moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Armia kupi transportery do usuwania zapór minowych

Saperzy dostaną pojazdy do wykrywania i usuwania zapór minowych, czyli Kołowe Transportery Inżynieryjne EOD. Po transporterach do naprawy Rosomaków, to kolejne wozy, jakie mają otrzymać pododdziały inżynieryjne wojsk lądowych. Zyskają pojazdy opancerzone i uzbrojone, które zapewnią im bezpieczne poruszanie się w strefie działań wojennych.

Topola-S to jeden z pojazdów saperskich w polskiej armii.

MON chce wnajbliższych latach kupić saperom Kołowe Transportery Wsparcia Inżynieryjnego oraz Kołowe Transportery Rozpoznania Inżynieryjnego. Oba pojazdy przeznaczone są do napraw i remontów Rosomaków. Teraz okazuje się, że poza nimi do jednostek mają trafić również pojazdy stricte saperskie, czyli Kołowe Transportery Inżynieryjne EOD (Explosive Ordinance Disposal).

Inspektorat Uzbrojenia MON zaprosił już do dialogu technicznego firmy zbrojeniowe zainteresowane dostarczeniem naszej armii takich wozów. – Jego celem jest zebranie informacji oraz przeprowadzenie analiz w celu opracowania Studium Wykonalności i Wstępnych Założeń Taktyczno-Technicznych, dotyczących określenia możliwości i sposobu pozyskania kołowego transportera inżynieryjnego EOD – wyjaśnia ppłk Małgorzata Ossolińska, rzecznik prasowy IU.

Oznacza to, że nasza armia jeszcze nie zdecydowała, czy kupi gotowy wyrób, czy też może powierzy jakiemuś podmiotowi zbudowanie pojazdu w ramach pracy badawczo – rozwojowej.

W zaproszeniu do dialogu technicznego wojskowi ujawnili nie tylko podstawowe parametry techniczne podwozia, na którym ma się znaleźć specjalistyczna, inżynieryjna zabudowa. Upubliczniono również, jaki saperski sprzęt musi się znaleźć we wnętrzu. Poza dwoma robotami inżynieryjnymi, w tym jednym tzw. ciężkim – o wadze około 300 kilogramów – mają to być między innymi: dron z kamerą HD; wykrywacz bomb typu FEREX, wykrywacz min z georadarem; przenośny system rentgenowski do prześwietlania bomb z możliwością obróbki i zapisu zdjęć; urządzenia do detekcji i identyfikacji substancji radioaktywnych, chemicznych i biologicznych; zestaw do zamrażania mechanizmów IED/UXO.

Jeszcze kilka lat temu wojskowi saperzy mogli się pochwalić jedynie nowoczesnym wyposażeniem osobistym, takim jak wysokiej klasy kombinezony ochronne, czy specjalistycznym sprzętem służącym do wykrywania i neutralizacji min lub improwizowanych ładunków wybuchowych. Misje w Iraku i Afganistanie sprawiły, że na wyposażeniu patroli jest dzisiaj sporo robotów inżynieryjnych, nowoczesnych wykrywaczy min oraz georadarów. Znacznie gorzej – jak przyznają sami żołnierze – jest z pojazdami.

Dopiero w ubiegłym roku saperzy przesiedli się z kilkudziesięcioletnich Starów do Topoli-S. To pojazdy zbudowane na podwoziu samochodu Iveco. Wozy, którymi może poruszać się cały sześcioosobowy patrol saperski, wyposażone zostały m.in. w pojemnik przeciwwybuchowy, w którym można przetransportować np. jeden 100-milimetrowy pocisk artyleryjski.

W ostatnich latach wszystkie patrole rozminowania otrzymały również Topole-P. To przyczepy z pojemnikami przeciwodłamkowymi, w których można przewozić niewypały i niewybuchy posiadające ładunek odpowiadający nawet 10 kilogramom TNT, czyli np. pociski artyleryjskie o kalibrze 240 milimetrów.

Żołnierze wojsk inżynieryjnych podkreślają jednak, że mimo unowocześnienia ich taboru samochodowego, nadal nie dysponują pojazdami opancerzonymi i uzbrojonymi, którymi można byłoby bezpiecznie poruszać się w strefie działań wojennych. Teraz ma się to zmienić.

Na razie nie wiadomo, kiedy może zostać ogłoszony przetarg w sprawie Kołowych Transporterów Inżynieryjnych EOD, ani ile ich sztuk chce pozyskać wojsko. Firmy zainteresowane udziałem w dialogu technicznym mają czas na składanie swoich wniosków do końca października. Rozmowy z przedstawicielami zbrojeniówki mają się rozpocząć jeszcze jesienią.

Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~gosc
1445421900
kryste....znowu IVECO...masakra
70-4B-21-33
~Katol - Inkwizytor
1445417160
~Marcin - tak . Podobnie jak byś ty poszedł po kandydatkę na żonę na dyskotekę. Ma byś , piękna, zgrabna , mądra i bogata. I miła i fajna ..
FF-6C-B3-6A
~Katol
1445359140
Podobno są drony do rozminowywania .
FF-6C-B3-6A
~Marcin
1445350200
Czy zakup pojazdów jest konsultowany z ich użytkownikami?
29-CD-3E-1E

Breakdown? Do not panic
W Brukseli o bezpieczeństwie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Akcja antynarkotykowa żandarmów
WOT na szklanym ekranie
19 medali żołnierzy
Posłowie podsumowali ostatnie trzy lata działalności MON
The holy mission
Pokonać strach przed ogniem
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Harcerz zwany Flo
Polowanie na zbrodniarzy
Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Dowództwo wielonarodowej dywizji w nowej siedzibie
Deputowani z USA murem za NATO
Interoperacyjność Jaśmina
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Podchorążowie na zimowym survivalu
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Nauka i staż, czyli studia dualne dla mechaników lotniczych
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Macedonia Północna w drodze do NATO
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
Neptuny wchodzą do służby
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Panie bez taryfy ulgowej
Zwiad w miejskiej dżungli
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Polska i Litwa wzmacniają współpracę
Więcej Polski w Eurokorpusie
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Obrady NATO w Brukseli
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Podwójne zamrożenie
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Wybierasz liceum? Zostań wojskowym informatykiem
Ramię w ramię z pogranicznikami
Kampania wyborcza poza armią
Peaceful Pretexts of Putin
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Prezydenci trzech państw w LITPOLUKRBRIG
Cel – bezpieczna Europa
Remont lotniska w Łasku na finiszu
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Polscy nurkowie ćwiczyli w Pakistanie
Na wyciągnięcie ręki

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO