moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Eksperci o cyberbezpieczeństwie

Nasze otoczenie będzie tak bezpieczne jak jego najsłabsze ogniwo, a tym nie jest sprzęt czy oprogramowanie, ale człowiek – mówił Jarosław Brysiewicz, wiceszef BBN, otwierając w warszawskim hotelu Marriott konferencję poświęconą bezpieczeństwu teleinformatycznemu Cyber Security 2015.


Tegoroczna, trzecia edycja konferencji poświęcona była cyberatakom jako broni pierwszego uderzenia. – Tak rozumiane uderzenie zmusza państwo, jego instytucje oraz kluczowe sektory gospodarki do przygotowania na jego odparcie lub choćby na ograniczenie wynikających z tego strat – podkreślali organizatorzy. Szerokie potraktowanie problemu pozwoliło wspólnie pochylić się nad cyberbezpieczeństwem nie tylko przedstawicielom administracji państwowej, czy resortów siłowych, ale też reprezentantom prywatnego biznesu jak bankowcy, czy inżynierowie z firm teleinformatycznych.

O tym że problem istnieje może świadczyć wystąpienie Marka Bieńkowskiego, dyrektora Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego Najwyższej Izby Kontroli. Przywołując wyniki kontroli przeprowadzonej przez Izbę podkreślił on, że w Polsce administracja państwowa nie stworzyła spójnego sytemu ochrony cyberprzestrzeni, a jedynie reaguje na doraźne zagrożenia. Zdaniem Bieńskowskiego w Polsce brakuje przede wszystkim sytemu prawnego. Zdaniem generała bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni powinno być uregulowane porządną ustawą, państwo natomiast powinno mieć jasną strategię tworzenia takiego sytemu bezpieczeństwa.

Problem jest istotny bo tylko w ciągu jednego roku NIK doliczyła się w sieciach przedsiębiorców telekomunikacyjnych 45 milionów incydentów stanowiących zagrożenie, z czego do Urzędu Komunikacji Elektronicznej zawiadomienie dotyczące takich przypadków – pomimo obowiązku zgłaszania – wpłynęło zaledwie pięć razy.

Maciej Groń z departamentu społeczeństwa Informacyjnego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji zapewnił, że w resort ten rozpoczął już prace na założeniami do projektu ustawy, który ma uregulować system ochrony cyberprzestzreni w Polsce. Jak wyjaśnił ustawa będzie musiała być zgodna z dyrektywą unijną w tym zakresie, co nie przyśpiesza prac, bo dyrektywa taka, jest dopiero w przygotowaniu.

Innym obszarem ważnym dla zapewnienia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni jest, co podkreślali paneliści edukacja społeczna. – Jak się czegoś nie rozumie i nie wie jak działa, to się nie wie jakie niesie zagorzenia – mówił Wacław Iszkowski, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

– Żadna informatyka nie obroni się przed lenistwem użytkownika – wtórował mu Krzysztof Malesa, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, który także wskazywał na potrzebę szerszego uświadomienia istnienia cyberzagrożeń.

Takich problemów nie ignoruje NATO. Jacek Miłuński z Agencji Systemów Łączności i Informatyki NATO poinformował, że zespoły z państw członkowskich regularnie wymieniają się informacjami na temat tzw. kodów złośliwych (potocznie zwanych wirusami) a także uczestniczą w ćwiczeniach prowadzonych przy udziale państw partnerskich jak np. Japonia, Szwecja, Finlandia. Podczas tych ćwiczeń zespoły musza odpierać cyberataki prowadzone w oparciu o różne scenariusze. Polacy dobrze radzą sobie z takimi zadaniami. W 2015 r. podczas ćwiczeń LockedShields - CyberDefenceExercise Polacy wywalczyli trzecie miejsce na 14 państw – uczestników.

Krzysztof Kowalczyk

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy

dodaj komentarz

komentarze


Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
 
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Stawiamy na rozwój
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Polsko-francuska szkoła uczuć
Nowy pułk artylerii
„Pułaski” wrócił do kraju
Gotowi na F-35?
Raki dla zawiszaków
Działalność firm na rzecz obronności
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Fleet of the Future
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
„Dragon’19” od kuchni
Sojusze na fali
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Desant na czeskich spadochronach
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Wielkie święto kawalerii!!!
„Mieszko” po wodowaniu
Tak umierał Wołyń
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Brytyjska „pamiątka”
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Rozpoczynamy nową erę
Obława pełna białych plam
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Zmiany w przepisach mundurowych
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Początek dowódczej drogi
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Obrady Rady Unii Europejskiej
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Sport nie dzieli, sport łączy
Rozdarty subkontynent
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Kierunek: Afganistan
Nowi szturmani w JW Agat
Moja „bazówka”
Air-Landing Outside Comfort Zone
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
F-35 wylądowały w Powidzu
Formowanie 19 Brygady
Nowe nakolanniki
Kolejna szabla AFN zdobyta
The Chariots of Jihad
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO