moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykańscy żołnierze w Polsce

Trzy amerykańskie konwoje przejadą przez Polskę. To ponad 200 żołnierzy i 40 wojskowych pojazdów. Część z nich zatrzyma się we wtorek w Rzeszowie, więc będzie można wtedy obejrzeć m.in. wozy HMMWV. Spadochroniarze i kawalerzyści od marca szkolili się w krajach bałtyckich. Teraz wracają do bazy we Włoszech, a ich miejsce zajmą amerykańscy pancerniacy.


Obecność amerykańskich wojsk w Europie związana jest z sytuacją na Ukrainie. Żołnierze są już w drodze z Estonii do Włoch. Do przejechania mają aż 2600 km. – Jest to druga zmiana amerykańskich żołnierzy stacjonujących w krajach bałtyckich. Odbywa się ona w ramach operacji „Atlantic Resolve” – mówi ppłk Artur Goławski, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. – Po amerykańskich spadochroniarzach i zwiadowcach ze 173 Brygady Powietrznodesantowej i 2 Pułku Kawalerii zadanie szkolenia w Polsce oraz krajach bałtyckich przejmą 26 października pancerniacy z 1 Brygady Pancernej 3 Dywizji Piechoty – uściśla, jakie formacje są zaangażowane w ćwiczenia.

Trzy wojskowe konwoje nie przemieszczają się razem. Koleją jadą żołnierze z poligonu w Drawsku Pomorskim. Natomiast drogami lub samolotami będą wracać ci, którzy ćwiczyli na Litwie, Łotwie i w Estonii. Z transportu powietrznego skorzystają rzecz jasna głównie spadochroniarze. – Koleją wyjadą z naszego kraju do Vilseck w Niemczech transportery Stryker wraz z samochodami ciężarowymi i kontenerami. Natomiast na własnych kołach przejadą przez północno-wschodnią Polskę pojazdy HMMWV wraz z samochodami ciężarowo-terenowymi oraz wsparcia – wyjaśnia ppłk Goławski.

Konwój będzie jechał przez Polskę od 24 do 27 października przez Sochaczew, Nową Dębę i Rzeszów.
W tym ostatnim mieście będzie się można spotkać z amerykańskimi żołnierzami. – Przyjadą do Rzeszowa we wtorek. Mieszkańcy będą mogli zobaczyć ich sprzęt i uzbrojenie od godziny 9 do 11 – mówi kpt. Konrad Radzik, rzecznik prasowy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. W spotkaniu wezmą udział także żołnierze jego jednostki, czyli nasi podhalańczycy. Wśród nich strzelcy wyborowi i drużyna zmechanizowana, a prezentowane będą m.in. przeciwpancerny pocisk kierowany Spike oraz quady.

Ze stolicy Podkarpacia konwój pojedzie następnie przez Słowację, Węgry, Chorwację, Słowenię do Vicenzy we Włoszech. Tam mieści się stała baza armii Stanów Zjednoczonych w Europie. Amerykanom będą towarzyszyć jednostki podległe Dowództwu Generalnemu RSZ, które będą odpowiedzialne m.in. za zakwaterowanie czy ewentualne naprawy sprzętu. Natomiast eskortować żołnierzy przez nasz kraj będzie Żandarmeria Wojskowa.

Wymiana amerykańskich wojskowych potrwa w sumie do 3 listopada.

173 Brygada Powietrznodesantowa w Polsce i krajach nadbałtyckich stacjonowała z przerwami od kwietnia 2014 roku. Tzw. Sky Soldiers to amerykańskie siły szybkiego reagowania w Europie. Kompania ze 173 Brygady może odpowiedzieć na każde poważne zagrożenie w Europie lub Afryce w ciągu 18 godzin od wydania rozkazu. Brygada rozlokowana jest we Włoszech. Do Polski wysłała swoje oddziały ostatni raz w lipcu tego roku. Wówczas amerykańskim spadochroniarzom towarzyszyli także wojskowi z 2 Pułku Kawalerii. Żołnierze przywieźli ze sobą transportery Stryker i wozy HMMWV. Polsko-amerykańskie treningi odbywały się na poligonach w Nowej Dębie, Wędrzynie i Drawsku Pomorskim.

Pierwsza zmiana amerykańskich sił przejechała przez Polskę w marcu tego roku. Był to Rajd Dragonów – pododdziały 3 Szwadronu 2 Pułku Kawalerii. Żołnierze kilka miesięcy ćwiczyli na poligonach w Polsce, Estonii i na Litwie w ramach operacji „Atlantic Resolve”, która rozpoczęła się w 2014 roku. W drodze do bazy w Niemczech pokonali 1800 km. Odwiedzili wówczas m.in. Białystok, w którym też spotkali się z mieszkańcami.

EK, MKS

autor zdjęć: Aleksandra Wiśniewska, Dawid Gromadzki

dodaj komentarz

komentarze


Iranian Chess Game
 
Historia Liberatora wyjaśniona
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
A Torn Subcontinent
Większe dotacje na budowę strzelnic
Klasy wojskowe po nowemu
Umarły dla świata
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Rok Żelaznej Dywizji
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Warszawa – miasto nieujarzmione
Awaryjny most gotowy
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Defendery 2019 – część 3
Nowa misja i nowy sprzęt
Zapal światło dla ofiar Katynia
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Śląskie sceny z życia
Terytorialsi na wysokościach
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Gen. Reudowicz doradcą prezydenta
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Niszczyciele czołgów z PGZ
Przetrwać do świtu
Podstawa silnego przemysłu
Rozpoczynamy nową erę
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Thin Blue Line
Polska nie pozostanie osamotniona
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Cienka niebieska linia
Chorwacki test polskich kadetów
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Kosmiczny gość
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
„Robot” w akcji
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Nowy wiceminister w MON
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Wrzesień ’39 na południu Polski
Sprawdzają Brutusa
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Defendery 2019 – część 4
Głos (z) płonącej Warszawy
Defendery 2019 – część 2
Jedna misja, jeden zespół
DSEI dla ludzi morza
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Oko na Europę
Polskie firmy na targach w Londynie
Defendery 2019
Irańskie szachy
Walka i dyplomacja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO