moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czarnogóra w drodze do NATO

Prawdopodobnie w przyszłym roku Czarnogóra stanie się 29. członkiem Paktu Północnoatlantyckiego. Wczoraj ministrowie spraw zagranicznych Sojuszu zaprosili Czarnogórę do końcowej fazy negocjacji. Teraz zgodę na akcesję muszą wyrazić wszyscy pozostali członkowie.

Igor Luksic, minister spraw zagranicznych i integracji europejskiej Czarnogóry oraz Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

– Decyzja NATO nie jest zaskoczeniem, ale oczekiwanym epilogiem długiego i wymagającego okresu, podczas którego Czarnogóra pokazała swoje zdecydowanie, zaangażowanie i dojrzałość polityczną – napisała w oświadczeniu Milica Pejanović-Durišić, minister obrony Czarnogóry. – Polska cieszy się z zaproszenia Czarnogóry – podkreślał w Brukseli Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych.

Czarnogóra przystąpiła do NATO-wskiego programu „Partnerstwo dla Pokoju”, który jest zwykle pierwszym krokiem na drodze do członkowstwa, już kilka miesięcy po uzyskaniu niepodległości w czerwcu 2006 roku. Na szczycie Sojuszu w Rydze (listopad 2006 roku) obie strony podpisały stosowną umowę. W lipcu 2008 roku zawarty został tzw. Indywidualny Plan Działań na rzecz Partnerstwa (Individual Partnership Action Plan – IPAP), który określał harmonogram akcesji i zasady współpracy między NATO a Czarnogórą. Poza uczestnictwem we wspólnych ćwiczeniach i pracach analitycznych 45 wojskowych z tego kraju wzięło udział w misji ISAF w Afganistanie w 2010 roku. – Przystąpienie Czarnogóry do NATO jest ważnym krokiem w euroatlantyckiej integracji Bałkanów Zachodnich i podkreśla, że Sojusz jest otwarty i kontynuuje proces budowy zjednoczonej i wolnej Europy – powiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Decyzja NATO i rządu Czarnogóry wywołała ostrą reakcję ze strony Rosji. W komunikacie tamtejszego ministerstwa spraw zagranicznych czytamy, że zdaniem Moskwy rozszerzenie Sojuszu to krok jawnie konfrontacyjny, który oznaczać będzie dalszą destabilizację euroatlantyckiego systemu bezpieczeństwa. Wpływa on na interesy Federacji Rosyjskiej i Rosja czuje się zmuszona do odpowiedniej reakcji. W komunikacie nie wyjaśniono jednak, jakie mogą to być decyzje. – Sojusz po raz kolejny potwierdził, że nadal sztucznie dzieli państwa na „swoje” i „obce” i promuje ideę własnego bezpieczeństwa kosztem bezpieczeństwa innych – napisało rosyjskie MSZ.

– NATO nie jest zagrożeniem dla nikogo – uspokajał John Kerry, sekretarz stanu USA. – Jesteśmy sojuszem obronnym, którego zadaniem jest budowanie poczucia bezpieczeństwa. NATO nie skupia się ani na Rosji, ani na żadnym innym kraju – dodał amerykański polityk.

Do reakcji Rosji odniósł się także szef polskiej dyplomacji. – Chociaż z politycznego punktu widzenia wejście Czarnogóry do Sojuszu jest istotne, ważne i witane przez nas z zadowoleniem, to nie jest to kraj o takim potencjale, który mógłby stanowić zagrożenie dla Rosji – podkreślił minister Witold Waszczykowski. Zaznaczył również, że żaden kraj trzeci nie ma prawa weta w kwestii rozszerzenia NATO.

NATO zrzesza obecnie 28 państw. Od 12 marca 1999 jego członkiem jest także Polska. Ostatnimi państwami, które dołączyły do NATO, były Albania i Chorwacja. Stało się to 1 stycznia 2009 roku.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Darłowo czeka na śmigłowce
 
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
For the Right Cause
Podziemna potęga
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Defense Without Politics
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Obradowała Rada Gabinetowa
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Iran uderza w USA
They Train Together, They Fight Together
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Ważka bliżej
Symulatory strzelań Rosomaków
„Bolko” w służbie
Arsenał Iranu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
JWK z odznaką pamiątkową
Stulatka hydrografia
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Śmierć bohatera
Rywalizacja strzelców wyborowych
Chciałem walczyć z Niemcami
Rozpoznają skażenie Rosomaków
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Security Game
Krwawe walki o Monte Cassino
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Pretorianie na Mazurach
Własne interesy Europy
Double Eagle po nowemu
USA nie zacznie wojny z Iranem
Nauka zimowego pływania
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
We Are All Darfur
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Militaria na Zamku Królewskim
Klasy wojskowe po nowemu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nowy wiceminister w MON
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO