moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ranni na misjach z wizytą u pancerniaków

Zawody w strzelaniu, spotkanie z dziennikarzem Marcinem Górką oraz pokaz filmu „Karbala” – tak wyglądał program spotkania żołnierzy rannych na misjach. Dwudziestu weteranów spędziło trzy dni w 1 Brygadzie Pancernej w Warszawie. – Dzięki takim inicjatywom możemy się lepiej poznać i przekonać, że nasze sprawy są ważne dla dowódców – mówi kpr. Kamil Laszewicz.


Pomysłodawcą spotkania było dowództwo 1 Warszawskiej Brygady Pancernej oraz służący w niej mł. chor. Przemysław Wójtowicz. – Co prawda, raz w roku żołnierze z całej Polski zjeżdżają na Dzień Weterana, ale takie kameralne spotkanie z dowódcą wiele dla nich znaczy. Mogą swobodniej rozmawiać o swoich problemach – mówi mł. chor. Wójtowicz, który w 1 Brygadzie zajmuje się sprawami rannych i poszkodowanych.

Na trzy dni do pancerniaków z Wesołej (dzielnicy Warszawy) przyjechało ponad 20 żołnierzy z podległych jednostek w Siedlcach, Zamościu i Chełmie. Wszyscy to weterani, ranni i poszkodowani podczas służby poza granicami kraju. – Służymy na co dzień w czterech garnizonach, na misji byliśmy w różnych miejscach. Takie spotkanie to dla nas okazja, by lepiej się poznać, zintegrować – mówi kpr. Kamil Laszewicz z batalionu czołgów 1 Brygady. Żołnierz razem ze swoim bratem bliźniakiem służył podczas VII zmiany PKW w Afganistanie. Obaj zostali ranni, gdy doszło do ostrzału moździerzowego posterunku obserwacyjnego w prowincji Adżiristan.

Do Wesołej przyjechali także ci, którzy ze względu na stan zdrowia musieli odejść ze służby. Wśród nich sierż. w st. spocz. Mariusz Saczek, poważnie ranny w 2010 roku w Afganistanie. Transporter Rosomak, którym jechał z kilkoma innymi żołnierzami, wjechał na minę pułapkę. W wyniku wybuchu podoficer miał złamany kręgosłup w trzech miejscach i uszkodzony rdzeń kręgowy. Dziś porusza się na wózku. – Od dwóch lat jestem poza wojskiem. Chętnie więc korzystam z zaproszenia, by spotkać się z kolegami. To ważne, że pamiętają o mnie nie tylko od święta. A ja sam na jeden dzień znów mogę poczuć się żołnierzem – mówi weteran.  


Zawody strzeleckie i „Karbala”

1 Brygada zorganizowała dla żołnierzy zawody strzeleckie. Zgodnie z regulaminem każdy z uczestników oddawał trzy strzały próbne, a następnie dziesięć ocenianych. Weterani strzelali z pistoletu wojskowego oraz karabinka szturmowego Beryl. Zwycięzcą zawodów został Mariusz Saczek. – Ze strzelaniem jest jak z jazdą na rowerze, tego się po prostu nie zapomina. Ale na pewno dopisało mi też szczęście – mówi sierżant w stanie spoczynku.

Weteranów w Wesołej odwiedził Marcin Górka, współautor wydanej niedawno książki „Karbala”, która opowiada o Polakach broniących ratusza w irackim mieście. – Podczas takich spotkań doskonale widać, jak dobrze weterani czują się w swoim towarzystwie. Razem wiele przeszli, dużo ich łączy, a najbliżsi nie zawsze są w stanie zrozumieć ich problemy. Tu mogą we własnym gronie zwyczajnie pogadać – mówi Górka. – Nie rozpamiętują tego, co było na misji, bardziej skupiają się na bieżących problemach. To im naprawdę pomaga.


Dziennikarz opowiedział żołnierzom o kulisach powstania książki. Potem na sali kinowej 1 Brygady odbyła się projekcja filmu „Karbala”. – Dla wielu żołnierzy duże znaczenie ma fakt, że taka książka i film powstały. Wierzą, że dzięki nim ludzie dowiedzą się więcej o tym, jak wyglądają misje i będą bardziej szanować służbę wojskową – mówi współautor „Karbali”.

Weterani uczestniczyli także w pokazie Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego, konnego pododdziału Batalionu Reprezentacyjnego, stacjonującego w Starej Miłosnej. Na zakończenie trzydniowego spotkania zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego.

W przyszłym roku weterani planują kolejne spotkanie. Jego gospodarzem ma być 3 Zamojski Batalion Zmechanizowany podlegający pod 1 Brygadę.

REKLAMA

Paulina Glińska

autor zdjęć: Przemysław Wójtowicz

dodaj komentarz

komentarze


20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
 
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
Nadchodzi Armia Fight Night!
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Groty dla podchorążych WAT-u
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Defender 2020: Symulator Pioruna
Zostań studentem ASzWoj
Ukraiński kurs na Zachód
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Promocja oficerska w AWL
Następca Honkera na MSPO
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Zamek na poligonie
Szybsza droga do armii zawodowej
Ryzykowne remedium
Kabina do zadań specjalnych
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Szybciej do wojska
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
„Aviation Detachment” w Łasku
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Polsko-amerykańska współpraca
Ochotnik do Auschwitz
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Amerykanie odmładzają F-16
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wojsko przeciw wirusowi
16 Dywizja najlepsza!
Październik pod znakiem Tallboya
Defilada na święto dywizji
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Dekady za wcześnie
F-16 kończą misję w Estonii
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Ku czci roku 1918 i 1920
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Trenują, aby szkolić innych
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
A więc wojna...
Kraken dla Kormoranów
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
W MON o polsko-słowackiej współpracy
„Kaper” przeciw terrorystom
Kraby kontra okręt
Bohaterska obrona wzgórza 385
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Komisje sejmowe o umowie z USA
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Defendery 2020: RobUV
Laserowa artyleria US Army

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO