moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Patrol-15”, czyli walczymy ze skażeniem i dżumą

Warszawskie metro skażone przez terrorystów, turyści wracają z Chin zakażeni dżumą, z reaktora w Świerku wydobywa się substancja promieniotwórcza – to tylko niektóre z epizodów, jakie zostaną rozegrane podczas ćwiczeń „Patrol-15”, które ruszają 17 listopada. Razem z wojskiem na niebezpieczeństwa reagować będą m.in. policja, ratownicy, straż pożarna.Ćwiczenia „Patrol-15” organizowane są na terenie całego kraju. Obejmują neutralizowanie niebezpiecznych substancji, zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych oraz szkodliwego promieniowania. Scenariusz zakłada sześć epizodów. Pierwszy zostanie rozegrany 17 listopada w Karczewie, gdzie chemicy będą musieli się zająć wywróconą cysterną i niebezpieczną substancją, wpływającą do Wisły. Kolejny epizod odbędzie się koło Hotelu Miłomłyn. Zgodnie z jego założeniem, turyści, którzy właśnie wrócili z Chin, są nosicielami dżumy. 18 listopada okaże się, że w Zakładach Chemicznych Siarkopol w Tarnobrzegu z instalacji produkcyjnej wycieka amoniak. Dzień później w Centrum Badań Jądrowych w Świerku nastąpi atak terrorystyczny w wyniku którego z reaktora będzie się wydobywała substancja promieniotwórcza. Ostatni epizod zostanie rozegrany na przejściu granicznym w Połowcach. Tu straż graniczna wykryje, że z samochodu ciężarowego wydobywa się niebezpieczne promieniowanie. Zadaniem służb będzie zatrzymanie pojazdu, znalezienie źródła promieniowania i zneutralizowanie jego skutków.

Dla wojska najistotniejszy będzie epizod, który ma się odbyć w Warszawie. W nocy z 18 na 19 listopada na stacji metra Warszawa Stadion nastąpi skażenie w wyniku ataku terrorystycznego. Służby będą musiały zapanować nad sytuacją. – Wojsko zajmie się pobraniem próbek, identyfikacją skażenia, a także likwidacją jego skutków – opisywał zadania żołnierzy pułkownik Bogusław Kot, dowódca Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń, podczas konferencji prasowej zapowiadającej ćwiczenia. Na stacji próbki zostaną jedynie pobrane, ich analiza odbędzie się w specjalistycznym laboratorium, a neutralizacja zanieczyszczeń – w wyznaczonym terenie. Działania żołnierzy i samą stację będzie ubezpieczała Żandarmeria Wojskowa. – Ważną rolę w tym epizodzie odegra też straż pożarna. Jej funkcjonariusze zajmą się ratownictwem i ewakuacją skażonych – zaznaczył płk Kot. A nie będzie to proste, bowiem w realizację tylko tego scenariusza zostało zaangażowanych 80 statystów.Nad przebiegiem ćwiczeń będzie czuwał Centralny Ośrodek Analizy Skażeń. W nim też ulokowane zostanie centrum dyspozycyjne, gdzie będą trafiały wszystkie informacje dotyczące wydarzeń. – Każda ze służb wydeleguje do centrum swojego przedstawiciela, który będzie przekazywał informacje i koordynował jej działania – mówi pułkownik.

Celem szkolenia „Patrol-15” jest sprawdzenie skuteczności działań Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania oraz zgranie pracy jednostek zaangażowanych w jego funkcjonowanie. W ćwiczeniu wezmą udział wojsko, policja, straż pożarna, ratownicy medyczni, inspektorzy sanitarni, pracownicy Państwowej Agencji Atomistyki. – Do neutralizacji skutków zdarzeń o charakterze chemicznym, radiacyjnym czy biologicznym rzadko wykorzystywani są sami żołnierze. Jest to współdziałanie wszystkich służb, które odpowiadają za problematykę związaną ze skażeniami. Dlatego tak ważne jest zgranie wszystkich elementów systemu – podkreśla płk Kot.

W ćwiczenia będą zaangażowane jednostki podległe sześciu ministerstwom: Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych, Zdrowia, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Środowiska, a także Infrastruktury i Rozwoju. Wszystkie są bowiem zaangażowane w funkcjonowanie Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania (KSWSiA), który tworzy wiele elementów, jednostek i organów zobowiązanych do reagowania i ochrony przed zagrożeniem skażeniami. KSWSiA powołany został rozporządzeniem Rady Ministrów z 7 stycznia 2013 roku, w celu skoordynowania działań w poszczególnych resortach. Jego funkcjonowanie nadzoruje i koordynuje minister obrony narodowej. Organem wspierającym jest Centralny Ośrodek Analizy Skażeń. Poza wspomnianymi służbami, resortom zaangażowanym w system podlegają też m.in. inspektorzy ochrony środowiska, transportu drogowego i nadzoru budowlanego, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, prezesi urzędów Lotnictwa Cywilnego oraz Transportu Kolejowego, instytucje związane z żeglugą.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DGRSZ, Centralny Ośrodek Analizy Skażeń

dodaj komentarz

komentarze


Polska nie pozostanie osamotniona
 
Umarły dla świata
Modernizacja Sokołów
Wrzesień ’39 na południu Polski
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Z maratonu programowania do wojska
Wojsko wraca do Łomży
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Polskie firmy na targach w Londynie
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Nowy wiceminister w MON
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Samochód do desantowania
Głos (z) płonącej Warszawy
Terytorialsi na wysokościach
Pamięć o tragedii
W Indiach mieli swój drugi dom
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Iranian Chess Game
Klasy wojskowe po nowemu
Kosmiczny gość
Thin Blue Line
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Chorwacki test polskich kadetów
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Irańskie szachy
A Torn Subcontinent
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Defendery 2019 – część 4
Zapal światło dla ofiar Katynia
Defendery 2019 – część 3
Jedna misja, jeden zespół
Agresja sowieckiego kolosa
Stalin czekał i kalkulował
Rozpoczynamy nową erę
GROM Challenge
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Cienka niebieska linia
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Oko na Europę
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Rok Żelaznej Dywizji
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Walka i dyplomacja
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Śląskie sceny z życia
Sprawdzają Brutusa
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Nowa misja i nowy sprzęt
Historia Liberatora wyjaśniona
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO