moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze na misji pamiętają o polskich grobach

#ObliczaArmii – Na jugosłowiańsko-polskim cmentarzu w Srbacu zapłonęły polskie znicze. Mogiłę polskich partyzantów, którzy w Bośni i Hercegowienie walczyli podczas II wojny światowej, odwiedzili żołnierze naszej misji. Jak co roku uporządkowali teren i złożyli na grobowcu kwiaty. Na małym cmentarzu pochowanych jest 22 partyzantów polskiego pochodzenia.


Podczas II wojny światowej w jugosłowiańskich oddziałach partyzanckich walczyło z Niemcami około trzech tysięcy Polaków (około 300 zginęło). Byli wśród nich polscy koloniści, którzy u schyłku XIX wieku przyjechali tu za pracą. Byli także Polacy wywiezieni na roboty do Austrii oraz zbiegowie z obozów jenieckich i armii niemieckiej, do której byli wcielani siłą.

Wiosną 1944 roku sformowano z nich samodzielny 500-osobowy Polski Batalion, działający w składzie 14 (potem 18) Brygady Środkowo-Bośniackiej Narodowej Armii Wyzwolenia Jugosławii.

Po pierwszej walce w maju 1944 roku nad rzeką Vrbas batalion otrzymał biało-czerwony sztandar z pięcioramienną gwiazdą. Potem brał także udział w walkach o miasto portowe Kotor i Banja Lukę oraz w ataku na Vucjak. Polacy walczyli nie tylko przeciwko okupantom niemieckim, ale także chorwackim ustaszom i serbskim czetnikom. Jesienią 1944 roku formacja została odznaczona jugosłowiańskim Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu II wojny światowej rozwiązano ją, a żołnierze zostali zdemobilizowani.


Polski Batalion na stałe stacjonował we wsi Novi Martinac na terenie gminy Srbac, gdzie żyło najwięcej Polaków. Mogiły partyzantów znajdują się na cmentarzu, który otwarto w Srbacu w 1964 roku. Oficjalna nazwa nekropolii brzmi: „Wspólny cmentarz bojowników i ofiar terroru faszystowskiego Jugosłowian i Polaków poległych w latach wojny narodowowyzwoleńczej“. Znajduje się tam 40 grobów, w których pochowanych zostało 56 Jugosłowian, oraz wspólny grobowiec ze szczątkami 22 partyzantów polskiego pochodzenia. Na tablicy pamiątkowej wypisano 27 nazwisk – ciał pięciu Polaków prawdopodobnie nie odnaleziono.

– Razem z miejscowymi władzami porządkowaliśmy wspólną mogiłę na cmentarzu w Srbacu, kosiliśmy trawę, odnowiliśmy pamiątkowe tablice w języku polskim i jugosłowiańskim – opowiada ppłk Zbigniew Głogowski, dowódca IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR/MTT w Bośni i Hercegowinie. Przekazując we wrześniu obowiązki swemu następcy, ppłk Głogowski opowiedział także o cmentarzu. – Zależy nam, by pamięć o naszych przodkach trwała, bo jest ona równie ważna jak nasze zadania mandatowe – mówi oficer.


Obecnie służbę w bazie Butmir pełni X zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego. – 30 października  złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze na mogiłach w Srbacu. W dzień Wszystkich Świętych znicze zapłoną także na terenie bazy Butmir przy pomniku poświęconym pamięci plutonowego Mieczysława Sternika, który zginął w 1996 roku – mówi ppłk Roman Kociński, dowódca X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR/MTT w Bośni i Hercegowiny.

Kwiaty na mogiłach polskich partyzantów w Bośni i Hercegowinie żołnierze składają także 15 sierpnia z okazji Dnia Wojska Polskiego.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: plut. Jarosław Prędki, ppłk Zygmunt Głogowski

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Tropem tajemnic z przeszłości
Drony na Legii
Rotacja wojsk USA do Polski będzie wznowiona
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Kosmiczna współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Paliwowy krwiobieg NATO
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Zbrodnicza farsa
„Iks” nasz powszedni
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Przełomowe zdolności artylerzystów
Kajakarze i pięcioboista na medal!
NATO zwiększy produkcję broni
Barakudy z Polski
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Mundur w paczkomacie
Studenci w koszarach
Nadchodzą zmiany
Dronowy kierunek przyszłości
USA znów uderzyły w Iran
Polski wkład w operację „Overlord”
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gdzie w tym roku powstaną nowe strzelnice?
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Sojusznicza medycyna pola walki
Prezydent RP o szczycie NATO
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Przełomowe porozumienie
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Królowa wspinaczki kończy karierę
Rutte: NATO jak drużyna piłkarska
Miliardy na obronność
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Nowy mechanizm wsparcia obronności kraju
Twarzą w twarz
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Śmierć w sercu Azji
Podróż w ciemność
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Sztuka tworzenia kryptonimu
Airbus A330 MRTT
NATO liczy wydatki przed szczytem
Zatrzymać drona
Domek Pilota w LAW otwarty
PIRX-1 na orbicie
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Szerszeń z Sochaczewa
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
PKW Irak zostaje w Jordanii
Równanie z „Iksem”
Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Wsparcie ma znaczenie
Bez zmian w emeryturach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO