki dowodzeniu gen. Sosabowskiego oraz waleczności spadochroniarzy udało się pod ich osłoną ewakuować resztki brytyjskich sił. Zginęło 93 Polaków, a ponad 200 zostało rannych. Anglicy winę za niepowodzenie operacji zrzucili na gen. Sosabowskiego i na ich żądanie odebrano mu dowodzenie brygadą. Po wojnie generał, aby się utrzymać, pracował w fabryce. Zmarł 25 września 1967 roku w Londynie, a jego prochy pochowano na warszawskich Powązkach Wojskowych.

Walka o pamięć

O uhonorowanie polskich spadochroniarzy przez lata zabiegała Cornelia Baltussen, holenderska sanitariuszka Czerwonego Krzyża ze wsi Driel, w pobliżu której lądowali Polacy. Dzięki jej zaangażowaniu w 2006 roku królowa Holandii Beatrix przyznała generałowi pośmiertnie holenderski wojenny Order Brązowego Lwa, a chorągiew 1 SBS udekorowała Orderem Wojskowym Wilhelma, najwyższym odznaczeniem wojskowym Holandii. Dziś tradycje spadochroniarzy Sosabowskiego dziedziczy 6 Brygada Powietrznodesantowa z Krakowa.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Tu się zadań nie wybiera
Victory Fly Past Memorial ku czci polskich pilotów
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
„Kościuszko” i „Arctowski” idą do remontu
Jelcze dla Wisły
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Zmiany w przepisach mundurowych
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Modernizacja floty powietrznej
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Konkurs „Zoom” rozstrzygnięty
Konkurs „Wdzięczni bohaterom”
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Ich zadanie – zdobyć informację
Follow Me
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Wywiad AK w służbie aliantów
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Sprawdzian dla WOT-u
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Region Without a Key
Nowy batalion podhalańczyków
Pomóżmy bliskim żołnierza
Targi Air Fair 2019
Medale dla uczestników walk w Karbali
Obrady Rady Unii Europejskiej
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Uchylone wrota piekieł
Kierunek: Afganistan
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
„Baltic Protector”
Fabryka dżihadystów
Nano-drony dla specjalsów
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Żołnierze pomagają powodzianom
Jihadist Mill
Święto specjalsów
Szef NATO w Warszawie
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Kampania wyborcza poza armią
Modernizacja bombowców
Zdążyć przed deszczem
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Dołącz do zawodowców
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Upamiętnienie ofiar niemieckiej okupacji – czas na konkrety
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
15 lat JFTC
Czarna taktyka Agatu
F-16 wracają do Polski
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO