moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Eksperci o cyberbezpieczeństwie

Nasze otoczenie będzie tak bezpieczne jak jego najsłabsze ogniwo, a tym nie jest sprzęt czy oprogramowanie, ale człowiek – mówił Jarosław Brysiewicz, wiceszef BBN, otwierając w warszawskim hotelu Marriott konferencję poświęconą bezpieczeństwu teleinformatycznemu Cyber Security 2015.


Tegoroczna, trzecia edycja konferencji poświęcona była cyberatakom jako broni pierwszego uderzenia. – Tak rozumiane uderzenie zmusza państwo, jego instytucje oraz kluczowe sektory gospodarki do przygotowania na jego odparcie lub choćby na ograniczenie wynikających z tego strat – podkreślali organizatorzy. Szerokie potraktowanie problemu pozwoliło wspólnie pochylić się nad cyberbezpieczeństwem nie tylko przedstawicielom administracji państwowej, czy resortów siłowych, ale też reprezentantom prywatnego biznesu jak bankowcy, czy inżynierowie z firm teleinformatycznych.

O tym że problem istnieje może świadczyć wystąpienie Marka Bieńkowskiego, dyrektora Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego Najwyższej Izby Kontroli. Przywołując wyniki kontroli przeprowadzonej przez Izbę podkreślił on, że w Polsce administracja państwowa nie stworzyła spójnego sytemu ochrony cyberprzestrzeni, a jedynie reaguje na doraźne zagrożenia. Zdaniem Bieńskowskiego w Polsce brakuje przede wszystkim sytemu prawnego. Zdaniem generała bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni powinno być uregulowane porządną ustawą, państwo natomiast powinno mieć jasną strategię tworzenia takiego sytemu bezpieczeństwa.

Problem jest istotny bo tylko w ciągu jednego roku NIK doliczyła się w sieciach przedsiębiorców telekomunikacyjnych 45 milionów incydentów stanowiących zagrożenie, z czego do Urzędu Komunikacji Elektronicznej zawiadomienie dotyczące takich przypadków – pomimo obowiązku zgłaszania – wpłynęło zaledwie pięć razy.

Maciej Groń z departamentu społeczeństwa Informacyjnego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji zapewnił, że w resort ten rozpoczął już prace na założeniami do projektu ustawy, który ma uregulować system ochrony cyberprzestzreni w Polsce. Jak wyjaśnił ustawa będzie musiała być zgodna z dyrektywą unijną w tym zakresie, co nie przyśpiesza prac, bo dyrektywa taka, jest dopiero w przygotowaniu.

REKLAMA

Innym obszarem ważnym dla zapewnienia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni jest, co podkreślali paneliści edukacja społeczna. – Jak się czegoś nie rozumie i nie wie jak działa, to się nie wie jakie niesie zagorzenia – mówił Wacław Iszkowski, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

– Żadna informatyka nie obroni się przed lenistwem użytkownika – wtórował mu Krzysztof Malesa, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, który także wskazywał na potrzebę szerszego uświadomienia istnienia cyberzagrożeń.

Takich problemów nie ignoruje NATO. Jacek Miłuński z Agencji Systemów Łączności i Informatyki NATO poinformował, że zespoły z państw członkowskich regularnie wymieniają się informacjami na temat tzw. kodów złośliwych (potocznie zwanych wirusami) a także uczestniczą w ćwiczeniach prowadzonych przy udziale państw partnerskich jak np. Japonia, Szwecja, Finlandia. Podczas tych ćwiczeń zespoły musza odpierać cyberataki prowadzone w oparciu o różne scenariusze. Polacy dobrze radzą sobie z takimi zadaniami. W 2015 r. podczas ćwiczeń LockedShields - CyberDefenceExercise Polacy wywalczyli trzecie miejsce na 14 państw – uczestników.

Krzysztof Kowalczyk

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
 
Ćwiczenia z torpedą
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Online z mistrzami sportu
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Polskie porty bardziej otwarte
Rubiny w walce z epidemią
Wojsko przeciw wirusowi
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Co z tegorocznym MSPO?
Święto żołnierzy służących na misjach
Widzieć i nie być widzianym
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Obradowała Rada Gabinetowa
„Spartan” znów na Mazurach
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Patrioty z polskimi przyczepami
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Na zakupy do sklepu AMW
Amerykanie odmładzają F-16
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
NATO walczy z koronawirusem
Przeciwlotnicza Sona
Specjalsi świętują
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Nowy wiceminister w MON
Agent w generalskich szlifach
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Podchorążowie za sterami Bielików
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Gotowi na „Defendera”
Sukcesy sportowców w mundurach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Army of Medics
„Harpun” do walki
Ostatnie prace przed „Defenderem”
MON nie wycofuje się z MSPO
Nowa strategia z podpisem prezydenta
F-16 kończą misję w Estonii
Pracowity tydzień flotylli
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Partyzanci rozgromili ubeków
Białe noce podhalańczyków
Prawdziwi wojownicy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Na misjach święta inne niż zwykle

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO