moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pokerowe zagranie

Militarne zaangażowanie Rosji w konflikt syryjski po stronie Baszszara al-Asada nie tylko zmieniło sytuację w samej Syrii, lecz także doprowadziło do przewartościowania stosunków między regionalnymi i globalnymi mocarstwami. O tym, co Moskwa chciała uzyskać interwencją na Bliskim Wschodzie, pisze Tomasz Otłowski w grudniowym numerze „Polski Zbrojnej”.

 

Celem rosyjskiej interwencji w Syrii jest zwalczanie różnego rodzaju struktur radykalnego islamu, które wykorzystując chaos w regionie, pojawiły się w ciągu ostatnich kilku lat. Autor tekstu „Pokerowe zagranie” zauważa, że rosyjska machina propagandowa określa te struktury zbiorowym mianem „terrorystów”. „I choć obiektywnie trudno się z takim określeniem nie zgodzić, to z perspektywy Stanów Zjednoczonych i ich regionalnych sojuszników (państw rejonu Zatoki Perskiej i Turcji) część z tych struktur odgrywa ważną rolę w dążeniu do obalenia reżimu Baszszara al-Asada” – pisze Tomasz Otłowski.

Tu jednak zaczynają się problemy, bo o ile odsunięcie od władzy rządu Al-Asada jest wspólnym celem różnych ugrupowań syryjskiej opozycji i ich regionalnych patronów (Arabii Saudyjskiej, Turcji, Kataru itd.), o tyle postulowane przez nich wizje zmian ustrojowych i politycznych są już odmienne. Amerykanie i ich europejscy sojusznicy (głównie Francja, Wielka Brytania, Niemcy) wciąż mają nadzieję na wolną (w rozumieniu zachodnim) i demokratyczną Syrię. Arabowie widzą jednak tę część regionu raczej jako zarzewie „umiarkowanej” rewolucji islamskiej, która wyłoni coś na kształt państwa islamskiego (zbieżność nazwy przypadkowa), rządzącego się prawami islamu i będącego przykładem dla innych części regionu. A także, co równie ważne, będzie swoistą alternatywą dla kalifatu Państwa Islamskiego. Syria – według Saudów i ich sojuszników z Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej (Gulf Cooperation Council – GCC) – ma więc być wyznaniowo sunnicka i ustrojowo islamska. – Ani słowa tu o demokracji, liberalizmie, wolnościach obywatelskich i prawach człowieka. Swoje trzy grosze dorzuca także Turcja, która jednak, nieco inaczej niż arabskie kraje regionu, wolałaby na miejscu dyktatury Al-Asada bliższy swym doświadczeniom „świecki islam” – zaznacza Tomasz Otłowski.

W tej sytuacji rosyjska narracja sprowadzająca wszystkie islamskie ugrupowania opozycyjne mianem terrorystycznych zyskuje przychylność wielu obserwatorów. W istocie bowiem różnica między dżihadystycznym Frontem al-Nusra a np. wspieranym przez Zachód syryjskim ugrupowaniem rebelianckim Brygada Sokołów Lewantu, które stało się celem rosyjskich nalotów już pierwszego dnia operacji prowadzonej przez wojska Federacji Rosyjskiej w Syrii, jest czysto symboliczna. „Obie struktury odwołują się przecież do tej samej ideologii radykalnego sunnickiego islamu w jej salafickim, dżihadystycznym wydaniu. Ta pierwsza jest jednak otwarcie związana ze zbrodniczą Al-Kaidą, będącą od ponad 20 lat jawnym i zadeklarowanym wrogiem świata zachodniego. Druga zaś jest ugrupowaniem dającym zachodnim obserwatorom i decydentom ułudę „umiarkowanego” islamu – chyba jednak tylko ze względu na swój opozycyjny wobec reżimu Al-Asada charakter i ogólną „świeżość” organizacyjną.” – pisze ekspert.

Więcej o skutkach rosyjskiej interwencji w Syrii w grudniowym numerze „Polski Zbrojnej”.

PZ

autor zdjęć: MO Rosji

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1449406860
Człowiek nie Anioł sam nie poleci.
FF-6C-B3-6A
~obserwator
1449394560
widać ze konfilkt jest wieloplaszczyznowy i racje mial Korwin aby się tam nie wtracac, poki nie będziemy mieli swoich lotniskowców czolgow czy rakiet balistycznych
6B-75-9B-99

Zmiany emerytalne dla żołnierzy
 
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Podziemna potęga
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Rywalizacja strzelców wyborowych
They Train Together, They Fight Together
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Arsenał Iranu
Iran uderza w USA
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
„Bolko” w służbie
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Stulatka hydrografia
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Darłowo czeka na śmigłowce
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Własne interesy Europy
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Symulatory strzelań Rosomaków
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Ważka bliżej
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Klasy wojskowe po nowemu
Śmierć bohatera
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Chciałem walczyć z Niemcami
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
USA nie zacznie wojny z Iranem
Militaria na Zamku Królewskim
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Security Game
Nowy wiceminister w MON
Obradowała Rada Gabinetowa
JWK z odznaką pamiątkową
Nauka zimowego pływania
Double Eagle po nowemu
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Krwawe walki o Monte Cassino
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
We Are All Darfur
Defense Without Politics
For the Right Cause
Pretorianie na Mazurach
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO