moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze piszą wiersze

Kobiety w armii, problem PTSD, doświadczenia z misji czy rozliczenia z wojenną przeszłością – to tematy utworów nagrodzonych w tym roku w konkursie literackim dla żołnierzy i osób związanych z wojskiem. Autorzy przysłali ponad 100 prac – wierszy i opowiadań. Jury wybrało dziesięcioro laureatów.

– Splatają się tutaj dwie, często odbierane jako kontrastowe, rzeczywistości: wojskowa i literacka. Ale one tylko pozornie są odległe – mówiła Beata Biały, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej MON, podczas gali Konkursu Literackiego 2015 dla osób związanych ze środowiskiem wojskowym. Uroczystość odbyła się w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie. Dyrektor Biały podkreślała, że żołnierze i osoby związane z armią chcą też za pomocą literatury dzielić się wojskowymi przeżyciami z innymi.

Promocja armii

Literacki konkurs w wojsku organizowany przez DKS i CBW odbył się już po raz 31. – Chcemy inspirować środowiska twórcze do podejmowania tematów dotyczących życia współczesnego wojska i jednocześnie promować twórczość literacką ludzi działających w armii – mówił Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej.

Na konkurs wpłynęło ponad 100 prac – wierszy i opowiadań. Przysyłali je twórcy skupieni w klubach wojskowych: żołnierze, pracownicy wojska, emeryci wojskowi, a także członkowie wojskowych kół literackich.

Jury pod przewodnictwem Marka Wawrzkiewicza, prezesa Związku Literatów Polskich, wybrało zwycięzców w dwóch kategoriach: poezji i prozy oraz przyznało nagrodę specjalną za tematykę wojskową. W sumie nagrodzonych i wyróżnionych zostało dziesięcioro autorów. Dostali m.in. pamiątkowe albumy i dyplomy.

PTSD i kadry

– Wybór nie był prosty, bo przysłane nam prace były na bardzo wysokim poziomie – zaznaczył Andrzej Wołosewicz, członek jury. Dodał, że większość utworów dotyczyła tematyki wojskowej lub historycznej. Pojawiała się np. problematyka kobiet służących w armii, żołnierzy chorych na PTSD, doświadczeń z misji czy trudnych rozliczeń z wojenną przeszłością.

Jedną z laureatek, Annę Siczek, zainspirowała do napisania opowiadania historia rannego żołnierza opublikowana na łamach miesięcznika „Polska Zbrojna”. – Interesują mnie problemy żołnierzy, którzy byli na misjach, na przykład to, jak sobie radzą w powrocie do codziennego życia – mówiła laureatka, która na co dzień pracuje jako cywilny referent w 9 Brygadzie Wsparcia Dowodzenia w Białobrzegach.

Na koniec gali można było posłuchać nagrodzonych utworów w interpretacji aktorów: Grażyny Wolszczak, Urszuli Dębskiej i Roberta Zapory.

Organizatorzy zapowiadają, że prace laureatów niedługo zostaną udostępnione na internetowej stronie wojskowej biblioteki.

Nagrodzeni w kategorii poezji:
I miejsce – Magdalena Zaręba za zestaw poezji
II miejsce – Edyta Bujnowska za zestaw poezji
III miejsce – Krystyna Hollitzer za zestaw poezji
wyróżnienie: Anna Siczek za zestaw poezji i Robert Sznajder za „W pamięci lotników polskich”.

Nagrody w kategorii prozy:
I miejsce – „Białe kormorany” Monika Sznaucner-Telka
II miejsce – „Kulawe szczęście” Anna Siczek
III miejsce – „Omdlenie albo utrata przytomności” Alicja Kotkiewicz
wyróżnienie: „Pouczająca wyprawa” Leonard Jaworski i „Anatomia D.” Edyta Szura.

Nagroda specjalna za tematykę wojskową – „Historia jednego awansu” Edward Derylak.

AD

autor zdjęć: MB

dodaj komentarz

komentarze


Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
SAFE – czas kontraktów
Polsko-estońska współpraca
Bez zmian w emeryturach
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Leopardy 2PL na podium
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Pierwsze pieniądze z SAFE już w Polsce
SAFE dla Tarczy Wschód
Czerwieńsze będą…
Polskie F-16 wróciły z Grecji
Specjalsi: mała, wielka siła
Adaptacja i realizm
Ochrona lasu dla obronności
Blizny, których nie widzimy
Pierwsze umowy z SAFE
Od cyberkursu po mundurówkę
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Syndrom Karbali
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Polsko-kanadyjska współpraca
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Kraków zaprosił weteranów
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Ślady, których nie widać
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Wypadek w PKW UNIFIL
Marsz prawdę ci powie
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Roboty saperskie bez tajemnic
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Biało-czerwona na Monte Cassino
Wsparcie ma znaczenie
„Wulkan” w programie „Ratownik”
Początek wielkiej historii
Groźny incydent w Libanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Symbol skupiający wiele znaczeń
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Wyposażenie osobiste i pojazdy dla logistyki z SAFE
Sprawdzian na Bornholmie
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
„Burza” na horyzoncie
Drony z SAFE
SAFE dla marynarki
Generał z cienia
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
Tu nie ma miejsca na błędy
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Bez patosu o misjach
Przed misją w Rumunii
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
Pracownik zbrojeniówki podejrzany o szpiegostwo
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
NATO i USA o Iranie
Równanie z „Iksem”
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Tatuaże pod mundurem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO