moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze częściej chodzą głosować

Gdy w 2014 roku Polacy wybierali samorządowców, do wyborów poszło dwie trzecie żołnierzy, tymczasem w całym kraju głosowała niespełna połowa Polaków. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej wynika, że żołnierze znacznie częściej niż reszta społeczeństwa biorą udział w wyborach.


W czerwcu tego roku Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej opublikowało sprawozdanie z badań pt. „Świadomość historyczna oraz poczucie patriotyzmu wśród żołnierzy zawodowych”. Według raportu żołnierze „stosunkowo częściej niż ogół społeczeństwa uczestniczą w wyborach”. Bywa, że różnice w frekwencji „wojskowej” i ogólnopolskiej sięgają od 19 do 25 punktów procentowych.

Przykładem mogą być wybory samorządowe z 2014 roku. Wówczas głosować poszło 67 proc., czyli dwie trzecie żołnierzy. Tymczasem w całym kraju frekwencja wyniosła 47,5 proc. Gdy w 2011 roku posłów i senatorów wybierało 64 proc. żołnierzy, to w skali kraju głosować poszło tylko 48,9 proc. Polaków.

Także frekwencja dotycząca wyborów prezydenckich różni się znacznie w przypadku żołnierzy i reszty społeczeństwa. W 2010 roku głosowało trzy czwarte wojskowych, podczas gdy frekwencja w kraju wyniosła 54,9 proc.

Najmniejsze zainteresowanie wśród żołnierzy wzbudzają wybory do Parlamentu Europejskiego. Rok temu europosłów wybierało 49 proc. z nich, ale to i tak ponad dwa razy wyższy wynik niż frekwencja ogólnokrajowa, która wyniosła 23,8 proc.

Co sprawia, że armia chętniej niż reszta społeczeństwa chodzi do wyborów? – Żołnierze biorą udział w szkoleniu, które kształtuje postawy patriotyczne i obywatelskie. Znaczny odsetek wstępuje również do wojska, kierując się pobudkami patriotycznymi. Te czynniki mogą mieć wpływ na zaangażowanie obywatelskie żołnierzy – uważa dr Marcin Sińczuch z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, jeden z autorów badania.

Płk Krzysztof Danilewicz, zastępca szefa w Szefostwie Geografii Wojskowej, podkreśla, że żołnierze głosują z poczucia obowiązku patriotycznego, który jest jedną z podstaw służby wojskowej. – Można nawet powiedzieć, że głosowanie to dla nas zadanie „bojowe”, tyle że wykonywane w czasie pokoju –  dodaje płk Danilewicz. Oficer zwraca też uwagę, że słabnące zaufanie do polityków powoduje coraz niższą frekwencję wyborczą w kraju, ale nie dotyczy to żołnierzy, którzy chodzą głosować, kierując się poczuciem troski o państwo.

Częściej do wyborów chodzą żołnierze starsi i lepiej wykształceni. – Podobna prawidłowość występuje w całym społeczeństwie. W korpusie szeregowych zawodowych mamy stosunkowo większy odsetek osób z relatywnie niższym wykształceniem. Niższy jest też średni wiek. To może wyjaśnić niższą frekwencję wyborczą w tej grupie – dodaje dr Sińczuch. Wyjątkiem są ubiegłoroczne wybory samorządowe. Tu frekwencja wśród szeregowych zawodowych była nawet o kilka punktów procentowych wyższa niż w korpusie oficerów młodszych. Niewykluczone, że wynika to z faktu, że szeregowi częściej niż oficerowie służą w jednostkach znajdujących się w ich rodzinnych stronach.

Dr Sińczuch zauważa, że takie czynniki jak wiek i wykształcenie mają mniejsze znaczenie w przypadku wyborów prezydenckich. – Udział w nich deklarowało ponad 70 procent szeregowych zawodowych i około 80 procent żołnierzy z pozostałych korpusów – podkreśla ekspert. Zdaniem eksperta głosować częściej chodzą też żołnierze, którzy kiedyś należeli do organizacji młodzieżowych o profilu patriotycznym, proobronnym, sportowym (ZHP, ZHR, Strzelec, kluby sportowe, grupy rekonstrukcyjne itp.).

Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej po raz pierwszy przeprowadziło badania dotyczące udziału żołnierzy w wyborach. Będą one kontynuowane w kolejnych latach. Badanie przeprowadzono metodą ankiet wśród 609 żołnierzy, na reprezentatywnej próbie osób z losowo wybranych jednostek w kraju i instytucjach podległych MON.

DK, JT

autor zdjęć: arch. PKW Afganistan

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1445626380
>Żołnierze częściej chodzą głosować< Głosują na tego kto im więcej obiecuje. To taka INTERESOWNA grupa społeczna.
57-AB-E1-18

Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
 
Bądź jak żołnierze – oddaj krew!
Logistycy transportują środki ochronne
Edukacja na platformie
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Medycy WOT kontra COVID-19
Następca RPG-7
Nowa misja polskich żołnierzy
Certyfikacja na „Tarczowni”
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Polka będzie pracować nad reformą NATO
USA nie zacznie wojny z Iranem
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Poprad w kolejnej jednostce
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Defense Without Politics
Iran uderza w USA
Słowo oficera Armii Czerwonej…
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Ochotnik do Polski
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Policja i wojsko kontra COVID-19
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Rakiety w celu
Arsenał Iranu
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Dowodzę najlepszymi
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Dwa oblicza agenta wywiadu
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Saperzy w walce z Covid-19
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Sześć dekad pod wirnikiem
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Terytorialsi nie stracą dodatku
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Nowy wiceminister w MON
Sukcesy sportowców w mundurach
Rekrutacyjna cyberinfolinia
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Granice pod kontrolą podhalańczyków
Trzy cele na ścieżce
„Gwiezdne wojny” Reagana
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Wojskowi medycy w gotowości
PGZ pomaga w walce z epidemią
PKW Orlik na półmetku
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Obradowała Rada Gabinetowa
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO