moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ponad 300 miejsc na kursach dla przyszłych oficerów

Niemal dwa razy więcej osób niż w tym roku będzie mogło wziąć udział w kursach oficerskich zaplanowanych na 2016 rok. Oferta skierowana jest do podoficerów, szeregowych oraz cywili. Na najlepszych czekają 334 miejsca na specjalnościach m.in. pancernej, saperskiej, medycznej czy rozpoznawczej. Szkolenia dla przyszłych podporuczników będą prowadzić dwie uczelnie: wrocławska Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych oraz dęblińska Szkoła Orląt.

Limit miejsc na kursach oficerskich każdego roku określa minister obrony narodowej. Zgodnie z wydaną właśnie decyzją szefa MON w przyszłym roku w takich kursach będą mogły wziąć udział 334 osoby. To niemal dwa razy więcej niż w tym roku, gdy miejsc było 172. – Wzrost limitu wynika z potrzeb kadrowych – tłumaczy płk Jacek Sońta, rzecznik prasowy MON. Kursy będą prowadzić dwie Wyższe Szkoły Oficerskie: Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz Sił Powietrznych w Dęblinie. Przy czym ta pierwsza przeszkoli 320 kandydatów na oficerów.

Miejsca dla żołnierzy

Oferta skierowana jest zarówno do wojskowych, jak i cywili, jednak najwięcej miejsc przygotowano dla podoficerów. We wrocławskiej uczelni kursy rozpocznie 270 z nich. W zależności od wybranej specjalności będą się kształcić przez trzy, sześć albo osiem i pół miesiąca. – Najkrótsze szkolenie przeznaczone jest dla przyszłych oficerów: lekarzy, weterynarzy, psychologów, farmaceutów czy kapelanów – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych.

Z kolei półroczne kursy będą prowadzone na kierunkach m.in. pancerno-zmechanizowanym (84 miejsca), rozpoznania (34), rakietowym i artylerii (17), eksploatacji systemów informatycznych (15) czy saperskim (11 osób). 14 miejsc czeka też na półrocznym kursie w Szkole Orląt w Dęblinie. Szkolenie będzie dotyczyć przeciwlotniczych zestawów rakietowych.

Gwiazdki dla szeregowych i cywili

Szansę na oficerskie gwiazdki będzie też miało 15 szeregowych zawodowych. Ich szkolenie we wrocławskiej uczelni potrwa rok. Zgodnie z zapowiedziami resort obrony narodowej nie zwiększył limitu na tym pilotażowym kursie dla żołnierzy najmłodszego korpusu. Płk Jacek Sońta tłumaczy, że do korpusu oficerskiego wstępować będą przede wszystkim absolwenci pięcioletnich studiów w uczelniach wojskowych. Dla szeregowych natomiast główną drogą awansu pozostanie ukończenie półrocznego kursu i przejście do korpusu podoficerskiego. – Jako podoficerowie będą mogli ubiegać się o skierowanie na studium oficerskie – przyznaje płk Sońta.

Na gwiazdki podporucznika szansę będą też miały osoby z cywila. Ich szkolenie będzie prowadziła wrocławska uczelnia. – Na 8,5-miesięcznym studium będzie się szkolić 11 przyszłych oficerów: prawników, finansistów oraz członków orkiestr i zespołów estradowych – wylicza mjr Szczepański.

Dla cywili przewidziano też kilka miejsc na trzymiesięcznym kursie (m.in. lekarze, farmaceuci, psycholodzy, teolodzy) oraz dziewięć miejsc na rocznym szkoleniu w specjalności geograficznej.

Wymagania stawiane przed kandydatami

Od kandydatów wymaga się przede wszystkim wyższego wykształcenia zgodnego z danym kierunkiem szkolenia. – Wszyscy muszą też przejść testy z języka angielskiego oraz sprawności fizycznej. Ten ostatni żołnierze będą zdawać według norm, jakie obowiązują ich na rocznym egzaminie z wychowania fizycznego – mówi mjr Szczepański. Odbędzie się też rozmowa kwalifikacyjna. O ile w przypadku cywili będą brane pod uwagę głównie kwalifikacje zawodowe, o tyle u żołnierzy będą się jeszcze liczyć dodatkowe kryteria, np. staż służby, doświadczenie wojskowe i opinia przełożonych.

Wnioski o przyjęcie na kursy są składane do dyrektora Departamentu Kadr MON, przy czym żołnierze robią to bezpośrednio, natomiast cywile wysyłają dokumenty za pośrednictwem wojskowego komendanta uzupełnień. W przypadku kursów półrocznych żołnierze muszą złożyć dokumenty do 30 listopada tego roku. Więcej czasu mają kandydaci na półroczne szkolenie dla podoficerów (do 20 stycznia 2016 roku) oraz roczne dla szeregowych (do 15 maja przyszłego roku).

Podobne terminy obowiązują cywilnych kandydatów – do 26 października tego roku wnioski składają chętni na 8,5-miesięczne szkolenie, do 20 stycznia 2016 roku – na szkolenie 3-miesięczne a do 15 maja 2016 roku – na roczne. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/DKS MON

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1445854200
Piękna książeczka. Warto mieć. Szacunek.
FF-6C-B3-6A

Thin Blue Line
 
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Klasy wojskowe po nowemu
Irańskie szachy
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Chorwacki test polskich kadetów
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
„Górale” zdobywają miasto
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Modernizacja starów 266
Selekcja w pigułce
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Jedna misja, jeden zespół
W Indiach mieli swój drugi dom
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Rozpoczynamy nową erę
Oko na Europę
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Polscy weterani i książę Harry
Terytorialsi na wysokościach
Z maratonu programowania do wojska
A Torn Subcontinent
Walka i dyplomacja
Zapal lampkę bohaterom Września’39
GROM Challenge
Agresja sowieckiego kolosa
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Dead to the World
Nowa misja i nowy sprzęt
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Iranian Chess Game
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Śląskie sceny z życia
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Głos (z) płonącej Warszawy
Defendery 2019 – część 4
Polska nie pozostanie osamotniona
Wojsko wraca do Łomży
Cienka niebieska linia
Samochód do desantowania
Umowa na Feniksy
Modernizacja Sokołów
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Nowy wiceminister w MON
Polscy nurkowie na Islandii
Stalin czekał i kalkulował
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Sprawdzają Brutusa
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Pamięć o tragedii
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO