moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Patrol-15”, czyli walczymy ze skażeniem i dżumą

Warszawskie metro skażone przez terrorystów, turyści wracają z Chin zakażeni dżumą, z reaktora w Świerku wydobywa się substancja promieniotwórcza – to tylko niektóre z epizodów, jakie zostaną rozegrane podczas ćwiczeń „Patrol-15”, które ruszają 17 listopada. Razem z wojskiem na niebezpieczeństwa reagować będą m.in. policja, ratownicy, straż pożarna.Ćwiczenia „Patrol-15” organizowane są na terenie całego kraju. Obejmują neutralizowanie niebezpiecznych substancji, zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych oraz szkodliwego promieniowania. Scenariusz zakłada sześć epizodów. Pierwszy zostanie rozegrany 17 listopada w Karczewie, gdzie chemicy będą musieli się zająć wywróconą cysterną i niebezpieczną substancją, wpływającą do Wisły. Kolejny epizod odbędzie się koło Hotelu Miłomłyn. Zgodnie z jego założeniem, turyści, którzy właśnie wrócili z Chin, są nosicielami dżumy. 18 listopada okaże się, że w Zakładach Chemicznych Siarkopol w Tarnobrzegu z instalacji produkcyjnej wycieka amoniak. Dzień później w Centrum Badań Jądrowych w Świerku nastąpi atak terrorystyczny w wyniku którego z reaktora będzie się wydobywała substancja promieniotwórcza. Ostatni epizod zostanie rozegrany na przejściu granicznym w Połowcach. Tu straż graniczna wykryje, że z samochodu ciężarowego wydobywa się niebezpieczne promieniowanie. Zadaniem służb będzie zatrzymanie pojazdu, znalezienie źródła promieniowania i zneutralizowanie jego skutków.

Dla wojska najistotniejszy będzie epizod, który ma się odbyć w Warszawie. W nocy z 18 na 19 listopada na stacji metra Warszawa Stadion nastąpi skażenie w wyniku ataku terrorystycznego. Służby będą musiały zapanować nad sytuacją. – Wojsko zajmie się pobraniem próbek, identyfikacją skażenia, a także likwidacją jego skutków – opisywał zadania żołnierzy pułkownik Bogusław Kot, dowódca Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń, podczas konferencji prasowej zapowiadającej ćwiczenia. Na stacji próbki zostaną jedynie pobrane, ich analiza odbędzie się w specjalistycznym laboratorium, a neutralizacja zanieczyszczeń – w wyznaczonym terenie. Działania żołnierzy i samą stację będzie ubezpieczała Żandarmeria Wojskowa. – Ważną rolę w tym epizodzie odegra też straż pożarna. Jej funkcjonariusze zajmą się ratownictwem i ewakuacją skażonych – zaznaczył płk Kot. A nie będzie to proste, bowiem w realizację tylko tego scenariusza zostało zaangażowanych 80 statystów.Nad przebiegiem ćwiczeń będzie czuwał Centralny Ośrodek Analizy Skażeń. W nim też ulokowane zostanie centrum dyspozycyjne, gdzie będą trafiały wszystkie informacje dotyczące wydarzeń. – Każda ze służb wydeleguje do centrum swojego przedstawiciela, który będzie przekazywał informacje i koordynował jej działania – mówi pułkownik.

Celem szkolenia „Patrol-15” jest sprawdzenie skuteczności działań Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania oraz zgranie pracy jednostek zaangażowanych w jego funkcjonowanie. W ćwiczeniu wezmą udział wojsko, policja, straż pożarna, ratownicy medyczni, inspektorzy sanitarni, pracownicy Państwowej Agencji Atomistyki. – Do neutralizacji skutków zdarzeń o charakterze chemicznym, radiacyjnym czy biologicznym rzadko wykorzystywani są sami żołnierze. Jest to współdziałanie wszystkich służb, które odpowiadają za problematykę związaną ze skażeniami. Dlatego tak ważne jest zgranie wszystkich elementów systemu – podkreśla płk Kot.

W ćwiczenia będą zaangażowane jednostki podległe sześciu ministerstwom: Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych, Zdrowia, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Środowiska, a także Infrastruktury i Rozwoju. Wszystkie są bowiem zaangażowane w funkcjonowanie Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania (KSWSiA), który tworzy wiele elementów, jednostek i organów zobowiązanych do reagowania i ochrony przed zagrożeniem skażeniami. KSWSiA powołany został rozporządzeniem Rady Ministrów z 7 stycznia 2013 roku, w celu skoordynowania działań w poszczególnych resortach. Jego funkcjonowanie nadzoruje i koordynuje minister obrony narodowej. Organem wspierającym jest Centralny Ośrodek Analizy Skażeń. Poza wspomnianymi służbami, resortom zaangażowanym w system podlegają też m.in. inspektorzy ochrony środowiska, transportu drogowego i nadzoru budowlanego, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, prezesi urzędów Lotnictwa Cywilnego oraz Transportu Kolejowego, instytucje związane z żeglugą.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DGRSZ, Centralny Ośrodek Analizy Skażeń

dodaj komentarz

komentarze


Iran uderza w USA
 
Szturmani na Lipie
We Are All Darfur
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Mundurowi razem chcą wspierać mieszkańców
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Nauka latania
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Biało-Czerwoni Jej Królewskiej Mości
Klasy wojskowe po nowemu
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Double Eagle po nowemu
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Nowy wiceminister w MON
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Cenni pracownicy w mundurach
Żyj zdrowiej
Czerwoni w odwrocie
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Iskra – dama polskiego lotnictwa
USA nie zacznie wojny z Iranem
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Chciałem walczyć z Niemcami
Podziemna potęga
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
They Train Together, They Fight Together
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
O Patriotach na WAT
F-35 – polska Harpia
Obradowała Rada Gabinetowa
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Dyplomatyczne szachy, czyli Polska wraca nad Bałtyk
Arsenał Iranu
ORP „Orzeł” – sonar do naprawy
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Obronny „Brave Band”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Defense Without Politics
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Własne interesy Europy
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Umowa na Harpie podpisana!
Krwawe walki o Monte Cassino
Sowieci w lodowej pułapce
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Noc deportacji
Zagłada Parośli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO