moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Generał Skalski patronem 22 Bazy

As lotnictwa, bohater walk kampanii wrześniowej oraz Bitwy o Anglię – gen. bryg. pil. Stanisław Skalski został patronem 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Uroczystości odbyły się dokładnie w setną rocznicę urodzin wybitnego pilota. – Jesteśmy dumni, że to właśnie as myśliwski został naszym patronem – mówią lotnicy.


W 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego odbył się dziś uroczysty apel i odsłonięto tablicę pamiątkową. – Nadanie imienia tak wspaniałego pilota i Polaka jest dla nas zaszczytem. To z jednej strony ogromne wyróżnienie, ale dla żołnierzy także zobowiązanie do pielęgnowania pamięci o naszym patronie oraz wszystkich lotnikach, którzy latali z biało-czerwoną szachownicą – mówił płk pil. Leszek Błach, dowódca 22 Bazy.

Podczas uroczystości można było obejrzeć wystawę poświęconą generałowi Skalskiemu, którą na tę okazję wypożyczyło Muzeum Sił Powietrznych z Dęblina. A piloci MiG-ów-29 zaprezentowali samolot, który otrzymał, nowe – jubileuszowe malowanie. Stateczniki odrzutowca przyozdobiono portretami gen. Skalskiego.

Jednogłośnie Skalski!

– Od kilku lat zastanawialiśmy się, kto powinien zostać patronem naszej jednostki – przyznaje mjr Dariusz Mazurkiewicz, oficer prasowy 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. – W lutym odbyło się spotkanie żołnierzy naszej bazy. Wówczas jednogłośnie zgodziliśmy się, że to właśnie generał Skalski powinien być naszym „opiekunem”. To niedościgniony wzór męstwa i patriotycznej postawy – dodaje rzecznik.

Jednostka przygotowała wniosek w tej sprawie i wysłała go do ministra obrony narodowej. Prośbę lotników z Malborka poparła także działająca w resorcie obrony komisja historyczna. – Nasze starania zakończyły się sukcesem. Decyzją ministra obrony z 2 listopada 2015 roku bazie nadano imię patrona – mówi mjr Mazurkiewicz.

Wybór gen. Skalskiego na patrona 22 Bazy Lotnictwa nie był przypadkowy. Wśród jednostek, których tradycje żołnierze dziedziczą jest m.in. 142 Eskadra Myśliwska 4 Pułku Lotniczego z Torunia. To tam zaraz po promocji służył Stanisław Skalski. Jednostka z Malborka kultywuje także tradycje 306 Dywizjonu. – To formacja, w której w przeszłości również służył nasz patron – mówi mjr Mazurkiewicz.

Jednak uczczenie urodzin wybitnego pilota żołnierze 22 Bazy planowali od dawna. Samolot, który zaprezentowali podczas apelu, już w lipcu otrzymał okolicznościowe malowanie. Szkolno-bojowy MiG-29 o numerze 4105 na statecznikach ogonowych ma namalowane portrety gen. Skalskiego. Autorem projektu jest st. chor. sztab. Marek Bojcun z 22 Bazy.

As myśliwski

Stanisław Skalski urodził się 27 listopada 1915 roku w Kołymie koło Odessy. Był absolwentem Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Uczelnię ukończył w 1938 roku i rozpoczął służbę w 4 Pułku Lotniczym w Toruniu. W kampanii wrześniowej 1939 roku Skalski odniósł sześć zwycięstw nad samolotami wroga. Po klęsce wrześniowej, przez Rumunię, Liban i Francję przedostał się do Anglii, gdzie po przeszkoleniu został przydzielony do 302 Dywizjonu Myśliwskiego. Brał udział w Bitwie o Anglię, a w kolejnych latach walczył w polskich i brytyjskich dywizjonach myśliwskich (601, 306, 316, 317). W Afryce Północnej dowodził Polish Fighting Team i 601 Dywizjonem Myśliwskim. Został także dowódcą 131 i 133 Polskiego Skrzydła Myśliwskiego. Służył również w dowództwie Lotnictwa Brytyjskiej Strefy Okupacyjnej (British Air Force of Occupation) w Niemczech.


W walkach powietrznych był niezwykle skuteczny. Podczas Bitwy o Anglię zestrzelił siedem samolotów (oficjalnie przypisano mu tylko 5). Dowodząc Polish Fighting Team w Afryce zestrzelił trzy maszyny wroga, jako zaś dowódca 133 Polskiego Skrzydła Myśliwskiego – dwa. Za swoje sukcesy w walce został odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari (z numerem 00032). Podczas służby pilotował kilka różnego rodzaju samolotów. Latał m.in. P.11c, Hawker Hurricane, Supermarine Spitfire, P-51 Mustang.

Po zakończeniu II wojny wrócił do Polski i w 1947 roku wstąpił do nowo formowanego Wojska Polskiego. Rok później został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa i osadzony w więzieniu. Był katowany i skazany na śmierć (wyrok ten zamieniono na dożywocie). Skalski doczekał się rehabilitacji i ponownie założył mundur po 1956 roku. Ze służby odszedł w 1972 roku, a czternaście lat później został mianowany na stopień generała brygady.

Generał Stanisław Skalski zmarł 12 listopada 2004 r. Za zasługi wojenne został odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem Walecznych i jako jedyny cudzoziemiec trzykrotnie otrzymał Brytyjski Krzyż Lotniczy.

REKLAMA

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Mirosław Gawroński / airshow.wp.mil.pl, arch. MW

dodaj komentarz

komentarze

~Pablos
1448832060
Najlepsze gratulacje dla lotników z Malborka za wybór patrona . Kilka lat temu wysłałem e-maila do rzecznika 31.Bazy Lotnictwa Taktycznego Krzesiny - Poznań w temacie żeby gen. St. Skalski został patronem tej bazy. Nie było żadnego odzewu. A szkoda , ponieważ baza z F-16 ma większe perspektywy dłuższego istnienia niż podstarzałe już Migi.
BC-86-E5-CD
~MJ
1448635020
szkoda że nikt nie napisze w jakich okolicznosciach odchodził z tego świata i jak rodacy mu podziękowali za zasługi...
3F-8B-EA-A6

Jakie zmiany w umundurowaniu?
 
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Ferie z gwiazdami sportu
Trudny egzamin przed misją
Hartowanie spadochroniarzy
Telefon dla seniora
Trudny rok na misjach
Pustynna burza wokół Husajna
Armia Fight Night znów w akcji
Jakie zmiany w mundurówce?
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Kuźnie oficerskich kadr
Obrady ministrów obrony NATO
We Never Stop
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Na rozgrzewkę – zapasy
Nurkowie w głębinach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Agenci wywiadu na bobslejach
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Wojsko – plan na życie
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Malutka na poligonie
Kutno w sieci LogHubs
Ukraiński kurs na Zachód
Co musi umieć kierowca czołgu
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Komandosi znad Garigliano
155 mm dla US Army
Daglezje na większe przeprawy
Żydzi od Andersa
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Jest Warszawa
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Kwalifikacja odbędzie się …
Amerykanie odmładzają F-16
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Dołącz do zawodowców
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Laserowa artyleria US Army
Symulator Orlika w Dęblinie
WBH upublicznia swoje archiwa
Wojsko walczy z COVID-19
Na straży niebieskiej linii
Komisje sejmowe o umowie z USA
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Dama odeszła do historii
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Żołnierze testują nauczycieli
Kierunek: Litwa
Pandemię pokonamy szczepieniami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO