moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Eksperci o cyberbezpieczeństwie

Nasze otoczenie będzie tak bezpieczne jak jego najsłabsze ogniwo, a tym nie jest sprzęt czy oprogramowanie, ale człowiek – mówił Jarosław Brysiewicz, wiceszef BBN, otwierając w warszawskim hotelu Marriott konferencję poświęconą bezpieczeństwu teleinformatycznemu Cyber Security 2015.


Tegoroczna, trzecia edycja konferencji poświęcona była cyberatakom jako broni pierwszego uderzenia. – Tak rozumiane uderzenie zmusza państwo, jego instytucje oraz kluczowe sektory gospodarki do przygotowania na jego odparcie lub choćby na ograniczenie wynikających z tego strat – podkreślali organizatorzy. Szerokie potraktowanie problemu pozwoliło wspólnie pochylić się nad cyberbezpieczeństwem nie tylko przedstawicielom administracji państwowej, czy resortów siłowych, ale też reprezentantom prywatnego biznesu jak bankowcy, czy inżynierowie z firm teleinformatycznych.

O tym że problem istnieje może świadczyć wystąpienie Marka Bieńkowskiego, dyrektora Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego Najwyższej Izby Kontroli. Przywołując wyniki kontroli przeprowadzonej przez Izbę podkreślił on, że w Polsce administracja państwowa nie stworzyła spójnego sytemu ochrony cyberprzestrzeni, a jedynie reaguje na doraźne zagrożenia. Zdaniem Bieńskowskiego w Polsce brakuje przede wszystkim sytemu prawnego. Zdaniem generała bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni powinno być uregulowane porządną ustawą, państwo natomiast powinno mieć jasną strategię tworzenia takiego sytemu bezpieczeństwa.

Problem jest istotny bo tylko w ciągu jednego roku NIK doliczyła się w sieciach przedsiębiorców telekomunikacyjnych 45 milionów incydentów stanowiących zagrożenie, z czego do Urzędu Komunikacji Elektronicznej zawiadomienie dotyczące takich przypadków – pomimo obowiązku zgłaszania – wpłynęło zaledwie pięć razy.

Maciej Groń z departamentu społeczeństwa Informacyjnego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji zapewnił, że w resort ten rozpoczął już prace na założeniami do projektu ustawy, który ma uregulować system ochrony cyberprzestzreni w Polsce. Jak wyjaśnił ustawa będzie musiała być zgodna z dyrektywą unijną w tym zakresie, co nie przyśpiesza prac, bo dyrektywa taka, jest dopiero w przygotowaniu.

Innym obszarem ważnym dla zapewnienia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni jest, co podkreślali paneliści edukacja społeczna. – Jak się czegoś nie rozumie i nie wie jak działa, to się nie wie jakie niesie zagorzenia – mówił Wacław Iszkowski, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

– Żadna informatyka nie obroni się przed lenistwem użytkownika – wtórował mu Krzysztof Malesa, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, który także wskazywał na potrzebę szerszego uświadomienia istnienia cyberzagrożeń.

Takich problemów nie ignoruje NATO. Jacek Miłuński z Agencji Systemów Łączności i Informatyki NATO poinformował, że zespoły z państw członkowskich regularnie wymieniają się informacjami na temat tzw. kodów złośliwych (potocznie zwanych wirusami) a także uczestniczą w ćwiczeniach prowadzonych przy udziale państw partnerskich jak np. Japonia, Szwecja, Finlandia. Podczas tych ćwiczeń zespoły musza odpierać cyberataki prowadzone w oparciu o różne scenariusze. Polacy dobrze radzą sobie z takimi zadaniami. W 2015 r. podczas ćwiczeń LockedShields - CyberDefenceExercise Polacy wywalczyli trzecie miejsce na 14 państw – uczestników.

Krzysztof Kowalczyk

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy

dodaj komentarz

komentarze


Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
„Snipy” to oczy...
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Klątwa czarnego złota
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Poszukiwana Harpia
See You On The Mat
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Zrobiłem to, co do mnie należało
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
W Brukseli o bezpieczeństwie
Curse of the Black Gold
Playing the World
Czarter samolotów dla VIP-ów
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Pilot z precyzją chirurga
Granice są po to, by je przekraczać
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Widzimy się na macie
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Cel – bezpieczna Europa
Cybernetyczna foka lustruje dno
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Lekcja zimowego przetrwania
Testament geopolityczny prezydenta
Panie bez taryfy ulgowej
Polscy generałowie w strukturach NATO
Militaria z morskiego dna
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Album na urodziny „Łuka”
Więcej pieniędzy dla kombatantów
13 Desperadoes
Bal na rzecz weteranów
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Centrum w zawieszeniu
Polskie święta na misjach
Antoś, symbol Lwowa
Technologiczne inwestycje HSW
Morze niezgody
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Proobronna „Anakonda”
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
ORP „Drużno” po nowemu
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Trwa żałoba narodowa
Powrót lekkich czołgów w US Army
„Sophia” do końca marca

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO