moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Organizacje proobronne szkolą się pod Warszawą

Na jakie wsparcie MON mogą liczyć organizacje pozarządowe? Jak mają prowadzić rachunkowość i rozliczać dotacje? Jaka była dotąd współpraca z resortem, a jakie są plany na kolejny rok? O tym dyskutują uczestnicy trzydniowego VI Forum Organizacji Pozarządowych Działających na rzecz Obronności, które odbywa się pod Warszawą.

Organizatorem trwającego od dziś do niedzieli spotkania jest Departament Komunikacji Społecznej Ministerstwa Obrony Narodowej. Resort współpracuje z ponad 600 organizacjami pozarządowymi, a ich liczba wzrasta z roku na rok.

– Trudno przecenić wkład tych organizacji w krzewienie patriotyzmu i tradycji orężnych, szkolenie sportowo-obronne, zwłaszcza młodzieży, propagowanie idei obywatelskiej odpowiedzialności za bezpieczeństwo państwa. To niezwykle ważne, zważywszy na zmieniające się warunki bezpieczeństwa w Europie i na świecie – podkreśla Beata Biały, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej MON. – Dzięki naszym partnerom możemy realizować wiele przedsięwzięć, których resort nie byłby w stanie sam przeprowadzić. Ich liczba zbliża się do pięciu, a nawet sześciu tysięcy rocznie. Mają one różny charakter: edukacyjny, promocyjny, szkoleniowy – dodaje.

Do Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Popowie koło Serocka przyjechali działacze ponad 80 organizacji pozarządowych współpracujących z armią oraz nauczyciele realizujący programy obronne w klasach wojskowych. Spotykają się na seminariach z przedstawicielami MON, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych. Urzędnicy resortu obrony informują ich o możliwościach współpracy, o regulujących ją przepisach prawnych, a także o priorytetach Ministerstwa, dostosowywanych do aktualnych potrzeb polskiej obronności. – Z kolei od przedstawicieli Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej uczestnicy Forum dowiedzą się o zmianach prawnych dotyczących działalności organizacji pożytku publicznego i wolontariatu. Natomiast przedstawiciel Żandarmerii Wojskowej omówi z nimi zasady noszenia mundurów przez członków organizacji pozarządowych i uczniów klas mundurowych – mówi płk Tomasz Szewczyk z Departamentu Komunikacji Społecznej MON.

– Szkolenia prawne są dla nas ważne, bo przepisy ciągle się zmieniają, a trzeba być na bieżąco – podkreśla Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. Organizacja ta już po raz czwarty uczestniczy w Forum. – Blisko współpracujemy z resortem przy organizowaniu wielu różnych przedsięwzięć na rzecz środowiska weteranów, miedzy innymi Dnia Weterana czy warsztatów terapeutycznych – dodaje prezes.

W trakcie Forum przedstawiciele organizacji proobronnych poznają się i nawiązują współpracę. – Z nawiązanych kontaktów wynikają czasem wspólne przedsięwzięcia, na przykład z Gdańskim Klubem Płetwonurków „Neptun” zorganizowaliśmy kursy nurkowe dla weteranów – mówi Tomasz Kloc. Podczas Forum nawiązał także kontakty ze Stowarzyszeniem Polska – Świat, które współpracuje z klasami mundurowymi.

– Dla nas Forum jest miejscem, gdzie dzielimy się doświadczeniami – dorzuca Bogdan Fiałkowski, wiceprezes Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Commando”. Organizacja ta w 2015 roku zorganizowała po raz drugi Centralny Zlot Klas Mundurowych (wzięło w nim udział prawie 700 osób: uczniów, nauczycieli i przedstawicieli kuratoriów), a po raz piąty – Mistrzostwa Klas Mundurowych oraz Mistrzostwa Polski Narodowych Sił Rezerwowych.

Ministerstwo Obrony Narodowej wspiera też uczniów klas mundurowych, czy młodzież działającą w organizacjach proobronnych, np. strzeleckich. – W 2016 roku chcemy położyć nacisk na edukację uczniów klas mundurowych, szkolenie nauczycieli i wypracowanie standardów nauczania młodzieży w ramach minimum programowego. Będziemy też prowadzili intensywną działalność szkoleniową we współpracy z organizacjami proobronnymi – zapowiada dyrektor Beata Biały.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Monika Zielińska

dodaj komentarz

komentarze

~adept
1462069860
Cały artykuł opowiada o krzewieniu służby obronnej kraju, a jako dowody daje jakieś służby więzienne i nurkowanie weteranów? Czyli co, będziecie uczyć jak więzić więźniów politycznych czy o co chodzi?
6E-73-9D-97

XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
 
Warszawa walczy, wracamy
Amerykańska przyszłość WZL
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Obrady Rady Unii Europejskiej
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Rivalry on Closed Sea
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Piknik ze smakiem
Od sojusznika do kata
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wozy amunicyjne do Raków
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Czarny odchodzi do cywila
Irańskie szachy
Blitzkrieg na stepach Mongolii
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Desant z transportowca-giganta
Śladami Pierwszej Pancernej
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Sprawdzają Brutusa
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Szukamy następcy Herculesa
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Zielonka dla Patriotów
Cienka niebieska linia
Najpierw „Sonda”, później promocja
Rozpoczynamy nową erę
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Spełniliśmy swój obowiązek
Strzelać nauczyłem się sam
Wielofunkcyjny scyzoryk
Przysięga śląskich terytorialsów
High Confidence Operations
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Preselekcja u komandosów
„Pułaski” wrócił do kraju
Wojna wywiadów
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
A Wave of Alliances
Przez krew zdobyty Śląsk
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Jedna misja, jeden zespół
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
A Torn Subcontinent
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO