moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Od Enigmy do cyfrowej rewolucji

O „bombach Turinga”, które ułatwiły aliantom zwycięstwo w II wojnie światowej, o złamanych kodach Enigmy czy marzeniach o uniwersalnej maszynie kryptoanalitycznej dyskutowali uczestnicy konferencji „Enigma – zwiastun cywilizacji cyfrowej”. Na spotkaniu zorganizowanym przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej mówiono także o planach powołania Muzeum Enigmy.

Prof. Krzysztof Miszczak, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, która zorganizowała konferencję.

Historycy nie mają dziś wątpliwości: II wojna światowa trwałaby znacznie dłużej, gdyby Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski nie złamali kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Osiągnięcia polskich kryptologów umożliwiły wywiadowi brytyjskiemu rozszyfrowywanie przechwytywanych depesz niemieckich – rozkazów i planów operacyjnych. Miało to ogromne znaczenie podczas bitwy o Anglię, walk w Afryce, w czasie kampanii włoskiej czy lądowania aliantów w Normandii.

– Cała wiedza na temat rozszyfrowania Enigmy przez Polaków została ujawniona dopiero po wstąpieniu Polski do NATO. Chcemy przypomnieć, permanentnie pomijany na Zachodzie, wkład polskich kryptologów w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej – mówił prof. Krzysztof Miszczak, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, która w Warszawie zorganizowała konferencję „ENIGMA – zwiastun cywilizacji cyfrowej”. Profesor Miszczak podkreślał, że sukces polskich kryptologów stał się także początkiem procesu, który z czasem doprowadził do współczesnej rewolucji informatycznej.

Marek Grajek, pisarz i historyk, autor książek poświęconych historii kryptologii, apelował o spojrzenie na Enigmę w szerszym kontekście, nie tylko wojennym. Jak mówił, „złamanie szyfrów Enigmy, największa tajemnica zimnej wojny, było kamieniem założycielskim cyfrowej cywilizacji”. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który nad konferencją objął patronat honorowy, przypominał, że kryptologia pomaga dziś w ochronie prywatności, ale może być także wykorzystywana przez grupy przestępcze.


W konferencji wzięli udział światowej sławy specjaliści w dziedzinie kryptologii, wśród nich m.in. prof. Bernhard Esslinger, były główny kryptolog Deutsche Bank, oraz prof. Andrew Clark z Royal Holloway University of London. Gościem szczególnym był Dermot Turing, bratanek Alana Turinga, jednego z czołowych kryptologów w Rządowej Szkole Kodów i Szyfrów w Bletchley. Opowiadał on m.in. o tym, jak korzystając z efektów pracy polskich kryptologów, Alan Turing zbudował urządzenia dekodujące, nazwane „bombami Turinga”. Odczytywały one zaszyfrowane komunikaty kolejnych mutacji Enigmy. To między innymi „bomby Turinga” ułatwiły aliantom zwycięstwo w II wojnie światowej. Dermot Turing przyznał także, że o polskim udziale w rozszyfrowaniu Enigmy dowiedział się dopiero w latach 70.

Polscy kryptolodzy – Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski byli związani z Poznaniem. Nic więc dziwnego, że to właśnie w tym mieście powstanie Muzeum Enigmy. Placówka będzie mieścić się prawdopodobnie w budynku należącym do Uniwersytetu Adama Mickiewicza. W tym miejscu przed wojną stał budynek komendy policji, a w jego podziemiach mieściła się poznańska delegatura Biura Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego. To tam trzech matematyków z Uniwersytetu Poznańskiego łamało sobie głowy nad kodami Enigmy.


– Powołaliśmy zespół fachowców, którzy opracują koncepcję muzeum. Chciałbym, aby było ono interaktywne i pełniło funkcję edukacyjną, żeby uczniowie uczyli się tam matematyki i poznawali tajniki kryptologii – mówił obecny na konferencji Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania. Koncepcja muzeum ma być gotowa w połowie przyszłego roku, samo powołanie placówki to kwestia kilku lat.

Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję obejrzeć oryginalny egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma, pochodzący ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, a także spróbować swoich sił w rozszyfrowaniu zakodowanego komunikatu.

Patronat medialny nad konferencją objęła polska-zbrojna.pl.

REKLAMA

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze

~observer
1447222320
bomba to nie byla turinga tylko rejewskiego rozyckiego i zygalskiego jesli juz
E5-46-0D-88

Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
 
Nadchodzi Armia Fight Night!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Komisje sejmowe o umowie z USA
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Groty dla podchorążych WAT-u
Październik pod znakiem Tallboya
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Zamek na poligonie
„Kaper” przeciw terrorystom
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
F-16 kończą misję w Estonii
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Defendery 2020: RobUV
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Zostań studentem ASzWoj
Dekady za wcześnie
Promocja oficerska w AWL
Laserowa artyleria US Army
A więc wojna...
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Szybciej do wojska
Trenują, aby szkolić innych
Kabina do zadań specjalnych
Polsko-amerykańska współpraca
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Ku czci roku 1918 i 1920
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
„Aviation Detachment” w Łasku
Bohaterska obrona wzgórza 385
Ochotnik do Auschwitz
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Ryzykowne remedium
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Defender 2020: Symulator Pioruna
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Wojsko przeciw wirusowi
Kraby kontra okręt
Amerykanie odmładzają F-16
Szybsza droga do armii zawodowej
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Defilada na święto dywizji
Następca Honkera na MSPO
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Ukraiński kurs na Zachód
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kraken dla Kormoranów
16 Dywizja najlepsza!
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO