moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Organizacje proobronne szkolą się pod Warszawą

Na jakie wsparcie MON mogą liczyć organizacje pozarządowe? Jak mają prowadzić rachunkowość i rozliczać dotacje? Jaka była dotąd współpraca z resortem, a jakie są plany na kolejny rok? O tym dyskutują uczestnicy trzydniowego VI Forum Organizacji Pozarządowych Działających na rzecz Obronności, które odbywa się pod Warszawą.

Organizatorem trwającego od dziś do niedzieli spotkania jest Departament Komunikacji Społecznej Ministerstwa Obrony Narodowej. Resort współpracuje z ponad 600 organizacjami pozarządowymi, a ich liczba wzrasta z roku na rok.

– Trudno przecenić wkład tych organizacji w krzewienie patriotyzmu i tradycji orężnych, szkolenie sportowo-obronne, zwłaszcza młodzieży, propagowanie idei obywatelskiej odpowiedzialności za bezpieczeństwo państwa. To niezwykle ważne, zważywszy na zmieniające się warunki bezpieczeństwa w Europie i na świecie – podkreśla Beata Biały, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej MON. – Dzięki naszym partnerom możemy realizować wiele przedsięwzięć, których resort nie byłby w stanie sam przeprowadzić. Ich liczba zbliża się do pięciu, a nawet sześciu tysięcy rocznie. Mają one różny charakter: edukacyjny, promocyjny, szkoleniowy – dodaje.

Do Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Popowie koło Serocka przyjechali działacze ponad 80 organizacji pozarządowych współpracujących z armią oraz nauczyciele realizujący programy obronne w klasach wojskowych. Spotykają się na seminariach z przedstawicielami MON, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych. Urzędnicy resortu obrony informują ich o możliwościach współpracy, o regulujących ją przepisach prawnych, a także o priorytetach Ministerstwa, dostosowywanych do aktualnych potrzeb polskiej obronności. – Z kolei od przedstawicieli Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej uczestnicy Forum dowiedzą się o zmianach prawnych dotyczących działalności organizacji pożytku publicznego i wolontariatu. Natomiast przedstawiciel Żandarmerii Wojskowej omówi z nimi zasady noszenia mundurów przez członków organizacji pozarządowych i uczniów klas mundurowych – mówi płk Tomasz Szewczyk z Departamentu Komunikacji Społecznej MON.

– Szkolenia prawne są dla nas ważne, bo przepisy ciągle się zmieniają, a trzeba być na bieżąco – podkreśla Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. Organizacja ta już po raz czwarty uczestniczy w Forum. – Blisko współpracujemy z resortem przy organizowaniu wielu różnych przedsięwzięć na rzecz środowiska weteranów, miedzy innymi Dnia Weterana czy warsztatów terapeutycznych – dodaje prezes.

W trakcie Forum przedstawiciele organizacji proobronnych poznają się i nawiązują współpracę. – Z nawiązanych kontaktów wynikają czasem wspólne przedsięwzięcia, na przykład z Gdańskim Klubem Płetwonurków „Neptun” zorganizowaliśmy kursy nurkowe dla weteranów – mówi Tomasz Kloc. Podczas Forum nawiązał także kontakty ze Stowarzyszeniem Polska – Świat, które współpracuje z klasami mundurowymi.

– Dla nas Forum jest miejscem, gdzie dzielimy się doświadczeniami – dorzuca Bogdan Fiałkowski, wiceprezes Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Commando”. Organizacja ta w 2015 roku zorganizowała po raz drugi Centralny Zlot Klas Mundurowych (wzięło w nim udział prawie 700 osób: uczniów, nauczycieli i przedstawicieli kuratoriów), a po raz piąty – Mistrzostwa Klas Mundurowych oraz Mistrzostwa Polski Narodowych Sił Rezerwowych.

Ministerstwo Obrony Narodowej wspiera też uczniów klas mundurowych, czy młodzież działającą w organizacjach proobronnych, np. strzeleckich. – W 2016 roku chcemy położyć nacisk na edukację uczniów klas mundurowych, szkolenie nauczycieli i wypracowanie standardów nauczania młodzieży w ramach minimum programowego. Będziemy też prowadzili intensywną działalność szkoleniową we współpracy z organizacjami proobronnymi – zapowiada dyrektor Beata Biały.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Monika Zielińska

dodaj komentarz

komentarze

~adept
1462069860
Cały artykuł opowiada o krzewieniu służby obronnej kraju, a jako dowody daje jakieś służby więzienne i nurkowanie weteranów? Czyli co, będziecie uczyć jak więzić więźniów politycznych czy o co chodzi?
6E-73-9D-97

„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Upamiętnienie ofiar niemieckiej okupacji – czas na konkrety
Zmiany w przepisach mundurowych
Kierunek: Afganistan
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Wywiad AK w służbie aliantów
Fabryka dżihadystów
Konkurs „Wdzięczni bohaterom”
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Follow Me
Żołnierze pomagają powodzianom
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Święto specjalsów
Jihadist Mill
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
„Kościuszko” i „Arctowski” idą do remontu
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Medale dla uczestników walk w Karbali
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Zdążyć przed deszczem
Obrady Rady Unii Europejskiej
Konkurs „Zoom” rozstrzygnięty
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
F-16 wracają do Polski
Targi Air Fair 2019
Dołącz do zawodowców
Uchylone wrota piekieł
Modernizacja bombowców
Nano-drony dla specjalsów
„Baltic Protector”
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Modernizacja floty powietrznej
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Szef NATO w Warszawie
Kampania wyborcza poza armią
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Czarna taktyka Agatu
Jelcze dla Wisły
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Tu się zadań nie wybiera
Region Without a Key
Ich zadanie – zdobyć informację
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
15 lat JFTC
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Nowy batalion podhalańczyków
Pomóżmy bliskim żołnierza
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Sprawdzian dla WOT-u
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO