moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Od Enigmy do cyfrowej rewolucji

O „bombach Turinga”, które ułatwiły aliantom zwycięstwo w II wojnie światowej, o złamanych kodach Enigmy czy marzeniach o uniwersalnej maszynie kryptoanalitycznej dyskutowali uczestnicy konferencji „Enigma – zwiastun cywilizacji cyfrowej”. Na spotkaniu zorganizowanym przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej mówiono także o planach powołania Muzeum Enigmy.

Prof. Krzysztof Miszczak, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, która zorganizowała konferencję.

Historycy nie mają dziś wątpliwości: II wojna światowa trwałaby znacznie dłużej, gdyby Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski nie złamali kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Osiągnięcia polskich kryptologów umożliwiły wywiadowi brytyjskiemu rozszyfrowywanie przechwytywanych depesz niemieckich – rozkazów i planów operacyjnych. Miało to ogromne znaczenie podczas bitwy o Anglię, walk w Afryce, w czasie kampanii włoskiej czy lądowania aliantów w Normandii.

– Cała wiedza na temat rozszyfrowania Enigmy przez Polaków została ujawniona dopiero po wstąpieniu Polski do NATO. Chcemy przypomnieć, permanentnie pomijany na Zachodzie, wkład polskich kryptologów w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej – mówił prof. Krzysztof Miszczak, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, która w Warszawie zorganizowała konferencję „ENIGMA – zwiastun cywilizacji cyfrowej”. Profesor Miszczak podkreślał, że sukces polskich kryptologów stał się także początkiem procesu, który z czasem doprowadził do współczesnej rewolucji informatycznej.

Marek Grajek, pisarz i historyk, autor książek poświęconych historii kryptologii, apelował o spojrzenie na Enigmę w szerszym kontekście, nie tylko wojennym. Jak mówił, „złamanie szyfrów Enigmy, największa tajemnica zimnej wojny, było kamieniem założycielskim cyfrowej cywilizacji”. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który nad konferencją objął patronat honorowy, przypominał, że kryptologia pomaga dziś w ochronie prywatności, ale może być także wykorzystywana przez grupy przestępcze.


W konferencji wzięli udział światowej sławy specjaliści w dziedzinie kryptologii, wśród nich m.in. prof. Bernhard Esslinger, były główny kryptolog Deutsche Bank, oraz prof. Andrew Clark z Royal Holloway University of London. Gościem szczególnym był Dermot Turing, bratanek Alana Turinga, jednego z czołowych kryptologów w Rządowej Szkole Kodów i Szyfrów w Bletchley. Opowiadał on m.in. o tym, jak korzystając z efektów pracy polskich kryptologów, Alan Turing zbudował urządzenia dekodujące, nazwane „bombami Turinga”. Odczytywały one zaszyfrowane komunikaty kolejnych mutacji Enigmy. To między innymi „bomby Turinga” ułatwiły aliantom zwycięstwo w II wojnie światowej. Dermot Turing przyznał także, że o polskim udziale w rozszyfrowaniu Enigmy dowiedział się dopiero w latach 70.

Polscy kryptolodzy – Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski byli związani z Poznaniem. Nic więc dziwnego, że to właśnie w tym mieście powstanie Muzeum Enigmy. Placówka będzie mieścić się prawdopodobnie w budynku należącym do Uniwersytetu Adama Mickiewicza. W tym miejscu przed wojną stał budynek komendy policji, a w jego podziemiach mieściła się poznańska delegatura Biura Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego. To tam trzech matematyków z Uniwersytetu Poznańskiego łamało sobie głowy nad kodami Enigmy.


– Powołaliśmy zespół fachowców, którzy opracują koncepcję muzeum. Chciałbym, aby było ono interaktywne i pełniło funkcję edukacyjną, żeby uczniowie uczyli się tam matematyki i poznawali tajniki kryptologii – mówił obecny na konferencji Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania. Koncepcja muzeum ma być gotowa w połowie przyszłego roku, samo powołanie placówki to kwestia kilku lat.

Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję obejrzeć oryginalny egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma, pochodzący ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, a także spróbować swoich sił w rozszyfrowaniu zakodowanego komunikatu.

Patronat medialny nad konferencją objęła polska-zbrojna.pl.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze

~observer
1447222320
bomba to nie byla turinga tylko rejewskiego rozyckiego i zygalskiego jesli juz
E5-46-0D-88

„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
 
Rozdarty subkontynent
Dni Huty Pieniackiej były policzone
„Dragon’19” od kuchni
Desant na czeskich spadochronach
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Obława pełna białych plam
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Gotowi na F-35?
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Raki dla zawiszaków
F-35 wylądowały w Powidzu
Od konfliktu do zgody
Brytyjska „pamiątka”
„Pułaski” wrócił do kraju
Ankona – samodzielna polska operacja
Kolejne drony dla WOT-u
Moja „bazówka”
Formowanie 19 Brygady
Stawiamy na rozwój
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Zmiany w przepisach mundurowych
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Rivalry on Closed Sea
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
The Chariots of Jihad
Nowi szturmani w JW Agat
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Nowe nakolanniki
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Obrady Rady Unii Europejskiej
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Wkręceni w skoki
Polsko-francuska szkoła uczuć
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Kierunek: Afganistan
Kolejna szabla AFN zdobyta
Sojusze na fali
Rozpoczynamy nową erę
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Sport nie dzieli, sport łączy
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Działalność firm na rzecz obronności
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
NATO silniejsze z rezerwistami
Tak umierał Wołyń

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO