moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Armia kupi transportery do usuwania zapór minowych

Saperzy dostaną pojazdy do wykrywania i usuwania zapór minowych, czyli Kołowe Transportery Inżynieryjne EOD. Po transporterach do naprawy Rosomaków, to kolejne wozy, jakie mają otrzymać pododdziały inżynieryjne wojsk lądowych. Zyskają pojazdy opancerzone i uzbrojone, które zapewnią im bezpieczne poruszanie się w strefie działań wojennych.

Topola-S to jeden z pojazdów saperskich w polskiej armii.

MON chce wnajbliższych latach kupić saperom Kołowe Transportery Wsparcia Inżynieryjnego oraz Kołowe Transportery Rozpoznania Inżynieryjnego. Oba pojazdy przeznaczone są do napraw i remontów Rosomaków. Teraz okazuje się, że poza nimi do jednostek mają trafić również pojazdy stricte saperskie, czyli Kołowe Transportery Inżynieryjne EOD (Explosive Ordinance Disposal).

Inspektorat Uzbrojenia MON zaprosił już do dialogu technicznego firmy zbrojeniowe zainteresowane dostarczeniem naszej armii takich wozów. – Jego celem jest zebranie informacji oraz przeprowadzenie analiz w celu opracowania Studium Wykonalności i Wstępnych Założeń Taktyczno-Technicznych, dotyczących określenia możliwości i sposobu pozyskania kołowego transportera inżynieryjnego EOD – wyjaśnia ppłk Małgorzata Ossolińska, rzecznik prasowy IU.

Oznacza to, że nasza armia jeszcze nie zdecydowała, czy kupi gotowy wyrób, czy też może powierzy jakiemuś podmiotowi zbudowanie pojazdu w ramach pracy badawczo – rozwojowej.

W zaproszeniu do dialogu technicznego wojskowi ujawnili nie tylko podstawowe parametry techniczne podwozia, na którym ma się znaleźć specjalistyczna, inżynieryjna zabudowa. Upubliczniono również, jaki saperski sprzęt musi się znaleźć we wnętrzu. Poza dwoma robotami inżynieryjnymi, w tym jednym tzw. ciężkim – o wadze około 300 kilogramów – mają to być między innymi: dron z kamerą HD; wykrywacz bomb typu FEREX, wykrywacz min z georadarem; przenośny system rentgenowski do prześwietlania bomb z możliwością obróbki i zapisu zdjęć; urządzenia do detekcji i identyfikacji substancji radioaktywnych, chemicznych i biologicznych; zestaw do zamrażania mechanizmów IED/UXO.

Jeszcze kilka lat temu wojskowi saperzy mogli się pochwalić jedynie nowoczesnym wyposażeniem osobistym, takim jak wysokiej klasy kombinezony ochronne, czy specjalistycznym sprzętem służącym do wykrywania i neutralizacji min lub improwizowanych ładunków wybuchowych. Misje w Iraku i Afganistanie sprawiły, że na wyposażeniu patroli jest dzisiaj sporo robotów inżynieryjnych, nowoczesnych wykrywaczy min oraz georadarów. Znacznie gorzej – jak przyznają sami żołnierze – jest z pojazdami.

Dopiero w ubiegłym roku saperzy przesiedli się z kilkudziesięcioletnich Starów do Topoli-S. To pojazdy zbudowane na podwoziu samochodu Iveco. Wozy, którymi może poruszać się cały sześcioosobowy patrol saperski, wyposażone zostały m.in. w pojemnik przeciwwybuchowy, w którym można przetransportować np. jeden 100-milimetrowy pocisk artyleryjski.

W ostatnich latach wszystkie patrole rozminowania otrzymały również Topole-P. To przyczepy z pojemnikami przeciwodłamkowymi, w których można przewozić niewypały i niewybuchy posiadające ładunek odpowiadający nawet 10 kilogramom TNT, czyli np. pociski artyleryjskie o kalibrze 240 milimetrów.

Żołnierze wojsk inżynieryjnych podkreślają jednak, że mimo unowocześnienia ich taboru samochodowego, nadal nie dysponują pojazdami opancerzonymi i uzbrojonymi, którymi można byłoby bezpiecznie poruszać się w strefie działań wojennych. Teraz ma się to zmienić.

Na razie nie wiadomo, kiedy może zostać ogłoszony przetarg w sprawie Kołowych Transporterów Inżynieryjnych EOD, ani ile ich sztuk chce pozyskać wojsko. Firmy zainteresowane udziałem w dialogu technicznym mają czas na składanie swoich wniosków do końca października. Rozmowy z przedstawicielami zbrojeniówki mają się rozpocząć jeszcze jesienią.

Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~gosc
1445421900
kryste....znowu IVECO...masakra
70-4B-21-33
~Katol - Inkwizytor
1445417160
~Marcin - tak . Podobnie jak byś ty poszedł po kandydatkę na żonę na dyskotekę. Ma byś , piękna, zgrabna , mądra i bogata. I miła i fajna ..
FF-6C-B3-6A
~Katol
1445359140
Podobno są drony do rozminowywania .
FF-6C-B3-6A
~Marcin
1445350200
Czy zakup pojazdów jest konsultowany z ich użytkownikami?
29-CD-3E-1E

Desant z transportowca-giganta
 
Strzelać nauczyłem się sam
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
A Torn Subcontinent
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Warszawa walczy, wracamy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Czarny odchodzi do cywila
„Pułaski” wrócił do kraju
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Wojna wywiadów
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Przez krew zdobyty Śląsk
Wozy amunicyjne do Raków
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Rivalry on Closed Sea
Obrady Rady Unii Europejskiej
Piknik ze smakiem
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Od sojusznika do kata
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Wielofunkcyjny scyzoryk
Łask ponownie z dyżurem bojowym
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Sprawdzają Brutusa
Irańskie szachy
Amerykańska przyszłość WZL
Śladami Pierwszej Pancernej
Rozpoczynamy nową erę
Cienka niebieska linia
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Szukamy następcy Herculesa
A Wave of Alliances
High Confidence Operations
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Przysięga śląskich terytorialsów
Najpierw „Sonda”, później promocja
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Preselekcja u komandosów
Jedna misja, jeden zespół
Zielonka dla Patriotów
Spełniliśmy swój obowiązek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO