moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykańscy żołnierze w Polsce

Trzy amerykańskie konwoje przejadą przez Polskę. To ponad 200 żołnierzy i 40 wojskowych pojazdów. Część z nich zatrzyma się we wtorek w Rzeszowie, więc będzie można wtedy obejrzeć m.in. wozy HMMWV. Spadochroniarze i kawalerzyści od marca szkolili się w krajach bałtyckich. Teraz wracają do bazy we Włoszech, a ich miejsce zajmą amerykańscy pancerniacy.


Obecność amerykańskich wojsk w Europie związana jest z sytuacją na Ukrainie. Żołnierze są już w drodze z Estonii do Włoch. Do przejechania mają aż 2600 km. – Jest to druga zmiana amerykańskich żołnierzy stacjonujących w krajach bałtyckich. Odbywa się ona w ramach operacji „Atlantic Resolve” – mówi ppłk Artur Goławski, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. – Po amerykańskich spadochroniarzach i zwiadowcach ze 173 Brygady Powietrznodesantowej i 2 Pułku Kawalerii zadanie szkolenia w Polsce oraz krajach bałtyckich przejmą 26 października pancerniacy z 1 Brygady Pancernej 3 Dywizji Piechoty – uściśla, jakie formacje są zaangażowane w ćwiczenia.

Trzy wojskowe konwoje nie przemieszczają się razem. Koleją jadą żołnierze z poligonu w Drawsku Pomorskim. Natomiast drogami lub samolotami będą wracać ci, którzy ćwiczyli na Litwie, Łotwie i w Estonii. Z transportu powietrznego skorzystają rzecz jasna głównie spadochroniarze. – Koleją wyjadą z naszego kraju do Vilseck w Niemczech transportery Stryker wraz z samochodami ciężarowymi i kontenerami. Natomiast na własnych kołach przejadą przez północno-wschodnią Polskę pojazdy HMMWV wraz z samochodami ciężarowo-terenowymi oraz wsparcia – wyjaśnia ppłk Goławski.

Konwój będzie jechał przez Polskę od 24 do 27 października przez Sochaczew, Nową Dębę i Rzeszów.
W tym ostatnim mieście będzie się można spotkać z amerykańskimi żołnierzami. – Przyjadą do Rzeszowa we wtorek. Mieszkańcy będą mogli zobaczyć ich sprzęt i uzbrojenie od godziny 9 do 11 – mówi kpt. Konrad Radzik, rzecznik prasowy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. W spotkaniu wezmą udział także żołnierze jego jednostki, czyli nasi podhalańczycy. Wśród nich strzelcy wyborowi i drużyna zmechanizowana, a prezentowane będą m.in. przeciwpancerny pocisk kierowany Spike oraz quady.

Ze stolicy Podkarpacia konwój pojedzie następnie przez Słowację, Węgry, Chorwację, Słowenię do Vicenzy we Włoszech. Tam mieści się stała baza armii Stanów Zjednoczonych w Europie. Amerykanom będą towarzyszyć jednostki podległe Dowództwu Generalnemu RSZ, które będą odpowiedzialne m.in. za zakwaterowanie czy ewentualne naprawy sprzętu. Natomiast eskortować żołnierzy przez nasz kraj będzie Żandarmeria Wojskowa.

Wymiana amerykańskich wojskowych potrwa w sumie do 3 listopada.

173 Brygada Powietrznodesantowa w Polsce i krajach nadbałtyckich stacjonowała z przerwami od kwietnia 2014 roku. Tzw. Sky Soldiers to amerykańskie siły szybkiego reagowania w Europie. Kompania ze 173 Brygady może odpowiedzieć na każde poważne zagrożenie w Europie lub Afryce w ciągu 18 godzin od wydania rozkazu. Brygada rozlokowana jest we Włoszech. Do Polski wysłała swoje oddziały ostatni raz w lipcu tego roku. Wówczas amerykańskim spadochroniarzom towarzyszyli także wojskowi z 2 Pułku Kawalerii. Żołnierze przywieźli ze sobą transportery Stryker i wozy HMMWV. Polsko-amerykańskie treningi odbywały się na poligonach w Nowej Dębie, Wędrzynie i Drawsku Pomorskim.

Pierwsza zmiana amerykańskich sił przejechała przez Polskę w marcu tego roku. Był to Rajd Dragonów – pododdziały 3 Szwadronu 2 Pułku Kawalerii. Żołnierze kilka miesięcy ćwiczyli na poligonach w Polsce, Estonii i na Litwie w ramach operacji „Atlantic Resolve”, która rozpoczęła się w 2014 roku. W drodze do bazy w Niemczech pokonali 1800 km. Odwiedzili wówczas m.in. Białystok, w którym też spotkali się z mieszkańcami.

EK, MKS

autor zdjęć: Aleksandra Wiśniewska, Dawid Gromadzki

dodaj komentarz

komentarze


Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
 
Nauka latania
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Iran uderza w USA
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Sowieci w lodowej pułapce
ORP „Orzeł” – sonar do naprawy
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
They Train Together, They Fight Together
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Obronny „Brave Band”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Krwawe walki o Monte Cassino
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Klasy wojskowe po nowemu
Noc deportacji
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
O Patriotach na WAT
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Umowa na Harpie podpisana!
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Czerwoni w odwrocie
Cenni pracownicy w mundurach
Nowy wiceminister w MON
Arsenał Iranu
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Szturmani na Lipie
Biało-Czerwoni Jej Królewskiej Mości
Obradowała Rada Gabinetowa
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Defense Without Politics
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Chciałem walczyć z Niemcami
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
F-35 – polska Harpia
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
We Are All Darfur
USA nie zacznie wojny z Iranem
Żyj zdrowiej
Dyplomatyczne szachy, czyli Polska wraca nad Bałtyk
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Podziemna potęga
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Double Eagle po nowemu
Mundurowi razem chcą wspierać mieszkańców
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Zagłada Parośli
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Własne interesy Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO