moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Od Enigmy do cyfrowej rewolucji

O „bombach Turinga”, które ułatwiły aliantom zwycięstwo w II wojnie światowej, o złamanych kodach Enigmy czy marzeniach o uniwersalnej maszynie kryptoanalitycznej dyskutowali uczestnicy konferencji „Enigma – zwiastun cywilizacji cyfrowej”. Na spotkaniu zorganizowanym przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej mówiono także o planach powołania Muzeum Enigmy.

Prof. Krzysztof Miszczak, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, która zorganizowała konferencję.

Historycy nie mają dziś wątpliwości: II wojna światowa trwałaby znacznie dłużej, gdyby Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski nie złamali kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Osiągnięcia polskich kryptologów umożliwiły wywiadowi brytyjskiemu rozszyfrowywanie przechwytywanych depesz niemieckich – rozkazów i planów operacyjnych. Miało to ogromne znaczenie podczas bitwy o Anglię, walk w Afryce, w czasie kampanii włoskiej czy lądowania aliantów w Normandii.

– Cała wiedza na temat rozszyfrowania Enigmy przez Polaków została ujawniona dopiero po wstąpieniu Polski do NATO. Chcemy przypomnieć, permanentnie pomijany na Zachodzie, wkład polskich kryptologów w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej – mówił prof. Krzysztof Miszczak, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, która w Warszawie zorganizowała konferencję „ENIGMA – zwiastun cywilizacji cyfrowej”. Profesor Miszczak podkreślał, że sukces polskich kryptologów stał się także początkiem procesu, który z czasem doprowadził do współczesnej rewolucji informatycznej.

Marek Grajek, pisarz i historyk, autor książek poświęconych historii kryptologii, apelował o spojrzenie na Enigmę w szerszym kontekście, nie tylko wojennym. Jak mówił, „złamanie szyfrów Enigmy, największa tajemnica zimnej wojny, było kamieniem założycielskim cyfrowej cywilizacji”. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który nad konferencją objął patronat honorowy, przypominał, że kryptologia pomaga dziś w ochronie prywatności, ale może być także wykorzystywana przez grupy przestępcze.


W konferencji wzięli udział światowej sławy specjaliści w dziedzinie kryptologii, wśród nich m.in. prof. Bernhard Esslinger, były główny kryptolog Deutsche Bank, oraz prof. Andrew Clark z Royal Holloway University of London. Gościem szczególnym był Dermot Turing, bratanek Alana Turinga, jednego z czołowych kryptologów w Rządowej Szkole Kodów i Szyfrów w Bletchley. Opowiadał on m.in. o tym, jak korzystając z efektów pracy polskich kryptologów, Alan Turing zbudował urządzenia dekodujące, nazwane „bombami Turinga”. Odczytywały one zaszyfrowane komunikaty kolejnych mutacji Enigmy. To między innymi „bomby Turinga” ułatwiły aliantom zwycięstwo w II wojnie światowej. Dermot Turing przyznał także, że o polskim udziale w rozszyfrowaniu Enigmy dowiedział się dopiero w latach 70.

Polscy kryptolodzy – Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski byli związani z Poznaniem. Nic więc dziwnego, że to właśnie w tym mieście powstanie Muzeum Enigmy. Placówka będzie mieścić się prawdopodobnie w budynku należącym do Uniwersytetu Adama Mickiewicza. W tym miejscu przed wojną stał budynek komendy policji, a w jego podziemiach mieściła się poznańska delegatura Biura Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego. To tam trzech matematyków z Uniwersytetu Poznańskiego łamało sobie głowy nad kodami Enigmy.


– Powołaliśmy zespół fachowców, którzy opracują koncepcję muzeum. Chciałbym, aby było ono interaktywne i pełniło funkcję edukacyjną, żeby uczniowie uczyli się tam matematyki i poznawali tajniki kryptologii – mówił obecny na konferencji Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania. Koncepcja muzeum ma być gotowa w połowie przyszłego roku, samo powołanie placówki to kwestia kilku lat.

Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję obejrzeć oryginalny egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma, pochodzący ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, a także spróbować swoich sił w rozszyfrowaniu zakodowanego komunikatu.

Patronat medialny nad konferencją objęła polska-zbrojna.pl.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze

~observer
1447222320
bomba to nie byla turinga tylko rejewskiego rozyckiego i zygalskiego jesli juz
E5-46-0D-88

Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Przyjaciele nie tylko w służbie
Trening z koktajlami Mołotowa
Marsz dla Rafała
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Wielka parada na jubileusz marynarki wojennej
Porady z paragrafem
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Patagonia w zasięgu ręki
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Na jakich zasadach powrót do armii?
Najszybsza selekcja w Polsce
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Polityka fałszywego uśmiechu
Bliski Wschód – definicja chaosu
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Polskie Bryzy nad Afryką
Eurosatory – osobiste wymogi
Starcie pancernych plutonów
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Szpadzistka, florecistka i żeglarze na podium
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Święto Dowództwa Generalnego
Eurosatory 2018 zakończone
Terytorialsi nauczą się nurkować
Sukces Trumpa czy Kima?
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
„Tygrys” z radarem
Nowy inspektor marynarki wojennej
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Rusza V Festiwal Orkiestr Wojskowych
Piłkarze z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Rosomaki w patriotycznym zdobieniu
Scenariusze dla Tygrysów
LOT Szkoły Orląt
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Wojskowi judocy na tatami
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Puma i Kuguar na Mazurach
Załoga Bergepanzera w akcji
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
Legenda polskiej partyzantki
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Francja inwestuje w obronność
Polskie skrzydła w Afryce
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Kierunek – wschodnia flanka
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO